Копія
Справа № 2270/6251/12
про повернення позовної заяви
28 вересня 2012 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Козачок І.С., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України про визнання неправомірними дій міністра оборони України в частині нарахування та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2011 року № 815, визнання незаконної відмови Міністерства оборони України у здійсненні перерахунку та виплати різниці одноразової допомоги, зобов'язання здійснити перерахунок одноразової грошової допомоги та виплатити різницю.
Розглянувши матеріали адміністративного позову, вважаю, що він не підсудний Хмельницькому окружному адміністративному суду та підлягає поверненню позивачу зважаючи на наступне.
Як видно з предмету, підстав та змісту позову, позивач просить визнати протиправними дії відповідача, які полягали у неправильному, на його думку, нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги військовослужбовцю у зв'язку з настанням інвалідності та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити невиплачену частину одноразової грошової допомоги.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Отже, спір, який виник між позивачем та відповідачем має ознаки публічно-правового та може бути вирішений в порядку адміністративного судочинства.
Однак, чинним законодавством України з метою розмежування компетенції між адміністративними судами встановлені правила предметної підсудності.
Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Отже, якщо суб'єктом владних повноважень приймаються будь-які рішення або вчиняються будь-які дії (бездіяльність) з приводу нарахування, обчислення, призначення, перерахунку, здійснення будь-яких виплат на користь фізичної особи, які за своєю суттю є виплатами соціального характеру, розгляд справ стосовно таких рішень, дій та бездіяльності належить до компетенції місцевого загального суду, як суду адміністративної юрисдикції відповідно до п. 4 частини 1 ст.18 КАС України.
Згідно з п. 6 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" від 06.03.2008 року за № 2, порушення правил предметної підсудності є підставою для скасування рішень судів нижчих інстанцій з направленням справи на новий розгляд до належного суду.
Відповідно до пункту 6 частини 3 статті 108 КАС України суд повертає позовну заяву позивачу у разі, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Суд роз'яснює, що даний адміністративний позов може бути поданий позивачем до місцевого загального суду як адміністративного суду з додержанням вимог щодо територіальної підсудності згідно зі статтею 19 КАС України. В силу частини 6 статті 108 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє позивача права звернутись до належного адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись ст. ст. 18, п. 6 ч. 3 ст. 108, ст.165 КАС України, суд -
Адміністративний позов повернути ОСОБА_1
Копію ухвали та позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/І. С. Козачок
"Згідно з оригіналом" Суддя І. С. Козачок