Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 1616/4975/2012
Провадження № 2-а/1616/283/2012
26.12.2012м. Полтава
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Кононенко С.Д., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтава, треті особи: Державна судова адміністрація України, Апеляційний суд Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов»язання відповідача вчинити певні дії,-
У листопаді 2012 року ОСОБА_1 звернулася до Ленінського районного суду м. Полтава з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтава про визнання дій протиправними та зобов»язання відповідача вчинити певні дії, в якому просить суд визнати дії Управління Пенсійного Фонду України Ленінського району міста Полтави щодо відмови в перерахуванні щомісячного довічного грошового утримання - неправомірною; зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України Ленінського району міста Полтави здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_1 і виплачувати ОСОБА_1 щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 90 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, починаючи з 01 січня 2012 року.
У судове засідання позивачка не з»явилась, але надала суду заяву в якій просить справу розглянути без її участі та те, що позов підтримує повністю.
Представник відповідача у судове засідання не з»явився надавши суду заяву в якій просив справу розглянути без його участі та надав заперечення, згідно яких заперечував проти задоволення позову, посилаючись на те, що постановою Верховної ОСОБА_2 України від 24.02.1994 року «Про доповнення Постанови Верховної ОСОБА_2 України «Про порядок введення в дії Закону України «Про статус суддів» були передбачені перерахунки щомісячного грошового утримання судді у відставці в разі зміни заробітної плати суддів, які працюють на відповідній посаді. Вищезазначена постанова втратила чинність на підставі Закону № 2453-VI від 07.07.2010 року. Відповідно до ч. 4 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено перерахунки довічного грошового утримання лише суддів Конституційного Суду України.
Представники третіх осіб в судове засідання не з»явились, про причину своєї неявки суд не повідомили, хоча завчасно та належним чином були повідомлені про день та час розгляду справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
ОСОБА_1 має більше 20 років стажу роботи на посаді судді, який дає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, працювала на посаді судді Апеляційного суду Полтавської області по липень 2011 року, відповідно до постанови Верховної ОСОБА_2 України від 07.07.2011 року №3625, наказом голови Апеляційного суду Полтавської області №9-03/52 була звільнена у відставку з призначенням виплати щомісячного довічного грошового утримання.
Згідно ч. 1 ст. 123 Закону України «Про судоустрій України», який діяв в період роботи ОСОБА_1 розмір заробітної плати (грошового забезпечення) судді повинен забезпечувати його фінансову незалежність, визначається відповідно до Закону «Про статус суддів» і не може бути зменшений.
У відповідності до ч. 3 ст. 44 Закону України «Про статус суддів», який діяв на момент спірних правовідносин, за суддею, який перебуває у відставці, зберігається звання судді і такі ж гарантії недоторканності та соціального захисту до виходу у відставку.
Однією з гарантій соціального захисту до виходу ОСОБА_1 у відставку є виплата їй довічного щомісячного грошового утримання в розмірі 90 відсотків заробітної плати працюючого судді, тобто грошової суми, яка змінювалась у відсотковому відношенні до суми заробітної плати, а у відповідності до рішення Конституційного Суду України від 14 грудня 2011 року № 18-рп/2011, правова природа щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та щомісячного грошового утримання працюючого судді є однаковою, а саме ці поняття - однорідними та взаємопов'язаними.
Відповідно до Рекомендації Комітету ОСОБА_2 Європи державам-членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обов'язки від 17 листопада 2010 року № 12 (2010) та додатку до неї, визначено, що оплата праці суддів повинна відповідати їх професії та виконуваним обов'язкам, а також бути достатньою, щоб захистити їх від дії стимулів, через які можна впливати на їхні рішення; мають існувати гарантії збереження належної оплати праці на випадок хвороби, відпустки по догляду за дитиною, а також гарантії виплат у зв'язку з виходом на пенсію, які мають відповідати попередньому рівню оплати їх праці.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України №18-рп/2011 від 14 грудня 2011 року особливість щомісячного грошового утримання судді полягає в тому, що воно не належить до суддівської винагороди і тому не є складовою заробітної плати судді. Тобто це утримання є самостійною гарантією незалежності судді та складовою його правового статусу.
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтава безпідставно відмовив ОСОБА_1 у перерахуванні довічного утримання, посилаючись на ч. 4 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», згідно якої перерахунок довічного грошового утримання передбачено лише для суддів Конституційного Суду України.
У правовій позиції Конституційного Суду України, висловленій ним у Рішенні у справі про гарантії незалежності суддів від 18 червня 2007 року №4-рп/2007, а також у низці його попередніх рішень, зокрема, від 24 червня 1999 року №6-рп/99 (справа про фінансування суддів), від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 (справа щодо пільг, компенсацій і гарантій), від 01 грудня 2004 року № 19-рп/2004 (справа про незалежність суддів як складову їхнього статусу), від 01 грудня 2004 року №20-рп/2004 (справа про зупинення дії або обмеження пільг, компенсацій і гарантій), від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного грошового утримання), Конституційний Суд України наголошує, що частина 3 статті 22 Конституції України встановила, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частина 1 ст. 126 Основного Закону України закріплює положення, згідно з яким незалежність і недоторканність суддів гарантується Конституцією і законами України. Складовою цих гарантій відповідно до ч. 1 ст. 130 цього Закону є обов'язок держави забезпечувати фінансування та належні умови функціонування судів і діяльності суддів.
Пунктом 6.1 Європейської Хартії про Закон «Про статус суддів» передбачено, що судді, які виконують професійно свої суддівські функції, мають право на винагороду, рівень якої повинен бути таким, щоб вони були захищені від тиску при прийнятті ними рішень і в роботі взагалі, щоб ніщо не могло вплинути на їх незалежність та неупередженість.
Отже, особливий порядок фінансування судів і діяльності суддів є однією з конституційних гарантій їх незалежності і спрямований на забезпечення належних умов для здійснення незалежного правосуддя.
Конституційний Суд України у рішенні від 01 грудня 2004 року №20-рп/2004 сформував правову позицію, згідно з якою норми про матеріальне і побутове забезпечення суддів, встановлені статтею 44 Закону України «Про статус суддів», не можуть бути скасовані чи знижені без відповідної компенсації. Надання суддям передбачених цим Законом пільг, компенсацій та гарантій не може ставитися у залежність від грошових доходів судді і тим самим не можуть знижуватися гарантії їх незалежності.
При прийнятті Закону України «Про судоустрій і статус суддів» зазначене Рішення Конституційного Суду України не враховане.
Разом з тим, Рішення Конституційного Суду України від 01 грудня 2004 року № 20-рп/2004 року, як і вище зазначені Рішення Конституційного Суду України, є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Статтею 126 Конституції України закріплено основоположні принципи здійснення правосуддя в Україні - незалежність і недоторканність суддів. Конституційний статус судді передбачає надання йому в майбутньому статусу судді у відставці, що також є гарантією належного здійснення правосуддя, дає підстави ставити до суддів високі вимоги і зберігати довіру до їх компетентності та неупередженості.
Аналіз норм Конституції України свідчить, що надання судді за рахунок держави матеріального і соціального захисту (заробітна плата, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо), що відповідає його високому статусу, є гарантією забезпечення незалежності.
Кожна держава, як зазначається в Рекомендації Комітету ОСОБА_2 Європи "Незалежність, дієвість та роль суддів" від 13 жовтня 1994 року N (94)12, має "забезпечити те, щоб статус і винагорода суддів відповідали гідності їхньої професії та відповідальності, яку вони беруть на себе".
Право судді, який перебуває у відставці, на пенсійне та щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів. Щомісячне довічне грошове утримання - це особлива форма соціального забезпечення суддів, зміст якої полягає у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що слугує забезпеченню їх належного матеріального утримання, в тому числі після звільнення від виконання обов'язків судді. Умови і порядок його виплати визначені Законом України "Про статус суддів". Щомісячне довічне грошове утримання судді у встановленому розмірі спрямоване на забезпечення гідного його статусу життєвого рівня, оскільки суддя обмежений у праці заробляти додаткові матеріальні блага.
Суддям, які вийшли у відставку, призначається пенсія на умовах, передбачених Закон України «Про державну службу», що визначено ст. 43 Закону України «Про статус суддів». Відповідно до ч. 4 цієї статті судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або щомісячне довічне грошове утримання. При цьому розмір такого утримання не обмежений. Частини 2, 5 статті 37 Закону України «Про державну службу» визначили, що пенсія державним службовцям встановлюється без обмеження її граничного розміру.
Положення Європейської хартії про закон про статус суддів від 10 липня 1998 року передбачає, що судді, які досягли встановленого законом віку для виходу на пенсію з посади судді та які виконували професійні обов'язки судді протягом визначеного строку, повинні отримувати виплати після виходу на пенсію, рівень яких має бути якомога ближчим до рівня їх останньої заробітної плати на посаді судді.
Зважаючи на викладене, відмова відповідача у перерахуванні ОСОБА_1 щомісячного грошового утримання є протиправною і такою, що суперечить чинному законодавству.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійснені ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Частина 2 вищевказаної статті визначає, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дії чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
На підставі ст.ст. 126, 130 Конституції України, п.п. 6.1, 6.4 Європейської хартії про закон «Про статус суддів», ст. 123 Закону України «Про судоустрій України», ст. 44 Закону України «Про статус суддів», ст.ст. 2, 6, 7, 21, 158, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, ст. 5 Закону України «Про судовий збір», -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтава, треті особи: Державна судова адміністрація України, Апеляційний суд Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов»язання відповідача вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України Ленінського району міста Полтави щодо відмови ОСОБА_1 в перерахуванні щомісячного довічного грошового утримання - неправомірною.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України Ленінського району міста Полтави здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_1 і виплачувати ОСОБА_1 щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 90 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, починаючи з 01 січня 2012 року.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави ОСОБА_3