Ухвала від 20.12.2012 по справі 2а-4392/10/2370

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" грудня 2012 р. м. Київ К/9991/9578/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Заїки М.М,

суддів Стародуба О.П.

Штульман І.В.

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2011 року у справі за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Центрального відділу Державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції про визнання дій протиправними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження,

встановила:

У вересні 2010 року фізична особа - підприємець ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Центрального відділу Державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції про визнання дій протиправними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2011 року відмовлено у відкритті провадження.

У касаційній скарзі фізична особа - підприємець ОСОБА_2 просить рішення судів першої та апеляційної інстанції скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225-229 Кодексу адміністративного судочинства України, для зміни чи скасування судового рішення.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції -це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (стаття 2 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Частиною 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач є учасником (боржником) виконавчого провадження з примусового виконання рішення Господарського суду Черкаської області, на підставі якого виданий наказ №16/282, тобто спірні відносини виникли у зв'язку з виконанням відповідачем рішення господарського суду, прийнятого в порядку господарського судочинства.

Позивачем оскаржуються дії Центрального відділу Державної виконавчої служби України Черкаського міського управління юстиції щодо відкриття виконавчого провадження по виконанню наказу Господарського суду Черкаської області №16/282 від 26.03.2010.

Частиною першою статті 181 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Відповідно до статті 1212 Господарського процесуального кодексу України скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.

Тобто зазначеною статтею Господарського процесуального кодексу України визначено інший порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби при виконанні судових рішень, ухвалених за правилами господарського судочинства.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що вказані вимоги підлягають розгляду в порядку визначеному Господарським процесуальним кодексом України, а не в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись ст.ст. 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

ухвалила:

Касаційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 залишити без задоволення, а ухвалу Черкаського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2011 року у справі за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Центрального відділу Державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції про визнання дій протиправними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження -без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий М.М. Заїка

Судді О.П. Стародуб

І.В. Штульман