Іменем України
29.11.12Справа №2а-1257/12/2770
Суддя Окружного адміністративного суду міста Севастополя Майсак О.І.,
при секретарі Маненковій А.І.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1 (НОМЕР_1 виданий Ленінським РВУМВСУ в м. Севастополі від 12.02.2005 року, довіреність № б/н від 06.07.2012 року); представника відповідача Бездольного С.Ю. (довіреність № 352343-11 від 20.08.2012 року); представника позивача ОСОБА_3 (НОМЕР_2 виданий Балаклавським РВ УМВСУ в м. Севастополі 29.07.1997 року, довіреність № б/н від 17.07.2012 року);
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фізичної особи -підприємця ОСОБА_4 до Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя про визнання незаконною бездіяльності,
встановив:
Фізична особа -підприємець ОСОБА_4 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя про визнання незаконною бездіяльності, що полягає у не визначенні відповідності місця розміщення будівельним нормам у зв'язку з встановленням пересувних тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на Набережній Корнилова, у шлагбаума, напроти причалу катерів на радіогорку.
Ухвалою від 08.06.2012 року відкрито провадження в адміністративній справі №2а-1257/12/2770. Ухвалою від 14.06.2012 року відмовлено у задоволенні клопотання про забезпечення адміністративного позову. Ухвалою від 18 липня 2012 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Розпорядженням керівника апарату Окружного адміністративного суду м. Севастополя № 152 від 27.09.2012 року «Щодо призначення повторного автоматичного розподілу справ», проведений повторно автоматичний розподіл справ, у зв'язку з недопустимістю повторної участі у розгляді справи судді Дудкіної Т.М.
Ухвалою від 28 вересня 2012 року справу було прийнято до провадження суддею Майсак О.І.
В процесі розгляду справи представниками позивача неодноразово змінювалися позовні вимоги. Відповідно до заяви про зміну позовних вимог позивач остаточно просить визнати незаконними дії відповідача, що виражені у ненаданні вмотивованої та своєчасної відповіді ОСОБА_4 про відповідність намірів місця розміщення двох тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, які розташовані в АДРЕСА_1 напроти причалу катерів на Радіогорку біля шлагбауму (напроти будівлі № 4 (бар «Диана») площа 300-річчя Російського флоту), будівельним нормам; зобов'язати відповідача визначити відповідність намірів позивача відносно місця розміщення тимчасових споруд комплексній схемі розміщення ВС (у разі її наявності) та будівельним нормам у зв'язку із встановленням пересувних тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності в АДРЕСА_1 напроти причалу катерів на Радіогорку біля шлагбауму (напроти будівлі № 4 (бар «Диана») площа 300-річчя Російського флоту); зобов'язати відповідача надати відповідь ОСОБА_4 про відповідність намірів відносно місця розміщення двох тимчасових спору, для підприємницької діяльності в АДРЕСА_1 напроти причалу катерів на Радіогорку біля шлагбауму (напроти будівлі № 4 (бар «Диана») площа 300-річчя Російського флоту) будівельним нормам; визнати незаконною відмову відповідача в оформленні ОСОБА_4, паспортів прив'язки двох тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, які розташовані в АДРЕСА_1 напроти причалу катерів на Радіогорку біля шлагбауму (напроти будівлі № 4 (бар «Диана») площа 300-річчя Російського флоту); зобов'язати відповідача оформити ОСОБА_4 паспорти прив'язки двох тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, які розташовані в АДРЕСА_1 напроти причалу катерів на Радіогорку біля шлагбауму (напроти будівлі № 4 (бар «Диана») площа 300-річчя Російського флоту) (а.с.174-178).
У судовому засіданні представники позивача уточнені позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просять задовольнити. Вказують, що відповідачем не виконано п. 2.4 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», в частині визначення місця розташування тимчасових споруд будівельним нормам. Також вказують, що позивач звернулась до відповідача із заявами (15 серпня 2012 року та 04 вересня 2012 року) про оформлення паспортів прив'язки тимчасових споруд на витребувані місця відповідно до яких надав повний перелік документів. Проте, відповідачем на вказані листи були надані дві різні відповіді, зокрема, друга відповідь взагалі порушує вимоги Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, оскільки витребуване місце - на набережній Корнилова напроти причалу катерів на Радіогорку біля шлагбауму (напроти будівлі № 4 (бар «Диана») площа 300-річчя Російського флоту) входить у комплексну схему розміщення тимчасових споруд, що затверджена розпорядженням голови Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя № 279-р від 25 травня 2012 року. Відповідь на заяву від 09.12.2011 року нею отримана не була, вважає вказану бездіяльність порушенням норм Закону України «Про звернення громадян», на підставі якого вона з вказаною заявою звернулася.
Представник відповідача з позовними вимогами не погодився повністю, просить у задоволенні відмовити. Обґрунтовує свої заперечення тим, що компетентним органом, відповідно до вимог діючого законодавства, що визначає намір зі встановлення тимчасових споруд та який повідомляє у встановленому законом порядку заявника є -орган з питань архітектури та містобудування районної державної адміністрації. Отже у відповідача відсутні правові підстави для розгляду заяви про відповідність намірів по суті. Зокрема, заяви позивача від 09 грудня 2012 року про визначення намірів за своєю природою не підпадає під предмет правовідносин, що регулює Закон України «Про звернення громадян». Також позивачем було подано вказану заяву до набрання чинності Наказом Міністерства регіонального розвитку; будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» (далі -Порядок № 244). Оскільки вказаний наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування. Офіційне опублікування вказаного наказу було проведено 12 грудня 2012 року (Офіційний Вісник України, № 94, стр. 269, ст. 3443).
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам на підставі пункту 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України. Тому, з огляду на вказане, спір належить розглядати за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши інші докази в межах позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Судом встановлено наступне: 09 грудня 2011 року вх. № 36/5994 Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 звернулась до голови Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя із заявою з проханням визначити відповідність місця розміщення будівельним нормам у зв'язку з розміщенням двох пересувних споруд для здійснення підприємницької діяльності біля шлагбауму напроти причалу катерів на Радіогорку (а.с.59).
23 березня 2012 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 звернулась до голови Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя із заявою (повторно) з проханням визначити відповідність місця розміщення будівельним нормам у зв'язку з розміщенням двох пересувних споруд для здійснення підприємницької діяльності біля шлагбауму напроти причалу катерів на Радіогорку (а.с.184).
23 квітня 2012 року головою Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя на адресу ФОП ОСОБА_4 було направлено відповідь на її листи про визначення відповідності будівельним нормам для розміщення пересувних тимчасових споруд (а.с.7). Відповідно до вказаної відповіді відповідач повідомив, що відповідно до п.п. 2.3 -2.5 Порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року № 244 (далі -Порядок), встановлена процедура визначення компетентним органом відповідності намірів відносно місця розміщення тимчасової споруди комплексної схеми розміщення тимчасових споруд та будівельним нормам. Вказаним положенням не передбачена процедура визначення відповідності намірів відносно відповідності розміщення тимчасового споруди будівельним нормам без урахування відповідності комплексної схеми розміщення таких споруд. Відповідно до пункту 1.6 Порядку, комплексна схема розміщення та архітектурний тип розроблюються за рішенням органу місцевого самоврядування у встановленому порядку та затверджуються рішенням районної державної адміністрації. 30.03.2011 року Ленінською районною в м. Севастополі Раді прийнято рішення № 422 «Про надання згоди на укладання договір на розроблення комплексної схеми розміщення та архітектурного типа тимчасових споруд». На даний час відповідно до договору № 12/2012 від 02.04.2012 року та на підставі відповідного рішення сесії районної ради, виконання комплексної схеми розміщення тимчасових торгівельних споруд та архітектурного типу доручено КП «Муніципальне житло», із встановленим строком виконання до 30.04.2012 року (а.с.7).
15 серпня 2012 року за вх. № 1.1-33/4374 Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 звернулась до Голови Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя із заявою про оформлення паспорту прив'язки пересувної (стаціонарної) тимчасової споруди № 4, за адресою: пл. 300-річчя ЧФ РФ в районі Набережній Корнілова біля шлагбауму напроти зупинки катерів на Радіогорку для здійснення підприємницької діяльності з метою реалізації напоїв (а.с.143).
27 серпня 2012 року за вих. № 3615/33-1.105 Ленінською районною державною адміністрацією м. Севастополя на адресу ФОП ОСОБА_4 було направлено відповідь на лист від 15 серпня 2012 року вх. № 1.1-33/4374, відповідно до якої повідомив, що відповідно до п. 1 «До затвердження Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності на території м. Севастополя та Порядку розміщення тимчасових споруд під час проведення ярмарків, державних та місцевих святкових, урочистих масових заходів на території в. Севастополя рішення щодо розміщення тимчасових споруд в історично зумовленій центральній частині міста Севастополя приймається головою Севастопольської міської державної адміністрації». Розпорядження голови Севастопольської міської державної адміністрації № 459-ОД від 31 липня 2012 року «Про заходи щодо упорядкування розміщення підприємницької діяльності на території м. Севастополь». ОСОБА_4 потрібно звернутися до Управління містобудування та архітектури Севастопольської міської державної адміністрації (а.с.145).
04 вересня 2012 року вх. № 1.1-33/4813 Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 звернулась до Голови Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя із заявою про оформлення паспорту прив'язки пересувної тимчасової споруди, за адресою: Набережна Корнілова біля шлагбауму напроти катерів на Радіогорку для здійснення підприємницької діяльності з метою реалізації сувенірної продукції (а.с.144).
02 жовтня 2012 року за вих. № 4205/33-1.1 Ленінською районною державною адміністрацією м. Севастополя на адресу ФОП ОСОБА_4 було направлено відповідь на лист від 04 вересня 2012 року вх. № 1.1-33/4813, відповідно до якої повідомив, що місце, яке витребується ОСОБА_4 не входить в комплексну схему розміщення тимчасових споруд, затвердженої розпорядженням голови Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя від 25.05.2012 року № 279-р. Враховуючи перенасиченість району тимчасовими спорудами відділ архітектури вважає недоцільним внесення змін в схему розміщення тимчасових споруд. Відповідно до ст.ст. 2.4, 2.5 Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року № 224 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 року № 1330/20068 правові підстави для розміщення тимчасових споруд відсутні (а.с.146).
Що стосується посилань представників позивача на те, що відповідачем -Ленінською районною державною адміністрацією м. Севастополя було порушено строки надання відповіді на запит позивача від 09 грудня 2012 року вх. № 36/5994, які передбачені Законом України «Про звернення громадян»суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про звернення громадян»02.10.1996 року № 393/96-ВР (далі -Закон № 393) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно зі ст. 3 Закону № 393 під зверненнями громадян слід розуміти викладені у письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства. Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо. Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.
З системного аналізу вищевикладених нормативно-правових норм, судом робиться висновок, що звернення позивача із заявою до Ленінською районною державною адміністрацією 09 грудня 2012 року (вх. № 36/5994) за своєю правовою природою, порядком розгляду та строку розгляду не є запитом в розумінні Закону України «Про звернення громадян».
Відповідно до п. 3 Наказу Міністерства регіонального розвитку; будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності»(далі - Порядок № 244), цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування. Офіційне опублікування вказаного наказу було проведено 12 грудня 2012 року (Офіційний Вісник України, № 94, стр. 269, ст. 3443). Саме, вказаний Порядок визначає процедуру та встановлює строки розгляду, надання відповідей щодо заяв, з якими звернулась позивачка.
Згідно з п. 1.1 Порядку № 244, цей Порядок визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.
Судом встановлено, що на час звернення ОСОБА_4 із заявою про визначення відповідності намірів 09 грудня 2011 року вх. № 36/5994 нормативний акт, вказані правовідносини, а саме регулювання механізму розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, не набрав чинності у встановленому законом порядку.
28 березня 2012 року Ленінською районною державною адміністрацією м. Севастополя було прийнято розпорядження № 172-р «Про затвердження Положення про відділ містобудування та архітектури Ленінської районної державної адміністрації»(далі -Положення) (а.с.56-58).
Згідно з п. 1 Положення, відділ містобудування та архітектури Ленінської районної державної адміністрації (далі відділ) є її структурним підрозділом і безпосередньо підпорядкований голові Ленінської районної державної адміністрації, заступникові голови районної державної адміністрації і методично Управлінню містобудування та архітектури Севастопольської міської державної адміністрації. Відповідно до п. 4.12 Положення, основними завданнями відділу в області містобудування та архітектури є також оформлення паспортів прив'язки тимчасових споруд. Згідно з п. 2.1 Порядку № 244, підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС.
Пунктом 2.2 Порядку № 244 встановлено, що замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.
Відповідно до п. 2.3 Порядку № 244 до заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.
Згідно з п. 2.4 Порядку № 244 відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
У разі відсутності у складі відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради органу з питань містобудування та архітектури відповідність намірів щодо місця розташування ТС на території сільської, селищної, міської ради визначає орган з питань містобудування та архітектури відповідної районної державної адміністрації за територіальною належністю. У такому випадку строк розгляду заяви становить п'ятнадцять робочих днів.
Про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом трьох робочих днів з дня такого визначення відповідності намірів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС (пункт 2.5 Порядку № 244).
Відповідно до п. 2.6 Порядку № 244 для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж. Зазначені документи замовником отримуються самостійно.
Згідно з п. 1.16 Порядку № 244 комплексна схема розміщення ТС та архітип розробляються за рішенням сільської, селищної, міської, районної ради суб'єктом господарювання, який має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, та затверджуються рішенням (розпорядженням, наказом) виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації. Розроблення комплексної схеми розміщення ТС та архітипу здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.
Лише, 25 травня 2012 року Ленінською районною державною адміністрацією міста Севастополя було прийнято розпорядження «Про затвердження комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Ленінського району м. Севастополя»(а.с.201). Відповідно до комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Ленінського району м. Севастополя, на набережній Корнілова передбачена виносна торгівля (ярмарок) (а.с.202).
З урахуванням вищевикладених нормативно-правових актів судом робиться висновок, що на місці, яке витребується ОСОБА_4, а саме набережна Корнілова біля шлагбауму напроти катерів на Радіогорку, відповідно до комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Ленінського району м. Севастополя не передбачено розміщенням тимчасових пересувних споруд.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд дійшов висновку про те, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень так у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, з урахуванням усіх обставин, що мають значення, та з дотриманням принципу рівності перед законом.
За таких обставин, суд вважає, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Постанову складено у повному обсязі 04 грудня 2012 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили у порядку та строки передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.І. Майсак