Головуючий у 1-й інстанції: Якухно О.М.
Суддя-доповідач:Хаюк С.М.
іменем України
"07" листопада 2012 р. Справа № 0617/2а-4096/11
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Хаюка С.М.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Охрімчук І.Г.,
розглянувши в письмовому провадженні у м.Житомирі апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "18" квітня 2011 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
Постановою Овруцького районного суду від 18 квітня 2011 року позов задоволено повністю.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі здійснити : перерахунок і виплату починаючи з 1.09.2010 року по 28.02.2011 року включно доплату до пенсії відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі двох мінімальних заробітних плат, додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров"ю відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 25% мінімальних пенсій за віком; перерахунок і виплату щомісячної компенсації сім"ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.52 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком; підвищення пенсії , як дитині війни відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Зобов"язано виконати постанову негайно та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на невідповідність судового рішення нормам чинного законодавства, просить скасувати вищезазначену постанову та відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог повністю.
Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсії, є потерпілим від аварії на ЧАЕС 3-ї категорії, дитиною війни, дружина померлого громадянина,смерть якого пов"язана з аварією на ЧАЕС, проживає в м.Орвуч, яке віднесено до зони гарантованого добровільного відселення і отримує додаткову пенсію заподіяну здоров"ю у розмірі 70,90 грн., підвищення до пенсії непрацюючому пенсіонеру в розмірі 10,50 грн., пенсію по втраті годувальника в розмірі 70,90 грн., державну соціальну допомогу як дитина війни в розмірі 49,80 грн.
Відповідно до ч. 1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов"язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"(надалі Закон №796-ХП), пенсіонерам , які проживають на території радіоактивного забруднення проводиться доплата у зоні посиленого радіологічного контролю - 1 мінімальної заробітної плати.
Відповідно до статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, потерпілим від аварії на ЧАЕС 3-ї категорії, виплачується у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до вимог статті 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", щомісячна компенсація сім"ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи призначається на кожного непрацездатного члена сім"ї , який був на його утриманні в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком не залежно від пенсії , передбаченої законодавством України.
Згідно ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" особам, що належать до соціальної категорії громадян "діти війни", відповідач повинен був нараховувати та виплачувати щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року, відповідачем встановлені конкретні розмірі пенсії та додаткової пенсії, доплат тоді як ст. ст. 62 та 67 Закону №796 Кабінету Міністрів України надано право проводити лише роз"яснення порядку застосування цього Закону, підвищувати розмір доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідності до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов"язковість яких надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
У відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2002 року №497 "Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду" на органи Пенсійного фонду України покладено обов"язок щодо виплати пенсій та доплат до пенсій, які передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Таким чином, обов"язок проводити нарахування та виплату пенсіонерам сум, передбачених ст.ст.39,51,52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" відноситься до відання органів Пенсійного фонду України, а отже відповідач по справі є належним.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над нормативними актами Кабінету Міністрів України колегія суддів прийшла до висновку, що посилання відповідача на положення вищенаведеної постанови КМУ є безпідставним.
В іншій частині постанова суду першої інстанції не оскаржувалась.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга відповідача задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 183-2,195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "18" квітня 2011 р. без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя С.М.Хаюк
судді: І.Ф.Бондарчук І.Г. Охрімчук
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ С.М.Хаюк
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1,11100
3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100