07 грудня 2012 р. Справа № 2а/0470/13679/12
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіГолобутовського Р.З.
при секретаріВербному Д.С.,
за участю:
представника позивача: представника відповідача: Жаворонкова С.М., Чижикової О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська до Товариства з обмеженою відповідальністю "ІР-Скло" про визнання недійсною державної реєстрації,
09.11.2012 р. Державна податкова інспекція у Кіровському районі м. Дніпропетровська звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, у якому просить визнати недійсною державну реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «ІР Скло», проведену 05.07.2006 р. Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради з 18.05.2011 р. з дати закінчення формування статутного капіталу.
Позовна заява обґрунтована тим, що при реєстрації ТОВ «ІР Скло» було порушено приписи ч. 3 ст. 86 Господарського кодексу України.
Відповідач подав заперечення проти адміністративного позову, у яких вказує, що державна реєстрація була проведена відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» та за наявністю необхідного пакету документів; в матеріалах справи відсутні докази порушення закону реєструючим органом під час державної реєстрації підприємства та докази, що до статутного капіталу вносились не задекларовані доходи. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ТОВ «ІР Скло» зареєстровано 05.07.2006 р. Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради та включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за реєстраційним номером 10002648524.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 03.10.2012 р., який міститься у справі, розмір статутного фонду ТОВ «ІР Скло» становить 3166356,80 грн., дата закінчення формування статутного фонду - 18.05.2011 р.
У переліку засновників товариства значиться ОСОБА_5 (АДРЕСА_1), розмір його внеску до статутного фонду становить 791589,20 грн.
Проте, відповідно до довідки про отримані доходи ОСОБА_5 заробітна плата та загальний дохід останнього за період з 1998 р. по 2011 р. становить 152382,78 грн.
Частиною 3 ст. 86 Господарського кодексу України встановлено, що забороняється використовувати для формування статутного (складеного) капіталу товариства бюджетні кошти, кошти, одержані в кредит та під заставу, векселі, майно державних (комунальних) підприємств, яке відповідно до закону (рішення органу місцевого самоврядування) не підлягає приватизації, та майно, що перебуває в оперативному управлінні бюджетних установ, якщо інше не передбачено законом. Фінансовий стан засновників - юридичних осіб щодо їх спроможності здійснити відповідні внески до статутного капіталу господарського товариства у випадках, передбачених законом, має бути перевірений незалежним аудитором (аудиторською організацією) у встановленому порядку, а майновий стан засновників - громадян має бути підтверджений довідкою органу державної податкової служби про подану декларацію про майновий стан і доходи податкову декларацію), завіреною відповідним податковим органом.
Таким чином, ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська зазначає, що ОСОБА_5 маючи загальний дохід в сумі 152382,78 грн. не мав фінансової можливості внести до статутного фонду Товариства з обмеженою відповідальністю «ІР Скло» суму в розмірі 791589,20 грн., а отже реєстрація підприємства здійснена з порушенням вимог ч. 3 ст. 86 Господарського кодексу України та має бути визнана недійсною.
Згідно ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичним особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачено, що для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору, зокрема інформацію з документами, що підтверджують структуру власності засновників - юридичних осіб, яка дає змогу встановити фізичних осіб - власників істотної участі цих юридичних осіб.
При цьому, положеннями Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» не встановлено обов'язку подання державному реєстратору з метою перевірки майнового стану засновника довідки органу державної податкової служби про подану декларацію про майновий стан і доходи такої особи.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для проведення державної реєстрації юридичної особи,
якщо вони не передбачені частинами першою - сьомою цієї статті.
Відповідно до п. 1.1 ст.1 Податкового кодексу України - Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає компетенцію контролюючих органів.
Пунктом 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України встановлено право податкових органів на звернення до суду з вимогами про: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
При цьому, право податкових органів звернутися до адміністративного суду щодо визнання недійсною державної реєстрації товариства не передбачене Конституцією та законами України.
Суд звертає увагу ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська, що такі дії як визнання недійсною державної реєстрації ТОВ «ІР Скло» з 18.05.2011 р. з дати закінчення формування статутного капіталу призведуть до визнання недійсними всіх дій та фінансових документів, вчинених з 18.05.2011 р. по грудень 2012 року, що завдасть значних фінансових збитків державі та контрагентам підприємства.
Згідно ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи, що відсутні підстави для визнання недійсною державної реєстрації ТОВ «ІР Скло», проведеної 05.07.2006 р. Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради, з 18.05.2011 р. з дати закінчення формування статутного капіталу, суд відмовляє у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 11, 14, 69, 71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська до Товариства з обмеженою відповідальністю "ІР-Скло" про визнання недійсною державної реєстрації - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 07 грудня 2012 року
Суддя Р.З. Голобутовський