Справа № 2609/23975/12
2-а-921/12
24 грудня 2012 року м. Київ
Солом'янський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Українця В.В.
при секретарі Прокопчук Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
10 жовтня 2012 року ОСОБА_1 звернувся в суд з зазначеним адміністративним позовом до Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області (а.с. 19-22).
Свої вимоги мотивує тим, що є власником земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1. Цільове призначення земельної ділянки -будівництво та обслуговування житлового будинку. На належній йому земельній ділянці він звів за власні кошти житловий будинок. Будівництво здійснено з дотриманням всіх встановлених державних будівельних норм, інших стандартів і правил, що підтверджується, зокрема, висновком Козелецької дільниці Ніжинського міжміського БТІ «Про можливість оформлення права власності на побудований житловий будинок по АДРЕСА_1».
На виконання вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно»№ 703 від 22 червня 2011 року, Наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно»№ 7/5 від 07 лютого 2002 року, він звернувся до Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області Виконавчий комітет з відповідними заявами (від 23 серпня 2012 року та 06 вересня 2012 року) про оформлення права власності на будинок.
Станом на «02»жовтня 2012 року жодної інформації щодо розгляду заяви про оформлення його права власності він від відповідача не отримував.
Згідно частини 1 статті 46 Закон України «Про місцеве самоврядування»сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі ії створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Частиною 5 вказаної статті передбачено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок -не рідше ніж один раз на місяць. А частиною 11 вказаної статті передбачено, що сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
Таким чином, враховуючи, що його заява була подана відповідачу 23 серпня 2012 року, останній повинен був прийняти рішення на пленарному засіданні по суті поданої заяви не пізніше проведення чергового від дати подання вказаної заяви пленарного засідання згідно встановленого регламенту.
З урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (а.с. 58-61) просить суд:
- визнати дії Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області (а саме, Виконавчого комітету Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області) щодо не винесення рішення по суті заяви ОСОБА_1 про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна -новозбудований житловий будинок, сауну та альтанку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, протиправними;
- зобов'язати Максимівську сільську раду Козелецького району Чернігівської області (а саме, Виконавчий комітет Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області) розглянути заяву ОСОБА_1 про оформлення права власності на ім'я ОСОБА_1 на об'єкт нерухомого майна -новозбудований житловий будинок, сауну та альтанку , що розташований за адресою: АДРЕСА_1, на найближчому засіданні виконавчого комітету Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області з прийняттям рішення по суті заяви ОСОБА_1 про оформлення права власності на ім'я ОСОБА_1 на об'єкт нерухомого майна - новозбудований житловий будинок, сауну та альтанку , що розташований за адресою: АДРЕСА_1, і належить на праві власності ОСОБА_1, у відповідності до державного акту про право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 801291 від 09 липня 2008 року, на підставі витягу Козелецької дільниці Ніжинського міжміського БТІ протягом місяця з моменту набрання рішенням суду законної сили.
У судовому засіданні представники позивача підтримали заявлений адміністративний позов та просили його задовольнити. Пояснили суду, що 04 жовтня 2012 року Максимівська сільська рада Козелецького району Чернігівської області Виконавчий комітет прийняла рішення № 39 та вирішила: звернутись до правоохоронних органів для проведення перевірки з даного питання; за результатами перевірки правоохоронних органів вирішити питання про оформлення права приватної власності на житловий будинок за адресою село Соколівка по вул. Перемоги, буд. 4.
Вважають, що заява ОСОБА_1 від 23 серпня 2012 року про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна по суті розглянута не була. Чинним законодавством не передбачено здійснення відповідачем будь-яких перевірок поданих документів, оскільки, подані документи вже були перевірені Козелецькою дільницею Ніжинського міжміського БТІ, Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Чернігівській області. Відповідач мав право або задовольнити заяву, або відмовити в її задоволенні. Такі дії не вчинені досить тривалий час, що порушує права ОСОБА_1
Представники відповідача проти задоволення позову заперечують. Надали суду письмові заперечення (а.с. 33-35). Пояснили суду, що 23 серпня 2012 року позивач звернувся до відповідача з заявою про оформлення права власності на новозбудований житловий будинок. 06 вересня 2012 року позивач повторно звернувся до відповідача з аналогічною заявою, надавши при цьому додаткові документи. Розглянувши надані позивачем матеріали. відповідач звернув увагу на невідповідність їх чинному законодавству та недостовірність інформації, представленої в документах. Так, у наданій Декларації про готовність об'єкта до експлуатації наявні не всі дані, не зазначено: ким складено звіт, дата складання звіту та висновок про відповідність вимогам надійності будівель і споруд та можливість їх безпечної експлуатації.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 24 червня 2011 року № 91 затверджено форму Декларації про готовність об'єкта до експлуатації. У п. 2.7. цього наказу визначено, що технічне обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж індивідуальних (садибних) житлових будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно проводиться під час їх технічної інвентаризації з подальшою видачею технічного паспорта. Проте як вбачається з матеріалів, наданих позивачем, технічного паспорта виданого бюро технічної інвентаризації на зазначену будівлю -не існує. Позивач надав висновок Про можливість оформлення права власності на побудований житловий будинок по вул. Перемоги, 4 в с. Соколівка, виданий Козелецькою дільницею Ніжинського міжміського бюро технічної інвентаризації. Даний Висновок не лише не містить даних про технічну інвентаризацію будівлі, але не має також ні дати його складання, ні реєстраційного номеру, тобто не має ознак документу.
Подана позивачем Декларація про готовність об'єкта до експлуатації від 03 серпня 2012 року не відповідає чинному законодавству, зокрема п. 3.2. Наказу від 24 червня 2011 року № 91 (відсутні технічний паспорт на будівлю та звіт про проведення технічного обстеження).
Крім того, в п. 1.1. договору дарування земельної ділянки від 01 листопада 2011 року визначено, що земельна ділянка, яка передасться у власність позивачу та розташована в АДРЕСА_1 -є вільною від забудови, проте в Декларації встановлено, що початок та закінчення будівництва -нібито здійснено у 2009 році, що не відповідає дійсності та не узгоджується з договором дарування.
Таким чином, розглянувши заяви Позивача (з доданими документами) про видачу свідоцтва про право власності на новозбудований будинок Виконавчий комітет Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області прийняв рішення № 39 від 04 жовтня 2012 року звернутись до правоохоронних органів з метою проведення перевірки достовірності наданих позивачем документів.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що 23 серпня 2012 року ОСОБА_1 звернувся до Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області Виконавчий комітет з заявою про оформлення права власності на будинок за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 10, 11).
Відповідно до підпункту «а»п. 8.1. Наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно»№ 7/5 від 07 лютого 2002 року оформлення права власності на нерухоме майно проводиться з видачею свідоцтва про право власності за заявою про оформлення права власності на нерухоме майно органами місцевого самоврядування фізичним та юридичним особам на новозбудовані, реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності документа, що посвідчує право на земельну ділянку, та документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам;
Порядок розгляду заяви позивача визначений Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»та віднесено до компетенції відповідача.
04 жовтня 2012 року Максимівська сільська рада Козелецького району Чернігівської області Виконавчий комітет прийняла вирішила:
- звернутись до правоохоронних органів для проведення перевірки з даного питання;
- за результатами перевірки правоохоронних органів вирішити питання про оформлення права приватної власності на житловий будинок за адресою село Соколівка по вул. Перемоги, буд. 4 (а.с. 40).
Згідно з ч. 6 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Вбачається, що заява позивача про оформлення права власності від 23 серпня 2012 року фактично розглянута не була, рішення чи про задоволення заяви, чи про відмову в її задоволенні прийняте не було, тому дії відповідача щодо неприйняття рішення по суті заяви є протиправними.
Суд вважає, що не ґрунтуються на законі посилання представників відповідача на те, що за поданою заявою відповідач вправі прийняти будь-яке рішення, зокрема, і про звернення до правоохоронних органів для проведення перевірки.
З огляду на наведене, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 25, 26, 46, 51-53, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтями 9, 11, 86, 128, 158-163, 167 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області Виконавчий комітет щодо неприйняття рішення по суті заяви ОСОБА_1 від 23 серпня 2012 року про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна.
Зобов'язати Максимівську сільську раду Козелецького району Чернігівської області Виконавчий комітет розглянути заяву ОСОБА_1 від 23 серпня 2012 року щодо оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна -новозбудований житловий будинок, сауну та альтанку, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 на черговому засіданні Виконавчого комітету Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області після набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: