Ухвала від 10.01.2013 по справі 4/5014/2179/2012

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ____________________________________

УХВАЛА

10.01.13 Справа № 4/5014/2179/2012.

За позовом Державного підприємства "Придніпровська залізниця"

м. Дніпропетровськ

до Публічного акціонерного товариства "Центральна збагачувальна фабрика "Нагольчанська", смт. Дубівський, м. Антрацит Луганської області

про стягнення 15 655 грн. 00 коп.

орган виконання судових рішень: Відділ державної виконавчої служби Антрацитівського міського управління юстиції, м. Антрацит Луганської області

Суддя Мінська Т.М.

за участю представників сторін:

від позивача (заявника) - Коваленко Ю.М. юрисконсульт, довіреність № 36 від 01.01.2013;

від відповідача - Солощенко Л.М., представник за довіреністю № 05/874 від 29.08.2012;

від ВДВС Антрацитівського МУЮ - не прибув.

В зв'язку з відпусткою судді Старкової Г.М., в провадженні якої знаходилась справа, 10.12.2012 за повторною автоматизованою системою розподілу справ, скарга на ВДВС передана судді Мінській Т.М.

Суть спору: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача штрафу в розмірі 15655 грн. 00 коп. за неправильно зазначену маси вантажу у вагоні № 67387878 відправленому у травні 2012 року ВАТ "Центральна збагачувальна фабрика "Нагольчанська" за накладною №52023686.

Суд встановив: Рішенням господарського суду Луганської області від 10.09.2012 позов задоволено частково та стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Центральна збагачувальна фабрика "Нагольчанська" на користь Державного підприємства "Придніпровська залізниця" штраф у розмірі 12524 грн. 00 коп. та витрати зі сплати судового збору у розмірі 1609 грн. 50 коп.

На виконання зазначеного рішення господарського суду Луганської області позивачу 02.10.2012 видано наказ № 4/5014/2179/2012 від 24.09.2012.

05.11.2012 ВДВС Антрацитівського МУЮ відкрито виконавче провадження ВП №34999665 за наказом господарського суду від 24.09.2012 №4/5014/2179/2012.

12.11.2012 винесено постанову про зупинення виконавчого провадження за наказом господарського суду від 24.09.2012 №4/5014/2179/2012 у зв'язку з тим, що ПАТ "Центральна збагачувальна фабрика "Нагольчанська" внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичого комплексу. Постанова направлена Стягувану 16.11.2012.

Державне підприємство "Придніпровська залізниця" (стягував) 26.11.2012 звернулося до господарського суду Луганської області зі скаргою № 13-04/482 від 22.11.2012 на дії Відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції, в якій просить суд:

- визнати незаконною постанову від 12.11.2012 про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання наказу господарського суду Луганської області від 24.09.2012 у справі № 4/5014/2179/2012, виданого на виконання рішення господарського суду Луганської області від 10.09.2012 у справі № 4/5014/2179/2012;

- зобов'язати Відділ державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції вжити всі заходи, передбачені чинним законодавством України, щодо виконання наказу господарського суду Луганської області від 24.09.2012 у справі № 4/5014/2179/2012.

Свої вимоги стягував обґрунтовує тим, що грошова сума, яка підлягає стягненню з Боржника - Відповідача у даній справі на підставі рішення господарського суду Луганської області від 10.09.2012 не є заборгованістю в розумінні п. 1.4. ч. 1 ст. 1 ст. Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств-паливно енергетичного комплексу" та виникла після встановленої розрахункової дати - 01.01.2007, тому стягнення даної суми знаходиться поза сферою регулювання вказаного закону, відтак виконавча служба не мала підств для зупинення виконавчого провадження.

Відповідач у запереченні на скаргу № 05/1369 від 03.12.2012 просить суд у задоволені скарги відмовити з підстав, зазначених у запереченні, зокрема зазначаючи, що відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у випадку внесення підприємства до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств-паливно енергетичного комплексу" (Закон № 2711-IV). Відповідно до вказаного закону та на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 № 568 ВАТ "ЦЗФ "Нагольчанська" було включено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу.

Відділ державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції у відзиві № 17292/1 від 06.12.2012 на скаргу ДП "Придніпровська залізниця" про визнання незаконною постанову про зупинення виконавчого провадження від 24.09.2012 з примусового виконання судового рішення у справі №4/5014/2179/2012 залишити без задоволення у зв'язку з необґрунтованістю.

Розглянувши скаргу ДП "Придніпровська залізниця " на дії Відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міського управління юстиції, надані документи, суд прийшов до наступного.

Відповідно до Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій її території.

Згідно із ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

У відповідності із ст. 115 Господарського процесуального кодексу України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.

Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно з п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" підставою обов'язкового зупинення виконавчого провадження визначено внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

За змістом положень ч. 2 ст. 2 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" учасники розрахунків - підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим законом.

Згідно з п. 1.4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" заборгованість - це підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка:

1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена;

2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих;

3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України;

4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії;

5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.

За приписами п. 1.8 ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" розрахункова дата - це дата, на яку кожним з учасників розрахунків фіксується сума кредиторської та дебіторської заборгованостей для погашення шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом.

У рішенні Конституційного Суду України від 13.12.2012 № 18-рп/2012 у справі № 1-26/2012 за конституційним зверненням товариства з обмеженою відповідальністю "ДІД Конс" щодо офіційного тлумачення положень пункту 15 частини першої статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" у взаємозв'язку з положеннями частини першої статті 41, частини п'ятої статті 124, пункту 9 частини третьої статті 129 Конституції України, статті 115 Господарського процесуального кодексу України, пунктів 1.3, 1.4 статті 1, частини другої статті 2, абзацу шостого пункту 3.7 статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (справа про стягнення заборгованості з підприємств паливно-енергетичного комплексу) зазначено: "В аспекті конституційного звернення положення пункту 15 частини першої статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" від 21 квітня 1999 року № 606-XIV з наступними змінами у взаємозв'язку з положеннями частини першої статті 41, частини п'ятої статті 124, пункту 9 частини третьої статті 129 Конституції України, статті 115 Господарського процесуального кодексу України, пунктів 1.3, 1.4 статті 1, частини другої статті 2, абзацу шостого пункту 3.7 статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 23 червня 2005 року № 2711-IV з наступними змінами треба розуміти так, що:

- обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень здійснюється лише щодо стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії, та щодо учасників розрахунків, визначених Законом України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу";

- внесення юридичної особи, незалежно від форми власності, до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"".

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України.

Оскільки грошова сума, яка підлягає стягненню з Публічного акціонерного товариства "Центральна збагачувальна фабрика "Нагольчанська" на підставі рішення господарського суду Луганської області від 10.09.2012 є заборгованістю, яка виникла внаслідок неналежного виконання відповідачем своїх зобов'язань, пов'язаних з неправильністю заповнення залізничної накладної, не стосується енергоносіїв та виникла після встановленої розрахункової дати, відносини сторін знаходяться поза сферою регулювання Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", та враховуючи рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 № 18-рп/2012, яке є обов'язковим для виконання на всій території України, Відділ державної виконавчої служби Антрацитівського міського управління юстиції не мав підстав для зупинення виконавчого провадження.

Відповідно до .п. 9.13 п. 9 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 9 від 17.10.2012 за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.

При цьому господарський суд не вправі самостійно вчиняти ті чи інші дії, пов'язані із здійсненням виконавчого провадження, замість державного виконавця (наприклад, відкривати або закінчувати виконавче провадження), але може зобов'язати державного виконавця здійснити передбачені законом дії, від вчинення яких той безпідставно ухиляється.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Доводи скарги Державного підприємства "Придніпровська залізниця" на дії Відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міського управління юстиції визнати правомірними.

2. Визнати недійсною постанову від 12.11.2012 про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання наказу господарського суду Луганської області № 4/5014/2179/2012.

3. Зобов'язати Відділ державної виконавчої служби Антрацитівського міського управління юстиції вжити всі заходи, передбачені чинним законодавством України, щодо виконання наказу господарського суду Луганської області від 24.09.2012 № 4/5014/2179/2012.

Суддя Т.М.Мінська