Копія
Іменем України
Справа № 2а-117/2056/2012
28.11.12 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Санакоєвої М.А.,
суддів Мунтян О.І. ,
Яковенко С.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Депутата Сакської міської Ради Соколова Олега Олеговича на постанову Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим (суддя Смолій А.М. ) від 08.05.12 у справі № 2а-117/2056/2012 (2а/117/109/2012)
за позовом Депутата Сакської міської Ради Соколова Олега Олеговича (АДРЕСА_1)
до Сакської міської ради АР Крим (вул. Леніна, 15,Саки,Сакський район, Автономна Республіка Крим,96500)
про зобов'язання вчинити певні дії
Постановою Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 08.05.12 адміністративний позов - задоволено частково.
Зобов'язано Сакську міську раду надати відповідь на заяву депутата Сакської міської ради Соколо ва Олега Олеговича від 29 лютого 2012 року. У разі прийнятті на 15 сесії Сакською міською радою VI скли кання, яка відбулася 08 лютого 2012 року, будь-якого рішення за заявою ОСОБА_4, на дати Соколову Олегу Олеговичу можливість ознайомитися та зробити копію з цього рішення.
У задоволенні решти позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, Депутат Сакської міської Ради Соколов Олег Олегович звернувся до Севастопольського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 08.05.12, прийняти нову постанову.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
У судове засідання сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.
Судова колегія, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнає за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 20 лютого 2012 року позивач звернувся до Сакського міського голови із проханням надати йому копії протоколів засідань всіх постійних комісій, які проводилися в період між 15 та 16 сесіями Сакської міської ради VI скликання.
На вказаний запит 13 березня 2012 року секретарем міської ради позивачу було надано відповідь, зі змісту якої слідує, що його звернення спрямоване для розгляду у постійні комісії, про що його було проінформовано 22 лютого 2012 року.
Із рекомендації постійної комісії міської ради з економічних, бюджетних, фінансових питань та торгівлі (засідання від 12 березня 2012 року) слідує, що депутату Соколову О.О. відмовлено у видачі прото колів засідань комісії, запропоновано депутату зазначити питання, які його цікавлять.
Із рекомендації постійної комісії міської ради із житлово-комунального господарства комунальної власності, будівництва та транспорту (засідання від 28 лютого 2012 року) слідує, що депутату Соколову О.О. всі протоколи засідань надати не надається можливості, рекомендовано конкретизувати питання, які його цікавлять.
Із рекомендації постійної комісії міської ради з освіти, справах молоді, культурі, спорту, соціальним питанням, курорту та охорони здоров'я (засідання від 05 березня 2012 року) слідує, що Соколову О.О. від мовлено у наданні протоколів засідань комісії.
Із рекомендації постійної комісії міської ради з земельних питань (засідання від 06 березня 2012 року) слідує, що Соколову О.О. необхідно конкретизувати цілі та причини запиту.
Із рекомендації постійної комісії міської ради мандатної, з депутатської етики, ЗМІ, міжнаціональ них відносин та законності (засідання від 13 березня 2012 року) слідує, що Соколову О.О. дозволено озна йомитися із протоколами засідання комісії, копії не надавати у зв'язку з відсутністю зазначення цілей на які необхідні протоколи засідань комісії. З протоколами ознайомити у присутності членів комісії.
29 лютого 2012 року позивач звернувся до Сакського міського голови із проханням надати рішен ня 15 сесії Сакської міської ради 6 скликання, яке відбулося 08 лютого 2012 року у відношенні земельної ділянки громадянки ОСОБА_4
З матеріалів справи вбачається, що відповіді позивач не отримав.
Згідно із ч. 10 ст. 49 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», депутат має право знайомитися з будь-якими офіційними документами, які зберігаються у відповідних органах місцевого самоврядування, та робити виписки, копіювання цих документів.
Відповідно до ч.ч. 1, 8, 10, 14, 15 ст. 47 ЗУ «Про місцеве самоврядування», постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комі тету. Організація роботи постійної комісії ради покладається на голову комісії. Голова комісії скликає і ве де засідання комісії, дає доручення членам комісії, представляє комісію у відносинах з іншими органами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, а також громадянами, організує ро боту по реалізації висновків і рекомендацій комісії. У разі відсутності голови комісії або неможливості ним виконувати свої повноваження з інших причин його функції здійснює заступник голови комісії або секре тар комісії. За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Про токоли засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Постійні комісії є підзвітними раді та відповідальними перед нею. Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджу ється радою з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.
Відповідно з п. 4 ст. 16 Положення про постійні комісії Сакської міської ради VI скликання, прото коли засідань комісій зберігаються в установленому порядку діловодства, і у випадку звернення депутата, надаються йому для ознайомлення. У такому ж порядку депутатам надається й інша документація комісій.
Судова колегія зазначає, що позивачем не надано належних та допустимих доказів звернення до постійних комісій ради із заявами про надання можли вості ознайомитися із протоколами засідань, у зв'язку з чим суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позовні вимоги в цієї частині задоволенню не підлягають.
Проте, позивач не позбавлений можливості звернутися до постійних комісій із відповідними заявами про надання йому можливості ознайомитися із протоколами засідань цих комісій, або оскаржити зазначені вище їх рекомендації.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача надати депутату Соколову О.О. можливість ознайомитися та зняти копії всіх рішень 15 сесії Сакської міської ради VI скликання, які були прийнятті 08 лютого 2012 року, судова колегія зазначає наступне.
Відповідно з ч. 1 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повнова жень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Судом встановлено, що позивач у своїй заяві від 29 лютого 2012 року просив Сакського міського голову надати йому лише копію рішення 15 сесії Сакської міської ради VI скликання від 08 люто го 2012 року, стосовно вирішення земельного питання відносно ОСОБА_4.
З урахуванням викладеного, колегія суддів зазначає, що у матеріалах справи відсутні заяви позивача, адресовані відповідачу, про надання йому можли вості ознайомитися зі всіма рішеннями міської ради, як наслідок він не позбавлений можливості звернути ся до компетентного органу із відповідними заявами повторно.
Відповідно до ч. З ст. 24 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самовряду вання та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Консти туцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Пре зидента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їх ньої компетенції.
Депутат має право звернутися із запитом до керівників ради та її органів, сільського, селищного, міського голови, керівників органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих або зареєстрованих на відповідній території, а депутат міської (міста обласного значення), районної, обласної ради - також до голови місцевої державної адміністрації з питань, віднесених до відання ради.
Орган або посадова особа, до яких звернуто запит, зобов'язані дати усну чи письмову відповідь на запит на сесії ради у строки і в порядку, встановлені радою відповідно до закону. За результатами розгляду запиту рада приймає рішення.
Пропозиції і зауваження, висловлені депутатами на сесії ради, або передані в письмовій формі головуючому на сесії, розглядаються радою чи за її дорученням постійними комісіями ради або надсилаються на розгляд підзвітним і підконтрольним їй органам та посадовим особам, які зобов'язані розглянути ці пропозиції і зауваження у строки, встановлені радою, і про вжиті заходи повідомити депутатові та раді.
Депутат має право знайомитися з будь-якими офіційними документами, які зберігаються у відповідних органах місцевого самоврядування, та робити виписки, копіювання цих документів.
Повноваження депутатів, порядок організації і гарантії депутатської діяльності визначаються Конституцією України, цим Законом, законом про статус депутата, іншими законами.
З огляду на вищевикладене, судова колегія вважає вірним висновок суду першої інстанції, щодо задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Сакську міську раду надати відповідь на заяву депутата Сакської міської ради Соколо ва Олега Олеговича від 29 лютого 2012 року.
Зважаючи на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що правова оцінка, яку дав суд першої інстанції обставинам справи, не суперечить чинному законодавству.
Судове рішення не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Згідно статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195,196, пунктом 1 частини першої статті 198, п.1 частини першої статті 205, статтями 200, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Депутата Сакської міської Ради Соколова Олега Олеговича - залишити без задоволення.
Постанову Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим (суддя Смолій А.М. ) від 08.05.12 у справі № 2а-117/2056/2012 (2а/117/109/2012) - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис М.А.Санакоєва
Судді підпис О.І. Мунтян
підпис С.Ю. Яковенко
З оригіналом згідно
Головуючий суддя М.А.Санакоєва