Ухвала від 12.12.2012 по справі 2а-5580/12/0170/7

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-5580/12/0170/7

12.12.12 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Санакоєвої М.А.,

суддів Кондрак Н.Й. ,

Яковенко С.Ю.

секретар судового засідання Даніліна К.В.

за участю сторін:

представник позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Юніор Стар"- Велика Олена Вадимівна, довіреність № 3 від 03.01.12

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Юніор Стар" на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07.06.12 у справі № 2а-5580/12/0170/7

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Юніор Стар" (вул. Гоголя, буд.24 корп.3, м.Ялта, Автономна Республіка Крим, 98635)

до Комунального підприємства Ялтинської міської ради "Бюро технічної інвентаризації" (вул. Дзержинського, 4,Ялта,Автономна Республіка Крим,98600)

про зобов'язання до виконання певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07.06.12 у задоволенні позовної заяви відмовлено.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07.06.12. та прийняти нове рішення.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В судовому засіданні 12.12.12 представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги з підстав, зазначених в ній.

Представник відповідача не з'явився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно.

Згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ТОВ "Юніон Стар"є юридичною особою. Згідно до статуту ТОВ "Юніор Стар"(а.с.28-31), Товариство з обмеженою відповідальністю "Юніор Стар"створено внаслідок припинення шляхом перетворення Закритого акціонерного товариства "Юніон Стар".

З матеріалів справи вбачається, що Рішенням Господарського суду АР Крим від 07.08.2006р. по справі №2-16/12254-2006 (а.с.9-17) за ЗАТ "Юніор Стар" визнано право власності на об'єкт незавершеного будівництва -п'ятиповерхову будівлю торгово -адміністративного центру з підвалом, площею забудови 95,12 кв.м., загальною площею 508,92 кв.м., що розташована на відстані 0,15 м від 3-го корпусу житлового будинку №24 по вул. Гоголя в м. Ялта, з привласненням незавершеному будівництвом об'єкту нерухомості самостійної адреси: м. Ялта, вул. Гоголя б. 24 "а".

Рішенням Господарського суду АР Крим від 15.02.2007р. по справі №2-13/2429-2007 (а.с.18-20) КП "Ялтинське бюро технічної інвентаризації" зобов'язано провести за ЗАТ "Юніор Стар"реєстрацію права власності на об'єкт незавершеного будівництва -п'ятиповерхову будівлю торгово -адміністративного центру з підвалом, площею забудови 95,12 кв.м., загальною площею 508,92 кв.м., що розташована на відстані 0,15 м від 3-гокорпусу житлового будинку №24 по вул. Гоголя в м. Ялта, з привласненням незавершеному будівництвом об'єкту нерухомості самостійної адреси: м. Ялта, вул. Гоголя б. 24 "а".

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на підставі рішення Господарського суду АР Крим відповідачем була здійснена реєстрація прав на об'єкт незавершеного будівництва за ЗАТ "Юніор Стар", про що свідчить витяг про державну реєстрацію прав (а.с.21).

Відповідно до статуту ТОВ "Юніон Стар"(а.с.28-31), ТОВ "Юніор Стар"було створено внаслідок припинення шляхом перетворення ЗАТ "Юніор Стар"та є правонаступником всіх прав та обов'язків ЗАТ "Юніон Стар".

Позивач, в зв'язку із змінами організаційно -правової форми с ЗАТ "Юніор Стар" на ТОВ "Юніор Стар"звернувся до відповідача про реєстрацію права на об'єкт незавершеного будівництва.

Відповідач листом від 23.04.2012р. (а.с.8) повідомив позивача про те, що проведення такої реєстрації не є можливим. Висновки відповідача обґрунтовані Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002р.,

Відповідачем зазначено, що при реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва до заяви про таку реєстрацію необхідно додати документи, які підтверджують право на земельну ділянку та дозвіл на виконання будівельних робіт.

Перевіряючи обґрунтованість дій та рішень органу владних повноважень, судова колегія зазначає наступне.

Наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 р. із змінами, внесеними, згідно з Наказом №49/5 від 19.05. 2005, затверджено Тимчасове положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно (далі - Положення №7/5), яке визначає порядок проведення державної реєстрації права власності та права користування (сервітуту) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; довірчого управління нерухомим майном; права власності на об'єкти незавершеного будівництва (далі - державна реєстрація прав), а також порядок взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

Відповідно до п.1.2. Положення №7/5, державна реєстрація прав - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення права власності на нерухоме майно, а також права власності на об'єкти незавершеного будівництва шляхом внесення відповідного запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Відповідно до п.1.3. Положення №7/5, державна реєстрація прав власності проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.

Згідно п. 3.6 Положення №7/5, відмова в державній реєстрації права власності та наданні інформації з Реєстру прав у формі витягу на нерухоме майно може бути оскаржена відповідно до чинного законодавства.

Державній реєстрації підлягає право власності на закінчене будівництвом нерухоме майно, яке прийняте в експлуатацію у встановленому законодавством порядку, відповідно до Пункту 1.6 Положення 7/5.

Статтею 331 Цивільного кодексу України встановлені положення щодо набуття права власності на новостворене майно та об'єкти незавершеного будівництва.

Так, відповідно до частини 3 ст. 331 Цивільного кодексу України, до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва.

Розділ IV Положення №7/5 визначає особливості проведення державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва.

Відповідно до п. 4.1 Положення 7/5, державна реєстрація права власності на об'єкт незавершеного будівництва проводиться реєстратором БТІ, відповідно до вимог Положення, та з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.

Пунктом 4.2. Положення 7/5 встановлено, що у разі проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності на об'єкт незавершеного будівництва до заяви про державну реєстрацію прав заявником (заявниками) додаються документи, що посвідчують право на земельну ділянку, та дозвіл на виконання будівельних робіт, їх копії, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав, видачу витягу про державну реєстрацію прав та надання витягу з Реєстру прав, а також інші документи, визначені Положенням.

Відповідно до п. 4.3 Положення 7/5, у разі проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності на об'єкт незавершеного будівництва, для будівництва якого не вимагається дозвіл на виконання будівельних робіт, до заяви про державну реєстрацію прав заявником (заявниками) додаються документи, що посвідчують право на земельну ділянку, затверджена проектна документація на будівництво об'єкта містобудування, їх копії, копія документа, що відповідно до законодавства засвідчує факт повідомлення заявником (заявниками) інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про початок виконання будівельних робіт, на які не вимагається дозвіл на виконання будівельних робіт, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав, видачу витягу про державну реєстрацію прав та надання витягу з Реєстру прав, а також інші документи, визначені Положенням.

Пунктом 4.4 Положення 7/5 встановлено, що у разі здійснення наступних транзакцій з об'єктом незавершеного будівництва державна реєстрація права власності на такий об'єкт проводиться відповідно до вимог Положення та з урахуванням особливостей, визначених пунктами 4.2 та 4.3 Положення.

З аналізу наведених норм та обставин, судова колегія приходить до висновку, що законодавцем встановлена можливість проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно до завершення його будівництва (створення майна) за відповідних умов. Поряд з цим, вказаною нормою, прямо передбачено, що таку реєстрацію проводить орган, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, також даною нормою встановлені конкретні підстави для такої реєстрації, а саме необхідні для проведення реєстрації документи.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач звернувся до відповідача про реєстрацію саме об'єкта незавершеного будівництва.

Таким чином, обґрунтованим є висновок суду першої інстанції, що порядок та підстави для реєстрації права на об'єкти незавершеного будівництва мають особливі відмінності від підстав та порядку реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, які закінчені будівництвом та введені в експлуатацію у встановленому законодавством порядку.

З огляду на зазначене, судова колегія приходить до висновку, що реєстрація незавершеного будівництвом майна, про реєстрацію якого звернувся позивач до відповідача, не може бути здійснена виходячи з загального порядку встановленого для реєстрації права власності (переходу або припинення права власності) на закінчене будівництвом нерухоме майно, яке прийняте в експлуатацію у встановленому законодавством порядку, у тому числі з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно.

Судова колегія вважає необхідним зазначити, що пункт 4.4 Положення 7/5 однозначно вказує на необхідність виконання умов пунктів 4.2 та 4.3 Положення у разі здійснення наступних транзакцій з об'єктом незавершеного будівництва при проведенні державної реєстрації прав власності.

Таким чином, дотримання вимог цієї норми необхідно також у випадку звернення до суб'єкта реєстрації про реєстрацію прав на об'єкт незавершеного будівництва, з підстав зміни організаційно -правової форми юридичної особи.

Судова колегія вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо правомірності відмови відповідача у проведенні державної реєстрації права власності за ТОВ "Юніор Стар".

З урахуванням викладеного, судова колегія дійшла висновку про недоведеність позивачем достатніх доказів обґрунтованості позовних вимог, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки суперечать вимогам діючого законодавства та не підтверджені матеріалами справи.

Зважаючи на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що правова оцінка, яку дав суд першої інстанції обставинам справи, не суперечить чинному законодавству.

Судове рішення не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.

Згідно статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198,205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Юніор Стар" - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07.06.12 у справі № 2а-5580/12/0170/7 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 17 грудня 2012 р.

Головуючий суддя підпис М.А.Санакоєва

Судді підпис Н.Й. Кондрак

підпис С.Ю. Яковенко

З оригіналом згідно

Головуючий суддя М.А.Санакоєва