печерський районний суд міста києва
Справа № 2-а-469/12
24 грудня 2012 року cуддя Печерського районного суду Соколов О.М., розглянувши в порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати недоотриманих сум пенсії особі яка постраждала внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом, в якому просить: визнати дії Пенсійного фонду України щодо нарахування та виплати позивачу пенсії, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі значно меншому, ніж це передбачено Постановою КМ України від 23.11.2011р. № 1210 неправомірними; зобов'язати Пенсійний фонд України провести перерахунок пенсі позивача відповідно до Постанови КМ України від 23.11.2011р. № 1210 та стягнути з відповідача недоотриману суму пенсії з 01.01.2012 р.; зобов'язати Пенсійний фонд України в подальшому виплачувати позивачу пенсію на підставі зазначеної постанови КМ України.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що він як інвалід ІІ групи, щодо якої встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, у зв'язку з неправомірними діями відповідача щодо отримує пенсію в значно нижчому розмірі, ніж передбачено Постановою КМ України від 23.11.2011р. № 1210, добровільно на письмову вимогу провести такий перерахунок пенсії позивачу відмовляється чим порушує права останнього.
В своїх письмових запереченнях Пенсійний фонд України просив відмовити ОСОБА_1 в задоволені його адміністративного позову з посиланням на те, що відповідач при перерахунку пенсії позивачу діяв в межах чинного законодавства та не порушував прав останнього.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку, що у задоволенні позову слід відмовити, з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою, постраждалою внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, 1 категорії, ІІ групи інвалідності, має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та перебуває на обліку та отримує пенсію в Пенсійному фонді України, як особа яка постійно проживає в Державі Ізраїль.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії у зв'язку втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть визначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
З 01 січня 2012 р. набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою був затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно до Постанови Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 25.11.2005 р. № 22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 р. № 1566/11846 до заяви про призначення пенсії додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
При цьому, мінімальний розмір пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідів II групи становить 160 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Також, цим Порядком передбачено, що особам, з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що належать до категорії 1, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується, зокрема, інвалідам II групи - у розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 12 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» встановлені розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, зокрема, з 1 січня 2012 року - 822,00 грн., з 1 квітня 2012 року - 838,00 грн.
При цьому, у разі, коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, II групи - 255 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів (838,00 гри. *255% = 2136,90 грн.).
Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності.
Разом з тим, відповідно до вимог статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до суду 20 листопада 2012 року. За таких обставин позивачем порушено строк звернення до адміністративного суду, визначеного Кодексом адміністративного судочинства України за а тому вимоги підлягають задоволенню за період з 20 травня 2012 року.
На підставі вищевикладеного, та керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 99, 100, 122, 159-163 КАС України, постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати недоотриманих сум пенсії особі яка постраждала внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС -задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Пенсійного фонду України у Печерському районі м. Києва щодо не проведення перерахунку пенсії.
Зобов'язати Пенсійного фонду України здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків з 20 травня 2012 року у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з моменту отримання її копії.
Суддя О.М. Соколов