Постанова від 28.05.2012 по справі 2а-11947/11/0170/3

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

Справа № 2а-11947/11/0170/3

28.05.12 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Кучерука О.В.,

суддів Курапової З.І. ,

Дадінської Т.В.

секретар судового засідання Каптусаров С.Д.

за участю сторін:

представник позивача, ОСОБА_2- ОСОБА_3, довіреність № 01/11-351 від 28.05.12

представник відповідача, Відділу у справах громадянства, іміграції та реєстрації фізичних осіб Ялтинського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим- не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,

розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Шкляр Т.О. ) від 31.10.11 у справі № 2а-11947/11/0170/3

за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)

до Відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Ялтинського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим (вул. Дзержинського, 33, м. Ялта, Автономна Республіка Крим, 98612)

про визнання неправомірною відмови, спонукання до виконання певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 31.10.11 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Ялтинського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим - відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду, ОСОБА_2 звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 31.10.11 та прийняти нове рішення, якім позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Разом з апеляційною скаргою ОСОБА_2 надала клопотання про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції, яке було задоволено у судовому засіданні.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2012 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_2.

Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Представник позивача у судовому засіданні 28 травня 2012 року підтримала апеляційну скаргу з підстав, викладених у ній.

Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив.

Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.

Крім того, згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

При викладених обставинах, враховуючи те, що сторони викликалися в судове засідання, але в суд не з'явилися, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності нез 'явившихся сторін.

Судова колегія, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Стаття 33 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, гарантує кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, свободу пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Відповідні норми Основного Закону України кореспондовані до положень Закону України від 11.12.2003 р. № 1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" який відповідно до Конституції України регулює відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними актами, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження.

Положеннями статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантована свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

На вимогу статті 11 названого Закону реєстрація місця проживання та місця перебування особи здійснюється відповідним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації (далі - орган реєстрації) в Автономній Республіці Крим, областях, містах, районах, районах у містах, а також у містах Києві та Севастополі.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 571 від 26.05.2004 року «Про організацію реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та перебування фізичних осіб в Україні»затверджена Постанова з питань оформлення документів і контролю щодо реєстрації місця проживання та перебування фізичних осіб в Україні, якою визначено, що реєстрація місця проживання та перебування фізичних осіб в Україні включає в себе внесення відомостей до паспортного документа чи видачу вкладного талона до паспортного документа про місце проживання та перебування з зазначенням адреси житла особи та адресно-довідкової картотеки головних управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим та м. Києві, управлінь МВС України в областях та м. Севастополі. Оформлення реєстрації місця проживання та перебування фізичних осіб відповідно до території обслуговування проводять територіальні органи та підрозділи служби громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб МВС України.

Відповідно до частини другої статті 13 вказаного Закону вільний вибір місця проживання обмежується щодо: осіб, які не досягли 16-річного віку; осіб, до яких згідно із процесуальним законодавством застосовано запобіжні заходи, пов'язані з обмеженням або позбавленням волі; осіб, які за вироком суду відбувають покарання у вигляді позбавлення або обмеження волі; осіб, які згідно із законодавством перебувають під адміністративним наглядом; осіб, які згідно із законодавством про інфекційні захворювання та психіатричну допомогу підлягають примусовій госпіталізації та лікуванню; іноземців та осіб без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України.

З положень статті 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце. Для реєстрації особа подає: письмову заяву; паспортний документ. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати. Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших документів.

Рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, посадових та службових осіб з питань свободи пересування, вільного вибору місця проживання, реєстрації місця проживання чи місця перебування особи можуть бути оскаржені в установленому законом порядку, про що вказано у положеннях статті 14 Закону.

Приписи статті 55 Конституції України затверджують захист прав і свобод людини і громадянина судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Судом першої інстанції встановлено, що громадянка України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії ЕН № 775298, виданий Перевальским РВ УМВС України в Луганській області 04.08.2010 р., звернулась до начальника ВГІРФО ЯГУ ГУ МВС України в АР Крим із особистою заявою від 26.08.2011 р. про реєстрацію її за місцем проживання чоловіка: АДРЕСА_1, додавши до заяви необхідний перелік документів: копію паспорту громадянки України, копію паспорту громадянина України чоловіка, ф-16 на чоловіка, ф-17 на адресу: АДРЕСА_1, клопотання ДПУ МДЦ "Артек", копію особового рахунку, свідоцтво про шлюб, талон зняття з реєстраційного обліку за місцем проживання (попереднього місця проживання), договір найму квартири, копія наказу № 11 від 19.01.2000 р. «про внесення змін у особовий рахунок», заяву про реєстрацію місця проживання, (а.с.16).

Позивач отримав від Відділу у справах громадянства, реєстрації, міграції фізичних осіб Ялтинського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим повідомлення про неможливість здійснення реєстрації фізичних осіб у житловому фонді, розташованому на території МДЦ "Артек", оформлене листом від 29.08.2011 р. № 12-0/1594 (а.с. 8).

За змістом листа від 29.08.2011 р. встановлено, що підставами для не реєстрації позивачки за її місцем фактичного проживання є те, що на підставі вимог Закону України від 03.02.2009 р. № 906-VІ «Про державну підтримку і особливості функціонування дитячих центрів «Артек»і «Молода гвардія», постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2009 р. № 54 «Про деякі питання забезпечення функціонування державних підприємств Міжнародний дитячий центр «Артек»і Український дитячий центр «Молода гвардія»Раді міністрів АР Крим було доручено у встановленому порядку вжити заходи до відселення мешканців житлових будинків, розташованих на території Державного підприємства МДЦ «Артек», з наданням їм житлової площі. 22.05.2009 року до Головного управління МВС України в Автономній Республіці Крим надійшов лист Ради міністрів АР Крим від 18.05.2009 року за підписом голови Ради міністрів АР Крим про припинення реєстрації громадян на території Державного підприємства «Міжнародний дитячий центр «Артек». З урахуванням вимог указаних у Законі України і постанові Кабінету Міністрів України, а також листа, який надійшов з Ради міністрів АР Крим реєстрація фізичних осіб у житловому фонді, розташованому на території МДЦ «Артек», не може бути здійснена.

З положень статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»реєстрація - внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації.

За змістом статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»реєстрація місця проживання полягає у внесенні відповідних відомостей до паспортного документа і до реєстраційного обліку відповідного державного обліку із зазначенням адреси житла особи. Місце проживання відповідно до вказаної статті визначається за об'єктивним критерієм, яким є строк понад шість місяців, впродовж якого особа проживає за вказаною адресою.

При апеляційному перегляді справи встановлено, що позивачка у липні 2010 року зареєструвала шлюб з ОСОБА_4, переїхала до його місця проживання, та з цього ж часу проживає на території ДПУ МДЦ «Артек»за адресою: АДРЕСА_1, тобто позивачка понад шести місяців проживає на території ДПУ МДЦ «Артек»у будинку за вказаною адресою.

Так, посилання відповідача у листі від 29.08.2011 року за вих. №12-0/1594 на неможливість проведення реєстрації позивачки у житловому фонді, розташованому на території МДЦ «Артек», з підстав її припинення на підставі Закону України «Про державну підтримку і особливості функціонування дитячих центрів «Артек»і «Молода гвардія», Постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2009 року № 54 «Про деякі питання забезпечення функціонування державних підприємств Міжнародний дитячий центр «Артек»і Український дитячий центр «Молода гвардія», а також листа Ради Міністрів Автономної Республіки Крим від 18.05.2009 року, судова колегія не приймає у якості належних доказів правомірності його дій стосовно не реєстрації позивачки відповідно до поданої ним заяви з наступних підстав.

На вимогу пункту 5 статті 3 Закону України від 03.02.2009 року № 906 «Про державну підтримку та особливості функціонування дитячих центрів «Артек»і «Молода гвардія», приписи пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2009 року № 54 «Деякі питання забезпечення функціонування державних підприємств «Міжнародний дитячий центр «Артек»і «Український дитячий центр «Молода гвардія»заборонено будівництво житлових будинків на території дитячого центру «Артек»та визнано за необхідне відселення громадян, які проживають у вже споруджених будинках, з наданням їм компенсації у вигляді житлової площі із застосуванням коефіцієнта 1,5. На Раду міністрів Автономної Республіки Крим покладено обов'язок із вирішення в установленому порядку питання щодо відселення мешканців та у разі потреби знесення житлових будинків, розташованих на території дитячого центру «Артек».

З аналізу вказаних нормативно-правових актів та їх змісту, встановлено наявність заходів, закріплених на законодавчому рівні, направлених на державну підтримку та особливості функціонування дитячих центрів «Артек»і «Молода гвардія». Обмежень щодо заборони вчинення реєстрації місця проживання громадян України, а також іноземців та осіб без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, заборони внесення відповідних відомостей до паспортного документа і до реєстраційного обліку відповідного державного обліку із зазначенням адреси житла особи, вказані нормативно-правові акти не містять та не дають відповідачу можливість нівелювати чи не визнавати конституційні норми, права і свободи людини.

Положеннями статті 3 Конституції України визнано, що права і свободи людини, їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до статті 21 Конституції України, права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

Зважаючи на дотримання позивачкою при зверненні до відповідача положень Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», дії відповідача з обмеження конституційних прав і свобод є протиправними, такими, що не засновані на законі та суперечать Конституції України.

Все вище перелічене дає судовій колегії право для висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції -скасуванню, а позовні вимоги -задоволенню.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нового є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Висновки суду першої інстанції не відповідають як фактичним обставинам справи, так і вимогам чинного законодавства.

На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення позову.

Керуючись частиною 3 статті 24, статтями 160, 167, частиною 1 статті 195, статтею 196, пунктом 3 частини 1 статті 198, пунктом 4 частини 1 статті 202, статтею 205, статтями 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 31.10.2011 р. у справі № 2а-11947/11/0170/3 -скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позовні вимоги -задовольнити.

Визнати протиправною відмову Відділу у справах громадянства, міграції та реєстрації фізичних осіб Ялтинського міського управління Головного Управління МВС України в Автономній Республіці Крим в реєстрації місця проживання ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АР Крим, АДРЕСА_1, викладену у листі відповідача № 12-0/1594 від 29.08.2011 року.

Зобов'язати Відділ у справах громадянства, міграції та реєстрації фізичних осіб Ялтинського міського управління Головного Управління МВС України в Автономній Республіці Крим, зареєструвати (постійно) ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АР Крим, АДРЕСА_1.

Постанова набирає законну силу з моменту проголошення.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 05 червня 2012 р.

Головуючий суддя підпис О.В.Кучерук

Судді підпис З.І.Курапова

підпис Т.В. Дадінська

З оригіналом згідно

Головуючий суддя О.В.Кучерук