Справа № 1702/9248/11
Номер рядка звіту 100
"13" квітня 2012 р.
Суддя Володимирецького районного суду Рівненської області Котик Л.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі про зобов'язання до вчинення певних дій,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача про зобов'язання провести перерахунок пенсії за віком.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі - в судове засідання не з'явився, заперечень чи пояснень на позов не надав.
Дослідивши письмові докази по справі в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі та отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується матеріалами оглянутої в судовому засіданні пенсійної справи позивача. Після призначення їй пенсії, ОСОБА_2 продовжує працювати.
Позивач звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії у відповідності до вимог чинного законодавства, і такий перерахунок проведено відповідачем 02 лютого 2011 року.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" під час обчислення пенсії застосовується показник середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за рік, що передує року звернення за призначенням чи перерахунком пенсії.
Як вбачається з ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Діючи всупереч вказаним вимогам Закону, відповідач в 2011 році провів перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи з показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, а не за 2010 рік, який передував року перерахунку пенсії.
Посилання відповідача на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року не приймаються судом до уваги, оскільки вказаний лист є підзаконним нормативним актом. Як вбачається зі ст.9 КАС України, суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Враховуючи загальний принцип верховенства права, закріплений ст.8 Конституції України, виходячи із засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при проведенні перерахунку пенсії позивача ОСОБА_1, відповідач повинен керуватись вимогами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»В той же час, положення підзаконних нормативних актів, в т.ч. листів міністерств та відомств, які суперечать вимогам вказаного Закону, застосуванню не підлягають.
З огляду на це, дії відповідача при перерахунку пенсії ОСОБА_1 в 2011 році, виходячи з розміру з показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік суд вважає незаконними, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.8,19,21 Конституції України, ст.ст.51, 63, 67, 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», судовою практикою Європейського суду з прав людини, зокрема рішеннями у справах «Кечко проти України», «Бурдов проти Росії», Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office), ст..ст.183-2, 256 КАС України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі при перерахунку пенсії ОСОБА_1 КатериніПавлівні у 2011 році із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду у Володимирецькому районі провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію, з 02 лютого 2011 року відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", виходячи із середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік, з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог -відмовити за їх безпідставністю.
Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі звільнити від сплати судового збору на підставі Закону України "Про судовий збір".
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Володимирецький районний суд. Апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Постанова суду, крім випадків її апеляційного оскарження, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляції. Якщо апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: Котик Л.О.