"20" грудня 2012 р. м. Київ К/9991/15806/12
Вищий адміністративний суд України у складі:
головуючого суддіРозваляєвої Т. С. (суддя-доповідач),
суддівГордійчук М. П.,
Черпіцької Л. Т.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим на постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2012 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, третя особа: Національний центр управління і випробувань космічних засобів про визнання дій неправомірними, визнання рішення неправомірним, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим про визнання дій неправомірними, визнання рішення неправомірним, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01 листопада 2009 року з урахуванням щомісячної доплати.
Постановою Євпаторійського міського суду АРК від 24 березня 2011 року в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2012 року скасовано постанову Євпаторійського міського суду АРК від 24 березня 2011 року та ухвалено нове рішення, яким позов задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просив її скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заперечень не надійшло.
Перевіривши доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правильність правової оцінки обставин у справі у межах, визначених ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами встановлено, що наказом Міністра оборони України від 23 жовтня 2009 року № 907 позивача звільнено в запас з посади начальника відділу систем енергозабезпечення Центру контролю космічного простору Національного центру управління та випробування космічних засобів Національного космічного агентства України.
01 листопада 2009 року позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Не погоджуючись з тим, що при розрахунку грошового забезпечення для призначення пенсії відповідач не врахував доплату до попереднього грошового забезпечення, позивач звернувся з цим позовом.
Суд першої інстанції дійшов висновку про безпідставність позовних вимог.
Суд апеляційної інстанції зазначив, що позов підлягає задоволенню.
Колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції.
При розрахунку пенсії відповідач не врахував доплати, встановлені пунктом 8 Постанови Кабінету Міністрів України 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»та пунктом 1-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій».
З метою впорядкування грошового і матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ, Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій»від 07 лютого 2001 року № 104.
Пунктом 1 цієї Постанови встановлено, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби, відрядженим до органів виконавчої влади та інших цивільних установ, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, особового складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби.
При цьому грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в органах та установах, до яких вони відряджені, окладів за військовими званнями та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.
За відрядженими особами зберігаються всі види матеріального забезпечення за попереднім місцем служби, гарантії щодо соціального захисту, передбачені законодавством, за рахунок бюджетів Збройних Сил, інших військових формувань, органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»затверджено нові схеми посадових окладів та додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 8 цієї Постанови встановлено, що у разі зменшення у зв'язку з прийняттям цієї постанови розміру грошового забезпечення (без премії) в окремих військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу на період їх служби на займаній посаді та у військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, яким передбачено збереження умов грошового забезпечення за попередньою посадою, установлюється щомісячна доплата, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення (без премії), встановленим до набрання чинності цією постановою, і грошовим забезпеченням, установленим за новими умовами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2008 року N 322 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року N 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ", а саме:
Абзац другий пункту 1 викладено у такій редакції: "При цьому грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.";
А також доповнити постанову пунктом 1-1 такого змісту: "11. У разі зменшення у зв'язку з внесенням змін до цієї постанови розміру грошового забезпечення (без премії) військовослужбовцям, особам начальницького складу на час служби на займаній посаді або в разі переведення в інтересах служби на рівноцінну або вищу посаду чи здійснення організаційно-штатних заходів встановлюється щомісячна доплата, яка визначається як різниця між розміром грошового забезпечення (без премії), установленим до набрання чинності цією постановою, і розміром грошового забезпечення, установленим за новими умовами."
Судами встановлено, що доплати, передбачені пунктом 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»та пунктом 1-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій», виплачувалися позивачу та не враховані відповідачем при розрахунку грошового забезпечення для призначення пенсії.
Вирішуючи питання щодо законності таких дій відповідача, суд виходить з того, що відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Таким чином доплати до пенсії повинні враховуватися для перерахунку пенсії позивачу.
Такий висновок підтверджується також і тим, що відповідно до пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів від 13 лютого 2008 року N 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393»для перерахунку пенсій враховуються інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Тобто із змісту вказаної норми вбачається, що призначення пенсії здійснюється з урахуванням доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що при ухвалені рішення суд апеляційної інстанції не порушив норми матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим залишити без задоволення, а постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2012 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.