Копія
Постанова
Іменем України
Справа № 2а-8876/12/0170/23
14.11.12 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Дудкіної Т.М.,
суддів Єланської О.Е. ,
Курапової З.І.
секретар судового засідання Гоголева І.А.
за участю сторін:
представник позивача, Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів - не з'явився, до початку судового засідання надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність,
представник відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю "СімСітіТранс"- Гаффаров Ельдар Енверович, довіреність № 146 від 01.03.12
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "СімСітіТранс" на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Алексєєва Т.В. ) від 27.08.12 у справі № 2а-8876/12/0170/23
за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Крилова, 133,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95001)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "СімСітіТранс" (Мамеди Емир-Усеина, 14,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95049)
про стягнення адміністративно-господарських санкцій
Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "СімСітіТранс" адміністративно-господарських санкцій за 2011 рік у сумі 206 713,00 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 27.08.2012 у справі № 2а-8876/12/0170/23 позов задоволений.
Не погодившись із вказаною постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Товариство з обмеженою відповідальністю "СімСітіТранс" звернулось до суду з апеляційною скаргою, у якій просить постанову скасувати, ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, постанова ухвалена з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до прийняття помилкового рішення.
У судовому засіданні представник апелянта скаргу підтримав, наполягав на її задоволенні з підстав, викладених у скарзі, просив судове рішення скасувати як незаконне та необгрунтоване.
Позивач у судове засідання явку повноважного представника не забезпечив, надав заперечення на скаргу, просив розглянути її у відсутність представника.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, постанову суду першої інстанції щодо правильності застосування приписів статті 159 КАС України, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не сплачені адміністративно-господарські санкції у розмірі та порядку, передбаченому статтею 20 Закону України від 21.03.1999 р. № 875-ХІІ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі Закон № 875) за невиконання у 2011 році нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, як це передбачено статтею 19 цього Закону.
З таким висновком суду першої інстанції не погоджується колегія суддів та зазначає наступне.
Відповідно до статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Апеляційним розглядом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "СімСітіТранс" є юридичною особою, ідентифікаційний код 31898522, державну реєстрацію якого проведено Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради 04.03.2002, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців /а.с.6/.
Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «СімСітіТранс»використовує найману працю та відповідно до Закону № 875 подає Кримському республіканському відділенню Фонду соціального захисту інвалідів звітність про зайнятість і працевлаштування інвалідів.
Середньоблікова кількість штатних працівників позивача на 2011 рік складала 425 осіб, працюючих інвалідів 4; кількість інвалідів, які повинні працювати 4, що підтверджується поданим позивачем в порядку звітності до відповідача звітом форми № 10-ПІ Річна Поштова "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2011 рік /а.с.17/.
20.06.2012 спеціалістами Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів проведена перевірка виконання статей 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»за звітний 2011 рік, за наслідками якої складений Акт від 20.06.2012 по якому відносно позивача нараховано адміністративно-господарські санкції в сумі 206 713,00 грн., оскільки на думку перевіряючих кількість інвалідів, які повинні працювати у ТОВ «СімСітіТранс»складає 17 осіб /а.с.9/.
Згідно з частиною першою статті 18 Закону № 875 забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Частиною третьою статті 18 зазначеного Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством. Надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З матеріалів справи вбачається, та судом першої інстанції встановлено, що середньооблікова чисельність працівників ТОВ "СімСітіТранс" у 2011 році складала 425 осіб. Вказана у звіті ТОВ "СімСітіТранс" кількість працюючих інвалідів перевіркою підтверджена і розбіжностей з цього приводу немає.
Проте, відповідачем при складанні акту перевірки не враховано, що у випадку, коли специфіка підприємства визначає, що більшість посад на підприємстві пов'язані з важкими умовами праці, де заборонена праця інвалідів, працевлаштування інвалідів має використовуватися на цьому підприємстві з урахуванням такої специфіки. Тобто при визначенні нормативу для працевлаштування інвалідів слід враховувати лише ту кількість робочих місць, які не пов'язані з шкідливими, важкими та небезпечними умовами праці.
Як зазначено відповідачем, та не спростовано з наданням належних доказів позивачем, у ТОВ "СімСітіТранс" у 2011 році з 425 працюючих осіб 330 осіб займали посади водіїв громадського транспорту (категорії «Д»). Використання праці інвалідів на посаді водіїв громадського транспорту законодавством заборонено, у зв'язку з чим відповідач розраховував середню чисельність штатних працівників без врахування водіїв, тобто з кількості інших працюючих -95 осіб.
Відповідно до частини третьої статті 16 Закону України «Про транспорт», частини території підприємства, вокзалів, станцій, портів, пристаней, аеродромів, шляхів сполучення, де здійснюється рух транспортних засобів, проводяться маневрові та вантажно-розватажувальні роботи, є зонами підвищеної небезпеки. Водіями будь-яких транспортних засобів і механізмів, тим більше водіями транспортних засобів категорії «Д»не можуть бути інваліди, у зв'язку з тим, що вказана професія відноситься до категорії робіт зі шкідливими і важкими умовами праці, на підставі наказу МЗ СРСР від 29.09.1989 №555.
Неврахування специфіки роботи Товариства з обмеженою відповідальністю "СімСітіТранс" при вирішенні питання про включення до середньооблікової чисельності штатних працівників водіїв категорії «Д»судова колегія вважає неправомірним і погоджується з діями Товариства щодо обрахування середньооблікової чисельності штатних працівників для визначення нормативу працевлаштування інвалідів, без посад водіїв.
Окрім того, за правилом частини третьої статті 20 Закону № 875 сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).
Питання наявності у розпорядженні Товариства з обмеженою відповідальністю "СімСітіТранс" прибутку за 2011 рік, який залишився після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів), ані позивачем на момент подання позову, ані судом першої інстанції не з'ясовувалося.
Таким чином, постанова суду першої інстанції від 27.08.2012 у справі № 2а-8876/12/0170/23 ухвалена при неповному з'ясуванні судом обставин, що мають значення для справи та з порушенням внаслідок цього норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до пунктів 1, 4 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
З огляду на викладене судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому постанова Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 27.08.2012 у справі № 2а-8876/12/0170/23 підлягає скасуваннюта ухвалення нової постанови про відмови у задоволенні позову.
Керуючись статтями 195, 196, пунктом 3 статті 198, пунктами 1, 4 статті 202, статтею 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "СімСітіТранс" задовольнити.
2. Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 27.08.2012 у справі № 2а-8876/12/0170/23 скасувати.
3. У задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення. Постанова може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, у порядку і строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України, з дня складання судового рішення у повному обсязі.
Ухвала складена у повному обсязі 19 листопада 2012 року.
Головуючий суддя підпис Т.М. Дудкіна
Судді підпис О.Е.Єланська
підпис З.І.Курапова
З оригіналом згідно
Головуючий суддя Т.М. Дудкіна