Постанова від 21.12.2012 по справі 1708/2423/12

Справа № 1708/2423/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.12.2012 року Здолбунівський районний суд

Рівненської області

в складі: головуючого судді Плевако О.П.

при секретарі Кондратюк Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду міста Здолбунів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Здолбунівської міської ради Рівненської області про визнання незаконною відмову у наданні дозволу на відключення від мережі централізованого опалення квартири та зобов'язання надати дозвіл на таке відключення і встановлення автономного опалення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, вказуючи, що йому на праві власності належить квартира АДРЕСА_1. За час проживання у квартирі якість теплопостачання, яке надавало КП «Здолбунівкомуненергія»не відповідала встановленим вимогам, в квартирі майже весь опалювальний сезон було прохолодно.

27 серпня 2012 року він звернувся до постійно діючої міжвідомчої комісії при виконавчому комітеті Здолбунівської міської ради з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання з заявою щодо надання дозволу на влаштування автономного опалення. 30 серпня 2012 року йому було відмовлено в наданні дозволу.

Вважає таку відмову незаконною, яка обмежує його право на вибір якісного джерела теплової енергії. Будь-яких технічних перешкод для відключення від мережі централізованого опалення немає.

А тому просить суд визнати незаконною відмову відповідача в наданні йому дозволу на відключення від мережі централізованого опалення та гарячого водопостачання та встановлення індивідуального опалення, зобов'язати відповідача розглянути заяву та надати дозвіл на відключення квартири та влаштування індивідуального опалення.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просить його задоволити.

В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнала та пояснила, що влаштування автономної системи опалення в окремій квартирі можливе лише при відключенні цілого будинку від системи центрального опалення. Просить суд в позові відмовити за безпідставністю.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач ОСОБА_1 є співвласником квартири АДРЕСА_2, згідно свідоцтва про право власності на житло виданого 30 березня 1994 року Здолбунівським міськвиконкомом.

Судом встановлено, що 27 серпня 2012 року позивач звернувся з письмовою заявою до постійно діючої міжвідомчої комісії при виконавчому комітеті Здолбунівської міської ради Рівненської області з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання належної йому квартири і влаштування індивідуальної системи теплопостачання.

На дане звернення позивачу 30 серпня 2012 року (вих.№02/13-с-699) було направлено відповідь про відмову в наданні дозволу на відключення його квартири від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та влаштування у квартирі індивідуального (автономного) опалення і гарячого водопостачання.

Ч.2 ст.383 ЦК України визначено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про теплопостачання»одними з принципів державної політики у сфері теплопостачання є оптимальне поєднання систем централізованого, помірно-централізованого, децентралізованого та автономного теплопостачання відповідно до затверджених місцевими органами виконавчої влади схем теплопостачання з періодом перегляду п'ять років, сприяння розвитку конкурентних відносин на ринку теплової енергії, а також забезпечення захисту прав та інтересів споживачів.

Споживач або суб'єкт теплопостачання має право вибирати (змінювати) теплопостачальну організацію, якщо це технічно можливо, що є одним з основних принципів господарювання у сфері теплопостачання, закріплених у ст.19 Закону України «Про теплопостачання». Крім того, відповідно до ст. 24 Закону України «Про теплопостачання»одним із прав споживача теплової енергії є право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами. Таким чином, можливість облаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання обумовлена виключно технічними можливостями та технічними умовами, а не будь-якими іншими чинниками.

Відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача передбачено «Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 (надалі -Правила).

Згідно п. 25 Правил (в редакції, що діяла до 03 листопада 2007 року), відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Пунктом 26 Правил (в редакції, що діяла до 03 листопада 2007 року) встановлено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення. Суд вважає, що вказані положення повністю відповідають згаданим вище вимогам Закону України «Про теплопостачання».

На виконання п. 25 Правил, наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4 був затверджений «Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання»(далі Порядок). Пунктом 2.2.2 Порядку (в редакції, що діяла до 06 листопада 2007 року) встановлена єдина підстава для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, а саме: неможливість забезпечення, у разі відокремлення приміщення даного споживача (секції, під'їзду) від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку в цілому, що, на думку суду, також повністю відповідає вимогам та положенням Закону України «Про теплопостачання».

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року №1268 до Правил, а наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року №169 до Порядку, були внесені зміни до порядку розгляду та прийняття рішень про відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання. Що стосується багатоквартирних будинків, то згаданими змінами передбачена можливість відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання не окремих приміщень будинку, а лише будинку в цілому, за умови підтримки такого рішення всіма власниками приміщень у будинку і, крім того, лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.

Згідно ст.21 Конституції України усі люди є рівні у своїх правах. Кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло, відповідно до ст.48 Конституції України. Вказане право є персональним правом кожного громадянина України.

Підставою встановлення індивідуальної (автономної) системи теплопостачання позивач вказує на неналежну якість централізованого опалення і гарячого водопостачання. Таким чином, право позивача на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання ґрунтується на його конституційному праві на достатній життєвий рівень. Правила та Порядок (з урахуванням внесених до них змін) штучно обмежують це право позивача, оскільки безпідставно ставлять його у залежність від волі, бажання та можливості інших осіб - власників інших квартир у будинку. Крім того, органом місцевого самоврядування тривалий час не затверджується оптимізована схема перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту і така схема на теперішній час відсутня, що фактично взагалі позбавляє позивача встановленого Законом України «Про теплопостачання»права на влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання.

Суд вважає, що Правила в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року №1268 та Порядок в редакції наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року №169 не лише обмежують конституційне право позивача на достатній життєвий рівень та належні житлові умови і суперечать положенням ст.ст.3, 21, 48 Конституції України, а й звужують зміст існуючих прав позивача, закріплених законами, зокрема ст.383 ЦК України та ст.ст.6, 15, 19, 24 Закону України «Про теплопостачання».

Відповідно до положень ч.3 ст.22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Натомість, із змісту постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року №1268 та з наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року №169 вбачається, що вказані підзаконні акти звузили зміст та обсяг прав позивача, визначених законами.

Відповідно до вимог ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Враховуючи вказані вимоги суд вважає, що підзаконні нормативні акти, які звужують зміст законів та обсяг прав громадян, закріплених у цих законах, не повинні братися до уваги, а тому суд, при вирішенні спору по суті, не приймає до уваги постанову Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року №1268 та наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року №169.

Крім того, доказів, що встановлення позивачем індивідуального опалення призведе до порушень прав власників інших квартир у багатоповерховому житловому будинку та порушить санітарно-технічних вимоги і правила експлуатації будинку суду не було надано відповідачем. Більш того, в будинку №35 по вул.Шкільна м.Здолбунів Рівненської області тридцять п'ять з п'ятдесят квартир відключено від мережі централізованого опалення, згідно довідки КП «Здолбунівкомуненергія»№2003 від 01 жовтня 2012. Також судом встановлено, що до внутрішньобудинкової мережі (по стояку) підключеною залишається його квартира та квартира №9 ОСОБА_3, яка також звернулась до суду з аналогічним розглядуваним позовом.

Враховуючи вказані положення Конституції України, а також, положення чинного законодавства у сфері теплопостачання, якими передбачено право окремого споживача на відключення належних йому приміщень житлового будинку від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, суд прийшов до висновку, що відмова відповідача у задоволенні заяви позивача не ґрунтується на вимогах та положеннях закону, а тому є протиправною.

За таких обставин суд вважає, що є достатні підстави для задоволення заявленого позову.

На підставі ст.ст.3, 19, 21, 22, 48 Конституції України, ст.383 ЦК України, ст.ст.6, 15, 19, 24 Закону України «Про теплопостачання»та керуючись ст.ст. 17, 18, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити повністю.

Визнати протиправною відмову постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при виконавчому комітеті Здолбунівської міської ради Рівненської області у наданні ОСОБА_1 дозволу на відключення його квартири АДРЕСА_3 від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та влаштування індивідуальної системи теплопостачання.

Зобов'язати виконавчий комітет Здолбунівської міської ради Рівненської області в особі постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, при відмові ОСОБА_1 від мереж централізованого теплопостачання розглянути заяву та надати дозвіл йому на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання квартири АДРЕСА_1, і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання в цій квартирі.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Здолбунівський районний суд Рівненської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі якщо постанову було винесено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.

СУДДЯ: