донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
11.12.2012 р. справа №14пн/5014/2368/2012
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого: Дучал Н.М.
Суддів: Склярук О.І., Ушенко Л.В.
При секретарі Трофимович Ю.М.
За участю представників сторін:
від позивача - не з'явився
від відповідача 1 -Островерхова Л.І., без довіреності (слухач)
від відповідача 2 -Солоніна В.І., за довіреністю
Розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства "Гарант", смт. Новопсков Луганської області
на рішення господарського судуЛуганської області
від18.10.2012 р.( дата підписання 22.10.2012 р.)
у справі№ 14пн/5014/2368/2012 (суддя Лісовицький Є.А.)
за позовомПриватного підприємства "Гарант", смт.Новопсков Луганської області
до 1.Новопсковського районного територіального медичного об'єднання, смт. Новопсков Луганської області 2.Новопсковської районної ради, смт. Новопсков Луганської області
провизнання недійсними нової редакції Статуту Новопсковського районного територіального медичного об'єднання та змін до нього
Приватне підприємство "Гарант", смт.Новопсков Луганської області звернулось до господарського суду Луганської області з позовною заявою до Новопсковського районного територіального медичного об'єднання, смт. Новопсков Луганської області, Новопсковської районної ради, смт. Новопсков Луганської області про визнання недійсними нової редакції Статуту Новопсковського районного територіального медичного об'єднання, затвердженої розпорядженням голови Новопсковської районної ради Ситніка Б.О. №17 від 19 травня 2004 року та змін до Статуту Новопсковського районного територіального медичного об"єднання, затверджених розпорядженням голови Новопсковської районної ради Чернявського С.С. №100 від 31 грудня 2009 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на відсутність законних підстав та повноважень у голови Новопсковської районної ради Ситніка Б.О. та голови Новопсковської районної ради Чернявського С.С. для прийняття розпоряджень про затвердження статутів будь-якої юридичної особи та, зокрема, Новопсковського районного територіального медичного об'єднання; відсутність у відповідача 2 підстав та повноважень змінювати статут відповідача 1, оскільки відповідач 1 не створювався відповідачем 2 та не є комунальним підприємством.
Господарським судом відхилено клопотання №5-5/6-456 від 16.10.2012р. Новопсковської районної ради про залучення до участі у справі Новопсковської районної державної адміністрації та Головного управління охорони здоров'я Луганської обласної державної адміністрації в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача, у зв"язку з відсутністю доказів того, що рішення у справі може вплинути на права та охоронювані законом інтереси даних установ.
Судом першої інстанції відхилено клопотання №136 від 17.10.2012р. ПП «Гарант»про витребування від Новопсковського районного бюро технічної інвентаризації правовстановлюваних документів на нерухоме майно Новопсковської центральної районної лікарні, розташоване за адресою вул. Леніна, 101, смт. Новопсков Луганської області; документів про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно Новопсковської центральної районної лікарні, розташоване за адресою вул. Леніна, 101, смт. Новопсков Луганської області; документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію права власності на нерухоме майно Новопсковської центральної районної лікарні, розташоване за адресою вул. Леніна, 101, смт. Новопсков Луганської області, оскільки зазначені документи не мають значення для розгляду справи по суті.
Рішенням господарського суду Луганської області від 18.10.2012р. у справі №14пн/5014/2368/2012 у задоволенні позову відмовлено.
Рішення мотивовано відсутністю порушень прав чи охоронюваних законом інтересів позивача ПП «Гарант»затвердженням нової редакції Статуту РТМО та змін до нього.
Приватне підприємство "Гарант", смт. Новопсков Луганської області, не погоджуючись з прийнятим рішенням, звернулося з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції про залишення без задоволення клопотання позивача про витребування документів, яке безпідставно було залишене судом першої інстанції без задоволення, та витребувати зазначені в ньому документи, оскільки вони мають істотне значення для розгляду справи по суті; скасувати рішення суду першої інстанції про залишення без задоволення клопотання відповідача 2 про залучення Новопсковської районної державної адміністрації, яке безпідставно було залишене судом першої інстанції без задоволення, та залучити Новопсковську районну державну адміністрацію в якості третьої особи на боці відповідачів, оскільки вона була засновником відповідача 1 і рішення суду безпосередньо вплине на її права та обов'язки; скасувати рішення господарського суду Луганської області від 18 жовтня 2012 року за справою №14пн/5014/2368/2012 за позовом ПП «Гарант»до Новопсковського районного територіального медичного об'єднання та Новопсковської районної ради про визнання нової редакції статуту Новопсковського районного територіального медичного об'єднання з наступними змінами недійсними та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги позивача в повному обсязі та визнати недійсними нову редакцію Статуту Новопсковського районного територіального об'єднання, затверджену розпорядженням голови Новопсковської районної ради Ситніка Б.О. №17 від 19 травня 2004 року та зміни до Статуту Новопсковського районного територіального об'єднання, затверджені розпорядженням голови Новопсковської районної ради Чернявського С.С. №100 від 31 грудня 2009 року.
Скаржник вважає рішення суду першої інстанції незаконним та таким, що не відповідає вимогам п. п. 2, 3 ч. 1 ст. 84 Господарського процесуального кодексу України. В обґрунтування апеляційної скарги ПП «Гарант»зазначає, що Новопсковська районна рада не мала підстав та повноважень змінювати статут Новопсковського районного територіального медичного об'єднання, оскільки останнє є юридичною особою публічного права, було створене розпорядчим актом органу державної (виконавчої) влади та не є комунальним підприємством. Наполягає на неналежності доказів, на які посилався суд першої інстанції в обґрунтування доведеності факту передачі майна Новопсковської центральної районної лікарні до районної комунальної власності. Апелянт вважає таким, що не відповідає обставинам справи, висновок місцевого господарського суду про відсутність порушення прав чи охоронюваних законом інтересів позивача при затвердженні нової редакції статуту Новопсковського районного територіального медичного об'єднання та змін до нього. Зазначає, що незаконними змінами статуту Новопсковського районного територіального медичного об'єднання порушено охоронюваний законом інтерес ПП «Гарант», який полягав в продовженні договору оренди в порядку, передбаченому п. 10.3 цього договору, збереженні попереднього статусу та статуту відповідача 1 щодо підпорядкованості та підконтрольності, його самостійності та порядку призначення його керівника.
Суд апеляційної інстанції залишає без задоволення клопотання скаржника про витребування документів, визначених в клопотанні №136 від 17.10.2012р., що надавалось до суду першої інстанції, з огляду на те, що означеними документами не можуть бути підтверджені жодні обставини, які мають значення для правильного вирішення спору у цій справі.
Апеляційний господарський суд зазначає про правомірність відхилення судом першої інстанції клопотання №5-5/6-456 від 16.10.2012р. Новопсковської районної ради про залучення до участі у справі Новопсковської районної державної адміністрації та Головного управління охорони здоров'я Луганської обласної державної адміністрації в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на боці відповідача, у зв'язку з відсутністю доказів, що рішення у справі може вплинути на права та охоронювані законом інтереси даних установ.
Суд апеляційної інстанції залишає без задоволення клопотання ПП «Гарант», викладене в апеляційній скарзі, про залучення Новопсковської районної державної адміністрації в якості третьої особи на боці відповідачів з огляду на відсутність між Новопсковською районною державною адміністрацією та відповідачами по справі матеріальних правовідносин, які в результаті прийняття судового рішення зазнають певних змін, що зумовлює відсутність підстав для залучення її у справу в якості третьої особи.
Відзивом №3528 від 14.11.2012р. Новопсковське районне територіальне медичне об'єднання заперечило проти апеляційної скарги. Наполягає на відсутності порушень прав та охоронюваних законом інтересів позивача при затвердженні нової редакції Статуту РТМО та внесенні змін до нього. Зазначає, що майно РТМО з моменту його заснування перебуває у комунальній власності. Вважає, що Статут РТМО в новій редакції 2004 року і всі зміни, які вносились до нього, відповідають вимогам Конституції України та чинних Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Основи законодавства України про охорону здоров'я». Просить відмовити ПП «Гарант»в задоволенні апеляційної скарги на рішення господарського суду Луганської області від 18.10.2012р. у справі №14пн/5014/2368/2012 в повному обсязі, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Новопсковська районна рада проти апеляційних вимог заперечила з підстав, викладених у відзиві №5-5/6-496 від 15.11.2012р. на апеляційну скаргу. Зазначає, що Новопсковське РТМО є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ Новопсковського району, передане районній раді згідно рішення виконкому Луганської обласної ради народних депутатів від 29.02.1992 року №56 «Про розмежування комунального майна між власністю області та власністю районів, міст обласного значення»та перебуває в управлінні Новопсковської районної ради. Питання про затвердження Статуту Новопсковського РТМО в новій редакції та змін до нього розглядалися та вирішувалися з додержанням всіх вимог чинного на момент прийняття розпоряджень та рішень законодавства України та Регламенту Новопсковської районної ради п'ятого скликання. Просить залишити рішення господарського суду Луганської області від 18.10.2012р. по справі №14пн/5014/2368/2012 без змін, а скаргу ПП «Гарант»- без задоволення.
Позивач не скористався правом участі представника в судовому засіданні апеляційної інстанції, у відповідності до ст. 98 Господарського процесуального кодексу України про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином. Ухвалою суду сторони не зобов'язувалися забезпечити явку повноважних представників в судове засідання, тому згідно зі ст. ст. 75, 99 ГПК України, скаргу розглянуто за наявними матеріалами.
Згідно з положеннями ст. 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду в повному обсязі.
У відповідності до п.п. 2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі ст.ст. 42, , 43 Господарського процесуального кодексу України - правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, заслухавши в судовому засіданні пояснення представника відповідача 2, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено.
Постановою Кабінету Міністрів України №311 від 05.11.1991р. «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю»затверджений перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності), до якого увійшли, зокрема, багатопрофільні та спеціалізовані лікарні для дорослих і дітей, пологові будинки, поліклініки, лікарняні амбулаторії, фельдшерсько-акушерські пункти тощо.
29.02.1992р. виконавчим комітетом Луганської обласної ради народних депутатів прийнято рішення №56 «Про розмежування комунального майна між власністю області та власністю районів, міст обласного підпорядкування», яким здійснено розмежування об'єктів комунальної власності між обласною (додаток №1), районною та міською власністю (додаток №2). До переліку державного майна, що передається в комунальну власність міських та районних рад народних депутатів включені, окрім інших, й центральні районні лікарні, районні лікарні для дорослих, амбулаторії в Новопсковському районі та фельдшерсько-акушерські пункти у всіх сільських районах області.
Рішенням Новопсковської районної ради народних депутатів від 22.12.1992р. був затверджений Перелік об'єктів комунальної власності району, до якого увійшла й Новопсковська центральна районна лікарня.
12.07.1993року Представником Президента України по Новопсковському району затверджений, Новопсковською районною державною адміністрацією зареєстрований Статут Новопсковського районного територіального медичного об'єднання, згідно з п. 1.1. якого Новопсковське районне територіальне медичне об'єднання створене на базі Новопсковської центральної районної лікарні, майно якої віднесено до районної комунальної власності.
01.06.2002р. між Новопсковським РТМО (орендодавець) в особі головного лікаря та ПП «Гарант»(орендар) був укладений договір оренди №9, відповідно до п. 1.2., п.10.1. якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне володіння та користування вестибюль поліклініки площею 28 кв.м., що знаходиться на балансі Новопсковського РТМО, с. Новопсков, вул. Леніна, 101, зі строком дії з 01.06.2002р. до 01.06.2007р.
В разі відсутності заяви однієї зі сторін про припинення або зміну договору після закінчення його строку протягом одного місяця він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором (п. 10.6. договору).
Рішенням Новопсковської районної ради №2/31 від 05.06.2002р. голові районної ради делеговані повноваження оперативного вирішення в установленому Законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ району (продаж, передача в оренду, інше), які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні районної ради, а також придбання таких об'єктів в установленому законом порядку.
19.05.2004р. на засіданні постійної комісії районної ради з питань регламенту, депутатської діяльності та місцевого самоврядування (протокол №15 від 19.05.2004р.) вирішено рекомендувати голові районної ради Ситніку Б.О. своїм розпорядженням затвердити Статут Новопсковського РТМО в новій редакції.
Відповідно до ст.43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань регламенту, депутатської діяльності та місцевого самоврядування, розпорядженням №17 від 19.05.2004р. голови Новопсковської районної ради затверджено Статут Новопсковського районного територіального медичного об'єднання в новій редакції.
09.06.2004р. Новопсковською районною державною адміністрацією зареєстровано Статут Новопсковського районного територіального медичного об'єднання в новій редакції (запис №184 від 09.06.2004р.), відповідно до п.1.1. якого Новопсковське районне територіальне медичне об'єднання створене згідно наказу управління охорони здоров'я Луганської обласної держадміністрації №53 від 07.02.1990р. на базі Новопсковської центральної районної лікарні, є спільною власністю територіальних громад Новопсковського району.
За п. 1.4. Статуту Новопсковське РТМО в своїй діяльності підпорядковується Новопсковській районній раді, Новопсковській районній держадміністрації, управлінню охорони здоров'я Луганської обласної держадміністрації. Статут об'єднання затверджує власник -Новопсковська районна рада.
Майно Новопсковського РТМО є спільною власністю територіальних громад району і закріплюється на праві повного господарського відання у встановленому законодавством порядку (п. 1.6. Статуту).
Рішенням Новопсковської районної ради Луганської області №3/8 від 29.06.2006р. голові районної ради делеговані повноваження оперативного вирішення питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ району, які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні районної ради, а також придбання таких об'єктів в установленому законом порядку.
Рішенням Новопсковської районної ради №17/9 від 22.01.2008р. затверджений в новій редакції станом на 22.01.2008р. Перелік об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ Новопсковського району, які знаходяться в управлінні районної ради, до якого було включено й Новопсковське районне територіальне медичне об'єднання.
Рішенням постійної комісії районної ради з комунальної власності та використання природних ресурсів Новопсковської районної ради № 2 від 31.12.2009р. (протокол засідання №53 від 31.12.2009р.) рекомендовано голові районної ради видати розпорядження про внесення змін за певним переліком до Статуту Новопсковського районного територіального медичного об'єднання, затвердженого розпорядженням голови районної ради від 19.05.2004р. №17; про затвердження змін до Статуту Новопсковського районного територіального медичного об'єднання окремим додатком. Уповноважено головного лікаря Новопсковського районного територіального медичного об"єднання подати відповідні документи державному реєстратору для проведення державної реєстрації змін до Статуту згідно з вимогами чинного законодавства.
Розпорядженням голови Новопсковської районної ради № 100 від 31.12.2009р. «Про внесення змін до Статуту Новопсковського районного територіального медичного об'єднання», з урахуванням рекомендацій постійної комісії районної ради з питань комунальної власності та використання природних ресурсів, внесені та затверджені зміни до Статуту Новопсковського районного територіального медичного об'єднання, затвердженого розпорядженням голови районної ради від 19.05.2004р. №17, а саме: до п. 1.3. розділу І внесені зміни стосовно структурного складу Новопсковського РТМО; п. 1.4. розділу І викладений в наступній редакції: «Власником РТМО є Новопсковська районна рада. Власник здійснює фінансування РТМО, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі, інженерні комунікації, обладнання, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування. РТМО в своїй діяльності підпорядковується Новопсковській районній раді, Новопсковській районній державній адміністрації, Головному управлінню охорони здоров'я Луганської обласної державної адміністрації. Статут РТМО затверджує власник -Новопсковська районна рада»; в абзаці першому п. 3.2. розділу ІІІ слова «Керівництво РТМО за дорученням районної ради здійснює головний лікар»замінено на слова «Безпосереднє керівництво РТМО здійснює головний лікар, яким може бути тільки громадянин України, що має вищу медичну освіту і стаж медичної роботи не менш як три роки. Головний лікар діє без довіреності від імені РТМО, представляє його в усіх органах, установах, організаціях і підприємствах, інших юридичних особах, у взаємовідносинах із фізичними особами, має право розпоряджатися в установленому порядку майном і коштами РТМО».
Рішенням Новопсковської районної ради №32/6 від 26.02.2010р. погоджено розпорядження голови районної ради від 31.12.2009р. №100 «Про внесення змін до Статуту Новопсковського районного територіального медичного об'єднання».
Рішенням Новопсковської районної ради №11/10 від 24.02.2012р. з метою приведення положень Статуту Новопсковського РТМО згідно вимог Основ законодавства України про охорону здоров'я внесені зміни до Статуту Новопсковського районного територіального медичного об'єднання, затвердженого розпорядженням голови районної ради від 19.05.2004р. №17 зі змінами та затверджено їх окремим додатком. Дане питання попередньо розглядалось на засіданні постійної комісії районної ради з питань комунальної власності та використання природних ресурсів (протокол №21 від 22.02.2012р.).
У зв'язку з прийняттям Новопсковською районною радою Рішення №29/17 від 30.10.2009р. про попередження орендарів майна, яке знаходиться на балансі Новопсковського районного територіального медичного об'єднання, зокрема, ПП «Гарант»про неможливість продовження договорів оренди, строк дії яких закінчується, в зв'язку з тим, що службові приміщення, які використовуються для ведення підприємницької діяльності необхідні для власних потреб Новопсковського районного територіального медичного об'єднання, Новопсковським РТМО на адресу ПП «Гарант»направлялись листи №3164 від 22.11.2011р., №254 від 25.01.2012р., №536 від 16.02.2012р., якими позивача було попереджено про неможливість продовження договору оренди №9 від 01.06.2002р., строк дії якого закінчується 01.06.2012р. Наявними в матеріалах справи копіями повідомлень про вручення поштового відправлення підтверджується отримання позивачем зазначених листів.
Розпорядженням голови районної ради №52 від 31.05.2012р. «Про виконання рішення районної ради від 30.10.2009р. №29/17 «Про попередження орендарів майна, яке знаходиться на балансі Новопсковського районного територіального медичного об'єднання»створено комісію, якій доручено провести відповідну роботу по виконанню рішення районної ради від 30.10.2009р. №29/17 «Про попередження орендарів майна, яке знаходиться на балансі Новопсковського районного територіального медичного об'єднання»та скласти відповідний акт передачі орендованого ПП «Гарант»приміщення у Новопсковському районному територіальному медичному об'єднанню.
ПП «Гарант»вважає, що внаслідок прийняття нової редакції Статуту Новопсковського РТМО Новопсковська районна рада, в якості власника Новопсковського РТМО, протиправно втрутилась у господарську діяльність ПП «Гарант»та Новопсковського РТМО, пов'язану з виконанням договору оренди, що стало підставою для звернення ПП «Гарант»до господарського суду з вимогами про визнання недійсними нової редакції Статуту Новопсковського районного територіального медичного об'єднання, затвердженої розпорядженням голови Новопсковської районної ради Ситніка Б.О. №17 від 19 травня 2004 року та змін до Статуту Новопсковського районного територіального медичного об'єднання, затверджених розпорядженням голови Новопсковської районної ради Чернявського С.С. №100 від 31 грудня 2009 року.
Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку про необґрунтованість апеляційної скарги виходячи з наступного.
Частиною 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
За положеннями ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»правом комунальної власності є право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом (ч. 2 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що з набранням чинності цим Законом майно, яке до прийняття Конституції України у встановленому законодавством порядку передане державою до комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць та набуте ними на інших законних підставах, крім майна, що відчужене у встановленому законом порядку, є комунальною власністю відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст. Майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні і обласні ради або уповноважені ними органи.
Відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування (ст. 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради(ч. 5 ст. 16 вказаного Закону).
Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішується, зокрема, питання про вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад (п. 20 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування»).
Таким чином, Новопсковське РТМО з моменту створення є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ Новопсковського району, управління яким від імені та в інтересах територіальних громад, в межах повноважень, визначених законодавством, здійснюється Новопсковською районною радою.
Згідно з ч. ч. 1, 8 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень; сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Пунктом 18 ч. 6 ст. 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до компетенції голови районної, обласної, районної у місті ради віднесено вирішення питань, доручених йому радою.
Як вбачається з матеріалів справи, зміни до Статуту Новопсковського районного територіального медичного об'єднання, які оскаржуються позивачем, були внесені на підставі Розпорядження голови районної ради №17 від 19.05.2004р. «Про затвердження Статуту Новопсковського районного територіального медичного об'єднання (нова редакція)», Розпорядження голови районної ради №100 від 31.12.2009р. «Про внесення змін до Статуту Новопсковського територіального медичного об'єднання», що видані головами районної ради в межах повноважень, делегованих Новопсковською районною радою Рішенням №2/31 від 05.06.2002р. «Про делегування повноважень голові районної ради в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ району», Рішенням №3/8 від 29.06.2006р. «Про делегування голові районної ради повноважень щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ району»; Рішення засідання постійної комісії районної ради з питань регламенту, депутатської діяльності та місцевого самоврядування від 19.05.2004р. (оформлене протоколом №15 від 19.05.2004р.); Рішення постійної комісії Новопсковської районної ради з питань комунальної власності та використання природних ресурсів №2 від 31.12.2009р. «Про внесення змін до Статуту Новопсковського районного територіального медичного об'єднання»; Рішення Новопсковської районної ради №32/6 від 26.02.2010р. «Про погодження розпорядження голови районної ради від 31.12.2009р. №100 «Про внесення змін до Статуту Новопсковського територіального медичного об'єднання».
В матеріалах справи відсутні докази визнання вищевказаних рішень Новопсковської районної ради та Розпоряджень голови районної ради незаконними або їх скасування у встановленому порядку.
За приписами ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Отже, виходячи із наведеного вище, позивач, звертаючись до суду із даним позовом та вимагаючи визнати недійсними нову редакцію Статуту Новопсковського районного територіального медичного об'єднання, затверджену розпорядженням голови Новопсковської районної ради Ситніка Б.О. №17 від 19 травня 2004 року та зміни до Статуту Новопсковського районного територіального медичного об"єднання, затверджені розпорядженням голови Новопсковської районної ради Чернявського С.С. №100 від 31 грудня 2009 року, не будучи учасником Об"єднання, зобов'язаний довести, яким чином оспорюваний ним статут в новій редакції та зміни до нього порушують його права та охоронювані законом інтереси.
Розпорядження своїм правом на захист є диспозитивною нормою цивільного законодавства, яке полягає у наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.
Відповідно до пункту 2 статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Статтею 16 названого Кодексу унормовано, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Положеннями ст. 20 Господарського кодексу України та ст. 16 Цивільного Кодексу України визначені способи захисту прав і законних інтересів суб'єктів господарювання.
При цьому, предметом позову є матеріально-правова вимога позивача до відповідача, а підставою -посилання на належне йому право, юридичні факти, що призвели до порушення цього права, та правове обґрунтування необхідності його захисту.
Тобто, порушення або оспорювання прав та інтересів особи, яка звертається до суду за їх захистом, є обов'язковими; обов'язком позивача, відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України є доведення/підтвердження в установленому законом порядку наявності факту порушення або оспорювання його прав та інтересів.
В матеріалах справи відсутні докази порушення прав позивача, ПП "Гарант", у зв'язку з прийняттям нової редакції Статуту Новопсковського РТМО та подальшому внесенні змін до нього.
З огляду на положення ч. 3 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», ст.1, п. 19 ч. 1 ст. 43, ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Рішення Новопсковської районної ради №29/17 від 30.10.2009р. «Про попередження орендарів майна, яке знаходиться на балансі Новопсковського районного територіального медичного об'єднання», безпідставними є доводи скаржника про порушення охоронюваного законом інтересу ПП «Гарант»шляхом внесення змін до статуту Новопсковського районного територіального медичного об'єднання, який полягав в продовженні договору оренди в порядку, передбаченому п. 10.3 цього договору.
Отже, висновок місцевого господарського суду про безпідставність позовних вимог та відмова позивачеві в задоволенні позову ґрунтуються на матеріалах справи та приписах законодавства.
З огляду на наведене, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку, що доводи заявника, викладені в апеляційній скарзі необґрунтовані, не доведені належними та допустимими доказами в розумінні ст.33, ст.34 Господарського процесуального кодексу України.
Твердження заявника апеляційної скарги про порушення і неправильне застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішення не знайшли свого підтвердження, в зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування рішення господарського суду Луганської області від 18.10.2012 р.(підписано 22.10.2012 р.) у справі № 14пн/5014/2368/2012 суд апеляційної інстанції не вбачає.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на заявника - Приватне підприємство "Гарант", смт. Новопсков Луганської області.
Результати апеляційного провадження у справі № 14пн/5014/2368/2012 оголошені в судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 49, 91, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд,-
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Гарант", смт. Новопсков Луганської області на рішення господарського суду Луганської області від 18.10.2012 р.(підписано 22.10.2012 р.) у справі № 14пн/5014/2368/2012 залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Луганської області від 18.10.2012 р.(підписано 22.10.2012 р.) у справі № 14пн/5014/2368/2012 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя: Н.М.Дучал
Судді: О.І. Склярук
Л.В. Ушенко
Надруковано 6екз.: 1-позивачу, 2-відповідачам, 1-у справу, 1-ДАГС, 1-ГСЛО