Іменем України
12.12.12Справа №2а-2795/12/2770
Суддя Окружного адміністративного суду міста Севастополя Майсак О.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22 до Головного управління Держземагентства у м. Севастополі, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельний кооператив «Санбриз»про визнання протиправними дій та спонукання до вчинення дій,
встановив:
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовною заявою до Головного управління Держземагентства у м. Севастополі про визнання протиправними дій та спонукання до вчинення дій. Вказує, що з 10.10.2012 року позивачі є членами ОК «ДБК «Санбриз»та за ними закріплена земельна ділянка за адресою: м. Севастополь, у ОСОБА_1 АДРЕСА_14; у ОСОБА_2 АДРЕСА_15 у ОСОБА_3 АДРЕСА_16; у ОСОБА_4. АДРЕСА_17; у ОСОБА_24 АДРЕСА_18; у ОСОБА_6 АДРЕСА_19; у ОСОБА_7 АДРЕСА_20 у ОСОБА_8 АДРЕСА_21;у ОСОБА_9 АДРЕСА_22; у ОСОБА_10 АДРЕСА_23; у ОСОБА_11 АДРЕСА_24; у ОСОБА_12 АДРЕСА_25; у ОСОБА_13 АДРЕСА_26; у ОСОБА_14 АДРЕСА_27; у ОСОБА_15 АДРЕСА_28; у ОСОБА_16 АДРЕСА_29; у ОСОБА_25 АДРЕСА_30; у ОСОБА_18 АДРЕСА_31; у ОСОБА_19 АДРЕСА_32; у ОСОБА_20 АДРЕСА_33; у ОСОБА_21 АДРЕСА_34; у ОСОБА_22 АДРЕСА_35. Позивачі звернулися до ліцензованої землевпорядної організації «Севастопольське підприємство геодезії,землеустрою і проектування»для виготовлення нас технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і складанню документів, що посвідчують право на земельну ділянку для індивідуального дачного будівництва. Підставою для розробки вказаної землевпорядної документації є розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації від 15.02.2010 року № 319-р. 10.10.2012 року позивачі звернулися до відповідача з заявою про державну реєстрацію земельної ділянки та видачу державного акту на право власності на земельну ділянку площею 0,0922 га за адресою: АДРЕСА_14 у ОСОБА_1; на земельну ділянку площею 0.0922га за адресою: АДРЕСА_15 у ОСОБА_2; на земельну ділянку площею 0,0922га за адресою: АДРЕСА_16 у ОСОБА_3; на земельну ділянку площею 0,0922га за адресою: АДРЕСА_17 у ОСОБА_4; на земельну ділянку площею 0.0922га за адресою: АДРЕСА_18 у ОСОБА_24; на земельну ділянку площею 0,0922га за адресою: АДРЕСА_19 у ОСОБА_6 на земельну ділянку площею 0,0922га за адресою: АДРЕСА_20 у ОСОБА_7; на земельну ділянку площею 0,0922га за адресою: АДРЕСА_21 у ОСОБА_8; на земельну ділянку площею 0,0922га за адресою: АДРЕСА_22 у ОСОБА_9; на земельну ділянку площею 0,0922га за адресою: АДРЕСА_23 у ОСОБА_10; на земельну ділянку площею 0,0922га за адресою: АДРЕСА_24 у ОСОБА_11; на земельну ділянку площею 0,0922га за адресою: у АДРЕСА_25 у ОСОБА_12; на земельну ділянку площею 0,0922га за адресою: АДРЕСА_26 у ОСОБА_13; на земельну ділянку площею 0,0922га за адресою: АДРЕСА_27 у ОСОБА_14; на земельну ділянку площею 0,0922га за адресою: АДРЕСА_28 у ОСОБА_15; на земельну ділянку площею 0,0922га за адресою: АДРЕСА_29 у ОСОБА_16; на земельну ділянку площею 0,0922га за адресою: АДРЕСА_30 у ОСОБА_17; на земельну ділянку площею 0,0922га за адресою: АДРЕСА_31 у ОСОБА_18; на земельну ділянку площею 0,0922га за адресою: АДРЕСА_32 у ОСОБА_19; на земельну ділянку площею 0,0884га за адресою: АДРЕСА_33 у ОСОБА_20; на земельну ділянку площею 0,0884га за адресою: АДРЕСА_34 у ОСОБА_21; на земельну ділянку площею 0,0922га за адресою: АДРЕСА_35 у ОСОБА_22. Проте, відповідно до листів Головного управління Держземагентства у м. Севастополі позивачам було відмовлено у видачі правовстановлюючого документу у зв'язку з тим, що вказана земельна ділянка розташована у межах 100 метрової зони від урізу Чорного моря. Вважають дії відповідача протиправними.
Просить визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати видати державні акти.
Ухвалою від 23 листопада 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі, також цією ухвалою до участі до участі у справі залучено Обслуговуючий кооператив «Дачно-будівельний кооператив «Санбриз». Ухвалою суду від 23 листопада 2012 року закінчено підготовче провадження і призначено адміністративну справу до судового розгляду.
Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22 до початку судового засідання надіслали на адресу суду заяви про розгляд справи за їх відсутності (том 1 а.с.135-173, том 2 а.с.10, 11).
Відповідач також до початку судового засідання надав заяву про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження, відповідно до наданих заперечень проти задоволення позовних вимог заперечує повністю. Вказує, що відповідно до Генерального плану м. Севастополя, затвердженого рішенням Севастопольської міської Ради № 4114 від 13.12.2005 року встановлено 100 метрова полоса прибережної зони м. Севастополя, тому видачі державних актів на земельні ділянки є неможливою, вважає, що відмова у видачі державних актів на право власності на земельні ділянки позивачам є обґрунтованою та законною (том 2 а.с.12-17).
Представник третьої особи, до початку судового засідання надав заяву про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує (том 2 а.с.9)
В порядку статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає можливим розглянути справу у відсутності сторін за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам на підставі пункту 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України. Тому, з огляду на вказане, спір належить розглядати за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено наступне: Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22 є членами Обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельний кооператив «Санбриз».
Розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації № 810-р від 22 жовтня 2009 року Обслуговуючому кооперативу «Дачно-будівельний кооператив «Санбриз»було затверджено матеріали вибору земельної ділянки орієнтовною площею 5,1 га у районі мису Толстий (Північна сторона) для будівництва і обслуговування дачних будівель з елементами берегоукріплення та надано згоду на розроблення у встановленому порядку містобудівного обґрунтування та проекту землеустрою з відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 5,1 га, відповідно до заяв громадян-членів кооперативу у районі мису Толстий (Північна сторона) для будівництва і обслуговування дачних будівель з елементами берегоукріплення (том 1 а.с.19).
Розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації № 319-р від 15 лютого 2010 року Обслуговуючому кооперативу «Дачно-будівельний кооператив «Санбриз»було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки із встановленням її меж в натурі (на місцевості) розташованої у районі мису Толстий (північна сторона), для будівництва та обслуговування дачних будівель з елементами берегоукріплення; надано у власність земельну ділянку площею 5,1 га для будівництва та обслуговування дачних будівель з елементами берегоукріплення, з віднесенням цієї земельної ділянки за основним цільовим призначенням до категорії земель житлової та громадської забудови (том 1 а.с.18).
Відповідно до п. 4 Розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації № 319-р від 15 лютого 2010 року, Головне управління Держкомзему у м. Севастополі зобов'язано забезпечити державну реєстрацію державних актів на право приватної власності на земельну ділянку площею 5,1 га, та внести відповідні зміни до обліково-реєстраційні документи державного земельного кадастру.
Зі змісту додатку до розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації від 15 лютого 2010 року № 319-р вбачається, що: за ОСОБА_1 закріплена земельна ділянка площею 0,0922 га АДРЕСА_14; за ОСОБА_2 закріплена земельна ділянка площею 0,0922 га АДРЕСА_15; за ОСОБА_3 закріплена земельна ділянка площею 0,0922 га по АДРЕСА_33; за ОСОБА_4 закріплена земельна ділянка площею 0,0922 га по АДРЕСА_17; за ОСОБА_5 закріплена земельна ділянка площею 0,0922 га АДРЕСА_18; за ОСОБА_6 закріплена земельна ділянка площею 0,0922 га АДРЕСА_19 за ОСОБА_7 закріплена земельна ділянка площею 0,0922 га по АДРЕСА_20; за ОСОБА_8 закріплена земельна ділянка площею 0,0922 га по АДРЕСА_21; за ОСОБА_9 закріплена земельна ділянка площею 0,0922 га по АДРЕСА_22; за ОСОБА_10 закріплена земельна ділянка площею 0,0922 га по АДРЕСА_23; за ОСОБА_11 закріплена земельна ділянка площею 0,0922 га по АДРЕСА_24; за ОСОБА_12 закріплена земельна ділянка площею 0,0922 га по АДРЕСА_25 за ОСОБА_13 закріплена земельна ділянка площею 0,0922 га АДРЕСА_26; за ОСОБА_14 закріплена земельна ділянка площею 0,0922 га АДРЕСА_27; за ОСОБА_15 закріплена земельна ділянка площею 0,0922 га АДРЕСА_28 за ОСОБА_16 закріплена земельна ділянка площею 0,0922 га по АДРЕСА_29; за ОСОБА_17 закріплена земельна ділянка площею 0,0922 га по АДРЕСА_30 за ОСОБА_18 закріплена земельна ділянка площею 0,0922 га по АДРЕСА_31 за ОСОБА_19 закріплена земельна ділянка площею 0,0922 га АДРЕСА_32; за ОСОБА_20 закріплена земельна ділянка площею 0,0884 га АДРЕСА_33; за ОСОБА_21 закріплена земельна ділянка площею 0,0884 га АДРЕСА_34; за ОСОБА_22 закріплена земельна ділянка площею 0,0922 га по АДРЕСА_35 (том 1 а.с.17).
24.02.2010 року Севастопольським підприємством геодезії, землеустрою і проектування позивачам було розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) і складанню документів, що посвідчують права на розподілені відповідно до додатку до розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації від 15 лютого 2010 року № 319-р земельні ділянки для індивідуального дачного будівництва (том 1 а.с.53-74).
10.10.2012 року позивачі - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22 звернулися до Головного управління Держземагентства у м. Севастополі із заявами про здійснення державної реєстрації належних ім. земельних ділянок та видачі державних актів на право власності.
Проте, листами від 17.10.2012 року за вих. № 8-2.2-1/9253, за вих. № 8-2.2-1/9260, за вих. № 8-2.2-1/9262, за вих. № 8-2.2-1/9263, за вих. № 8-2.2-1/9264, за вих. № 8-2.2-1/9265, за вих. № 8-2.2-1/9266, за вих. № 8-2.2-1/9267, за вих. № 8-2.2-1/9268, за вих. № 8-2.2-1/9269, за вих. № 8-2.2-1/9270, за вих. № 8-2.2-1/9271, за вих. № 8-2.2-1/9272, за вих. № 8-2.2-1/9273, за вих. № 8-2.2-1/9274, за вих. № 8-2.2-1/9275, за вих. № 8-2.2-1/9276, за вих. № 8-2.2-1/9277, за вих. № 8-2.2-1/9278, за вих. № 8-2.2-1/9279, за вих. № 8-2.2-1/9280, за вих. № 8-2.2-1/9261 Головним управлінням Держземагентства у м. Севастополі позивачам було відмовлено у видачі державних актів на право власності на земельні ділянки, з підстав того, що земельні ділянки розташовані у межах 100 метрової зони від урізу Чорного моря (том 1 а.с.20-41).
Відповідно до ч. 4 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»від 01.07.2004 року № 1952-IV (далі -Закон № 1952) державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Згідно з п. 2 Положення про Головні управління Держземагентства у м. Києві та м. Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.05.2012 року № 258 (далі -Положення) Головне управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр) та його заступників, наказами Держземагентства України, дорученнями Голови Держземагентства України та його заступників, актами місцевої державної адміністрації та органів місцевого самоврядування, а також цим Положенням.
Підпунктом 4.18 Положення № 258 передбачено, що головне управління відповідно до покладених на нього завдань: здійснює державну реєстрацію земельних ділянок та державну реєстрацію права власності, права користування земельними ділянками (сервітут), права постійного користування земельними ділянками, договорів оренди земельних ділянок, права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), права забудови земельної ділянки (суперфіцій).
Посилання відповідача, у своєму відзиві, на Генеральний план м. Севастополя, затверджений рішенням Севастопольської міської Ради № 4114 від 13.12.2005 року щодо встановлення 100 метрової полоси прибережної зони м. Севастополя, не приймаються судом до уваги у зв'язку з наступним.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про землеустрій»від 22.05.2003 року № 858-IV (далі Закон № 858) землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі: а) розробки документації із землеустрою щодо організації раціонального використання та охорони земель; б) встановлення та зміни меж об'єктів землеустрою, у тому числі визначення та встановлення в натурі (на місцевості) державного кордону України; в) надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок; г) встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути); ґ) організації нових і впорядкування існуючих об'єктів землеустрою; д) виявлення порушених земель і земель, що зазнають впливу негативних процесів, та проведення заходів щодо їх відновлення чи консервації, рекультивації порушених земель, землювання малопродуктивних угідь, захисту земель від ерозії, підтоплення, заболочення, вторинного засолення, висушення, ущільнення, забруднення промисловими відходами, радіоактивними і хімічними речовинами та інших видів деградації, консервації деградованих і малопродуктивних земель.
Заходи, передбачені затвердженою в установленому порядку документацією із землеустрою, є обов'язковими для виконання органами державної влади та органами місцевого самоврядування, власниками землі, землекористувачами, у тому числі орендарями.
Згідно з ч. 3 ст. 60 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року № 2768-III (далі -Кодекс № 2768) уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води. Прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою. Межі встановлених прибережних захисних смуг і пляжних зон зазначаються в документації з землеустрою, кадастрових планах земельних ділянок, а також у містобудівній документації. Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках усіх категорій земель, крім земель морського транспорту.
Рішенням Севастопольської міської Ради № 8538 від 15 грудня 2009 року «Про встановлення меж прибережної захисної смуги Чорного моря вздовж узбережжя міста Севастополя»встановлено відсутність встановлених меж прибережної захисної смуги вздовж узбережжя міста Севастополя та передбачено розробку проекту землеустрою по встановленню в натурі (на місцевості) меж прибережної захисної смуги Чорного моря вздовж узбережжя міста Севастополя (том 1 а.с.16-17).
Зі змісту листа Севастопольської міської Ради від 15.11.2012 року за вих. № 09/01-02/441 направленого на адресу ОСОБА_6 вбачається, що рішення Севастопольської міської Ради про затвердження проекту землеустрою зі встановлення в натурі (на місцевості) меж прибережної захисної смуги Чорного моря вздовж узбережжя міста Севастополя не приймалось (том 1 а.с.15).
Судом встановлено, що Севастопольською міською Радою на час розгляду справи не прийнято рішення щодо встановлення меж прибережної захисної смуги вздовж узбережжя міста Севастополя, що виключає можливість застосування Генерального плану міста Севастополя.
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 28.03.2012 року у справі № 5020-1808/2011 встановлено, що Севастопольська міська державна адміністрація видала розпорядження від 15.02.2010 року № 319-р в межах своєї компетенції у сфері регулювання земельних і водних правовідносин та у відповідності з чинним законодавством (том 1 а.с.42-49).
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Суд, зазначає, що розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації від 15.02.2010 року № 319-р, на підставі якого позивачам надано відповідні земельні ділянки, є діючим та у судовому порядку визнано протиправним та скасовано не було.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З аналізу викладених вище нормативно-правових актів, регулюючих спірні відносини та виходячи з обсягу встановлених ними повноважень, зазначення відповідачем як підставу для відмови позивачам у видачі державних актів на право власності на належні земельні ділянки того, що спірні земельні ділянки позивачів розташовані у межах 100 метрової зони від урізу Чорного моря, знаходиться поза межами наданих відповідачу повноважень.
З урахуванням вищевикладених нормативно-правових норм, судом робиться висновок, що відповідачем -Головним управлінням Держземагенства м. Севастополя в порушення вимог Земельного кодексу України та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»було відмовлено позивачам - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22 у видачі державних актів на право власності на належні їм земельні ділянки, тому позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати противоправними дії Головного управління Держземагентства у м. Севастополі щодо відмови у видачі державних актів на право власності на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_14 ОСОБА_1; на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_15 ОСОБА_2, на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_16 ОСОБА_3; на земельну ділянку площею 0,0922 га яка розташована за адресою: АДРЕСА_17 ОСОБА_4; на земельну ділянку площею 0,0922 га яка розташована за адресою: АДРЕСА_18 ОСОБА_5; на земельну ділянку площею 0,0922 га яка розташована за адресою: АДРЕСА_19 ОСОБА_6; на земельну ділянку площею 0,0922 га яка розташована за адресою: АДРЕСА_20 ОСОБА_7; на земельну ділянку площею 0,0922 га яка розташована за адресою: АДРЕСА_21 ОСОБА_8; на земельну ділянку площею 0,0922 га яка розташована за адресою: АДРЕСА_22 ОСОБА_9; на земельну ділянку площею 0,0922 га яка розташована за адресою: АДРЕСА_23 ОСОБА_10; на земельну ділянку площею 0,0922 га яка розташована за адресою: АДРЕСА_24 ОСОБА_11; на земельну ділянку площею 0,0922 га яка розташована за адресою: АДРЕСА_25 ОСОБА_12; на земельну ділянку площею 0,0922 га яка розташована за адресою: АДРЕСА_26 ОСОБА_13; на земельну ділянку площею 0,0922 га яка розташована за адресою: АДРЕСА_27 ОСОБА_14; на земельну ділянку площею 0,0922 га яка розташована за адресою: АДРЕСА_28 ОСОБА_15; на земельну ділянку площею 0,0922 га яка розташована за адресою: АДРЕСА_29 ОСОБА_16; на земельну ділянку площею 0,0922 га яка розташована за адресою: АДРЕСА_30 ОСОБА_17; на земельну ділянку площею 0,0922 га яка розташована за адресою: АДРЕСА_31 ОСОБА_18; на земельну ділянку площею 0,0922 га яка розташована за адресою: АДРЕСА_32 ОСОБА_19; на земельну ділянку площею 0,0884 га яка розташована за адресою: АДРЕСА_33 ОСОБА_20; на земельну ділянку площею 0,0884 га яка розташована за адресою: АДРЕСА_34 ОСОБА_21; на земельну ділянку площею 0,0922 га яка розташована за адресою: АДРЕСА_35 ОСОБА_22.
3. Зобов'язати Головне управління Держземагентства у м. Севастополі видати державні акти на право власності: на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_14 ОСОБА_1 (АДРЕСА_1); на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_15 ОСОБА_2 (АДРЕСА_2); на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_16 ОСОБА_3 (АДРЕСА_3); на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_17 ОСОБА_4 (АДРЕСА_36); на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_18 ОСОБА_5 (АДРЕСА_37); на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_19 ОСОБА_6 (АДРЕСА_4); на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_20 ОСОБА_7 (АДРЕСА_5); на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_21 ОСОБА_8 (АДРЕСА_6); на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_22 ОСОБА_9 (АДРЕСА_7); на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_23 ОСОБА_10 (АДРЕСА_7); на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_24 ОСОБА_11 (АДРЕСА_38); на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_25 ОСОБА_12 (АДРЕСА_8); на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_26 ОСОБА_13 (АДРЕСА_9); на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_27 ОСОБА_14 (АДРЕСА_9); на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_28 ОСОБА_15 (АДРЕСА_39); на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_29 ОСОБА_16 (АДРЕСА_40); на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_30 ОСОБА_17 (АДРЕСА_41); на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_31 ОСОБА_18 (АДРЕСА_42); на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_32 ОСОБА_19 (АДРЕСА_11); на земельну ділянку площею 0,0884 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_33 ОСОБА_20 (АДРЕСА_12); на земельну ділянку площею 0,0884 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_34 ОСОБА_21 (АДРЕСА_13); на земельну ділянку площею 0,0922 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_35 ОСОБА_22 (АДРЕСА_43).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили у порядку та строки передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.І. Майсак