№ К-32261/06
01010, м. Київ, вул. Московська, 8
25.03.2008р.
Вищий адміністративний суд України у складі:
головуючого-судді Брайка А. І.,
суддів Голубєвої Г. К.,
Карася О. В.,
Рибченка А. О.,
Степашка О. І.,
секретар судового засідання - Міненко О. М.,
розглянувши касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства “Рафалівський кар'єр”
на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 13.09.2006р. у справі № 2/112
за позовом Відкритого акціонерного товариства “Рафалівський кар'єр”
до Державної податкової інспекції у Володимирецькому районі
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення,
за участю представників:
позивача - не з'явились,
відповідача - не з'явились,
встановив:
Відкритим акціонерним товариством “Рафалівський кар'єр”подано позов про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення Володимирецької об'єднаної державної податкової інспекції, правонаступником якої є відповідач, № 0000211540/2/1082 від 07.04.2006р. про визначення суми податкового зобов'язання по платі за користування надрами місцевого значення в розмірі 96 689 грн. 25 коп., в т. ч. 92 085 грн. основного платежу та 4 604 грн. 25 коп. штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою Господарського суду Рівненської області від 31.05.2006р. у справі № 2/112позов задоволено.
В обґрунтування такого висновку суд першої інстанції зазначив, що нормативи плати за користування надрами та порядок її справляння встановлюються Кабінетом Міністрів України; за період з 01.04.2003р. по 01.01.2005р. до базового нормативу за користування надрами для видобування каменю будівельного застосовується коефіцієнт 0,3; базовий норматив на 2004 рік становив 2 грн. за 1 куб. м., а тому позивачем вірно визначено розмір плати за користування надрами.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 13.09.2006р.постанову від 31.05.2006р. по даній справі скасовано, в позові відмовлено.
При цьому судом апеляційної інстанції підставами прийняття такого рішення вказано те, що в 2004р. повинні були застосовуватись базові нормативи плати за користування надрами, встановлені додатком № 9 до Закону України “Про Державний бюджет України на 2004 рік”, а положення інших нормативно-правових актів застосовуватись лише в частині, що не суперечать вказаному закону.
Позивач, не погоджуючись з вказаним рішенням суду апеляційної інстанції, подав касаційну скаргу в якій просить його скасувати та залишити в силі постанову господарського суду першої інстанції посилаючись на порушення норм матеріального права, зокрема: ст. ст. 2, 3, 30 Кодексу України про надра, постанов Кабінету Міністрів України “Про затвердження базових нормативів плати за користування надрами для видобування корисних копалин та Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин” від 12.09.1997р. № 1014 та “Про застосування коефіцієнта до базового нормативу плати за користування надрами для видобування каменю будівельного” від 31.03.2003р. № 427.
Відповідач в запереченнях на касаційну скаргу просить відмовити в задоволенні її вимог та зазначив, що позивачем при обчисленні в 2004р. плати за користування надрами не враховано вимоги ст. 6 Закону України “Про Державний бюджет України на 2004 рік”.
Перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин справи, Вищий адміністративний суд України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню по слідуючим доводам та мотивам.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, підставою для прийняття відповідачем оспорюваного податкового повідомлення-рішення став акт від 18.11.2005р. № 95/13976731/15 про результати камеральної перевірки податкової декларації (розрахунку) по платі за користування надрами за 2004р. та рішення № 4360/25-16/17 від 29.03.2006р. Державної податкової адміністрації у Рівненській області про результати розгляду повторної скарги в яких зазначено про неправомірне застосування позивачем коефіцієнта 0,3 при обчисленні плати за користування надрами для видобування будівельного каменю з розрахунку обсягу погашених балансових запасів корисних копалин за період з початку року в розмірі 65 775 куб. м.
Відповідно до ч. 1, п. 1) ч. 2 ст. 28, ч. 6 ст. 30 Кодексу України про надра користування надрами є платним; плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони; плата за користування надрами справляється у вигляді: платежів за користування надрами; нормативи плати за користування надрами та порядок її справляння встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановами Кабінету Міністрів України від 12.09.1997р. № 1014 та від 31.03.2003р. № 427, відповідно, затверджено базові нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин та Порядок справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин і установлено, що на період з 1 квітня 2003 р. до 1 січня 2005 р. до базового нормативу плати за користування надрами для видобування каменю будівельного (0,34 грн. за один куб. м. - затвердженого постановою № 1014) застосовується коефіцієнт 0,3.
Статтею 6 Закону України “Про Державний бюджет України на 2004 рік” (набрав чинності з 01.01.2004р.) встановлено, що у 2004 році базовий норматив плати за користування надрами, зокрема: для видобування каменю будівельного становить 2 грн. за один куб. м. (Додаток № 9).
Відповідно до ст. 1, ч. 1 ст. 4 Бюджетного кодексу України бюджетним кодексом України регулюються відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів та розгляду звітів про їх виконання, а також контролю за виконанням Державного бюджету України та місцевих бюджетів; нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетні відносини в Україні, є: Конституція України; цей Кодекс; закон про Державний бюджет України; інші закони, що регулюють бюджетні правовідносини, передбачені статтею 1 цього кодексу; нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання цього кодексу та інших законів України, передбачених пунктами 3 та 4 частини першої цієї статті.
При здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього кодексу та закону про Державний бюджет України (ч. 2 ст. 4 вказаного кодексу).
Закон України “Про Державний бюджет України на 2004 рік” має пріоритетне значення стосовно нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України.
Оскільки положення постанов Кабінету Міністрів України від 12.09.1997р. № 1014 та від 31.03.2003р. № 427 суперечать статті 6 Закону України “Про Державний бюджет України на 2004 рік”, якою згідно з додатком № 9 запроваджені інші базові нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин, з 1 січня 2004 року на час його дії мають застосовуватися базові нормативи плати, встановлені цим законом, а не зазначеними постановами Кабінету Міністрів України.
За вказаних обставин, зважаючи на відсутність порушень норм матеріального та процесуального права, висновок суду апеляційної інстанції про відмову в позові є вірним, постанова прийнята відповідно вимог чинного законодавства, а вимоги позивача є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 224, 230, 231, 254 КАС України, -
ухвалив:
1. Залишити касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства “Рафалівський кар'єр” без задоволення, а постанову Львівського апеляційного господарського суду від 13.09.2006р. у справі № 2/112 - без змін.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена відповідно до вимог ст. ст. 235 - 237, ч. 1 ст. 238 КАС України.
Головуючий-суддя (підпис) Брайко А. І.
Судді (підпис) Голубєва Г. К.
(підпис) Карась О. В.
(підпис) Рибченко А. О.
(підпис) Степашко О. І.
Ухвала складена у повному обсязі 28.03.2008р.
З оригіналом згідно
Відповідальний секретар Міненко О. М.