26 листопада 2012 р.Справа № 2028/2а-2866/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Калиновського В.А.
Суддів: Бенедик А.П. , Калитки О. М.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області на постанову Нововодолазького районного суду Харківської області від 05.09.2011р. по справі № 2028/2а-2866/11
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання виконати певні дії,
04.08.2011 року, ОСОБА_1 ( далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області ( далі - відповідач) про визнання дій при нарахування пенсії неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії, та щодо не виплати йому як учаснику ліквідації на Чорнобильській АЄС 2 категорії додаткової пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, та зобов'язати управління пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області провести йому нарахування додаткової пенсії як учаснику ліквідації на Чорнобильській АЕС 2 категорії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 28.01.2007 року і на весь час виплати пенсії як учаснику ліквідації на Чорнобильській АЄС категорії.
За результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження постановою Нововодолазького районного суду Харківської області від 05.09.2011 року позов ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області про визнання дії неправомірними та стягнення недоотриманої додаткової пенсії задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Нововодолазькму районі Харківської області щодо нарахування та здійснення перерахунку раніше призначеної, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та нарахування й виплати в занижену розмірі як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Зобов'язано провести перерахунок та виплату ОСОБА_1, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи II категорії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю 30% від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.І ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванні урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року , з 01 січня 2009 року по 22.07.2011 року включно, з урахуванням раніше проведених виплат.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нову постанову, якою повністю відмовити в задоволенні позовних вимог.
Виходячи з приписів п.3 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 195 КАС України справа розглядається в межах апеляційної скарги.
Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідач у період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року , з 01 січня 2009 року по 22.07.2011 року для обчислення додаткової пенсії мав керуватися нормами ст. 51 Закону України № 796-ХІІ у редакції 06.06.1996р., а тому відмова відповідача здійснити перерахунок додаткової пенсії у розмірах визначених цими нормами призвела до порушення прав позивача.
Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі №796-ХІІ.
Статтею 49 Закону N 796-XII передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 51 Закону України № 796-ХІІ, яка набрали чинності з 22.05.2008р., особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком. Особам, віднесеним до категорії 3, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком. Особам, віднесеним до категорії 4, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком.
Позивачу призначена та виплачується додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету", відповідно до якої розрахунок проводиться виходячи з розміру 19,91 грн. Тобто додаткова пенсія позивачу призначена та виплачується у розмірі 19,91 грн. х 30%. Проте, згідно ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким чином, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що дії відповідача щодо відмови в здійсненні позивачу перерахунку та не виплати додаткової пенсій в розмірі, визначеному Законом № 796-ХІІ, призвели до порушення прав позивача, які підлягають захисту в судовому порядку.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права.
Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що при визначенні розміру додаткової пенсій позивачеві застосуванню підлягає ст. 51 Закону України № 796-ХІІ, а не постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Однак, колегія суддів вважає, що судом при ухваленні рішення було порушено приписи ст.ст.99, 100 КАС України, що призвело до частково необґрунтованого задоволення позову.
З набуттям чинності 30.07.2010 року Законом України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 р. № 2453-VІ строк звернення з позовом до адміністративного суду становить шість місяців.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав 04.08.2011року.
Отже, враховуючи дату звернення позивача до суду з адміністративним позовом, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період, за який позивач просить суд захистити його права, колегія суддів приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту з 09.07.07 р.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Таким чином, колегія суддів вважає, що позовні вимоги щодо перерахунок та виплати додаткової пенсії за період з 09.07.2007 року по 04.02.2011року, у зв'язку з пропуском строку для звернення до суду, підлягають залишенню без розгляду.
Крім того колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції в частині обмеження позивачу виплат по 22.07.2011 року, оскільки 14.06..2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", який набрав чинності 19 червня 2011 року. Пунктом 7 частини І зазначеного Закону Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік, а 06.07.2011р. Кабінетом Міністрів України на виконання пункту 7 Закону України від 14.06.2011 року № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" винесено постанову №745, якою встановлено в тому числі мінімальний розмір пенсій для дітей війни, відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Постанова набрала чинності з 23.07.2011 року.
Оскільки з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії при вирішенні спору застосуванню підлягає законодавча норма, що не визнана неконституційною та прийнята пізніше, в даному випадку мають застосовуватись норми Закону України від 14.06.2011 року №3491-VІ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", а не відповідні норми Закону.
Виходячи з викладеного колегія суддів вважає, що при визначенні розміру пенсій позивачеві починаючи з 23.07.2011р. відповідач повинен керуватись положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011р. №745.
Інші доводи апеляційної скарги не впливають на прийняте колегією суддів рішення.
Керуючись п. ст. 155, ст.ст. 160, 167, 195, 196, , 203, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області задовольнити частково.
Постанову Нововодолазького районного суду Харківської області від 05.09.2011р. по справі № 2028/2а-2866/11 скасувати в частині задоволення позовних вимог за період з 09.07.07 року до 04.02.2011року та прийняти в цій частині нову ухвалу, якою позовні вимоги залишити без розгляду
В іншій частині постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)Калиновський В.А.
Судді(підпис) (підпис) Бенедик А.П. Калитка О. М.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Калиновський В.А.