Копія
Іменем України
Справа № 2а-1671/12/2770
12.12.12 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Санакоєвої М.А.,
суддів Кондрак Н.Й. ,
Яковенко С.Ю.
секретар судового засідання Даніліна К.В.
за участю сторін:
представник позивача, ОСОБА_2- ОСОБА_6, довіреність № б/н від 17.07.12
представник відповідача, Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради- Сушкова Дар'я Миколаївна, довіреність № б/н від 09.08.12
розглянувши апеляційну скаргу Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Кириленко О.О. ) від 28.08.12 у справі № 2а-1671/12/2770
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1,99000)
до Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради (вул. Луначарського, 5,Севастополь,99011)
Комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об'єктів нерухомого майна" Севастопольської міської ради (вул. Папаніна, 1-а,Севастополь,99001)
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 28.08.12 адміністративний позов - задоволено частково.
Визнані протиправними дії фонду комунального майна Севастопольської міської Ради щодо відмови ОСОБА_2 у оформленні свідоцтва про право власності на реконструйовану квартиру АДРЕСА_2 з використанням горищного простору під мансарду.
Зобов'язано фонд комунального майна Севастопольської міської Ради оформити ОСОБА_2 свідоцтво про право власності на реконструйовану квартиру АДРЕСА_2 з використанням горищного простору під мансарду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 21 (двадцять одна) гривні 00 копійок.
Не погодившись із зазначеною постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 28.08.12 року та прийняти нове рішення по справі, яким у задоволені позову відмовити.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В судовому засіданні 12.12.12 представник відповідача - Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради підтримав доводи апеляційної скарги з підстав, зазначених в ній.
Представник позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечував.
Представник відповідача - Комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об'єктів нерухомого майна" Севастопольської міської ради не з'явився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно.
Згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що на підставі договору купівлі -продажу, засвідченого 12 серпня 2004 року державним нотаріусом Шаньковою М.С. за реєстровим № 2-2782, позивачу належить на праві власності трьохкімнатна квартира АДРЕСА_2. Реєстраційний напис на правовстановлюючих документах відносно даної квартири оформлений в комунальному підприємстві "Бюро технічної інвентаризації і державної реєстрації об'єктів нерухомого майна" Севастопольської міської Ради 12 серпня 2004 року, реєстрова книга 113 доп. стор. 120 під реєстровим № 1343.
Інспекцією державного архітектурно -будівельного контролю в місті Севастополі позивачу 09 квітня 2012 року була видана декларація на початок виконання будівельних робіт СТ 08212056244 по реконструкції квартири АДРЕСА_2 з використанням горищного простору під мансарду.
У період з 09 квітня 2012 року по 04 липня 2012 рік позивачем були виконані будівельні роботи у відповідності з дозвільною та проектною документацією.
05 липня 2012 року Інспекцією державного архітектурно -будівельного контролю в місті Севастополі позивачу була видана декларація за № СТ 14212110683 про готовність об'єкта до експлуатації: реконструйованої квартири за вищезазначеною адресою з використанням горищного простору під мансарду.
Позивач звернулась до фонду комунального майна Севастопольської міської Ради із заявою про підготовку та видачу свідоцтва про право власності на об'єкт нерухомого майна -прийняту в експлуатацію реконструйовану квартиру АДРЕСА_2 з використанням горищного простору під мансарду.
Матеріалами справи підтверджується, що листом від 20 липня 2012 року № 01-15/2798 фонд комунального майна Севастопольської міської Ради відмовив позивачу в оформленні свідоцтва на права власності на реконструйовану квартиру АДРЕСА_2 з використанням горищного простору під мансарду, в зв'язку з відсутністю згоди всіх власників будинку на відчуження горищного простору під мансарду.
Відповідно до частин першої, другої статті 319 Цивільного кодексу України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 331 цього Кодексу, право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації, відповідно до ч. 1 , 2 ст. 182 Цивільного кодексу України.
Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
Статтею 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) -офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 18 цього Закону, свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що підтверджує виникнення права власності при здійсненні державної реєстрації прав на нерухоме майно, видається фізичним та юридичним особам на новозбудовані, реконструйовані об'єкти нерухомого майна.
Частиною першою статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" визначено перелік документів на підставі яких проводиться державна реєстрація прав:
-договори, укладені у порядку, встановленому законом;
- свідоцтва про право власності на нерухоме майно, видані відповідно до вимог цього Закону;
- свідоцтва про право власності, видані органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді;
- державні акти на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом;
- рішення судів, що набрали законної сили;
- інші документи, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, подані органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Відповідно до частини першої статті 24 цього Закону, у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заявлене право вже зареєстровано.
Згідно з підпунктом 10 пункту "б" статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо обліку відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності. У місті Севастополі таким органом є фонд комунального майна Севастопольської міської Ради.
Абзацом 1 підпункту "а" пункту 8.1 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року № 7/5 передбачено, що оформлення права власності на нерухоме майно проводиться з видачею свідоцтва про право власності за заявою про оформлення права власності на нерухоме майно органами місцевого самоврядування фізичним та юридичним особам на новозбудовані, реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності документа, що посвідчує право на земельну ділянку, та документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Державна реєстрація прав проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць, обслуговування на території яких здійснюється БТІ, створеними до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно (пункт 1.3 цього Положення).
Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно визначений перелік правовстановлюючих документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно.
Так, відповідно до пункту 6 цього переліку, таким документом є свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане органом місцевого самоврядування.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивачем до фонду комунального майна Севастопольської міської Ради надані всі необхідні документи для оформлення свідоцтва про право власності та подальшого здійснення його реєстрації у відповідності до вимог законодавства.
З урахуванням викладеного, судова колегія вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо відсутності підстав для відмови позивачу у оформленні свідоцтва про право власності на вказану квартиру після реконструкції.
Судова колегія дійшла висновку про недоведеність відповідачем достатніх доказів необґрунтованості позовних вимог.
Щодо позовних вимог про зобов'язання комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об'єктів нерухомого майна" Севастопольської міської Ради зареєструвати за позивачем право власності на реконструйовану квартиру, судова колегія зазначає, що такі вимоги є передчасними, оскільки матеріалами справи встановлено, що БТІ не допускало порушень прав позивача на час звернення до суду та розгляду справи по суті, а тому позовні вимоги в цієї частині задоволенню не підлягають.
Зважаючи на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що правова оцінка, яку дав суд першої інстанції обставинам справи, не суперечить чинному законодавству.
Судове рішення не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Згідно статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198,205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 28.08.12 у справі № 2а-1671/12/2770 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 17 грудня 2012 р.
Головуючий суддя підпис М.А.Санакоєва
Судді підпис Н.Й. Кондрак
підпис С.Ю. Яковенко
З оригіналом згідно
Головуючий суддя М.А.Санакоєва