Постанова від 09.01.2013 по справі 2218/6477/2012

Справа № 2218/6477/2012

ПОСТАНОВА

10.04.2012

Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Чевилюк З.А.,

розглянувши в порядку скороченого провадження о 10 год.00 хв.справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення і охорони здоров»я Хмельницької міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку,

встановив:

16 березня 2012 року позивач звернулась до суду з позовом до Управління праці соціального захисту населення і охорони здоров»я Хмельницької міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку. На обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що допомога по догляду за дитиною виплачувалась їй в розмірі меншому, ніж передбачено ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», чим порушено її права.

Відповідачу були вручені копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів. Відповідач заперечення щодо позову не подано, що не позбавляє суд права розглянути справу за наявними матеріалами. Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку що позов не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, є матір'ю малолітньої ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Позивач є застрахованою особою, якій виплата державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснювалась, як працюючій(застрахованій) особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Отже, відповідно до ст. 15 Прикінцевих положень розділу VIII п.3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції яка діяла у 2008 році та на сьогоднішній день допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130грн.

Дійсно Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано неконституційними положення ч. 2 ст. ст. 56, п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якими були встановлені розміри допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в меншому розмірі ніж встановлені в редакції ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до якої державна допомога по догляду за дітьми до досягнення трирічного віку визначалась в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму до досягнення шестирічного віку. Після 31.12.2007 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у зв'язку із змінами внесеними Законом України №107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів»дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними; є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене. Положення статей 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.Тому, відповідно норми Закону по розмірах допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку необхідно застосовувати з 09.07.2007 року до 31.12.2007 року.Конституційний Суд України своїм Рішенням від 22.05.2008 року визнав, що зупинення Законом України «Про державний бюджет»дії інших законів щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає Конституції України. Конституційний Суд України у 2008-2011роках не приймав жодного рішення щодо неконституційності Законів України «Про державний бюджет»(на відповідний рік) та «Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

У Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави. Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Враховуючи викладене, суд вважає, що не підлягають задоволенню вимоги ОСОБА_1 Оскільки відповідні виплати були проведені їй у розмірі не менше 130 грн. згідно Закону № 1105-14 від 28.12.2007 року.

Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).Розмір допомоги, яка надається з урахуванням доходів сім'ї, може бути перерахований з місяця подання отримувачем допомоги заяви до закінчення строку її призначення.

Виплата допомоги в розмірі, що не перевищує мінімальний здійснюється якщо особа, якій призначено допомогу, після закінчення визначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги, що перевищує мінімальний розмір, допомога виплачується у мінімальному розмірі.

Враховуючи вищевикладене, керуючись: ст..95 Конституції України, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» 7-12, 69-71, 159-163, 183-2 КАС України, суд-

постановив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці, соціального захисту населення і охорони здоров'я Хмельницької міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку відмовити .

На постанову через суд першої інстанції, який її постановив, може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з моменту отримання її копії до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя: