Постанова від 12.12.2012 по справі 543/2922/12

Провадження № 2а/543/237/12

Справа № 543/2922/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2012 року Селидівський міський суд Донецької області у складі: судді Жарової Ю.І., при секретарі Костенко К.О., за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача Хацько Н.О., розглянувши у судовому засіданні у м. Селидове адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської Ради про визнання неправомірними дій , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської Ради про визнання неправомірними дій, в якій зазначив, що він 03.01.2005 року не працює в шахті є пільговим пенсіонером за віком з 09.02.2004 року, який на момент призначення пенсії мав 20 років 09 місяців 15 днів підземного стажу. В 2012 році він звернувся до відповідача з документами на отримання компенсації на побутові потреби, які йому були проложені за Законом, але 18.06.2012 року йому вручили розпорядження №192 від 15.06.2012 року з відмовою в призначенні компенсації, оскільки пільговий стаж до ст.43 Гірничого закону України складає 21 рік 04 місяці 6 днів. Згідно довідки УАФУ в м.Селидове від 19.04.2011 року його підземний стаж на момент призначення пенсії, т.т. на 09.02.2004 року складав 20 років 09 місяців 15 днів, а не 8 років, як визначив відповідач. Відповідачем не було зараховано стаж його роботи в Управлінні по монтажу та демонтажу, ремонту гірничошахтного обладнання 13 років 03місяці 14 днів. Згідно листа ДП «Селидіввугілля»від 18.08.2011 року йому повідомлено, що згідно наказу Мінистерства вугільної промисловості України від 13.01.1981 року №19 до складу ПО «Селидіввугілля»входило Управління по монтажу та демонтажу гірничо-шахтного обладнання. Нак даному підприємстві він працював гірничомонтажником підземним. Постановою КМУ від 17.03.2011 року №303 профецію гірничомонтажника підземного внесено до переліку професій працівників з видобутку (переробки) вугілля та працівників вуглебудівних підприємств, які мають право на отримання вугілля на побутові потреби або компенсації за оплату комунальних послуг згідно Гірничого закону України. Просить суд, визнати неправомірними дії УПСЗН Селидівської міської ради в відмові нарахування та сплати компенсації на побутові потреби з 01.06.2012 року. Скасувати розпорядження №192 від 15.06.2012 року УПСЗН Селидівської міської ради та зобов'язати УПСЗН нарахувати та сплати компенсації на побутові потреби з 01.06.2012 року згідно Гірничого закону України.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, пояснив що згідно з абз.3 ч.7 ст.43 Гірничого закону України, підприємства з видобутку вугілля та вуглебудівні підприємства безоплатно надають вугілля на побутові потреби, таким категоріям осіб: пенсіонерам, які працювали на підприємствах з видобутку(переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах із підземними умовами- не менш 15 років для чоловіків, на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах збагачувальних та брикетних фабриках- не менше ніж 20 років для чоловіків.

Відповідно до ч.8 ст.43 Гірничого закону України, особи які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають центральне опалення , отримають компенсацію за оплату електроенергії, газу та центрального опалення житла, що виплачується за рахунок субсидії з державного бюджету місцевим бюджетам.

Згідно п.2 постанови КМУ від 12.08.2009 року №887 «Про забезпечення порядку надання компенсації особам, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках з центральним опаленням», компенсація особам які не працюють на вугільних підприємствах, надається -управліннями праці та соціального захисту населення.

Позивач проживає в квартирі з центральним опаленням з 09.02.2004 рокуц, отримує пенсію. Згідно трудової книжки працював на підземних роботах з видобутку (переробки) вугілля: ш. «Україна»- з 19.11.1996 по 23.03.2001 року (04 дн., 04 міс, 04 р.) ; ш.ім «Челюскінцев»- з 02.04.2001 р. по 30.10.2001 р.(28 дн., 06 міс.);- ш.ім «Г.М.Димитрова»- з 05.11.2001 р по 15.04.2002 р. (10 дн.05 міс.); ш. «Україна»- з 23.04.2002 р. по 03.01.2005 р. (10 дн.08 міс.02 р.)- загальний стаж підземних робіт складає 08 років 00 міс.22 дня.

В зв'язку з тим, що Управління по монтажу та демонтажу гірночошавхтного обладнання не є підприємством з видобутку(переробки) вугілля (лист міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 07.11.2011 року №2/19-2947), трудовий стаж не враховуються при визначенні права на отримання компенсації. В зв'язку з тим, що стаж позивача на підприємствах з видобутку(переробки) вугілля на підземних роботах менш ніж 10 років в призначенні компенсації позивачу було відмовлено 01.05.2012 року, також згідно постанови КМУ від 12.08.2009 року №887 «Про затвердження порядку надання компенсації особам, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають в будинках з центральним опаленням компенсація за оплату електроенергії, природного газу, центрального опалення, особам які не працюють на підприємствах вугільної промисловості здійснюють управлення соціального захисту населення за заявою та на підставі наданих квитанцій про сплату комунальних послуг, що подається щомісяця до 25 числа ». позивач за призначенням компенсації в період з 01.06.2012 року по 30.06.2012 року до туправління не звертався, квитанції не надавав.

Суд, вивчивши матеріали справи, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджується наявними у справі доказами що позивач ОСОБА_1 в період з 03.01.1983 року працював в Управлінні по монтажу, демонтажу та ремонту гірничого обладнання ВО «Селидіввугілля»на посаду гирничомонтажника підземного, 31.10.1991 року був звільнений по ст38 КЗоТ України за власним бажанням. Процював на ш. «Україна»- з 19.11.1996 по 23.03.2001 року; ш.ім «Челюскінцев»- з 02.04.2001 р. по 30.10.2001 р.; ш.ім «Г.М.Димитрова»- з 05.11.2001 р по 15.04.2002 р.; ш. «Україна»- з 23.04.2002 р. по 03.01.2005 р.

Згідно розпорядження №192 начальника управління соціального захисту населення Селидівської міської ради від 15.06.2012 року ОСОБА_1 у призначенні компенсації з 01.05.2012 року було відмовлено у зв'язку тим, що пенсіонерам які працювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах менше ніж 10 років.

Статтею 2 Гірничого Закону України визначено, що сфера дії Закону поширюється на правовідносини у сфері діяльності гірничих підприємств, установ, організацій, гірничих об'єктів (далі - гірничі підприємства), що займаються розвідкою, розробкою, видобутком та переробкою корисних копалин і веденням гірничих робіт, будівництвом, ліквідацією або консервацією гірничих підприємств.

Об'єктами гірничих відносин згідно цього Закону є проектування, будівництво (реконструкція, технічне переоснащення), експлуатація, ліквідація або консервація гірничих підприємств. Суб'єктами гірничих відносин є юридичні та фізичні особи України, іноземні юридичні та фізичні особи, особи без громадянства, які здійснюють геологічне вивчення родовищ корисних копалин, проектування, будівництво (реконструкцію), експлуатацію, ліквідацію аварій та ліквідацію або консервацію підприємств з видобутку та переробки корисних копалин, а також проводять гірничі роботи. Таким чином, позивач і відповідач є суб'єктами гірничих правовідносин в розумінні цього закону, оскільки на підставі вказаних вище доказів останній здійснює будівництво підприємств вугільної промисловості.

Відповідно до статті 43 Гірничого Закону України встановлені права та соціальні гарантії працівників гірничих підприємств. Так підприємства з видобутку вугілля та вуглебудівні підприємства дійсно безоплатно надають вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором, певним категоріям працівників, в тому числі і пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних із підземними умовами, не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років - для жінок.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 2011 р. N 303 затверджений перелік професій працівників з видобутку (переробки) вугілля та працівників вуглебудівних підприємств, яким безоплатно надається вугілля на побутові потреби і до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу яких не включається вартість такого вугілля.

Порядок забезпечення паливом на побутові потреби і компенсації витрат за спожиті електроенергію та газ працівниками і пенсіонерами підприємств вугільної промисловості встановлюється колективними договорами на підприємствах відповідно до Гірничого закону України, цієї Угоди, а також, (до приведення нормативно-правових актів у відповідність до Гірничого закону), чинною "Інструкцією про порядок забезпечення трудящих виробничих одиниць, підприємств і організацій вугільної промисловості паливом на побутові потреби" від 11.05.76 та "Інструкцією про порядок компенсації працівникам і пенсіонерам підприємств вугільної промисловості, що мають право на відповідні пільги, витрат за спожиту електроенергію та газ", затвердженої наказом Мінпаливенерго та погодженої з профспілками.

Постановою КМУ від 12.08.2009 року №887 «Про затвердження порядку надання компенсації особам, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають в будинках з центральним опаленням»передбачено, що компенсація за оплату електроенергії, природного газу, центрального опалення, особам які не працюють на підприємствах вугільної промисловості здійснюють управлення соціального захисту населення.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти тільки на підставі, в межах повноважень та способом, які передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів. Крім того, суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно листа ДП «Селидіввугілля»№4/2284 від 10.10.2012 року Селидівське шахтоспецьмонтажне управління тресту «Селидіввуглебуд»в/о «Селидіввугілля»створено згідно наказу Мінвуглепрому УРСР №143 від 24.09.1984 р. «Про створення будівельно- монтажних організацій». Наказом тресту «Селидіввуглебуд»№21 від 19.02.1987 року Селидівське шахтоспецьмонтажне управління перейменоване у Селидівське шахтопрохідське управління, а потім ліквідоване згідно наказу ДВАТ в/о «Селидіввугілля»за № 105 від 17.10.1996 року «Про ліквідацію Селидівського шахто- прохідницького управління». Селидівське шахтопрохідницьке управління займалося проведенням підготовчих виробок, воно відносилось до вуглебудівельних підприємств.

Згідно статуту Селидівського шахтобудівельного управління №78-р від 11.03.1992 року та пояснювальної записки про фінансово-господарську діяльність комбіната «Спецьвуглесервіс»за 1995 рік вид діяльності шахтобудівельного управління встановити не можливо.

Згідно довідки про фактичні спуски та підйоми в шахту ВП«шахта Україна»ДП «Селидіввугілля»ОСОБА_1 робочий «УМДО»за період праці з 03.01.1983 року по 31.10.1996 року більшу частину робочого часу проводив на підземних роботах.

Суд вважає доведеним факт, що позивач працював в вугільній галузі, перебував на посаді пов'язаній з підземними роботами, що підтверджується копією трудової книжки позивача та не заперечується відповідачем. Найменування професії позивача передбачено Переліком професій працівників з видобутку (переробки) вугілля та працівників вуглебудівних підприємств, яким безоплатно надається вугілля на побутові потреби але проживають в будинках з центральним опаленням сплачується компенсація за оплату електроенергії, природного газу, центрального опалення.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позов про підлягає задоволенню.

Керуючись ст..2, 43 Гірничого Закону України, Постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 2011 р. N 303, ст.ст. 71, 158, 159, 160, 162 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської Ради про визнання неправомірними дій задовольнити.

Скасувати розпорядження начальника управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради №192 від 15.06.2012 року та зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради нарахувати та сплати ОСОБА_1 компенсації за оплату електроенергії, природного газу, центрального опалення на побутові потреби з 01.06.2012 року згідно Гірничого закону України.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду Донецької області через Селидівський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Суддя