Ухвала від 09.10.2012 по справі 2а-7158/12/2070

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2012 р.Справа № 2а-7158/12/2070

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Мельнікової Л.В.

суддів -Подобайло З.Г., Григорова А.М.

розглянувши у порядку письмового провадження у місті Харкові апеляційну скаргу Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26 липня 2012 року по справі за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до публічного акціонерного товариства «Східно-Український Банк «Грант» про стягнення адміністративно-господарських санкцій, -

Встановила:

У червні 2012 року позивач, Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі -Фонд), звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача -публічного акціонерного товариства «Східно-Український Банк «Грант»(подалі -ПАТ «Східно-Український Банк «Грант») адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, в сумі 24.928 грн. 12 коп.

Позивач посилався на те, що на підприємстві відповідача у 2011 році норматив для працевлаштування інвалідів складає 16 робочих місць, норматив робочих місць для працевлаштування 1 інваліда відповідачем не виконаний. До 15 квітня 2012 року відповідач самостійно не сплатив адміністративно-господарські санкції в сумі 24.828 грн. 72 коп.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 26 липня 2012 року у задоволенні позовних вимог Фонду відмовлено у повному обсязі.

Не погоджуючись з ухваленим рішенням, в апеляційній скарзі Фонд, з посиланням на порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове судове рішення про задоволення позовних вимог Фонду в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26 липня 2012 року слід, відповідно до приписів ст. 200 КАС України, залишити без змін, виходячи з наступного.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

За матеріалами справи встановлено, що позивач Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів просить стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2011 році, в сумі 24.928 грн. 12 коп., обґрунтовуючи свої вимоги тим, що відповідач зобов'язаний був створити у 2011 році ще 1 робоче місце для працевлаштування інвалідів, однак свої обов'язки не виконав.

Зі звіту підприємства відповідача (форма № 10-П1) (а.с. 7), середньооблікова численність штатних працівників в 2011 році становить 397 осіб, з яких 15 є такими, яким за висновками медико-соціальних експертних комісій встановлена інвалідність. Норматив для працевлаштування інвалідів на 2011 рік складає 16 осіб.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(далі по тексту -Закон), для підприємств, установ і організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 4-х відсотків від середньооблікової численності шатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю самостійно, розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Обов'язки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування визначені ч. 3 ст. 18 цього Закону, а саме: виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць; створення для інвалідів умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації; забезпечення інших соціально-економічних гарантій, передбачених чинним законодавством; надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів; звітування Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 4 ст. 20 Закону, - адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Відповідно до статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведене, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі, якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведене, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії не переробної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 19 грудня 2005 року № 420, затверджено форму статистичної звітності № З-ПН «Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад)», який щомісячно подається підприємствами, установами та організаціями на адресу державної служби зайнятості.

Судом встановлено, що дійсно середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу ПАТ «Східно-Український Банк «Грант»в 2011 році (397 осіб - код рядка 01), яка і є відправною цифрою для розрахунку 4 % (чотирьох відсотків) - нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, різко збільшилась під кінець року за період з 01 вересня по 31 грудня 2011 року, завдяки великій кількості прийнятих на постійну роботу в банк працівників, а саме - 34 особи: вересень 2011 року - 11 осіб, жовтень 2011 року - 5 осіб, листопад 2011 року - 5 осіб, грудень 2011 року - 13 осіб.

11 жовтня 2011 року ПАТ «Східно-Український Банк «Грант»звернувся до Харківського міського центру зайнятості зі Звітом про наявність вакансій за станом на 11 жовтня 2011 року, яким прохав державний орган - центр зайнятості працевлаштувати інваліда на постійну роботу в банк на посаду інспектора відділу кадрів (копія звіту в матеріалах справи).

17 жовтня 2011 року Харківський міський центр зайнятості направив на працевлаштування в ПАТ «Східно-Український Банк «Грант»на вказану вище посаду ОСОБА_2, інваліда з дитинства третьої групи, яка і була прийнята на постійну роботу в банк на відповідну посаду з 19 жовтня 2011 року, згідно наказу № 396 л/с від 18 жовтня 2011 року, та працює до цього часу.

27 жовтня 2011 року ПАТ «Східно-Український Банк «Грант»знову звернувся до Харківського міського центру зайнятості зі Звітом про наявність вакансій за станом на 27 жовтня 2011 року, яким прохав державний орган - центр зайнятості працевлаштувати до нього на постійну роботу 2 (двох) осіб, з них - 1 інваліда на посаду слюсаря-сантехніка.

04 листопада 2011 року Харківський міський центр зайнятості направив на працевлаштування в ПАТ «Східно-Український Банк «Грант»на зазначену вище посаду ОСОБА_3, інваліда другої групи загального захворювання. Враховуючи, що друга група інвалідності являється непрацездатною, а у довідці МСЕК ОСОБА_3 не були вказані медичні рекомендації та протипоказання для його працевлаштування, ПАТ «Східно-Український Банк «Грант»був змушений направити його на МСЕК для отримання відповідних медичних рекомендацій та протипоказань для працевлаштування. Назад він уже не повернувся.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ПАТ «Східно-Український Банк «Грант»не відмовляв ОСОБА_3 у працевлаштуванні, а лише направив його на МСЕК, щоб з'ясувати, які умови праці необхідно йому організувати та забезпечити.

24 листопада 2011 року Харківський міський центр зайнятості направив на працевлаштування в ПАТ «Східно-Український Банк «Грант»на зазначену вище посаду ОСОБА_4, інваліда третьої групи загального захворювання (направлення додається), який і був прийнятий на постійну роботу в банк на відповідну посаду з 01 грудня 2011 року, згідно наказу № 478 л/с від 01 грудня 2011 року, та працює до цього часу.

Дане, на думку колегії суддів, свідчать про те, що відповідачем вжито всіх необхідних заходів, передбачених Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів шляхом інформування органів працевлаштування інвалідів про таку кількість створених робочих місць.

З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів у 2011 році та приймає рішення щодо залишення оскаржуваної постанови суду першої інстанції без змін, апеляційної скарги Фонду -без задоволення.

Інші доводи апеляційної скарги на висновки колегії суддів не впливають.

Апеляційний розгляд справи в порядку письмового провадження відбувся з підстав визначених п.п. 1, 2 ч.1 ст. 197 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 185, 195, 196, 198 ч. 1 п. 1, ст. 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26 липня 2012 року по справі № 2а-7158/12/2070 -без змін.

Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя - (підпис) Л.В. Мельнікова

Судді (підпис) З.Г. Подобайло

(підпис) А.М. Григоров

Згідно з оригіналом Мельнікова Л.В..В.