Ухвала від 17.12.2012 по справі 1622/2а-10452/12

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2012 р.Справа № 1622/2а-10452/12

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: П'янової Я.В.

Суддів: Зеленського В.В. , Чалого І.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації на постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 06.12.2011р. по справі № 1622/2а-10452/12

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації , Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області

третя особа Головне управління Державного казначейства України у Полтавській області

про визнання дій органу праці та соціального захисту населення незаконними та стягнення недоплаченої одноразової щорічної грошової допомоги до 5 травня 2011 року учаснику війни,

ВСТАНОВИЛА:

07.11.2011 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, в якому просив визнати дії органів праці і соціального захисту населення щодо виплати надбавки як учаснику війни в зниженому розмірі незаконними та стягнути з Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації недоплачену у 2011 році суму одноразової щорічної грошової допомоги у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.

Постановою Октябрського районного суду м. Полтава від 06.12.2011 року позов ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської області державної адміністрації, Центру по нарахуванню грошових виплат при Головному управлінні праці та соціальному захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації - задоволено.

Визнано дії Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської області державної адміністрації, Центру по нарахуванню грошових виплат при Головному управлінні праці та соціальному захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації з не нарахуванню та невиплати ОСОБА_1 щорічної газової грошової допомоги за 2011 рік у розмірі, встановленому ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - протиправними.

Зобов'язано Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської області державної адміністрації, Центр по нарахуванню грошових виплат при Головному управлінні праці та соціальному захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації здійснити нарахування та сплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги за 2011 рік у розмірі, встановленому ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням здійснених виплат.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з такого.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік відповідно до ст. 14 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", проте відповідач неправомірно відмовив у проведенні перерахунку даної допомоги.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність захисту прав позивача на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік, а також зобов'язав відповідача забезпечити виплату даної допомоги за вказаний період відповідно до ст. 14 „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Колегія суддів частково погоджується з даним висновком суду першої інстанції та вважає оскаржувану постанову такою, що постановлена з порушенням норм процесуального права, що призвели до неправильного вирішення справи, виходячи з такого.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом 07.11.2011 року із вимогами щодо захисту його порушених прав за 2011 рік.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Тобто, чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс на інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").

Згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України (в редакції, яка діяла до 30.07.2010 року) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлювався річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

30.07.2010 року Законом України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 року зазначений строк звернення з позовом до адміністративного суду було скорочено до шести місяців.

Таким чином, перебіг шестимісячного строку розпочався з 30.07.2010 року, оскільки до цієї дати для звернення до суду з позовом було встановлено один рік.

Отже, враховуючи дату звернення позивача до суду з адміністративним позовом, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період, за який позивач просить суд захистити його права, колегія суддів приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту лише з 07.05.2011 року.

З матеріалів справи вбачається, що до 5 травня позивачу сплачена щорічна разова грошова допомога за 2011 рік - в квітні 2011 року.

Зазначені виплати до 5 травня здійснюються щороку та мають разовий характер. Таким чином, право особи на їх отримання та обов'язок органів соціального захисту населення здійснити такі виплати припиняються з моменту виплати певних сум, розмір яких визначається відповідно до законодавства, що діє на час здійснення виплат.

Відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

З матеріалів справи таких підстав не вбачається. Доказів поважності пропуску строку на звернення до суду з позовом позивачем не надано.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для поновлення позивачеві строку звернення до суду за захистом своїх прав за 2011 рік.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотримання норм процесуального права.

Таким чином, внаслідок неправильного застосування норм ч.2 ст.99 КАС України, постанова суду першої інстанції не може бути визнана законною, а тому підлягає скасуванню, а позов згідно приписів ст. 100 КАС України - залишенню без розгляду.

Керуючись ст.ст. 99, 100, 160, 167, 195, 196, 197, п.4 ст. 198, 203, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації задовольнити частково.

Постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 06.12.2011р. по справі № 1622/2а-10452/12 скасувати.

Позов ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації , Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, третя особа Головне управління Державного казначейства України у Полтавській області про визнання дій органу праці та соціального захисту населення незаконними та стягнення недоплаченої одноразової щорічної грошової допомоги до 5 травня 2011 року учаснику війни залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)П'янова Я.В.

Судді(підпис) (підпис) Зеленський В.В. Чалий І.С.

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: П'янова Я.В.