Постанова від 17.12.2012 по справі 1616/3633/2012

Ленінський районний суд м.Полтави

Справа № 1616/3633/2012

Провадження № 2-а/1616/249/2012

ПОСТАНОВА

17.12.2012м. Полтава

Ленінський районний суд м. Полтави в складі:

Головуючого судді -Кононенка С.Д.,

при секретарі -Мацицькій К.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Полтавська експедиція по геофізичним дослідженням у свердловинах про визнання протиправним рішення колегіального органу з призначення пенсій управління пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві №149 від 24.05.2012р. та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2011 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави про визнання протиправним рішення колегіального органу з призначення пенсій управління пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві №149 від 24.05.2012р. та зобов'язання вчинити дії, в якому просить визнати протиправним Рішення колегіального органу з призначення пенсій управління пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві №149 від 24.05.2012р. про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної в зоні відчуження; зобов'язати управління пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві з 01.03.2012р. здійснити перерахунок та нарахувати пенсію ОСОБА_1, виходячи із заробітної плати отриманої в зоні відчуження, відповідно до довідки про заробітну плату №241 від 13.03.2012р., виданої Полтавською експедицією по геофізичним дослідженням у свердловинах та інших матеріалів пенсійної справи в їх сукупності, а також провести відповідні виплати недоотриманої пенсії за результатами даного перерахунку.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, але в матеріалах справи маються письмові заперечення проти позову, в яких просять відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник третьої особи в судовому засіданні проти позовних вимог не заперечувала.

Суд, вислухавши позивача, представника третьої особи, свідка ОСОБА_2, дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, являється учасником ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції (надалі ЧАЕС) 1 категорії, інвалід ІІІ групи, захворювання якого пов'язане з ліквідацією наслідків вказаної аварії.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу виплачується пенсія по ІІІ групі інвалідності, що настала внаслідок захворювання на ЧАЕС, відповідно до ч.4 ст. 54 та ст. 50 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796 від 28.02.1991р. (надалі Закон №796).

15.03.2012р. позивач звернувся до управління пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві із заявою про порахунок пенсії виходячи із заробітної плати отриманої в зоні відчуження, відповідно Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України №1210 від 23.11.2011р.

Рішенням колегіального органу з призначення пенсій управління пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві №149 від 24.05.2012р. йому було відмовлено в перерахунку пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної в зоні відчуження в 1986 р. під час ліквідації аварії на ЧАЕС. Дане рішення мною отримано поштою 13.06.2012р.

Підставою відмови в здійсненні перерахунку колегіальний орган вказує, що в довідці про заробітну плату №241 від 13.03.2012р., виданій Полтавською експедицією по геофізичним дослідженням у свердловинах, не зазначено населений пункт, місце проведення робіт в зоні відчуження. У зв'язку з цим, виходячи з Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796 від 28.02.1991р. та постанови КМ України №1210 від 23.11.2011р., колегіальний орган прийняв зазначене рішення.

Проте, вказане рішення не відповідає дійсності, оскільки в додатку до наданої позивачем довідки чітко зазначено місце проведення робіт та зони відчуження. Крім того, встановлена форма довідки не вимагає вказувати населений пункт, оскільки в довідці зазначено місце знаходження за кожен день: «Базовий лагер», «проїзд», зона №1 та №3.

Більше того, раніше позивачу пенсія нараховувалась по аналогічній довідці від 29.07.1993р., яка підтверджується не лише табелем робочого часу, а й листом про відрядження, згідно якого чітко видно, що я брав участь в ЛНА на ЧАЕС з 28.05.1986р. по 06.06.1986р. Тобто відповідач раніше нараховув пенсію позивачу по аналогій довідці про заробітну плату без жодних зауважень, а тепер протиправно створює для цього штучні і безпідставні перешкоди.

Так, відповідно до п.п.4 п.3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України №1210 від 23.11.2011р., у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної платипроводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Пунктом 17 «Порядку подання та оформлення документів для призначення перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України N 22-1 від 25.11.2005р. визначено, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Відповідно до п.4 «Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату», - затвердженого постановою КМ України N 919 від 5 липня 2006 р., відсутність на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника документів про нарахування та виплату заробітної плати (доходу), а також час та причини, що призвели до втрати таких документів, підтверджується довідкою роботодавця, правонаступника або відповідної архівної установи.

Виходячи з системного аналізу вказаних норм, форма довідка про заробітну плату не вимагає зазначення населеного пункту, місця проведення робіт в зоні відчуження, а лише вимагає зазначати зону відчуження, що й дотримано. Крім того, в разі відсутності на підприємстві документів про нарахування та виплату заробітної плати (доходу), ці лані підтверджується довідкою роботодавця, правонаступника або відповідної архівної установи.

Таким чином, позивачем було надано всі необхідні документи, з урахуванням тих, що вже знаходяться в пенсійній справі, для проведення перерахунку пенсії виходячи із заробітної плати отриманої в зоні відчуження, відповідно Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України №1210 від 23.11.2011р., дані документи мають всі необхідні дані для перерахунку пенсії: період роботи, розмір заробітної плати, зона відчудження, тощо та відповідають вимогам Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, - затвердженого постановою КМ України N 919 від 5 липня 2006 р. та Порядку подання та оформлення документів для призначення перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України N 22-1 від 25.11.2005р.

Враховуючи зазначене назване рішення колегіального органу є необґрунтованим, протиправним та таким, що не відповідає фактичним обставинам справи.

Згідно ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі виникнення права на підвищення пенсії - перерахунок призначеної пенсії, провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Оскільки заява про перерахунок пенсії позивачем була подана 15.03.2012р., тому перерахунок пенсії необхідно здійснювати з 01.03.2012р.

Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Статтею 92 Основного Закону передбачено, що виключно законами встановлюються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення. А згідно ст. 21 цього Основного Закону, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 19 Конституції України, пенсійний фонд має нараховувати пенсію дотримуючись в першу чергу Конституції України, Законів та підзаконних нормативно-правових актів, які не суперечать законодавчим актам, що мають вищу юридичну силу, дотримуючись при цьому ст. 8 Основного Закону щодо верховенства права та застосування Конституції як норми прямої дії. Тобто, такий обов'язок наступає у суб'єкта владних повноважень, з моменту виникнення на це права у пенсіонера, не залежно від його звернення із заявою, оскільки Конституція та закони мають дотримуватись не за заявою особи, а відповідно до зазначених норм Конституції України.

Відповідно до ч. 1 статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч.1 ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною 2 даної норми встановлений шестимісячний строк звернення до суду, однак ч.1 ст. 99 КАС України говорить, що цей строк може бути встановлений і іншими законами. А відповідно до ч. 2 ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Крім того, відповідно до ст.76 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» право на подання позову про відшкодування ядерної шкоди, заподіяної життю і здоров'ю особи, не обмежується строком давності. Під ядерною шкодою зазначений Закон розуміє втрату життя, будь-які ушкодження, завдані здоров'ю людини, або будь-яку втрату майна, або шкоду, заподіяну майну, або будь-яку іншу втрату чи шкоду, що є результатом небезпечних властивостей ядерного матеріалу на ядерній установці або ядерного матеріалу, який надходить з ядерної установки чи надсилається до неї, крім шкоди, заподіяної самій установці або транспортному засобу, яким здійснюється перевезення.

За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання управління пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві з 01.03.2012р. здійснити перерахунок та нарахувати пенсію ОСОБА_1, виходячи із заробітної плати отриманої в зоні відчуження, відповідно до довідки про заробітну плату №241 від 13.03.2012р., виданої Полтавською експедицією по геофізичним дослідженням у свердловинах та інших матеріалів пенсійної справи в їх сукупності, а також провести відповідні виплати недоотриманої пенсії за результатами даного перерахунку.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22, 64 Конституції України, ст.ст.45, 50, 54, 67 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.7-11, 71, ч.3 ст.94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Полтавська експедиція по геофізичним дослідженням у свердловинах про визнання протиправним рішення колегіального органу з призначення пенсій управління пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві №149 від 24.05.2012р. та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним Рішення колегіального органу з призначення пенсій управління пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві №149 від 24.05.2012р. про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної в зоні відчуження.

Зобов'язати управління пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві з 01.03.2012р. здійснити перерахунок та нарахувати пенсію ОСОБА_1, виходячи із заробітної плати отриманої в зоні відчуження, відповідно до довідки про заробітну плату №241 від 13.03.2012р., виданої Полтавською експедицією по геофізичним дослідженням у свердловинах та інших матеріалів пенсійної справи в їх сукупності, а також провести відповідні виплати недоотриманої пенсії за результатами даного перерахунку.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд Ленінський районний суд м. Полтави протягом 10 днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги.

Суддя Ленінського районного суду м. Полтави ОСОБА_3