83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
24.12.12 р. Справа № 32/22
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Сковородіної О.М., судді Демідової П.В., судді Макарової Ю.В.
при секретарі судового засідання: Стасюк О.В.
за участю представників сторін:
від стягувача: Болотова Е.І. довіреність від 15.05.2012р.
від боржника: Лапик О.В. довіреність від 27.12.2011р.
від ВДВС: не з'явився
за скаргою: Державного підприємства «Південна залізниця» в особі відокремленого підрозділу «Харківська дирекція залізничних перевезень» державного підприємства «Південні залізниця», м. Харків
на дії (бездіяльність) Відділу державної виконавчої служби Шахтарського міськрайонного управління юстиції в Донецькій області, м. Шахтарськ
у справі за позовом: Статутного територіально - галузевого об'єднання «Південна залізниця», м. Харків
до відповідача: Державного підприємства „Шахтарськантрацит", м. Шахтарськ
третя особа: 1. Товариство з обмеженою відповідальністю «Центренерго» в особі структурного підрозділу «Змієвська ТЕС», п. Комсомольський
2. Державне відкрите акціонерне товариство Вантажно - транспортне управління «Шахтарськвантажтранс», м. Шахтарськ
3. Донецька залізниця м. Донецьк
про стягнення штрафних санкцій в сумі 13410,00грн.
Рішенням від 04.05.2006р. у справі №32/22 позовні вимоги Статутного територіально - галузевого об'єднання «Південна залізниця» до Державного підприємства „Шахтарськантрацит", за участю третіх осіб Товариства з обмеженою відповідальністю «Центренерго» в особі структурного підрозділу «Змієвська ТЕС», Державного відкритого акціонерного товариства Вантажно - транспортне управління «Шахтарськвантажтранс» та Донецької залізниці про стягнення штрафних санкцій в сумі 13410,00грн. - були задоволені.
22.05.2006р. господарським судом був виданий відповідний наказ на примусове виконання рішення від 04.05.2006р. у справі №32/22.
27.09.2012р. Державне підприємство «Південна залізниця» в особі відокремленого підрозділу «Харківська дирекція залізничних перевезень» державного підприємства «Південні залізниця» звернулось до господарського суду Донецької області зі скаргою на дії Відділу державної виконавчої служби Шахтарського міськрайонного управління юстиції в Донецькій області, в якій просить визнати незаконною бездіяльність останнього в частині поновлення виконавчого провадження.
В обґрунтування підстав звернення скаржник посилався на те, що Відділом державної виконавчої служби Шахтарського міськрайонного управління юстиції в Донецькій області, на підставі п.3.4 ст. 3 Закону України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу" та п. 15 ст. 34 Закону України „Про виконавче провадження", було винесено, постанову, про зупинення даного виконавчого провадження. В зв'язку з вищевикладеним скаржник просить визнати незаконною бездіяльність ВДВС щодо поновлення виконавчого провадження та забов'язати останнього поновити виконавче провадження, виконати всі дії та заходи по примусовому виконанню рішення суду в строки, передбачені Законом України „Про виконавче провадження".
Відділ державної виконавчої служби Шахтарського міськрайонного управління юстиції в Донецькій області проти скарги заперечував з наступних підстав:
- 29.06.2006р. державним виконавцем було відкрито виконавче провадження №7330558 щодо виконання рішення від 04.05.2006р., проте, в зв'язку з тим, що на виконанні у ВДВС перебували інші виконавчі документи про стягнення з грошових коштів з Державного підприємства „Шахтарськантрацит" було винесено постанову про об'єднання у зведене виконавче провадження №8059732.
- на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України №568 від 10.11.2005р. Державне підприємство „Шахтарськантрацит" 28.11.2005р. було внесено до державного реєстру підприємств паливно - енергетичного комплексу, що дає можливість підприємству приймати участь у процедурі погашення заборгованості згідно з Законом України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу".
- 22.12.2005р. на підставі п.15 ст. 34 Закону України „Про виконавче провадження" постановою держвиконавця виконавче провадження зупинено.
- в зв'язку з прийняттям Закону України „Про внесення змін до ст. 3 Закону України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу", який набрав чинності 29.01.2011р. Процедура погашення заборгованості підприємствами паливно - енергетичного комплексу діє до 01.01.2013р., крім рішень про виплату заробітної плати „вихідної допомоги", інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими правовідносинами.
Також, зазначав, що відповідно до умов статуту, відбулась зміна найменування стягувача зі Статутного територіально - галузевого об'єднання «Південна залізниця» на Державне підприємство „Шахтарськантрацит". Відповідно до ст. 8 Закону України „Про виконавче провадження", постановою від 16.07.2012р. було змінено назву стягувача у виконавчому провадженні.
Розглянувши матеріали скарги, суд встановив.
Відповідно до постанови Відділу державної виконавчої служби Шахтарського міськрайонного управління юстиції в Донецькій області від 29.06.2006р. було відкрите виконавче провадження з виконання наказу господарського суду від 07.03.2006р. про примусове виконання рішення від 22.05.2006р., прийнятого за результатами розгляду справи №32/22, та запропоновано боржникові у 7-денний строк добровільно виконати рішення суду.
06.07.2006р. державним виконавцем було винесено постанову про при'єднання у зведене виконавче провадження виконавчі провадження по примусовому виконанню виконавчих документів про стягнення боргів з ДП „Шахтарськантрацит", в тому числі на користь Статутного територіально - галузевого об'єднання «Південна залізниця» заборгованості в розмірі 13622,10грн.
22.12.2005р. на підставі п.15 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» постановою держвиконавця виконавче провадження зупинено, в зв'язку з внесенням ДП «Шахтарськантрацит» до державного реєстру підприємств паливно - енергетичного комплексу, що дає можливість підприємству приймати участь у процедурі погашення заборгованості згідно з Законом України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу".
06.07.2012р. стягувачем на адресу ВДВС був направлений запит (вих. №ДН-2-06-02/269) про зміну найменування Статутного територіально - галузевого об'єднання «Південна залізниця» на Державне підприємство „Шахтарськантрацит" та про надання інформації про хід виконавчого провадження.
Постановою від 16.07.2012р., в порядку ст. 8 Закону України „Про виконавче провадження", було змінено назву стягувача у виконавчому провадженні зі Статутного територіально - галузевого об'єднання «Південна залізниця» на Державне підприємство „Шахтарськантрацит", на підставі внесених змін до статутних документів стягувача.
За твердженнями заявника, відповіді від ВДВС на запит про надання інформації про хід виконавчого провадження, до теперішнього часу не надходило.
Стаття 34 Закону України „Про виконавче провадження" (в редакції, що діяла на момент зупинення виконавчого провадження) містить перелік обставин, за наявності яких зупинення виконавчого провадження є обов'язковим.
Відповідно до пункту 15 частини 1 зазначеної статті, виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у випадку внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Згідно положень Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу» (№2711-ІV) його дія поширюється тільки на підприємства паливно-енергетичного комплексу та суб'єктів господарської діяльності як учасників розрахунків, зазначених у пункті 1.3 статті 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії; а не інших стягнень на користь осіб, які не є учасниками розрахунків, визначених цим Законом.
За приписами пункту 1.8 ст. 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення функціонування підприємств паливно - енергетитного комплексу» розрахункова дата - це дата, на яку кожним з учасників розрахунків фіксується сума кредиторської та дебіторської заборгованостей для погашення шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом. Розрахунковою датою встановлюється 01.01.2005р. (у редакції, що була чинною на час зупинення виконавчого провадження).
З урахуванням викладеного, механізми та процедури, передбачені вищевказаним законом, можуть бути застосовані тільки до такої заборгованості підприємства паливно-енергетичного комплексу, яка виникла до 01.01.2005р.
При цьому, грошова сума, яка підлягає стягненню з Державного підприємства «Шахтарськантрацит», на підставі рішення господарського суду Донецької області від 04.05.200р., залишеного без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 10.07.2006р., є заборгованістю, яка виникла після встановленої розрахункової дати - 01.01.2005р. (залізничні накладні від 18.07.2005р. за №52266887, від 19.07.2005р. за №52266894).
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відносини сторін знаходяться поза сферою регулювання Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу».
Також, суд звертає увагу на те, що ст. 2 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", відповідно до якої цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу і дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Відповідно до пункту 1.3 статті 1 указаного Закону до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єктів господарської діяльності, розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди. Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступників ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядників цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
Пунктом 1.4 ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка: підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; є податковим боргам та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України; передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.
Отже, зі змісту вищенаведених норм закону вбачається, що вони визначають комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Метою цього Закону є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.
Така ж, правова позиція викладена в рішенні Конституційного суду України від 13.12.2012р. №18-рп/2012 по справі №1-26/2012, за конституційним зверненням ТОВ «ДІД Конс» щодо офіційного тлумачення положень п. 15 ст. 37 ЗУ «Про виконавче провадження» у взаємозв'язку з положеннями ч. 1 ст. 41, ч. 5 ст.129, п. 9 ч.3 ст. 129 Конституції України, ст. 115 Господарського процесуального кодексу України, п.п. 1.3, 14.4 ст. 1 ч. 2 ст. 2, абз. 6 п. 3.7 ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
А саме, зі змісту вказаного судового акту вбачається, що за розглядом даного конституційного звернення, суд дійшов висновку, що офіційне тлумачення п. 15 ст. 37 ЗУ «Про виконавче провадження» у взаємозв'язку з положеннями ч. 1 ст. 41, ч. 5 ст.129, п. 9 ч.3 ст. 129 Конституції України, ст. 115 Господарського процесуального кодексу України, п.п. 1.3, 14.4 ст. 1 ч. 2 ст. 2, абз. 6 п. 3.7 ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», слід розуміти так, що: обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень здійснюється лише щодо стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії, та щодо учасників розрахунків, визначених Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»; внесення юридичної особи, незалежно від форми власності, до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
З урахуванням викладеного, скарга Державного підприємства «Південна залізниця» в особі відокремленого підрозділу «Харківська дирекція залізничних перевезень» державного підприємства «Південні залізниця», м. Харків на бездіяльність Відділу державної виконавчої служби Шахтарського міськрайонного управління юстиції в Донецькій області щодо поновлення виконавчого провадження №8059732 - підлягає задоволенню.
На підставі, Закону України "Про виконавче провадження", керуючись ст. ст. 86, 87, 121-2 ГПК України, господарський суд, -
Задовольнити скаргу Державного підприємства «Південна залізниця» в особі відокремленого підрозділу «Харківська дирекція залізничних перевезень» державного підприємства «Південні залізниця», м. Харків на бездіяльність Відділу державної виконавчої служби Шахтарського міськрайонного управління юстиції в Донецькій області щодо поновлення виконавчого провадження №8059732.
Визнати неправомірною бездіяльність Відділу державної виконавчої служби Шахтарського міськрайонного управління юстиції в Донецькій області щодо поновлення виконавчого провадження №8059732.
Зобов'язати Відділ державної виконавчої служби Шахтарського міськрайонного управління юстиції в Донецькій області поновити виконавче провадження та виконати всі дії, та заходи по примусовому виконанню рішення господарського суду від 04.05.2006р. по справі №32/22 в строки, визначені Законом України «Про виконавче провадження».
Головуючий суддя Сковородіна О.М.
Суддя Демідова П.В.
Суддя Макарова Ю.В.