Запорізької області
22.03.12 Справа № 28/5009/1556/11
Суддя Яцун О.В.
за позовом: 1. Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)
2. Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2
до відповідача Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (71600, Запорізька область, м. Василівка, вул. Чекістів, буд.4)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Національний природний парк "Великий Луг" (71630, Запорізька область, м. Дніпрорудне, вул. Зелена, 3)
про визнання недійсним розпорядження голови Василівської районної державної адміністрації Запорізької області від 24.01.2009р. № 44 про передачу в постійне користування Національному природному парку "Великий Луг" земельної ділянки площею 76,3300 га, що знаходиться в користуванні (оренді) фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 та ОСОБА_2
Суддя Яцун О.В.
Представники:
від позивача 1 -ОСОБА_1 - особисто
ОСОБА_4 -адвокат, договір № 28.03/1 від 28.03.2011р.
від позивача 2 - ОСОБА_2 -особисто
ОСОБА_4 -адвокат, договір № 28.03/2 від 28.03.2011р.
від відповідача -Філоненко К.М., довіреність № 01-51/463 від 05.03.2012р.
від третьої особи -Рибіна С.В., довіреність №137 від 22.03.2012р.
від ДП «Центр державного земельного кадастру»: Журавльова І.М., довіреність №124 від 03.01.2012р.
від Головного управління Держкомзему у Запорізькій області відділу Держкомзему у Василівському району Запорізької області: Здорик Д.В., довіреність №01-23/0111 від 13.01.2012р.
Заявлені позовні вимоги про визнання недійсним розпорядження голови Василівської районної державної адміністрації Запорізької області від 24.01.2009р. № 44 про передачу в постійне користування Національному природному парку "Великий Луг" земельної ділянки площею 76,3300 га, що знаходиться в користуванні (оренді) фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 та ОСОБА_2
Ухвалою суду від 29.03.2011р. порушено провадження у справі №28/5009/1556/11, судове засідання призначено на 19.04.2011р.
Суть спору викладена в попередніх ухвалах господарського суду.
Розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
В судовому засіданні 12.03.2012р. за клопотанням представника відповідача строк вирішення спору у відповідності до ст. 69 ГПК України було продовжено на п'ятнадцять днів. В порядку ст. 30 ГПК України судом було викликано в наступне судове засідання для дачі пояснень з питань, що виникли під час розгляду справи представників відділу Держкомзему в Василівському районі Запорізької області та Василівського районного відділу Запорізької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", м. Василівка, Запорізька область. Судове засідання відкладено на 22.03.2012р. з метою надання додаткових доказів в обґрунтування заявлених позовних вимог.
Розгляд справи продовжено 22.03.2012р.
Позивачі та їх представник наполягають на заявлені позовних вимог з підстав, що зазначені у позові. Крім того, зазначили, що відмовляються від вимоги щодо стягнення грошових коштів за послуги адвоката в зв'язку з визнанням відповідачем позовних вимог.
Представник відповідача по суті спору заявлених позовних вимог не заперечує, просить суд позов задовольнити в повному обсязі, про що зазначив у письмовому відзиві (вих. № 01-51/469 від 06.03.2012р.).
Третя особа Національний парк «Великий луг»надала письмові пояснення, відповідно до яких зазначено, що ст.141 Земельного кодексу встановлює виключний перелік підстав припинення права користування земельними ділянками. Серед підстав визначено і таку, як вилучення земельної ділянки, у порядку встановленому цим кодексом. Стаття149 Земельного кодексу встановлено порядок вилучення земельних ділянок. Відповідно до ч. 1 зазначеної статті земельні ділянки, надані у постійне користування можуть вилучатися для суспільних та інших потреб. Таким чином виходячи із редакції згаданої норми матеріального права, її положення застосовується у випадках вилучення земельної ділянки, які надані у постійне користування, а спірна земельна ділянка перебуває у позивачів в оренді, тобто у тимчасовому користуванні, у зв'язку з чим не потрібно застосовувати порядок, визначений ст.149. Окрім того, слід зауважити, що Земельним кодексом України та іншими нормативно-правовим актами не передбачено необхідність отримання згоди орендаря на дії власника земельної ділянки. Окрім зазначеного видання Національному парку «Великий Луг»державного акту на земельну ділянку, яка по ствердженню позивачів перебуває в оренді у позивачів, не мала ніяких негативних правових наслідків для останніх. НПП «Великий Луг»не ставилося питання про будь-які обмеження для здійснення позивачами господарської діяльності, окрім тих, про які вони були належним чином повідомлення під час укладання договору. Так, відповідно до висновку Державного управління екології та природних ресурсів у Запорізькій області від 08.12.2003 № 08/15-1353 позивачам було повідомлено, що земельна ділянка, є особливо цінною та провадяться роботи із надання їй статусу території природно-заповідного фонду, також на позивачів було покладено обов'язок дотримуватися режиму охорони території природно-заповідного фонду, що створюється - НПП «Великий Луг». Судом не було визначено які права позивачів, як орендарів були порушені, та які для них це мало наслідки. Діюче законодавство, а саме ст. 7 ЗК України «Про природно-заповідний фонд України»не забороняє використання земель у межах природно-заповідного фонду, з врахуванням відповідних обмежень. Також ч.3 ст. 20 цього ж Закону вказує на те, що до складу території національних парків можуть включатися ділянки землі та водного простору інших землевласників та землекористувачів, тому спростовуємо твердження позивачів про порушення його прав при прийняття розпорядження від 24.01.2009 № 44 та оформлення правовстановлюючого документа на земельну ділянку. На підставі зазначеного просить в позові відмовити.
Представник Відділу Держкомзему у Василівському районі Запорізької області стосовно позовних вимог зазначив наступне: договір оренди земель водного фонду укладений між Василівською районною адміністрацією Запорізької області та приватними підприємцями ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є чинним, оскільки він був зареєстрований у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди на землю з присвоєнням йому реєстраційного номеру 478 (Копія запису додається), також вище зазначений договір, був посвідчений приватним нотаріусом Василівського районного нотаріального округу Запорізької області, ОСОБА_5 та зареєстрований ним у реєстрі за № 1158. Розпорядженням голови районної державної адміністрації від 24.01.2009 року № 44, на підставі якого здійснювалась державна реєстрація Державних актів на право постійного користування НПП «Великий Луг», був затверджений проект землеустрою з організації та встановлення меж території Національного природного парку «Великий Луг»на території Скельківської, Орлянської, Малобілозерської сільських рад Василівського району Запорізької області, яким передано в постійне користування 9074, 00 га, в тому числі й частину земельної ділянки, площею 76,3300 га, що знаходиться в користуванні ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 Також зазначив, що дана накладка виникла у зв'язку з тим, що реєстрація Державних актів на право користування земельними ділянками позивачів та третьої особи 1 здійснювалася у різних системах координат -місцевій (позивачі) та державній (третя особа 1), що не суперечить законодавству, ключів переходу немає, тому в базі Запорізької регіональної філії «Центр ДЗК»не було даних про те, що дана земельна ділянка з 2003 року надана в оренду. Враховуючи те, що надання земельної ділянки НПП «Великий Луг»було проведено без вилучення її у ФОП ОСОБА_2, відділ Держкомзему у Василівському районі підтримує позовні вимоги в повному обсязі.
Запорізька регіональна філія ДП «Центр Державного земельного кадастру»надала пояснення стосовно листа Василівського районного виробничого відділу Запорізької регіональної філії Центру ДЗК від 13.07.2011 №04-09-159. а саме зазначила, що зміст листа є некоректним, та просили суд не вважати його доказом у зазначеній справі. Одночасно, просить суд врахувати наступне, районні, міжрайонні та міські виробничі відділи Запорізької філії Центру ДЗК є структурними підрозділами Державного підприємства «Центр ДЗК»(м. Київ, вул. Народного ополчення 3, п.і. 03151.) і здійснюють свою діяльність на підставі чинного законодавства України, локальних актів ДП «Центр ДЗК», положення про відділ, що затверджене начальником Запорізької регіональної філії Центру ДЗК. Предметом діяльності відділів є виконання землевпорядних, топографо-геодезичних, картографічних, землеоціночних робіт. На виконання інших функцій повноваження у відділів відсутні. У зв'язку з цим, районні, міжрайонні та міські виробничі відділи Запорізької філії Центру ДЗК не мають права представляти інтереси ДП «Центр ДЗК»та самостійно вчиняти юридично значущі дії, які безпосередньо не пов'язані з виробничою діяльністю. Право представляти інтереси ДП «Центр ДЗК»надано структурному підрозділу - Запорізькій регіональній філії (п. 1.2 Положення про Запорізьку регіональну філію Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», п. 4.1 Положення). Відповідно до п.п. 4.8.2 п. 4.8 Положення, для забезпечення мети та основних напрямків діяльності, Філія від імені та в інтересах Підприємства і з урахуванням обмежень встановлених Статутом, цим Положенням і довіреністю, виданою Підприємством на ім'я начальника Філії, має право: подавати від імені Підприємства позови у відповідні суди, користуватися всіма процесуальними правами відповідної сторони процесу: позивача, відповідача, третьої особи. Також звернула увагу, що повноваження з надання будь-яких офіційних документів стосовно земельних ділянок надані лише органам Держкомзему, та усі рішення щодо державної реєстрації та видачі документів, що посвідчують право на земельну ділянку, якими є державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі, договір суборенди землі та договір про внесення змін до договорів оренди та суборенди землі можуть бути виконані лише органами Держкомзему.
Суд визнав надані документи достатніми для прийняття рішення.
В судовому засіданні 26.08.2009р. у відповідності до норм ст.85 ГПК України представникам сторін оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, третьої особи, Відділу Держкомзему у Василівському районі Запорізької області та Запорізької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»суд встановив:
07.08.2003р. між Василівською районною державною адміністрацією Запорізької області (орендодавець) та фізичними особами-підприємцями ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено договір оренди земель водного фонду та водного об'єкту.
Згідно з пунктом 1.1. Договору оренди Орендодавець надає, а Орендарі приймають в тимчасове користування на умовах оренди земельну ділянку розміром 203,67 га та прибережну захисну смугу площею 94,46 га під водний об'єкт (водоймище № 4 -Калинівське водосховище, яке знаходиться на території Малобілозірської сільської ради Василівського району Запорізької області, кадастрові номери 2320983300:10:001:0001).
Пунктом 1.2. Договору оренди встановлено, що водний об'єкт (ставок) надається в тимчасове користування на умовах оренди строком на 15 (п'ятнадцять) років, починаючи з дня його державної реєстрації, для вирощування риби і раків.
Договір оренди 07.08.2003 року був посвідчений приватним нотаріусом Василівського районного нотаріального округу Запорізької області ОСОБА_5, реєстровий запис №1158 та зареєстрований 01 жовтня 2003 року в ДП Василівський РЦ ДЗК за № 478.
Указом Президента України «Про створення національного природного парку "Великий Луг" від 10.02.2006 р. № 121/2006, встановлено площу земель національного природного парку "Великий Луг" - 16756 гектарів, у тому числі 9324 гектари земель, що вилучаються в установленому порядку та надаються йому у постійне користування згідно з додатком, та 7432 гектари земель, що включаються до складу зазначеного природного парку без вилучення у Василівської районної державної адміністрації.
В додатку до Указу наведений перелік земель, які мають бути надані у постійне користування Національному природному парку «Великий Луг», Василівська районна держадміністрація зобов'язана передати у постійне користування національному природному парку - 8 939 га землі.
На виконання Указу Президента України «Про створення Національного природного парку "Великий Луг" від 10.02.2006 р. № 121/2006 голова Василівської районної державної адміністрації прийняв розпорядження «Про затвердження проекту землеустрою з організації та встановлення меж території Національного природного парку «Великий Луг»на території Скельківської, Орлянської, Малобілозерської сільських рад Василівського району Запорізької області» від 24 січня 2009р. № 44, яким встановлено передати земельні ділянки в користування Національному природному парку «Великий Луг»загальною площею 16506,00 га із земель державної власності, розташованих на території Василівського району.
Як зазначають позивачі частина переданих земель НПП «Велий Луг» на момент їх передачі вже перебувала у користуванні фізичних осіб-підприємців на підставі договору оренди.
З огляду на зазначене, позивачі вважають, що розпорядження голови Василівської районної державної адміністрації прийнято з порушенням норм чинного законодавства. На підставі чого, просять суд визнання недійсним розпорядження голови Василівської районної державної адміністрації Запорізької області від 24.01.2009р. № 44 про передачу в постійне користування Національному природному парку "Великий Луг" земельної ділянки площею 76,3300 га, що знаходиться в користуванні (оренді) фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 та ОСОБА_2
При вирішенні даного спору слід, по-перше, виходити з того, що акт державного чи іншого органу -це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямовані на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативні і такі, що не мають нормативного характеру, тобто індивідуальні. Нормативний акт -це прийнятий уповноваженим державним чи іншим органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово. Що стосується актів ненормативного характеру (індивідуальних актів), то вони породжують права і обов'язки тільки у того суб'єкта (чи визначеного ними певного кола суб'єктів), якому вони адресовані.
Підставами для визнання незаконними (нечинними) актів в судовому порядку є невідповідність їх вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації -позивача у справі (згідно з ч.1 п.2 Роз'яснення Президії Вищого Арбітражного суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" №02-5/35 від 26.01.2000р.).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України".
Із аналізу зазначених вище норм чинного законодавства суд приходить до висновку, що оскаржуване розпорядження Василівської районної державної адміністрації Запорізької області «Про затвердження проекту землеустрою з організації та встановлення меж території Національного природного парку «Великий Луг»на території Скельківської, Орлянської, Малобілозерської сільських рад Василівського району Запорізької області»від 24 січня 2009р. № 44 прийнято з порушенням вимог чинного законодавства.
Суд робить такі висновки, виходячи з наступного:
Так, на підставі Указу Президента України від 10.02.2006 № 121/2006 (далі - Указ), створено Національний природний парк «Великий Луг». Цим Указом установлено площу земель Національного природного парку площею 16576 га, у тому числі 9324 га., що вилучаються в установленому порядку та надаються йому у постійне користування та 7432 га, що включаються до складу природного парку без вилучення у Василівської районної державної адміністрації.
Розпорядженням голови районної державної адміністрації від 24.01.2009 № 44 затверджено проект землеустрою з організації та встановлення меж територій Національного природного парку «Великий Луг»на території Скельківської, Орлянської, Малобілозерської сільських рад Василівського району Запорізької області, яким передано в постійне користування 9074,00 га, що на 135 га більше, ніж передбачено Указом Президента України.
У липні 2009р. НПП «Великий луг»отримало державні акти на право постійного користування земельною ділянкою.
Згідно зі ст.ст. 43, 44, 45 Земельного кодексу України, в редакції чинній з 14.01.2009 р. по 03.02.2009 р., землі природно-заповідного фонду -це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду. До земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва). Землі природно-заповідного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Порядок використання земель природно-заповідного фонду визначається законом. Аналогічні та дещо розширені приписи містить ст. 7 ЗУ "Про природно-заповідний фонд України".
Згідно із ст.ст. 92, 93 Земельного кодексу України (в редакції чинній з 06.08.2003 р. по 15.10.2003 р.) право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають лише підприємства, установи та організації, що належать до державної або комунальної власності. Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам. Оренда земельної ділянки може бути короткостроковою - не більше 5 років та довгостроковою - не більше 50 років. Орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця передаватись орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда).
Судом з'ясовано, що земельна ділянка, надана в оренду позивачам та земельні ділянки надані в постійне користування природному парку співпадають та згідно чергового кадастрового плану накладаються, такі висновки підтверджуються проектною документацією обох землекористувачів; інформацією Відділу Деркомзему у Василівському районі Запорізької області.
Статтею 149 ЗК України (в редакції з 14.01.2009 р. по 03.02.2009 р., чинній на момент прийняття оскаржуваного розпорядження) встановлено, що земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень. Сільські, селищні, міські ради вилучають земельні ділянки комунальної власності відповідних територіальних громад, які перебувають у постійному користуванні, для всіх потреб, крім особливо цінних земель, які вилучаються (викупляються) ними з урахуванням вимог статті 150 цього Кодексу. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради вилучають земельні ділянки спільної власності відповідних територіальних громад, які перебувають у постійному користуванні, для всіх потреб. Районні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: сільськогосподарського використання; ведення водного господарства, крім випадків, визначених частиною дев'ятою цієї статті; будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною дев'ятою цієї статті.
Відповідно до частини 5 статті 116 ЗК України, в редакції чинній з 14.01.2009 р. по 03.02.2009 р., надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Позивачам, згідно договору оренди від 07.08.2003 р. земель водного фонду та водного об'єкту, надана у користування земельна ділянка розміром 203,67 га та земельна ділянка прибережної захисної смуги площею 94,46 га під водний об'єкт (водоймище № 4 -Калинівське водосховище, яке знаходиться на території Малобілозірської сільської ради Василівського району Запорізької області, кадастрові номери 2320983300:10:001:0001), (даний договір оренди на час розгляду справи у суді є чинним), і відповідно позивачі користуються наданими земельними ділянками на умовах оренди; Національному природному парку "Великий Луг" 21.07.2009 р., на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації, видані відповідні державні акти на право постійного користування земельними ділянками. Копії яких залучені до матеріалів справи.
У зв'язку із прийняттям спірного розпорядження № 44 від 24.01.2009 р. в порушення статті 116 ЗК України, відбулася подвійна правосуб'єктність щодо землекористування на одну і ту ж земельну ділянку, що підтверджується листами Відділу Держкомзему у Василівському районі Запорізької області №01-28/556 від 10.08.2011р. та №06-21/0400 від 20.03.2012р., внаслідок чого, порушені права позивачів, як орендарів земельної ділянки за договором від 07.08.2003 р.
Згідно з ч. 1 ст. 27 ЗУ "Про оренду землі", орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Статтею 152 Земельного кодексу України встановлені способи захисту прав на земельні ділянки та передбачено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно зі статтею 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Сукупність викладених обставин та наданих до суду документів свідчить, що вимога про визнання недійсним розпорядження голови Висилівської районної державної адміністрації Запорізької області від 24.01.2009 № 44 "Про передачу в постійне користування Національному природному парку «Великий Луг»земельної ділянки площею 76,3300га, що знаходиться в користуванні (оренді) фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 та ОСОБА_2" є законною, нормативно та документально підтвердженою, тому задовольняється судом.
Відповідно до ст. 22 ГПК України відповідач має право визнати позов повністю або частково. Згідно зі ст. 78 ГПК України, у разі визнання відповідачем позову суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
З огляду на викладене вище, встановлення факту порушення прав позивачів, у зв'язку із прийняттям спірного розпорядження. та визнання відповідачем позову, суд вважає, що позовні вимоги, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача, оскільки спір виник з його вини.
Керуючись ст. ст.32-34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Василівської районної державної адміністрації Запорізької області задовольнити.
Розпорядження Василівської районної державної адміністрації Запорізької області від 24.01.2009р. №44 в частині передачі в постійне користування Національному природному парку "Великий Луг" земельної ділянки площею 76,3300 га, що знаходиться в користуванні (оренді) фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 та ОСОБА_2, визнати недійсним.
Стягнути з Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (71600, Запорізька область, м.Василівка, вул. Чекістів, 4, код ЄДРПОУ 02140857, р/р 35217001000514 ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, іденд.код НОМЕР_1) 85(вісімдесят п'ять)грн. 00коп. державного мита та 236(двісті тридцять шість)грн.00коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ. .
Суддя О.В. Яцун
Рішення підписано: 23березня 2012р.
Рішення господарського суду набирає чинності протягом 10 днів із дня його підписання.
Рішення господарського може бути оскаржено сторонами в порядку та у строки встановлені нормами Господарського процесуального кодексу України.