ун. № 2608/17116/12
пр. № 3/2608/7324/12
17 грудня 2012 року
суддя Святошинського районного суду м. Києва Макаренко В.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла із Відділу ДАІ Святошинського РУГУ МВС України в м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1,
за статтею 124 КУпАП,
11 жовтня 2012р., о 21 год. 20 хв., ОСОБА_1 керуючи автомобілем „Деу Нексіа", державний номерний знак НОМЕР_1, здійснюючи виїзд з с. Княжичі, на АД Київ - Чернігів не врахував дорожньої обстановки, стан транспортного засобу, втратив постіну змогу контролювати рух автомобіля, внаслідок чого вчинив наїзд на перешкоду у вигляді металевого колеса відбійника, що призвело до пошкодження транспортного засобу та відбійника, чим порушив п. 12.1 Правил дорожнього руху.
В судові засідання ОСОБА_1. не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, докази чого містяться в матеріалах справи.
Зважаючи на правила ст. ст. 268, 277 КУпАП, у зв'язку з тим, що в справі є достатні дані про обізнаність правопорушника зі своїми правами, про місце і час розгляду справи в суді, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності правопорушника, зважаючи, що за наведених обставин його право на захист порушено не буде.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Дослідивши матеріали справи, зокрема, протокол про адміністративне правопорушення, схему місця пригоди, письмові пояснення учасників ДТП, приходжу до висновку, що в діях водія ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 124 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, зважаючи, що обставини, які пом'якшують адміністративне правопорушення в матеріалах справи відсутні, суд дійшов висновку про притягнення ОСОБА_1. до адміністративної відповідальності у виді позбавлення права керування транспортними засобами.
Керуючись ст.ст. 9, 33, 124, 251, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП і застосувати до нього адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк шість місяців.
На постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано скаргу до Апеляційного суду м. Києва через Святошинський районний суд м. Києва. Строк пред'явлення до виконання три місяці.