Справа № 2-а-5586/11
Номер рядка звіту 100
"26" грудня 2011 р.
Суддя Володимирецького районного суду Рівненської області Котик Л.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про визнання відмови протиправною, зобов'язання нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд, -
встановив:
ОСОБА_1. звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про визнання відмови протиправною, зобов'язання нарахувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Від відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації письмові заперечення проти позову не надійшли.
Дослідивши письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на таке.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 є матір'ю неповнолітньої дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження 1-ГЮ №082519. Крім того, ОСОБА_3 відноситься до категорії дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи. Позивачу призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Оскільки позивач перебуває на обліку у відповідача, як застрахована особа, тому на неї поширюється дія статей 41, 43 Закону України від 18.01.2001 №2240-111 “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.
Згідно статті 43 Закону № 2240-ІІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
В період виникнення спірних правовідносин, вказані правовідносини регулювались також Законом України від 21.11.1992 № 2811-XII "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-XII).
Відповідно до пункту 23 Розділу II Закону України від 28.12.2008 № 107-УІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-УІ), частина перша статті 15 Закону № 2811-XII викладена в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень"; Пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" викладений у такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців".
Згідно пункту 24 Закону № 107-УІ у Законі № 2240-ІИ статті 40-44 виключені.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України положення, зокрема пунктів 24-34 розділу II Закону № 107-УІ. При цьому пункт 23 неконституційним визнаний не був.
Тобто, стаття 43 Закону № 2240-ІИ є чинною, але також є чинними вказані норми Закону №2811-XII.
Правові норми Закону № 2811-XII в редакції Закону № 107-УІ у часі прийняті пізніше за статтю 43 Закону № 2240-ПІ, тому вони повністю узгоджуються з іншими нормативними актами, які визначають порядок сплати допомоги і джерела фінансування цих виплат. Аналізуючи викладені обставини, враховуючи, що законодавством функція виплати допомоги по догляду за дитиною визначена як державна, суд вважає необхідним в даному випадку застосовувати і щодо застрахованих осіб і щодо незастрахованих осіб положення про розмір спірної допомоги, які визначені лише статтею 15 Закону № 2811-XII.
Відповідно до приписів частини другої статті 45 Закону України від 27.04.2010 N 2154- VI "Про Державний Бюджет України на 2010 рік" було встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною .до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 був затверджений Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, за яким допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується в розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2010 року -100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
При цьому стаття 15 Закону № 2811-XII діє в редакції Закону № 107-УІ.
Перераховані вище норми до теперішнього часу Конституційним Судом України не визнані неконституційними, що доводить правомірність застосування зазначених норм відповідачем при виплаті спірної допомоги.
В подальшому , в 2009-2011 роках зміни до закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»зокрема, щодо розміру виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не вносились.
Відповідно до п.10 ч. 1 ст.30 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” допомога по догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується в подвійному розмірі допомоги, передбаченої законодавством України, незалежно від факту роботи.
Враховуючи те, що дитина позивачки належить до категорії дітей, потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи на спірні правовідносини розповсюджуються приписи п.10 ч. 1 ст. 30 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Тому, при вирішенні спору підлягають застосуванню положення ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»та положення п. 10 ч. 1 ст. 30 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в межах строку позовної давності, встановленого ст..99 КАС України, а саме з 29 січня 2011 року підлягають задоволенню.
Одночасно судом встановлено, що зі спливом вказаного терміну право позивача на отримання допомоги відповідного виду та розміру не зникає, а продовжує існувати.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволити повністю.
Визнати протиправною відмову ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації щодо непризначення та невиплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку, виходячи з подвійного розміру, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом встановленим для працездатних осіб та середнім сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Зобов'язати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації (34300, вул. Соборна, 23, смт.Володимирець Рівненської області) нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 державну допомогу по догляду за дитиною - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку виходячи з подвійного розміру, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середнім сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, починаючи з 29 січня 2011 року по 22 вересня 2011 р. - з врахуванням проведених виплат.
У відповідності до ст. 256 КАС України постанову у межах суми стягнення за один місяць допустити до негайного виконання.
Стягнути з ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації судовий збір в сумі 28 грн. 23 коп. на підставі Закону України «Про судовий збір».
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Володимирецький районний суд. Апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Постанова суду, крім випадків її апеляційного оскарження, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляції. Якщо апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: Котик Л.О.