Рішення від 20.03.2012 по справі 5010/183/2012-П-16/9

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2012 р. Справа № 5010/183/2012-П-16/9

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Калашник В. О. ,

при секретарі судового засідання Конашенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Військовий прокурор Івано-Франківського гарнізону в інтересах держави,

вул.Чорновола, 9, м.Івано-Франківськ 76018

в особі органу місцевого самоврядування - Івано-Франківська міська рада,

вул.Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76000

до відповідача: Військова частина 1241 ВВ МВС України

вул. Чорновола, 161, м.Івано-Франківськ, 76000

про відшкодування шкоди в сумі 3210,28грн., заподіяної внаслідок викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря

за участю представників сторін:

Від позивача: Буджак В.М.-представник, (довіреність №1673/01-17/64в від 29.09.2010р.)

Від відповідача: -представник Кудря І.А., (довіреність №1/1-121 від 10.02.2012р. )

Учасник судового засідання: Кітрал С.І. помічник військового прокурора Івано-Франківського гарнізону , (доручення № 32-3436 вих. 11 від 24.10.11.)

Встановив:

Військовий прокурор Івано-Франківського гарнізону звернувся до господарського суду з позовною заявою в інтересах держави в особі органу місцевого самоврядування - Івано-Франківської міської ради про стягнення з Відповідача коштів в сумі 3210,28грн., у відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря .

Військовим прокурором , 23.02.12р., подана суду заява про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Державну екологічну інспекцію в Івано-Франківській області, мотивуючи тим, що Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області, як орган державної влади здійснює державний нагляд (контроль) за охороною навколишнього природного середовища, а тому винесене у справі рішення може вплинути на її права або обов'язки. Розглянувши подану заяву, суд не вбачає підстав для її задоволення, оскільки винесене у справі рішення жодним чином не може вплинути на її права або обов'язки щодо однієї з сторін.

Як вбачається із змісту позовної заяви та встановлено в судовому засіданні, військовою прокуратурою Івано-Франківського гарнізону в лютому 2012 року, із залученням фахівців Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, в порядку ст. 20 Закону України «Про прокуратуру», проведено прокурорську перевірку щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства України у військовій частині 1241 ВВ МВС України.

Під час проведення перевірки були виявлені порушення вимог Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища»та «Про охорону атмосферного повітря».

Виявлені порушення зафіксовані в акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 06.02.2012р., складеним Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області.

В ході проведеної перевірки встановлено, що на балансі військової частини знаходиться котельня, паспорт котла №2209 від 26.01.2006 року, тип котла Е5-Д2. Назва і призначення : водогрійний, опалення будівель і споруд. Розпалювальне паливо - природний газ. Експлуатаційні дані котла відсутні (звіти про еколо-теплотехнічні випробування, інвентаризація джерел викидів). Обгрунтовуючі документи для отримання дозволу на викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря та сам дозвіл відсутній.

У період опалювального сезону 2011-2012 року, при відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел Відповідач здійснював наднормативний викид забруднюючих речовин при експлуатації котельні. Матеріали інвентаризації викидів, експлуатаційні дані котла при роботі на природному газі, матеріали державної статистичної звітності на час проведення перевірки також були відсутні.

За вказаний період котельнею використано 46294 кубічних метрів природного газу, наднормативний викид забруднюючих речовин в атмосферу (Мі), згідно розрахунків проведених на основі «Збірника показників емісії забруднюючих речовин різних виробництв» книга № 1, становив:

- вуглецю оксид - 0,046 тонни

- азоту діоксид - 0,154 тонни

Розмір відшкодування збитків за наднормативний викид забруднюючої речовини в атмосферне повітря, Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області проведено з використанням Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 грудня 2008 року за № 639 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 21 січня 2009 року за № 48/16064 на основі розміру мінімальної заробітної плати, установленої на час виявлення порушення, помноженої на коефіцієнт 1,1. з урахуванням регулювальних коефіцієнтів і показника відносної небезпечності кожної забруднюючої речовини.

Відповідно до Методики розрахунку, розмір компенсації збитків Відповідача за викиди в атмосферу від стаціонарних джерел при відсутності дозволу на викиди в атмосферу становить 3210,28 грн. В добровільному порядку Відповідач вказану суму не сплатив.

В зв"язку з цим Позивач просить суд, стягнути з Відповідача збитки заподіяні внаслідок викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в сумі 3210,28 грн., які у відповідності до ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»необхідно перерахувати на рахунок фонду охорони навколишнього природного середовища місцевої ради за місцем знаходження джерела забруднення.

Представник позивача та прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених в позовній заяві та просять суд позов задоволити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав та не заперечує стосовно задоволення позову, однак просить суд розстрочити термін виконання рішення суду терміном на 2 місяці, про що подав відповідну заяву.

Розглянувши в судовому засіданні матеріали справи, заслухавши представників сторін , дослідивши обставини у справі і подані докази , суд вважає їх належними, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню із слідуючих підстав:

Відповідно до вимог ст. ст. 8, 11, 13, 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», підприємства, установи, організації та громадяни -суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися лише після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Однак, у порушення вищевказаних вимог Закону, Відповідач без дозволу здійснив викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, чим порушив встановлений законодавством порядок створення сприятливих умов для забезпечення екологічної безпеки навколишньому природному середовищу. В результаті порушення Відповідачем законодавства про охорону навколишнього природного середовища державі заподіяна шкода, яка за розрахунками Позивача складає 3210,28грн.

Згідно ст. 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», збитки, заподіяні внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря, повинні бути відшкодовані.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення з відповідача збитків в розмірі 3210,28 грн., заподіяних державі за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу є обгрунтовані і такі , що підлягають задоволенню.

Судові витрати, відповідно до ст.49 ГПК України слід стягнути з Відповідача в дохід державного бюджету.

Розглянувши заяву відповідача про розстрочку виконання рішення, суд вважає за доцільне її задоволити, розстрочивши виконання судового рішення терміном на 2 місяці.

Представник Позивача з висновком суду погодився.

На підставі викладеного, у відповідності до ст. 124 Конституції України, керуючись ст. 8, 11, 13, 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст. 49, ст. 82 - 85 , 121 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов Військового прокурора Івано-Франківського гарнізону в інтересах держави в особі органу місцевого самоврядування - Івано-Франківська міська рада до Відповідача, Військова частина 1241 ВВ МВС України про відшкодування шкоди в сумі 3210,28грн., заподіяної внаслідок викидів забруднюючих в атмосферне повітря .

Стягнути з Відповідача, Військова частина 1241 ВВ МВС України ( вул. Чорновола, 161, м.Івано-Франківськ, код 14323422) збитки в розмірі 3210,28 грн, заподіяні внаслідок викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря , які слід перерахувати у фонд охорони навколишнього природного середовища Івано-Франківської міської ради: р/р 31511921700002, код ЗКПО - 20568100, МФО банку - 836014, УДК в м. Івано-Франківську, код бюджетної класифікації платежу - 24062100.

Розстрочити виконання судового рішення терміном на два місяці.

Стягнення проводити щомісячно рівними частинами починаючи з квітня 2012року.

Наказ видати після набрання рішення законної сили та направити Позивачу

Стягнути з Відповідача, Військова частина 1241 ВВ МВС України ( вул. Чорновола, 161, м.Івано-Франківськ, код 14323422) в доход Державного бюджету України - 1609,50 грн. судового збору.

Судовий збір зарахувати в доход Державного бюджету України (одержувач: управління Державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську, код ЄДРПОУ одержувача 37952250; МФО одержувача 836014; номер рахунку 31219206783002; назва рахунку - Державний М. ІВАНО-ФРАНКІВСЬК 22030001; код класифікації доходів бюджету 22030001; назва кода класифікації доходів - судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Калашник В. О.

Повне рішення складено 26.03.12

Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"

________________ Попович В. В. 26.03.12