ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
18 грудня 2012 року м.Київ № 2а-15456/12/2670
15:20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Соколової О.А. при секретарі судового засідання Боронило К.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів в сумі 3 432,85грн.,
за участю представників сторін:
представника позивача Ларіного Віктора Васильовича,
відповідача ОСОБА_1,
встановив:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів у розмірі 3 432,85грн.
Ухвалою від 13 листопада 2012 року було відкрито скорочене провадження у адміністративній справі. 28 листопада 2012 року до суду надійшли заперечення на позов від відповідача. Ухвалою від 03 грудня 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі за загальними правилами Кодексу адміністративного судочинства України та призначено судове засідання на 18 грудня 2012 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 (далі-відповідач) зареєструвалась в Святошинському районному центрі зайнятості м. Києва (далі -Святошинському РЦЗ) як така, що шукає роботу.
16 червня 2011 року відповідач подав до Святошинському РЦЗ заяву про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю згідно чинного законодавства України, в якій зазначила інформацію про те, що вона не є найманим працівником, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, як фізична особа-підприємець не зареєстрована, не укладала договір цивільно-правового характеру. Статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю відповідачу надано 16.06.11, відповідно Наказу Святошинському РЦЗ № НТ110616 від 16.06.11
Згідно наказу Святошинського РЦЗ № НТ120524 від 24.05.2012 року відповідача знято з обліку та припинено виплату допомоги по безробіттю з 25.05.2012 року, у зв'язку з самостійним працевлаштуванням.
Відповідно ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття " позивачем проведено розслідування обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, під час його проведення були отримані данні від Євпаторійського міського центру зайнятості з інформацією, що відповідно до Акту № 47 від 05.07.2012 року ОСОБА_1 перебувала у трудових відносинах з ДП МОУ «ДОТ «Піонер»з 28.07.2011 р. по 08.08.2011 р. та отримувала дохід в 3 кварталі 2011 року в сумі 534,09 грн., про що не повідомила Святошинський РЦЗ, де перебувала на обліку та отримувала допомогу. Згідно Наказу Святошинського РЦЗ від 23.07.2012р. № 260 виписана довідка-розрахунок № 4798 від 23.07.2012 року відповідач за період з 28.07.2011р. по 22.05.2012р. отримала допомогу по безробіттю у сумі 3432,85 грн. Відповідачем отримано наручно лист-повідомлення та копія Наказу від 23.07.2012р. № 260 про необхідність відшкодувати незаконно отримані кошти у сумі 3432,85 грн., які на час звернення до суду нею не повернуті.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити. Крім того, зазначив, що на час розгляду справи кошти відповідачем не повернуті.
Відповідач у судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, водночас не заперечувала, що вона була працевлаштована в Дитячому оздоровчому таборі «Піонер»в період знаходження на обліку в Святошинському РЦЗ. Після звільнення з табору і прибувши в м. Київ відповідач повідомила в усній формі працівника Святошинського РЦЗ про те, що перебувала в трудових відносинах з ДП МОУ «Дитячий оздоровчий табір «Піонер».
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши обставини справи в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
У відповідності до ч. 1 ст. 18 Закону України "Про зайнятість населення" для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Державна служба зайнятості складається з Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Позивач -Київський міський центр зайнятості є суб'єктом владних повноважень, який у даних відносинах здійснює повноваження, встановлені Законом України "Про зайнятість населення ", діє на підставі Положення про Київський міський центр зайнятості, затверджений директором Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України 05.06.97.
Відповідач -ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, була зареєстрована в Святошинському РЦЗ як така, що шукає роботу з16.06.2011р., де перебувала на обліку до 22.05.2012р.
Так, 16.06.11р. відповідач подала до Святошинського РЦЗ заяву про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю згідно чинного законодавства України, в якій зазначила, що вона не є найманим працівником, як фізична особа-підприємець не зареєстрована, не укладала договір цивільно-правового характеру, не отримує пенсію на пільгових умовах.(а.с. 7)
Статус безробітного відповідачу надано 16.06.11р., відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення ", про що свідчить витягу з Наказу Святошинського РЦЗ № НТ110616 від 16.06.2011р.(а.с. 8)
Позивачем проведено перевірку обґрунтованості виплат матеріального забезпечення Відповідачу під час його перебування на обліку.
Відповідно до п. 4 ст. 12 Закону розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України.
Відповідно до пунктів 2 та 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним (далі - Порядок), затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009р. № 60/62 та Постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 р. № 7-1, розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Відповідно інформації отриманої від Євпаторійського міського центру зайнятості, ОСОБА_1 перебувала у трудових відносинах з ДП МОУ «Дитячий оздоровчий табір «Піонер»з 28.07.2011 р. по 08.08.2011 р. та отримувала дохід в 3 кварталі 2011 року в сумі 534,09 грн.
Під час розслідування відповідно Наказу № 96К від 28.07.2011р. та Наказу №115«А»-К від 08.11.2011р. було встановлено, що відповідач дійсно працювала в ДП МОУ «Дитячий оздоровчий табір «Піонер», про що не повідомила центр зайнятості.(а.с. 12)
Результати розслідування відображені в Акті розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно № 47 від 05.07.2012 року.(а.с. 10)
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення ", до зайнятого населення відносяться громадяни, які працюють по найму на умовах повного або неповного дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і закордоном, у фізичних осіб; також до зайнятого населення відносяться громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття " застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно довідки-розрахунку № 4798 від 23.07.2012 року відповідач за період з 28.07.2011р. по 22.05.2012р. отримала допомогу по безробіттю у сумі 3432,85 грн.(а.с.18) Лист-повідомлення та копія Наказу від 23.07.2012р. № 260 про необхідність відшкодувати незаконно отримані кошти у сумі 3432,85 грн. були отримані відповідачем наручно.(а.с. 19) Однак станом на час розгляду даної справи по суті, таке відшкодування позивачу незаконно отриманих коштів відповідачем здійснено не було.
Згідно п. 2 та п. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ст. ст. 7, 16 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", допомога по безробіттю здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
Відповідно до ст. 39 Закону, спори, що виникають із правовідносин за цим Законом вирішуються в судовому порядку.
Несплата відповідачем вказаної суми наносить суттєвої шкоди державі, так як перешкоджає в повному обсязі, Київському міському центру зайнятості та його структурному підрозділу -Святошинському районному центру зайнятості м. Києва, забезпечувати соціальний захист громадян шляхом виплати допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги у передбачених законодавством випадках.
Оскільки позивач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог, а відповідач іх не спростував, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача шляхом стягнення з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру зайнятості незаконно отриманих коштів у розмірі 3432,85 грн.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ухвалив:
Позов Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів в сумі 3 432,85 грн.,- задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру зайнятості кошти у розмірі 3 432 (трьох тисяч чотирьохсот тридцяти двох) грн. 85 коп.
Повний текст постанови складено 20 грудня 2012 року.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя О.А. Соколова