Постанова від 10.08.2012 по справі 2а-58/11/0112

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

Справа № 2а-58/11/0112

10.08.12 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Ілюхіної Г.П.,

суддів Кукти М.В. ,

Єланської О.Е.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим на постанову Красноперекопського міськрайонного суду АР Крим (суддя Стародуб Г.А.) від 25.01.2011 у справі № 2а-58/11/0112

за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 96000)

до Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим (пл.Героїв Перекопа, 1-А, м.Красноперекопськ, Автономна Республіка Крим, 96000)

про зобов'язання провести перерахунок пенсії

ВСТАНОВИВ:

Постановою Красноперекопського міськрайонного суду АР Крим від 25.01.2011 адміністративний позов задоволено частково.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим здійснити перерахунок призначеної позивачу державної пенсії з 23.06.2010 відповідно до статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто 2009 рік.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки відповідачем неправомірно перерахована позивачу пенсія на підставі підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 з посиланням на показник, встановлений Листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України №4096/02-01 від 11.03.2009, а не на підставі статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як просив позивач.

Не погодившись з рішенням суду, відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим , звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення по справі, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, оскільки зміст статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" було змінено Законом України "Про Державний бюджет на 2008 рік" №107 від 18.12.2007, який був визнаний неконституційним, однак, рішення про поновлення дії вказаних норм не приймалось, з посиланням на інформаційний лист Вищого адміністративного суду України в від 19.07.2011 №1049/11/13-11.

Вивчивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанову суду -скасуванню, з наступних підстав.

20.12.2010 позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим з вимогами про:

- визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим щодо перерахунку пенсії як працюючому пенсіонеру у 2010 році з урахуванням середньої заробітної плати за 2007 рік,

- визнання протиправною бездіяльності Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим щодо перерахунку пенсії як працюючому пенсіонеру у 2010 році з урахуванням середньої заробітної плати за 2009 рік,

- зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим здійснити перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру з 01.01.2010 з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік та виплачувати в подальшому щомісячно.

20.01.2010 листом за вих.№1103/06-05 відповідач повідомив позивача, що відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, здійснюється перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожен наступний перерахунок пенсії здійснюється не раніше, ніж через два роки (24 місяця) після попереднього перерахунку з врахуванням страхового стажу після призначення. Частиною четвертою статті 42 Закону (та змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" було передбачено проведення перерахунку пенсії з врахуванням страхового стажу, придбаного після призначення пенсії, та з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для нарахування пенсії за календарний рік, який передує року перерахунку пенсії, який визначається статтею 40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 зміни, внесені до статей 40, 42 зазначеного Закону в частині визначення вказаного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення про відновлення дії вказаної норми у попередній редакції не приймалось. У зв'язку з наведеним перерахунки пенсій здійснювались відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". До законодавчого врегулювання питання щодо визначення показника заробітної плати (доходу), перерахунки пенсій в 2009-2010 році здійснюються відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік (1197,91грн.). Позивача повідомлено, що в разі незгоди з прийнятим рішенням, він має право звернутися до вищестоящої інстанції або до суду (арк. с. 4).

На правовідносини сторін, що виникли поширюються норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 (далі -Закон №1058-ІV), Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (далі -Постанова №530), Постанови правління Пенсійного фонду України "Про затвердження Порядку визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії "від 01.02.2008 №4-4, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22.02.2008 за №146/14837 (далі -Порядок №4-4).

Суть спору полягає у можливості застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за календарний рік, який передує року звернення за перерахунком пенсії -за 2009 рік.

В постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України №4 від 20.06.2011, листі Вищого адміністративного суду України від 19.07.2011 № 1049/11/13-11, постановах Вищого адміністративного суду України від 12.05.2011 у справі №К/9991/36157, від 17.11.2011 у справі №К/9991/43119/11 викладена правова позиція стосовно перерахунку пенсій, згідно якій:

Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України №1058-ІV.

Відповідно до частини четвертої статті 42 зазначеного вище Закону, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першої статті 40 цього Закону.

Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008, зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України №1058-ІV в частині визначення названого вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом "б" підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 № 107-VI визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008.

Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини четвертої статті 42 Закону України №1058-ІV, доводить що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Тобто, правила частини першої статті 40 вказаного вище Закону, при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).

Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000.

Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до частини другої статті 40 Закону України №1058-ІV, і є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Правове розуміння понять "середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України" та "показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії" є різними правовими категоріями в основі цієї різності лежить, перед усім, різні економічні критерії їх визначеності, внаслідок чого ототожнювати, змішувати ці понятті не передбачається можливим.

Таке ототожнення судом першої інстанції є помилковим, неправомірним та безпідставним.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-12 (далі - Закон №1788) та Закон України №1058-ІV від 09.07.2003

До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009, 2010 та 2011 роки, відповідно до пп. 3 п. 11 постанови Кабінету міністрів України від 28.05.2008 № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік. Саме на це посилається в своєму листі Міністерство праці та соціального захисту населення та Пенсійний фонд України від 11.03.2009 № 20/0/18-09/039.

З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, приписи Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" якими передбачено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, - не застосовується.

При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Перерахунок пенсії з більш високого заробітку передбачений статтею 69 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788, відповідно до якої пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсії, у тому числі за віком, не менш як два роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, який визначається за два роки роботи підряд для призначення пенсії відповідно до статей 64-67 цього Закону. У разі подальшого зростання заробітку пенсіонера провадиться за його заявою новий перерахунок пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш ніж через два роки після попереднього перерахунку.

З урахуванням зазначеного, підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, як встановив суд першої інстанції, відсутні.

Обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, разом з цим це не є тотожні поняття, вони мають різний правовий зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається частиною другою статті 40 Закону України №1058-ІV, з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Суд касаційної інстанції дійшов висновку про неправильне застосування матеріального закону.

При викладених обставинах, мають місце підстави для скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нового в порядку пункту 4 частини першої статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України.

Все вищеперелічене дає судовій колегії право для висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції -скасуванню з постановленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог повністю.

Керуючись частиною третьою статті 24, статтями 160, 167, 183-2, частиною першою статті 195, статтею 197, пунктом 3 частини першої статті 198, пунктом 4 частини першої статті 202, частиною другою статті 205, статтями 207, 212, 254, 266 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим на постанову Красноперекопського міськрайонного суду АР Крим від 25.01.2011 у справі № 2а-58/11/0112 задовольнити.

2.Постанову Красноперекопського міськрайонного суду АР Крим від 25.01.2011 у справі № 2а-58/11/0112 скасувати.

3.Прийняти нову постанову.

4.В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає в порядку частини десятої статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя підпис Г.П.Ілюхіна

Судді підпис М.В. Кукта

підпис О.Е.Єланська

З оригіналом згідно

Головуючий суддя Г.П.Ілюхіна