Справа: № 2а-5813/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Качура І.А.
Суддя-доповідач: Троян Н.М.
Іменем України
"18" грудня 2012 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Троян Н.М.,
суддів - Бужак Н.П., Костюк Л.О.
при секретарі - Колісник К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Агри -Трейд» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 вересня 2012 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агри-Трейд»до Державної податкової інспекції у Печерському районі м.Києва Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у м.Києві, Державної податкової служби у м.Києві, Державної податкової служби України, за участю прокуратури Печерського району м.Києва,про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агри-Трейд»(далі по тексту позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м.Києва Державної податкової служби ( відповідач 1), Головного управління Державної казначейської служби України у м.Києві (відповідач 2), Державної податкової служби у м.Києві(відповідач 3), Державної податкової служби України (відповідач 4), за участю прокуратури Печерського району м.Києва, та з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, позивач просив стягнути з Державного бюджету через Головне управління Державного казначейства України у м. Києві на користьТОВ «Агри-Трейд»бюджетну заборгованість з податку на додану вартість по деклараціям за січень 2010 - вересень2011 року в розмірі - 8 781829, 00 грн., стягнути з Державного бюджету через Головне управління Державного казначейства України у м. Києві на користь ТОВ «Агри-Трейд»нараховану пеню в розмірі - 351 617 грн.96 коп., та понесені судові витрати.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 вересня 2012 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю «Агри-Трейд»звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 вересня 2012 року та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступних обставин справи.
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом в якому,з урахуванням зменьшення позовних вимог, просить стягнути з Державного бюджету через Головне управління Державного казначейства України у м. Києві на користьТОВ «Агри-Трейд»бюджетну заборгованість з податку на додану вартість по деклараціям за січень 2010 -вересень 2011 року в розмірі -8 781 829, 00 грн., нараховану пеню в розмірі - 351 617грн.96 коп.і судові витрати.
Судом першої інстанції встановлено, що Позивач звернувся до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби із заявами про повернення суми бюджетного відшкодування та розрахунком суми бюджетного відшкодування (т2 а.с.90).
Судом першої інстанції також встановлено, що залишок невідшкодованих сум ПДВ ТОВ «Агри-Трейд» станом на 18.07.2012 року за період діяльності - січень 2010 року - серпень 2011 року становить 8 765 168 гривень.
З матеріалів справи вбачається, що Відділом організації перевірок відшкодування ПДВ ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС надано до ДПС у м. Києві узагальнений перелік щодо обсягів бюджетного відшкодування ПДВ в розрізі декларацій більше 100 000 гривень, по платниках які мають право на бюджетне відшкодування, а саме ТОВ «Агри-Трейд»було включено у цей перелік 19.04.2012 року у сумі 8 765 168 гривень та 18.05.2012 року у сумі 8 765 168 гривень.
ДПС у м. Києві на виконання листів ДПС України від 29.05.2012 року за № 15164/7/20-3317 та п. 9 Регламенту формування узагальненої інформації щодо обсягів сум бюджетного відшкодування ПДВ в розрізі декларацій 100 000 гривень і більше по платниках, які мають право на бюджетне відшкодування, доведеного листом ДПС України від 10.04.2012 № 10385/7/20-3317, направило узагальнені матеріали до зведеної інформації щодо можливих обсягів відшкодування ПДВ в умовах дії Закону України № 167/98-ВР «Про податок на додану вартість»та Податкового кодексу України, з урахуванням уточнюючих розрахунків, становить 100 000 гривень і більше.
Листом ДПС у м. Києві від 26.04.2012 року № 3208/7/20-306 надано інформацію по ТОВ «Агри-Трейд», щодо необхідності у відповідності до постанови КМУ від 27.12.2010 року № 1232 здійснити ретельне відпрацювання всієї суми податкового кредиту платника по ланцюгах постачання до виробника сировини. Суд першої інстанції звертає увагуна те, що були виявлені розбіжності між сумою податкового кредиту, сформованого заявником та сумою податкових зобов'язань його контрагентів.
Листом ДПС у м. Києві від 30.05.2012 року № 4234/7/20-306 надано інформацію по ТОВ «Агри-Трейд», щодо необхідності у відповідності до постанови КМУ від 27.12.2010 року № 1232 здійснити ретельне відпрацювання всієї суми податкового кредиту платника по ланцюгах постачання до виробника сировини та усунути зазначені розбіжності, у зв'язку з тим, що станом на 28.05.2012 року в наявності завищення податкового кредиту за 1095 днів у сумі - 0 тис. грн. та заниження податкового зобов'язання у сумі - 20 тис. гривень.
На підставі викладеного суд першої інстанції прийшов до висновку що підстав для примусового стягнення бюджетної заборгованості на користь позивача немає.
Колегія суддів апеляційної інстанції не може погодитись з висновком суду першої інстанції виходячи з наступних обставин справи.
Рішенням суду першої інстанції встановлено ,що позивач звертався до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва з заявами про повернення суми бюджетного відшкодування та з розрахунками сум ,які підлягають поверненню (т.2 а.с. 90),вказані обставини також не заперечувались і в суді апеляційної інстанції.
За правилами п.п.7.7.4 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'яти основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Згідно п. п. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до п.п.7.7.б п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу, орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
На підставі п. п. 7.7.1, 7.7.2, 7.7.4 ст. 7 вищезазначеного Закону позивач скористався своїм правом прийняття рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на рахунок у банку шляхом подання до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва податкових декларацій з податку на додану вартість за період з січеня 2010р. по грудень 2010р. включно, разом з додатками до них, а саме із заявами про повернення суми бюджетного відшкодування та розрахунком суми бюджетного відшкодування.
Відповідно до вимог ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», відповідачем - Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва проведені необхідні перевірки достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість. За результатами перевірок складені Акти та видані довідки, якими підтверджено заявлену позивачем суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вищевказаний період 2010р.
В судовому засіданні апеляційної інстанції встановлено,що позивачем було подано до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва податкову декларацію з ПДВ за січень 2010 року з відповідними додатками,(вх. №26749), в тому числі і уточнюючий розрахунок, Додаток 5 вх.120216 від 19.04.2010 року (том І a.с. 19,22), згідно з якими задекларовано бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку у сумі 420 395,00 грн.
Проведеною перевіркою відповідачем №1 порушень в обчисленні платником податку вказаних показників за січень 2010 року не виявлено.В Акті № 35\07-02\3230811б від 13.04.2010 року (том І а.с. 20) фактів формування платником податку податкового кредиту з ПДВ або від'ємного значення з ПДВ за період з січня 2010року з недотриманням вимог закону не значиться. В Акті зазначено,що «Агри-Трейд»оплачено у попередніх податкових періодах грошовими коштами постачальникам товарів суму ПДВ в розмірі 420 395,00 грн. В межах цієї суми бюджетному відшкодуванню в січні 2010 року підлягає 420395, 00 грн. Перевіркою не встановлено порушень при визначенні суми податку на додану вартість, заявленої до бюджетного відшкодування TOB «Агри-Трейд»у січні 2010 року». (т.1 а.с.29)
Державній податкової інспекції у Печерському районі м. Києва позивачем було подано податкову декларацію з ПДВ за лютий 2010 року з відповідними додатками, в тому числі і уточнюючий розрахунок, Додаток 5 вх.120102 від 19.04.2010 року (том І а.с.42), згідно з якими позивачем задеклароване бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку у сумі 649136,00 грн.
Крім цього позивачем було подано до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва податкову декларацію з ПДВ за березень 2010 року з відповідними додатками, в тому числі і уточнюючий розрахунок, Додаток 5 вх.175033 від 12.05.2010 року (том I а.с.45),згідно з якими задекларовано суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку у сумі 325 203,00 грн.
Проведеною відповідачем перевіркою не встановлено порушень при визначені суми податку на додану вартість,яка підлягає відшкодуванню за лютий-березень 2010 року. В Довідці № 425\07-02\32308116 від 02 червня 2010 року (том І а.с.59) фактів формування платником податку податкового кредиту з ПДВ або від'ємного значення з ПДВ за період з лютого по березень 2010 року з недотриманням вимог закону податковим органом не зазначено. В Довідці зроблено висновки,згідно з якими «Висновки щодо достовірності заявленого TOB «Агри-Трейд»до відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок за лютий 2010 в розмірі 649136,00 грн. та березень 2010 в розмірі 325203,00 грн. будуть здійснені після відпрацювання контрагентів по ланцюгу поставки»
Позивачем було подано до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва податкову декларацію з ПДВ за квітень 2010 року з відповідними додатками, (вх. №199839 від 20.05.2010) згідно якої задекларовано у рядку 25.1 декларації бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку у сумі 367 157,00 грн (том І а.с.44).
Актом № 78\07-02\32308116 від 05 липня 2010 року (том І а.с.72) за період квітня 2010 року виявлені порушення вимог п.п. 7.7.2 п.7.7. ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»в зв'язку з чим заявлена сума ПДВ до відшкодування з бюджету в розмірі 367157,00 грн. підлягає зменшенню на 110,00 грн. В Акті зазначено,що «Висновки щодо достовірності заявленого TOB «Агри-Трейд»до відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок за квітень 2010 в розмірі 367 047,00 грн. будуть здійснені після відпрацювання контрагентів по ланцюгу поставки»( т.1а.с.71-79).
Позивачем було подано до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва податкову декларацію з ПДВ за травень 2010 року з відповідними додатками, (вх. №231640 від 21.06.2010) згідно якої задекларовано у рядку 25.1 декларації бюджетне відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку у сумі 728381,00 грн. (том І а.с.69-70).
Як встановлено судом, порушень в обчисленні платником податку вказаних показників за травень 2010 року проведеною відповідачем перевіркою не виявлено, в Довідці № 612\07-02\32308116 від 20 серпня 2010 року фактів формування платником податку податкового кредиту з ПДВ або від'ємного значення з ПДВ за період травня 2010 року з недотриманням вимог закону податковим органом не виявлено. В Довідці зазначено,що «Висновки щодо достовірності заявленого TOB «Агри-Трейд»до відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок в травні 2010 підлягає сума 728381,00 грн» ( т.1 а.с.103).
TOB «Агри-Трейд»було подано до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва податкову декларацію з ПДВ за червень 2010 року з відповідними додатками, (вх. №23456 від 28.03.2011) згідно якої задекларовано у рядку 25.1 декларації бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку у сумі 446920,00 грн. (том І а.с. 92 )
Позивачем було подано до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва податкову декларацію з ПДВ за липень 2010 року з відповідними додатками, (вх. №234577 від 28.03.2011) згідно якої задекларовано у рядку 25.1 декларації бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку у сумі 546830,00 грн. (том І a.с. 93,94,152)
Крім цього,позивачем TOB «Агри-Трейд»було подано до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва податкову декларацію з ПДВ за серпень 2010 року з відповідними додатками, (вх. №734588 від 28.03.2011) згідно якої задекларовано у рядку 25.1 декларації бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку у сумі 530883,00 грн. (том І а.с.116,117).
Позивачем також було подано до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва податкову декларацію з ПДВ за вересень 2010 року з відповідними додатками, (вх. №7345958 від 28.03.2011) згідно якої задекларовано у рядку 25.1 декларації бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку у сумі 699158,00 грн. (том І а.с. 118,119),а також подано до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва податкову декларацію з ПДВ за жовтень 2010 року з відповідними додатками,(вх. №734607 від 28.03.2011) згідно якої задекларовано у рядку 25.1 декларації бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку у сумі 488468,00 грн. (том І а.с.120,121).
Товариством з обмеженою відповідальністю TOB «Агри-Трейд»було подано до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва податкову декларацію з ПДВ за листопад 2010 року з відповідними додатками,(вх. №734608 від 28.03.2011) згідно якої задекларовано у рядку 25.1 декларації бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку у сумі 293764,00 грн. (том І а.с.123).
В Акті № 69\07-02\32308116 від 24 травня 2011 року зазначено,що «Висновки щодо достовірності заявленого TOB «Агри-Трейд»до відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок за червень 2010 в розмірі 446920 грн., за липень 2010 року в розмірі 546830 грн., за серпень 2010 року в розмірі 530 883 грн., за вересень 2010 року в розмірі 699158 грн., за жовтень 2010 року в розмірі 488468 грн., за листопад 2010 року в розмірі 293764 грн. будуть здійснені після відпрацювання контрагентів по ланцюгу поставки»(а.с.124-152 т.1).
Вказаними довідками та Актами підтверджено відсутність фактів порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю «Агри-Трейд», та відповідно, підтверджено право позивача на відшкодування сум від'ємного значення податку на додану вартість за січень 2010 року - грудень 2010 року в сумі 5 493 073,00 грн. у встановленому законом порядку.
Що стосується бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку в сумі 3 379545.00грн. за 2011рік ,то при вирішенні спору застосуванню підлягає Податковий кодекс України (далі по тексту ПКУ).
Підпунктом 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що бюджетне відшкодування це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків встановлено статтею 200 Податкового кодексу України.
За правилами пунктів 200.1, 200.2, 200.4, 200.7, 200.10-200.13 ст. 200 Податкового кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення,то :
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Пунктами 200.7 - 200.10 статті 200 Податкового кодексу України визначено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України. Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються центральним органом державної податкової служби. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Встановлено,що TOB «Агри-Трейд»було подано до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва податкову декларацію з ПДВ за березень 2011 року з відповідними додатками, (вх. №192800 від 20.04.2011) згідно якої задекларовано у рядку 23.1 декларації бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку у сумі 582348,00 грн. (том І а.с.166).
В Акті № 70\07-02\32308116 від 25 травня 2011 року (том І а.с.167) за період березень 2011 року виявлені порушення вимог п. 200.4 п. 200.7 ст. 200 Податкового кодексу України в зв'язку з чим завищено заявлену суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2011 року на 14 081, 00 грн. Підтвердженою є сума відшкодування в розмірі 568 267,00 грн. У вказаному Акті зазначено,що «Висновки щодо достовірності заявленого TOB «Агри-Трейд»до відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок за березень 2011 року будуть здійснені після відпрацювання контрагентів по ланцюгу поставки»(а.с.178 т.1).
Позивачем TOB «Агри-Трейд»було подано до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва податкову декларацію з ПДВ за квітень 2011 року з відповідними додатками, (вх. №253283 від 20.09.2011) згідно якої задекларовано у рядку 23.1 декларації бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку у сумі 812346,00 грн. (том І а.с.183).
Як встановлено судом, в Довідці № 329\07-02\32308116 від 07 липня 2011 року, за період квітня 2011 року підтверджено відображене TOB «Агри-Трейд»у декларації за квітень 2011 року бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 812346,00 грн.(а.с.190 т.1).
Крім того, TOB «Агри-Трейд»було подано до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва податкову декларацію з ПДВ за травень 2011 року з відповідними додатками, (вх. №291011 від 20.06.2011) згідно якої задекларовано у рядку 23.1 декларації бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку у сумі 248149,00 грн. (том І а.с.196)
Довідкою № 388\07-02\32308116 від 08 серпня 2011 року (том І а.с.198-202) за період травня 2011 року підтверджено відображене TOB «Агри-Трейд»у декларації за травень 2011 року бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 248149,00 грн.
Позивачем також було подано до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва уточнений розрахунок ПДВ за червень 2011 року з відповідними додатками, згідно з яким задекларовано у рядку 23.1 декларації бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку у сумі 839260,00 грн. (том І а.с.205)
Як встановлено судом, в Довідці № 8\07-02\32308116 від 13 січня 2012 року (том І а.с.207-214) підтверджено відображене TOB «Агри-Трейд»у декларації за червень 2011 року бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 839260,00 грн.
Крім цього, Товариством з обмеженою відповідальністю TOB «Агри-Трейд»було подано до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва уточнення з ПДВ за липень 2011 року з відповідними додатками, згідно якої задекларовано у рядку 23.1 декларації бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку у сумі 639304,00 грн. (том І а.с.215-216)
Довідкою № 492\07-02\32308116 від 21.10. 2011 року (том І а.с.237) за період липня 2011 року підтверджено відображене TOB «Агри-Трейд»у декларації за червень 2011 року бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 839304,00 грн.
Товариством з обмеженою відповідальністю TOB «Агри-Трейд»було подано до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва податкову декларацію з ПДВ за серпень 2011 року з відповідними додатками, згідно якої задекларовано у рядку 23.1 декларації бюджетне відшкодуванню з податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку у сумі 181430,00 грн. (том І а.с.229-230)
Встановлено,що Довідкою № 495\07-02\32308116 від 28.10. 2011 року (том І а.с.237) за період серпня 2011 року підтверджено відображене TOB «Агри-Трейд»у декларації за серпень 2011 року бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 181430,00 грн.
Позивачем також було подано до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва уточнений розрахунок за вересень 2011 року з відповідними додатками, згідно якої задекларовано у рядку 23.1 декларації бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку у сумі 90 789,00 грн. (том І а.с.242-243)
Довідкою № 583\07-02\32308116 від 28.12. 2011 року (том І а.с.249) за період вересня 2011 року підтверджено відображене TOB «Агри-Трейд»у декларації за вересень 2011 року бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 90789,00 грн.
В судовому засіданні представники відповідачів не заперечували про проведені перевірки і про наявність Довідок про результати перевірок та Актів перевірок. Також підтвердили ,що позивач має право на відшкодування сум від'ємного значення податку на додану вартість за січень 2011 року - вересень 2011 року у встановленому законом порядку.
Представник відповідача №1 пояснив,що позивачу було відшкодовано бюджетне відшкодування Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва за вересень 2011р.в сумі 90789грн.00коп, що також не заперечувалось представником позивача.
З урахуванням відшкодованої суми TOB «Агри-Трейд»зменшив свої грошові вимоги про заборгованістю з податку на додану вартість по деклараціям за січень 2010 - вересень 2011 року на суму проведеного часткового відшкодування в розмірі 90 789,00 грн. та просив суд стягнути заборгованістю з податку на додану вартість по деклараціям за січень 2010 - вересень 2011 року в розмірі 8781829грн.00.(а.с.42т2).
Таким чином, підставою для бюджетного відшкодування у відповідності до положень п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України,є фактична сплата податку отримувачем товарів /послуг/ у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
За правилами пункту 200.12. ст. 200 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу,що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби, орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після тримання висновку органу державної податкової служби.
В судовому засіданні апеляційної інстанції встановлено,що всупереч вищезазначеним нормам податкового законодавства, в терміни встановлені в ст.200 Податкового кодексу України податковим органом не складено та не направлено висновок до органу казначейства, кошти на рахунок позивача не надходили,при цьому представником відповідача не заперечувався факт правомірності формування податкового кредиту на підставі первинних документів.
До пояснень представника відповідача №1,що підставами для не відшкодування ПДВ є відсутність результатів відпрацювання контрагентів по ланцюгу поставок за період з січня 2010р. по - серпень 2011р. колегія суддів відноситься критично,оскільки доказів про причини не проведення перевірок контрагентів в установлений податковим законодавством строк по ланцюгу поставки за вказаний період станом на день слухання справи суду відповідачем не надано.
При цьому, колегія також не приймає до уваги посилання відповідача №1 на ті обставини,що контрагенти по ланцюгу поставки не перевіряються та не складається висновок для направлення до органу державного казначейства з підстав судового оскарження та розгляду справи,оскільки загальний строк перевірки та складання висновку за змістом пунктів 200.11,200.12 ст. 200 Податкового кодексу України не повинен перевищувати 35 днів.
Відповідно до правил п. 200.14 ст.200 Податкового кодексу України вбачається, що податковий орган, здійснюючи контроль за обчисленням та сплатою податку на додану вартість, повинен діяти у спосіб передбачений законом, а саме: за наслідками перевірки, або надати висновок із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету, або відмовити у наданні бюджетного відшкодування.
Діючим податковим законодавством України не передбачено право податкового органу з будь-яких причин утримуватись від виконання зазначених дій.
Колегія суддів також звертає увагу на ті обставини,що податкове законодавство не пов'язує право платника податку на додану вартість на отримання бюджетного відшкодування по ПДВ з проведенням або не проведення зустрічних перевірок по всьому ланцюгу до кінцевого виробника.Крім цього, в судовому засідання відповідачами не заперечувались факти сплати позивачем в ціні придбаних товарів (робіт,послуг) контрагентам сум податку на додану вартість за наслідками виконання у попередніх податкових періодах операцій,за якими сформовано податковий кредит.
В запереченнях на позовну заяву ,які надав до Окружного адміністративного суду м. Києва відповідач1,зазначив,що виходячи з фактичних обставин справи залишок невідшкодованих сум ПДВ позивачу станом на 18.07.2012р. за період діяльності січень2010р.-серпень 2011 р. становить суму 8 765 168, 00 грн.( т.2 а.с.144-145). Проте, представник Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби,в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції не надав пояснень та доказів щодо відпрацювання всієї суми податкового кредиту по ланцюгах постачання до виробника сировини ,відповідно до листів ДПС у м. Києві від 26.04.2012р та від 30.05. 2012р.,а також не надав пояснень з приводу відпрацювання конкретних контрагентів позивача по ланцюгу поставки за період з січня 2010р. по серпень 2011р.Представником відповідача також не надано розрахунок залишку невідшкодованих сум ПДВ позивачу станом на 18.07.2012р.,яка згідно наданих заперечень становить 8 765168.00коп.
Таким чином, приймаючи до уваги викладене, з урахуванням здійсненого позивачу бюджетного відшкодування за вересень 2011року в сумі 90 789,00 грн.,що не заперечується сторонами,і зменшення позивачем вимог,колегія суддів приходить до висновку про задоволення позовних вимог про відшкодування бюджетної заборгованості за період з січня 2010р. по серпень 2011р. в розмірі 8781829,00 грн.
За приписами пункту 200.23 ст. 200 Податкового Кодексу України, суми податку не відшкодовані платникам протягом визначеного даною статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.
На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Відповідно до п. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Таким чином для нарахування пені застосовується строк у шість місяців на існуючу бюджетну заборгованість за період з 01.01.2011р.по 01.06.2011р.
За правилами ст.258 Цивільного кодексу України, для окремих видів вимог, законом може встановлюватись спеціальна позовна давність.
Позовна давність в один рік застосовується ,зокрема до вимог про стягнення неустойки (штрафу,пені).
Пеня нараховується на існуючу бюджетну заборгованість за період з 01.01.2011 року по 01.06.2011 року.
За розрахунками позивача,станом на 01.01.2011 року перед Товариством з обмеженою відповідальністю «Агри-Трейд»вже існувала бюджетна заборгованість в розмірі 5 493 073, 00 грн.,заборгованість з 01.04.2011 по 01.09.2011 року становила - 3 379545,00 грн.,отже пеня становить 351617 грн.96коп.( т.2 а.с.30-31),яка підлягає стягненню на користь позивача.
Представники відповідачів в судовому засіданні не надали заперечень проти розрахованої суми пені позивачем.
За правилами частини першої ст. 25 Бюджетного кодексу України встановлено, що Державна казначейська служба України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
За таких обставин, бюджетна заборгованість з податку на додану вартість за січень 2010-серпень 2011року у сумі 8781829,00 грн. підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь TOB «Агри-Трейд»через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В судовому засіданні апеляційної інстанції, відповідачі як суб'єкти владних повноважень не надали суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються їх заперечення, і не довели правомірності своїх дій щодо неповернення позивачу суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
У зв»язку з задоволенням позову, відповідно до вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір при подачі позову також підлягає стягненню на користь останнього(а.с.253 т.1).
Статтею 198 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено,що за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку,що судом першої інстанції при постановленні оспорюваного рішення було допущено порушення норм матеріального права, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справ, а тому є всі підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції з постановленням нового рішення про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Агри Трейд»задовольнити.
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Агри-Трейд»до Державної податкової інспекції у Печерському районі м.Києва Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України в м.Києві, Державної податкової служби у м.Києві, Державної податкової служби України, за участю прокуратури Печерського району м.Києва про стягнення бюджетної заборгованості з податку по відшкодуванню податку на додану вартість та пені на суму бюджетної заборгованості задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету через Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві на користь TOB «Агри-Трейд»бюджетну заборгованість з податку на додану вартість по деклараціям за січень 2010 року по вересень 2011 року в розмірі 8 872 618,00 грн та пеню в розмірі 351 617 грн. 96 коп.
Стягнути з Державного бюджету через Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві на користь TOB «Агри-Трейд»судовий збір в розмірі 2146,00 грн.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя Троян Н.М.
Судді: Бужак Н.П.
Костюк Л.О.