Постанова від 11.12.2012 по справі 2а-8374/12/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2012 р. № 2а-8374/12/1370

12 год. 23 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді Качур Р. П.

За участю секретаря судового засідання Подібки М. З.

позивача ОСОБА_1 розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Самбірської районної державної адміністрації Львівської області та Бісковицької сільської ради Самбірського району Львівської області про визнання протиправними дій, визнання права на земельну частку (пай) та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

28 вересня 2012 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Самбірської районної державної адміністрації Львівської області та Бісковицької сільської ради Самбірського району Львівської області про визнання протиправними дій, визнання права на земельну частку (пай) та зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 11.12.2012 року закрито провадження у справі в частині позовних вимог про визнання за ОСОБА_1 права на середню земельну частку (пай) в селі Бісковичі Самбірського району Львівської області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до рішення сесії Бісковицької сільської ради Самбірського району Львівської області № 346 від 16.03.1994 року позивача було включено до списків осіб, які мають право на середню земельну частку (пай). У серпні 2012 року позивач звернувся до Самбірської районної державної адміністрації Львівської області із заявою про видачу сертифіката на право на середню земельну частку (пай), однак Самбірська районна державна адміністрація відмовила у видачі сертифіката на право на середню земельну частку (пай), оскільки прізвища позивача немає у розпорядженні голови Самбірської районної державної адміністрації Львівської області № 189 від 03.04.1996 року, яким оформлялись та видавались сертифікати на право на середню земельну частку (пай). Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у видачі сертифікату на право на середню земельну частку (пай) неправомірними та просить зобов'язати Самбірську районну державну адміністрацію Львівської області видати сертифікат на середню земельну частку (пай).

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві, просив адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач, Самбірська районна державна адміністрація Львівської області, явки повноважного представника в судове засідання не забезпечила, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання була належним чином повідомлена. 15.10.2012 року надіслала до суду клопотання, у якому повідомила про те, що позовні вимоги визнає.

Відповідач, Бісковицька сільська ради Самбірського району Львівської області, явки повноважного представника в судове засідання не забезпечила, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання була належним чином повідомлена. 31.10.2012 року надіслала до суду клопотання, у якому повідомила про те, що позовні вимоги визнає, просить справу розглядати у відсутності представника сільської ради.

Суд, враховуючи неявку відповідачів, належним чином повідомлених про дату, час та місце проведення судового засідання, вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи в їх сукупності, суд встановив наступні факти та правовідносини.

Ухвалою Бісковицької сільської ради Самбірського району Львівської області № 346 від 16.03.1994 року затверджено списки осіб, які мають право на отримання середньої земельної частки (паю) відповідно до додатків № 2, 3. ОСОБА_1 зазначена під № 344 у списку осіб, які мають право на отримання середньої земельної частки (паю).

Розпорядженням голови Самбірської районної державної адміністрації Львівської області № 189 від 03.04.1996 року «Про видачу сертифікатів на право на земельну частку (пай) особам, що мають право на середню земельну частку згідно статті 6 Земельного кодексу України по Бісковицькій сільській Раді народних депутатів»затверджено середню земельну частку (пай) по Бісковицькій селянській спілці власників селянських господарств в умовних кадастрових гектарах розміром по 1,6 га кожна, без визначення меж цієї частки в натурі; Відділ земельних ресурсів району зобов'язано зареєструвати і видати сертифікати на право на земельну частку (пай) особам, які мають право на середню земельну частку в Бісковицькій селянській спілці власників селянських господарств згідно з додатком. У Додатку № 1 до вказаного розпорядження зазначено перелік осіб та розрахунок розміру земельної частки (паю) в умовних кадастрових гектарах. У зазначеному переліку прізвище позивача відсутнє.

На звернення позивача про включення в списки осіб, які мають право на земельну частку (пай) по Бісковицькій сільській раді Самбірською районною державною адміністрацією Львівської області 17.08.2012 року надано відповідь № 343-Б/04-13, відповідно до якої рішення сесії Бісковицької сільської ради Самбірського району Львівської області № 346 від 16.03.1994 року не є підставою для видачі сертифікату. Сертифікати на право на земельну частку (пай) оформлялись та видавались пайовикам СВСГ «Бісковицьке»на підставі розпорядження голови Самбірської районної державної адміністрації Львівської області № 189 від 03.04.1996 року, у списках якого немає прізвища позивача.

Приймаючи рішення, суд виходив з наступного.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 25 Земельного кодексу України при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).

Рішення про приватизацію земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій приймають органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень за клопотанням працівників цих підприємств, установ та організацій.

Указом Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям»встановлено, що паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільсько-господарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.

Відповідно до п. 2 цього ж Указу право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.

Згідно з п. 5 цього ж Указу видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією.

Стосовно позовної вимоги про визнання дій Самбірської районної державної адміністрації Львівської області щодо відмови позивачу у видачі сертифіката на право на середню земельну частку (пай) неправомірними Суд встановив наступне.

Право позивача на отримання середньої земельної частки (паю) встановлено Ухвалою Бісковицької сільської ради Самбірського району Львівської області № 346 від 16.03.1994 року.

Під час формування списку осіб, які мають право на середню земельну частку в Бісковицькій селянській спілці власників селянських господарств Самбірська районна державна адміністрація Львівської області була зобов'язана включити позивача у вказаний список та відповідно до розпорядження голови Самбірської районної державної адміністрації Львівської області видати сертифікат на отримання середньої земельної частки (паю). Вказаних дій відповідачем зроблено не було, чим порушено право позивача на отримання сертифіката на отримання середньої земельної частки (паю).

З огляду на наведене відповідач був зобов'язаний вчинити дії щодо видачі позивачу сертифіката на отримання середньої земельної частки (паю), оскільки в останнього наявне право на отримання середньої земельної частки (паю).

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази Суд дійшов висновку про протиправність дій Самбірської районної державної адміністрації Львівської області щодо відмови позивачу у видачі сертифіката на право на середню земельну частку (пай).

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Самбірської районної державної адміністрації Львівської області видати позивачу сертифікат на право на середню земельну частку (пай) Суд дійшов висновку про відмову у її задоволенні з тих підстав, що на відповідача покладено обов'язок видавати сертифікат на право на середню земельну частку (пай). Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість такого рішення інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, що належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень. Суд не може втручатися у компетенцію органів державної виконавчої влади, а тому підстав для задоволення цієї частини позовних вимог немає.

Крім того суд вважає за необхідне зазначити про те, що обраний позивачем спосіб захисту його порушених прав не у повній мірі захищає його порушені права та інтереси та відновлює їх. Для відновлення порушеного права позивача на отримання середньої земельної частки (паю) відповідачу необхідно вчинити дії щодо внесення змін до розпорядчих документів, на підставі яких управненим особам видавались сертифікати на право на середню земельну частку (пай).

Відповідно до ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи наведені обставини, а також докази, наявні у матеріалах справи, та повне визнання позовних вимог відповідачами, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Самбірську районну державну адміністрацію Львівської області внести зміни у Розпорядження голови Самбірської районної державної адміністрації Львівської області № 189 від 03.04.1996 року «Про видачу сертифікатів на право на земельну частку (пай) особам, що мають право на середню земельну частку згідно статті 6 Земельного кодексу України по Бісковицькій сільській Раді народних депутатів»шляхом внесення ОСОБА_1 до списку осіб, яким затверджено середню земельну частку (пай) по Бісковицькій спілці власників селянських господарств на території Бісковицької сільської Ради народних депутатів. Вказаними діями відповідача буде відновлено право позивача на отримання сертифіката на право на середню земельну частку (пай), позивач буде мати можливість отримати середню земельну частку (пай) в натурі.

Визначаючи межі захисту прав, свобод та інтересів позивача суд виходить з того, що зобов'язання відповідача внести зміни у Розпорядження голови Самбірської районної державної адміністрації Львівської області № 189 від 03.04.1996 року не завдасть шкоди суспільним інтересам, а тому такі заходи є співмірними як з заявленими вимогами, так і з інтересами третіх осіб та суспільства в цілому.

Відповідно до ст. 49, 70 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень.

Таким чином, Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог стосовно визнання неправомірними дій Самбірської районної державної адміністрації Львівської області щодо відмови у видачі сертифіката на право на середню земельну частку (пай). Також Суд вважає за необхідне з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача зобов'язати Самбірську районну державну адміністрацію Львівської області внести зміни у Розпорядження голови Самбірської районної державної адміністрації Львівської області № 189 від 03.04.1996 року «Про видачу сертифікатів на право на земельну частку (пай) особам, що мають право на середню земельну частку згідно статті 6 Земельного кодексу України по Бісковицькій сільській Раді народних депутатів»шляхом внесення ОСОБА_1 до списку осіб, яким затверджено середню земельну частку (пай) по Бісковицькій спілці власників селянських господарств на території Бісковицької сільської Ради народних депутатів. Щодо решти позовних вимог, то у їх задоволенні слід відмовити повністю.

У відповідності до вимог ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати дії Самбірської районної державної адміністрації Львівської області щодо відмови у видачі сертифіката на право на середню земельну частку (пай) неправомірними.

3. Зобов'язати Самбірську районну державну адміністрацію Львівської області внести зміни у Розпорядження голови Самбірської районної державної адміністрації Львівської області № 189 від 03.04.1996 року «Про видачу сертифікатів на право на земельну частку (пай) особам, що мають право на середню земельну частку згідно статті 6 Земельного кодексу України по Бісковицькій сільській Раді народних депутатів»шляхом внесення ОСОБА_1 до списку осіб, яким затверджено середню земельну частку (пай) по Бісковицькій спілці власників селянських господарств на території Бісковицької сільської Ради народних депутатів.

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

5. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 21 (двадцять одну) грн. 46 коп. сплаченого судового збору.

Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано 14 грудня 2012 року.

Суддя Качур Р.П.