Рішення від 14.08.2012 по справі 20/207

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

РІШЕННЯ

іменем України

14.08.12 р. Справа № 20/207

Господарський суд Донецької області у складі судді Величко Н.В.

при секретарі судового засідання Гудковій К.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали

за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню і газифікації «Донецькоблгаз», м. Донецьк, код ЄДРПОУ 03361075, в особі філії - Харцизького управління по газопостачанню та газифікації, м. Харцизьк, код ЄДРПОУ 20317029

до відповідача: Закритого акціонерного товариства «Зуївський енергомеханічний завод», м. Зугрес, код ЄДРПОУ 34359707

про: стягнення 111 866,35 грн.

за участю представників сторін:

від позивача: Степанов О.С. - за довіреністю № 162 від 05.07.2012р.

від відповідача: не з'явились

СУТЬ СПОРУ:

В липні 2009 року Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню і газифікації «Донецькоблгаз» в особі Харцизького управління по газопостачанню та газифікації звернулось до господарського суду з позовом до Закритого акціонерного товариства «Зуївський енергомеханічний завод» про стягнення 111 866,35 грн. за договором на постачання природного газу № 11-87-(2008)Пр від 01.04.2008р.

Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначав, що у січні 2009р. він передав відповідачу на підставі договору № 11-87-(2008)Пр від 01.04.2008р. природний газ в обсязі 207 652 куб.м. Також позивач стверджує, що згідно п.8 постанови КМУ «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та ви конавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» від 25.12.1996 р. №1548, з змінами (останні зміни від 21.05.2009 р.) Національна комісія регулювання електроенергетики України зокрема встановлює граничні рівні цін на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з держав ного і місцевих бюджетів, а також граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання за погодженням з Мінекономіки України. Постановою НКРЕ від 29.01.2009р. №57 був затверджений граничний рівень ціни на природ ний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання на 2009 рік без врахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання на рівні 2020,25 грн. за 1000куб. Дана постанова втратила чинність па підставі постанови НКРЕУ від 19.02.2009р. №195, згідно якої граничний рівень ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів гос подарювання на 2009 рік без врахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тари фу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і по стачання затверджений на рівні 2020,25 грн. за 1000куб.м. Позивач також зазначив, що оскільки постанова №57 НКРЕ прийнята 29.01.2009р. та в ній зазначено ціну на газ на весь 2009 рік, тому ВАТ «Донецькоблгаз» звернувся с запитом до НКРЕ щодо надання роз'яснень з якої дати вступає в силу нова ціна на газ. 05.03.2009р. отримано відповідь НКРЕ №1356/24/17-09 від 03.03.09р., якою повідомлено, що «Постановою КМУ від 28.01.2009 р. № 36 НКРЕ надано повноваження з 01 сі чня 2009 року встановлювати граничні рівні ціни на природній газ для установ та організацій, що фінансуються з державного бюджету, промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання за погодженням з Мінекономіки. Постановою КМУ від 28.01.2009р. № 36 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», яка набрала чинності з 01.01.2009 р. на підставі постанови КМУ від 04.02.2009р. № 92 «Про внесення зміни до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.01.2009р. № 36», крім п.3 цієї постанові, який набрав чинності з 01.02.2009р., НКРЕ з 01.01.2009р. надані по вноваження по встановленню граничних рівнів цін на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, а також граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання. На виконання цих нормативно-правових актів позивач 06.02.2009р. повідомив відповідача про зміну ціни та надав додаткову угоду з новою ціною на газ, яку відповідач узгодити відмовився. Позивач стверджує, що у відповідності з п.5.1.,5.2. договору оплата за газ проводиться шляхом 100% попередньої оплати вартості обсягів газу, визначених заявкою Покупця на відповідний місяць постачання. Оплата здійснюється до 15-го числа місяця, що передує місяцю поставки. У разі попередньої сплати за газ за декілька місяців поставки та зміни ціни, застосовуються нові ціни з дати введення в дію та проводиться відповідно коригування. В січні 2009 р. було поставлено природного газу в об'ємі 207 651 куб.м. та виставлений відповідачу рахунок №3265 від 31.01.2009р. (з відповідним коригуванням) на 542 778,96 грн. Відповідач рахунок оплатив частково, перечислив на рахунок позивача 456 537,36 грн. За твердженням позивача, відповідно до здійсненого коригування, заборгованість за послуги з постачання природного газу склала 86 241,60 грн. із наступного розрахунку: 542 778.96 грн. (207 651 куб.м. х 2613.90 грн. (нова ціна)) - 456537.36 грн.(отримана оплата) = 86 241,60 грн.

Крім того позивач зазначає, що Міністерство юстиції України листом від 20.03.2009р. № 2289-04-09-20 повідомило, що постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2008р. № 1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» набрала чинності з 13.01.2009р. Тобто, на думку позивача, в період з 01.01.2009р. до 13.01.2009р. в структурі ціни на природний газ повинен був враховуватися збір у вигляді цільової надбавки. Згідно Порядку внесення до спеціального фонду держаного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу па природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2005р. № 442, збір для промислових та інших суб'єктів господарювання складає 12 відсотків до діючого тарифу на природний газ. Об'єктом обчислення збору є вартість природного газу в обсязі, відпущеному кожній категорії споживачів у звітному періоду, яка визначається на підставі актів приймання-передачі газу. Тому позивач повідомив відповідача про необхідність сплати збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на обсяги природного газу, постав леного йому за період з 01.01.2009р. до 13.01.2009р., надав до договору додаткову угоду № 1/5 від 27.05.09р. та рахунок № 3990 від 31.05.2009р. на 25 624,75 грн., із наступного розрахунку: 88 083 м.куб. (обсяги природного газу, поставленого за період з 01.01.2009р. до 13.01.2009 р) х 2424,30 грн. (нова ціна без врахування тарифу транспортування та постачання) х 12%) : 1000 = 25624,75 грн. Відповідач відмовився від узгодження додаткової угоди, про що повідомив позивача листом від 10.06.09р. № 410, рахунок не оплатив, що також зумовило звернення до суду з цим позовом.

На підтвердження позовних вимог надано суду: договір № 11-87(2008)Пр від 01.04.2008р. з додатковими угодами, акт прийому-передачі природного газу від 31.01.2009р., рахунки від 31.01.2009 та від 31.05.2009р., копію постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2008р. № 1161 «Про несення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ», лист НКРЕ від 03.03.2009р. № 1356/24/17-09 «Щодо надання роз'яснень», лист Міністерства юстиції України від 20.03.2009р. № 2289-04-09-20 «Щодо надання роз'яснень стосовно набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2008р. № 1161 «Про несення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ»», статутні документи підприємства.

Відповідач позовні вимоги визнав частково, лише у сумі 19 700,08 грн. цільової надбавки за період з 01.01 по 12.01.2009рр. виходячи з ціни природного газу 1553,15 грн. за 1000куб.м. без ПДВ, а в іншій частині позову заперечує, посилаючись на те, що ціна на природний газ, що постачався за спірним договором протягом січня 2009р., була встановлена додатковою угодою № 1/2 і складала 1553,15 грн. за 1000 куб.м. без ПДВ; між сторонами підписано акт приймання-передачі природного газу за січень 2009 року виходячи саме з ціни, зазначеної у додатковій угоді № 1/2 до договору та проведено відповідні розрахунки. У відзиві від 12.08.2009р. № 04-7-1709 відповідач стверджує, що підстави для перегляду ціни газу з 01.01.2009р. відсутні, оскільки пунктом 105 Регламенту НКРЕ України від 29.11.2007р. №1662 встановлено момент набрання чинності рішень НКРЕ - з дати прийняття, якщо більш пізній строк не зазначено в цих актах. Крім того відповідач зазначив, що нормативно-правові акти не мають зворотної сили, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, тому вважає, що оскільки постанова НКРЕ № 57 прийнята 29.01.2009р. і набрала чинності з цієї дати, тому нема законних підстав для збільшення ціни на природний газ до 2020,25грн. за 1000куб.м. без ПДВ з 01.01.2009р. і проведення у зв'язку з цим доплат за газ, отриманий у січні 2009 року (т.1 а.с.44).

На підтвердження своїх доводів відповідач надав суду: акти прийому-передачі природного газу від 31.10.2008р., від 06.11.2008р., від 14.11.2008р., від 30.11.2008р., від 31.12.2008р., від 31.01.2009р., від 28.02.2009р., від 16.03.2009р., виписки банку станом на 12.02.2009, на 26.02.2009р., на 19.01.2009р., на 24.12.2008р., на 25.12.2008р., на 11.12.2008р., на 03.12.2008р., на 02.12.2008р., на 12.11.2008р., на 11.11.2008р., на 22.10.2008р., проект акту звірки розрахунків станом на 01.04.2009р., протокол узгодження розбіжностей від 28.03.2008р. до договору № 11-87(2008)Пр від 01.04.2008р.

Ухвалою господарського суду від 10.12.2009р. за клопотанням сторін провадження по справі №20/207 було зупинено до набрання законної сили постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.09.2009р. по справі №2а-6789/09/2670 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов'янська солевидобувна компанія» до Кабінету Міністрів України про визнання незаконною постанови Кабінету Міністрів України від 04.02.2009р. № 92 «Про внесення змін до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.01.2009р. № 36», оскільки позовні вимоги по справі № 20/207 позивач обґрунтовує, зокрема, зазначеною постановою.

28.04.2011р. розпорядженням в.о. голови господарського суду Донецької області у зв'язку з обранням судді Донця О.Є. на посаду судді Донецького апеляційного господарського суду, справа №20/207 передана на автоматичний розподіл, за результатами якого передана на розгляд судді Величко Н.В.

10.07.2012р. провадження у справі поновлено у зв'язку з усуненням обставин, які зумовили його зупинення, оскільки 17.07.2010р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №572 «Про внесення змін в ч.2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.01.2009р. №36». Цією постановою Кабінет Міністрів встановив, що «...розрахунки за природний газ, закуплений за період з 01 січня по 19 лютого 2009р. здійснюється відповідно до граничного рівня цін, встановлених на 19 лютого 2009р.». Тобто цим нормативним актом врегульовані спірні відносини сторін у справі №20/207, які стали підставою для звернення до суду.

23.07.2012р. позивач повідомив, що відповідачем 15.12.2009р. частково погашено суму основного боргу у розмірі 19700,08 грн. (цільова надбавка до тарифу газу), тобто на теперішній час заборгованість складає 92166,27 грн. Також надав статутні документи згідно з якими назва позивача змінилась з Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі філії - Харцизького управління по газопостачанню та газифікації на Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі філії - Харцизького управління по газопостачанню та газифікації.

Ухвалою суду від 23.07.2012р. замінено назву позивача з Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі філії - Харцизького управління по газопостачанню та газифікації на Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі філії - Харцизького управління по газопостачанню та газифікації.

Розгляд справи відкладався в порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України.

В судовому засіданні, що відбулось 14.08.2012р., позивач підтримав позовні вимоги в частині стягнення з відповідача заборгованості за послуги з постачання природного газу у розмірі 86241,60 грн. та збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на обсяги природного газу, постав леного відповідачу за період з 01.01.2009р. до 13.01.2009р. із розрахунку: 88 083 м.куб. (обсяги природного газу, поставленого за період з 01.01.2009р. до 13.01.2009 р) х 2424,30 грн. (нова ціна без врахування тарифу транспортування та постачання) х 12%) : 1000 = 25624,75 грн. - 19700,08 грн. (оплата від 15.12.2009р.) = 5 924,67 грн., що разом складає 92 166,27 грн.

Відповідач не скористався своїм правом бути присутнім в судовому засіданні, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений згідно Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Голови Вищого господарського суду України від 10.12.2002 р. N 75 (з подальшими змінами).

Господарський суд вважає наявні в матеріалах справи докази достатніми для вирішення спору по суті, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами без участі відповідача згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, господарський суд встановив наступне.

28.03.2008р. між позивачем, як постачальником, та відповідачем, як покупцем, укладено договір на постачання природного газу № 11-87-(2008)Пр від 01.04.2008р. (т.1 а.с.24) за умовами якого постачальник зобов'язався передати покупцеві природний газ у обсязі до 1110 тис.куб.м., а покупець зобов'язався його прийняти та сплатити на умовах цього договору. Додатковою угодою №1 від 15.12.2008р. сторони продовжили строк дії договору до 31.12.2009р. (т.1 а.с.26)

Кількість газу, яка подається покупцеві, визначається по контрольно-вимірювальних приладах, атестованих в органах Держстандарту України, у порядку визначеному договором на транспортування природного газу розподільним газопроводом. Акти приймання-передачі газу є підставою для остаточних розрахунків (п.3.2, 3.3 договору).

Додатковою угодою №1/2 від 28.01.2009р. сторони встановили з 01.01.2009р. вартість газу за 1000куб.м. на рівні 2198,58000 грн. з ПДВ, з яких: ціна газу за 1000куб.м. - 1553,15000 грн. без ПДВ та 1863,78000 грн. з ПДВ; цільова надбавка 0% - 0 грн.; тариф транспортування ВАТ - 65,50000грн. без ПДВ та 78,60000грн. з ПДВ; тариф поставки ВАТ - 36,00000 грн. без ПДВ та 43,20000грн. з ПДВ; тариф транспортування УМГ «Донбастрансгаз» - 56,50000грн. без ПДВ та 67,80000грн. з ПДВ; витати НАК «Нафтогаз України» на реалізацію газу - 121,00000грн. - без ПДВ та 145,20000грн. з ПДВ.

Згідно протоколу узгодження розбіжностей до договору (т.1 а.с.88) сторони домовились, що зміна ціни газу оформлюється шляхом укладання додаткових угод. У разі зміни ціни у зв'язку з прийняттям законодавчих актів державними органами України нова ціна діє з моменту набрання чинності вказаним актом (п.4.2 договору).

Згідно п.5.1 договору, оплата за газ здійснюється шляхом попередньої оплати у розмірі 100 % вартості обсягів газу, визначених заявкою покупця на відповідний місяць постачання. Оплата здійснюється до 15 числа місяця, що передує місяцю поставки. У разі попередньої сплати за газ за декілька місяців поставки та зміни ціни, застосовуються нові ціни з дати введення їх у дію та проводиться відповідне коригування (п.5.2 договору)

Як вбачається, позивач передав, а відповідач прийняв у січні 2009 року природний газ в обсязі 207.651тис.куб.м. за ціною 2198,58000 грн. за 1000куб.м. на загальну суму 456 537,34 грн., про що свідчить відповідний акт приймання-передачі природного газу від 31.01.2009р. (т.1 а.с.32).

Матеріали справи свідчать, що відповідач перерахував позивачу 456 537,36грн., що підтверджується відповідними банківськими виписками про рух коштів (т.1 а.с.65-86)

Постановою Національно комісії регулювання електроенергетики України (надалі - НКРЕ) від 29.01.2009 р. № 57 «Про затвердження граничних рівнів цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання на 2009 рік» згідно з повноваженнями, наданими Указом Президента України від 14.03.95 N 213 «Про заходи щодо забезпечення діяльності Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України», постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.96 N 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів місцевих рад щодо регулювання цін (тарифів)» та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 14.10.2008 N 925 «Про першочергові заходи щодо стабілізації ситуації, що склалася в гірничо-металургійному та хімічному комплексі» Національною комісією регулювання електроенергетики України затверджено граничний рівень ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання на 2009 рік без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання на рівні 2020,25 грн. за 1000 м.куб.

Дана постанова втратила чинність па підставі постанови НКРЕ від 19.02.2009р. №195, згідно якої граничний рівень ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів гос подарювання на 2009 рік без врахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тари фу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і по стачання затверджений на рівні 2020,25 грн. за 1000 куб.м.

Оскільки постанова НКРЕ № 57 «Про затвердження граничних рівнів цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання на 2009 рік» прийнята 29.01.2009р. та в ній зазначено ціну на газ на весь 2009 рік, тому позивач звертався з відповідним запитом до НКРЕ України щодо надання роз'яснень з питання з якої дати вступає в силу нова ціна на газ.

05.03.2009р. позивачем було отримано відповідь НКРЕ № 1356/24/17-09 від 03.03.09р., згідно з якою повідомлено, що «Постановою КМУ від 28.01.2009р. №36 НКРЕ надано повноваження з 01 сі чня 2009 року встановлювати граничні рівні ціни на природній газ для установ та організацій, що фінансуються з державного бюджету, промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання за погодженням з Мінекономіки (т.1 а.с.38)

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2009р. № 36 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», яка набрала чинності з 01.01.2009 р., на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 04.02.2009р. № 92 «Про внесення зміни до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.01.2009р. №36», крім п.3 цієї постанови, який набрав чинності з 01.02.2009 р., НКРЕ з 01.01.2009р. надані по вноваження по встановленню граничних рівнів цін на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, а також граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання.

Як вбачається, на виконання цих нормативних актів позивач супровідним листом № 13/1-214 від 06.02.2009р. надав відповідачу додаткову угоду № 1/3 від 06.02.2009р. до договору про зміну ціни природного газу з 01.01.2009р. Зазначена додаткова угода отримана відповідачем 10.02.2009р., про що свідчить відповідна відмітка на супровідному листі № 13/1-214 від 06.02.2009р. (т.1 а.с.28,29)

За умовами додаткової угоди № 1/3 від 06.02.2009р. вартість газу за 1000 куб.м з 01.01.2009р. складає 2 613,90000 грн. з ПДВ та 2178,25000 грн. без ПДВ, з яких: ціна газу за 1000куб.м. - 2020,25000 грн. без ПДВ та 2424,30000 грн. з ПДВ; цільова надбавка 0% - 0 грн.; тариф транспортування ВАТ - 65,50000грн. без ПДВ та 78,60000грн. з ПДВ; тариф поставки ВАТ - 36,00000 грн. без ПДВ та 43,20000грн. з ПДВ; тариф транспортування УМГ «Донбастрансгаз» - 56,50000грн. без ПДВ та 67,80000грн. з ПДВ.

Також, позивач виставив відповідачу рахунок № 3265 від 31.01.2009р. на оплату природного газу, переданого у січні 2009 року на суму 542 277,96 грн. (з відповідним коригуванням), який отримано відповідачем 10.02.2009р. (т.1 а.с.33)

Відповідач додаткову угоду № 1/3 від 06.02.09р. до спірного договору підписувати відмовився з підстав, викладених у листі від 10.06.2009р. № 410 (т.1 а.с.31)

Згідно Порядку внесення до спеціального фонду держаного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу па природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2005р. № 442, збір для промислових та інших суб'єктів господарювання складає 12 відсотків до діючого тарифу на природний газ. Об'єктом обчислення збору є вартість природного газу в обсязі, відпущеному кожній категорії споживачів у звітному періоду, яка визначається на підставі актів приймання-передачі газу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008р. №1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» внесено до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 червня 2005 р. N 442 такі зміни: в абзацах п'ятому і шостому цифри та слово «12 відсотків» замінити словами «за нульовою ставкою»; абзаци сьомий - дев'ятий виключити. Ця постанова набирає чинності з 1 січня 2009 року.

Згідно листа Міністерства юстиції України від 20.03.2009р. № 2289-04-09-20 постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року № 1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» набрала чинності з 13 січня 2009 року (т.1 а.с.32).

Тобто в період з 01.01.2009р. до 12.01.2009р. включно в структурі ціни на природний газ повинен був враховуватися збір у вигляді цільової надбавки за ставкою 12 відсотків.

Проектом додаткової угоди № 1/5 від 27.05.2009р. (т.1 а.с.30) передбачалась зміна вартості газу за 1000 куб.м з 01.01.2009р. по 12.01.2009р. на рівні 2904,81600 грн. з ПДВ та 2420,68000 грн. без ПДВ, з яких: ціна газу за 1000куб.м. - 2020,25000 грн. без ПДВ та 2424,30000 грн. з ПДВ; цільова надбавка 12% - 242,43000 грн. без ПДВ та 290,91600 грн. з ПДВ; тариф транспортування ВАТ - 65,50000грн. без ПДВ та 78,60000грн. з ПДВ; тариф поставки ВАТ - 36,00000 грн. без ПДВ та 43,20000грн. з ПДВ; тариф транспортування УМГ «Донбастрансгаз» - 56,50000грн. без ПДВ та 67,80000грн. з ПДВ. Цією додатковою угодою також було запропоновано введення в дію цієї вартості газу з 13.01.2009р.

Як вбачається, відповідач цю додаткову угоду також підписувати відмовився з підстав, викладених у листі від 10.06.2009р. № 410 (т.1 а.с.31)

Матеріали справи свідчать, що позивач виставляв відповідачу рахунок № 3990 від 31.05.2009р. на оплату цільової надбавки 12% до тарифу на газ за 1 - 12 січня 2009 року на суму 25 624,75 грн., який отримано відповідачем 10.06.2009р. (т.1 а.с.34).

Невиконання умов договору щодо оплати за отриманий природний газ з урахуванням зміни ціни станом на 01.01.2009р. стало підставою для звернення позивача із позовом про стягнення суми боргу у розмірі 86 241,60 грн. та цільової надбавки за період з 01.01.2009р. по 12.01.2009р. у розмірі 25 624,75 грн., що загалом складає 111 866,35 грн.

Статтею 173 Господарського кодексу України встановлено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених ГК України, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Однією з підстав виникнення господарського зобов'язання, згідно ст.174 ГК України, є господарський договір. При цьому, відповідно до ч.1 ст.175 ГК України, майново-господарські зобов'язання, які є одним із видів господарських зобов'язань, - це цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно зі ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до ч. 4 ст. 179 Господарського кодексу України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначити зміст договору на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-яки умови, що не суперечать законодавству.

При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору (ст. 180 Господарського кодексу України).

Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства, одностороння відмова від виконання зобов'язання або зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір є обов'язковим для виконання сторонами. Відповідно до ч.1 ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Державне управління в нафтогазовій галузі, відповідно до ст. 6 Закону України «Про нафту і газ» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), здійснюється Верховною Радою України, шляхом визначення основних напрямків державної політики у нафтогазовій галузі та здійснення законодавчого регулювання відносин у ній. Кабінет Міністрів України та інші уповноважені на це органи виконавчої влади в межах повноважень, визначених законом, реалізують державну політику в нафтогазовій галузі та здійснюють управління нею. Водночас, серед основних завдань державного регулювання нафтогазової галузі, згідно ст. 7 Закону України «Про нафту і газ», є, зокрема, забезпечення проведення цінової та тарифної політики в нафтогазовому комплексі.

Тобто, встановлення та зміна цін та тарифів на природний газ є встановленим законом випадком, який регулюється державою, тобто, уповноваженими на це державними органами.

Статтею 117 Конституції України визначено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Пунктом 8 постанови Кабінету Міністрів України №1548 від 25.12.96 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів місцевих рад щодо регулювання цін (тарифів)», НКРЕ України наділена повноваженнями щодо встановлення граничних рівнів цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання за погодженням з Мінекономіки. Тобто, ціни на природний газ є цінами, щодо яких здійснюється державне регулювання.

Судом встановлено, що станом на час прийняття рішення у цій справі відповідачем не здійснено оплату у повній мірі за природний газ, поставлений у січні 2009 року, з урахуванням зміни ціни, що не спростовано відповідачем.

Доводи відповідача про те, що позивачем необґрунтовано здійснено перерахунок ціни 1000 куб.м. природного газу, поставленого у період з 01.01.2009 р. до 31.01.2009 р. не можуть прийматись до уваги з урахуванням наступного.

Постановами Національної комісії регулювання електроенергетики України № 57 від 29.01.2009р., № 195 від 19.02.2009р. затверджено: граничний рівень ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання на 2009 рік без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання на рівні 2020,25 грн. за 1000куб.м; граничний рівень ціни на природний газ для підприємств гірничо-металургійного та хімічного комплексу на 2009 рік відповідно до Переліку підприємств гірничо-металургійного та хімічного комплексу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.10.2008 N 925, без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання та витрат на його реалізацію Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» на рівні 1899,25 грн. за 1000 куб.м.

Постановою № 36 від 28.01.2009р. Кабінет міністрів України встановив, що розрахунки за природний газ, закуплений за період з 1 січня по 19 лютого 2009 року, здійснюються відповідно до граничних рівнів цін, установлених на 19 лютого 2009 року.

Згідно з Указом Президента України від 21.04.1998р. № 335/98 «Питання Національної комісії регулювання електроенергетики України» рішення Комісії, прийняті в межах її повноважень, є обов'язковими для виконання підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності, які здійснюють діяльність на оптовому ринку електроенергії, ринках газу, нафти та нафтопродуктів.

В силу ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Матеріали справи свідчать, що сторони у пунктах 4.2 та 5.2 договору № 11-87-(2008)Пр від 01.04.2008р. (з урахування протоколу розбіжностей) встановили, що зміна ціни газу оформлюється шляхом укладання додаткових угод. У разі зміни ціни у зв'язку з прийняттям законодавчих актів державними органами України нова ціна діє з моменту набрання чинності вказаним актом. У разі попередньої сплати за газ за декілька місяців поставки та зміни ціни, застосовуються нові ціни з дати введення їх у дію та проводиться відповідне коригування.

Відтак, суд вважає, що позивачем правомірно перераховано ціну газу, поставленого у спірний період. Отже, заборгованість відповідача за природний газ, отриманий у спірний період, станом на момент прийняття рішення складає 86 241,60 грн., яка підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Як вже було зазначено судом, згідно Порядку внесення до спеціального фонду держаного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу па природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2005р. № 442, збір для промислових та інших суб'єктів господарювання складає 12 відсотків до діючого тарифу на природний газ. Об'єктом обчислення збору є вартість природного газу в обсязі, відпущеному кожній категорії споживачів у звітному періоду, яка визначається на підставі актів приймання-передачі газу. Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008р. №1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» внесено до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 червня 2005 р. N 442 такі зміни: в абзацах п'ятому і шостому цифри та слово «12 відсотків» замінити словами «за нульовою ставкою»; абзаци сьомий - дев'ятий виключити. Ця постанова набирає чинності з 1 січня 2009 року. Згідно листа Міністерства юстиції України від 20.03.2009р. № 2289-04-09-20 постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року № 1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» набрала чинності з 13 січня 2009 року (т.1 а.с.32).

Тобто, в період з 01.01.2009р. до 12.01.2009р. включно в структурі ціни на природний газ повинен був враховуватися збір у вигляді цільової надбавки за ставкою 12 відсотків.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок цільової надбавки, пред'явленої до стягнення, у розмірі 25624,75 грн. (із розрахунку: 88 083 м.куб. (обсяги природного газу, поставленого за період з 01.01.2009р. до 13.01.2009 р) х 2424,30 грн. (нова ціна без врахування тарифу транспортування та постачання) х 12%) : 1000), суд вважає цей розрахунок арифметично вірним та обґрунтованим. Суд також враховує, що після порушення провадження у справі відповідачем частково погашено суму боргу зі сплати цільової надбавки у розмірі 19 700,08 грн. (т.2 а.с.125-127), тому розмір боргу з цільової надбавки, що підлягає стягненню з відповідача, складає 25624,75 грн. - 19700,08 грн. = 5 924,67 грн.

Враховуючи, що після порушення провадження у справі відповідачем частково погашено суму боргу у розмірі 19 700,08 грн. - цільова надбавка 12 % до ціни природного газу, отриманого з 01.01.2012 по 13.01.2012р., тому провадження в цій частині підлягає припиненню на підставі п.1-1 ч.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України за відсутністю предмету спору.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач не у повній мірі виконав взяті на себе зобов'язання з оплати переданого йому у січні 2009 року природного газу за встановленою ціною, допустивши заборгованість у загальному розмірі 92 166,27 грн. За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню як обґрунтовані та доведені позивачем.

Відповідно до приписів статті 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Згідно зі статтею 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі усіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Судові витрати розподіляються між сторонами відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, п.1-1 ч.1 ст.80, 82 - 84 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р I Ш И В:

Змінити назву відповідача з Закритого акціонерного товариства "Зуївський енергомеханічний завод", код ЄДРПОУ 34359707, на Приватне акціонерне товариство "Зуївський енергомеханічний завод", код ЄДРПОУ 34359707.

Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз", м. Донецьк, в особі філії - Харцизького управління по газопостачанню та газифікації, м. Харцизьк, до Приватного акціонерного товариства "Зуївський енергомеханічний завод", м. Зугрес, про стягнення 111 866,35 грн. задовольнити частково.

Припинити провадження у справі в частині вимог про стягнення боргу у розмірі 19 700,08 грн. - цільова надбавка 12 % до ціни природного газу, отриманого з 01.01.2012 по 13.01.2012р., за відсутністю предмету спору.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Зуївський енергомеханічний завод" (83085, м. Донецьк, вул. Баумана, буд. 12, код ЄДРПОУ 34359707) на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" в особі філії - Харцизького управління по газопостачанню та газифікації (Юридична адреса: 83050, м. Донецьк, вул. Рози Люксембург, 23-а, код ЄДРПОУ 03361075, адреса філії: 86709, м. Харцизьк, Пров. Бірюзова, буд. 2, код ЄДРПОУ 20317029, п/р 26030303156483 в філії Донецьке обласне управління АТ Ощадбанк, м.Донецьк, МФО 335106) 92 166,27 грн. боргу, 1 118,66 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ у встановленому порядку.

Рішення господарського суду Донецької області набирає законної сили через десять днів з дня його прийняття (підписання) та може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено та підписано 14.08.2012р.

Суддя Величко Н.В.

Надруковано 3 прим.:

1 - у справу

1 - позивачу

1 - відповідачу

(062) 381-91-20