Постанова від 17.12.2012 по справі 1570/5783/2012

Справа № 1570/5783/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2012 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Юхтенко Л.Р.,

при секретарі судового засідання -Каракаш Ю.І.,

за участю

представника позивача -Хоменко-Покровщук Л.В., за довіреністю

представника відповідача -Вацков М.Г., за довіреністю

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Комунального закладу «Котовська загальноосвітня школа інтернат I-II ступенів для дітей сиріт і дітей позбавлених батьківського піклування»до Державної фінансової інспекції в Одеській області, завідуючої сектору інспектування у бюджетній сфері Котовської об'єднаної державної фінансової інспекції в Одеській області Нещадімової Віти Миколаївни про визнання неправомірними дій відповідачів при складанні акту в частині зайвої оплати коштів у сумі 25515,0 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Комунальний заклад «Котовська загальноосвітня школа інтернат I-II ступенів для дітей сиріт і дітей позбавлених батьківського піклування»звернувся з позовом до Державної фінансової інспекції в Одеській області, завідуючої сектору інспектування у бюджетній сфері Котовської об'єднаної державної фінансової інспекції в Одеській області Нещадімової Віти Миколаївни, в якому просить визнати неправомірними дії відповідачів при складанні акту в частині зайвої оплати коштів у сумі 25515,0 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач не погоджується з висновком акту ревізії фінансово-господарської діяльності (акт №830-38/048 від 06.07.2012 року) щодо необґрунтованого проведення оплати за путівки ДП «Дитячому оздоровчому табору «Автодорожник»школою-інтернат у сумі 25515,0 грн., в результаті чого школі-інтернат завдано шкоди (збитків) на суму 25515,0 грн., оскільки згідно з актом передачі вихованців школи-інтернату всі діти школи-інтернату в кількості 116 осіб (перший акт) та 14 осіб (другий акт) були передані на оздоровлення до ДП «Дитячому оздоровчому табору «Автодорожник», у зв'язку з чим позивач просить суд визнати неправомірними дії відповідачів при складанні акту ревізії від 06.07.2012 року № 830-38/048 в частині встановлення порушення щодо здійснення зайвої оплати ДП «Дитячому оздоровчому табору «Автодорожник»в сумі 25 515 гривень.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник Державної фінансової інспекції в Одеській області в судовому засіданні позов не визнав, просив суд відмовити в його задоволенні.

Відповідач - завідуюча сектору інспектування у бюджетній сфері Котовської об'єднаної державної фінансової інспекції в Одеській області Нещадімова Віта Миколаївна у відкрите судове засідання не з'явилась, належним чином та завчасно повідомлена про дату, час та місце проведення судового засідання, про що свідчить розписка (а.с. 112).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступні обставини та факти.

Відповідно до пункту 1.3.1.1 плану контрольно-ревізійної роботи Котовської об'єднаної державної інспекції на I-й квартал 2012 року на підставі направлень на проведення ревізії від 31.05.2012 року №056, від 29.03.2012 року №29, від 05.06.2012 №057, від 24.05.2012 року №051, виданих начальником Котовської об'єднаної державної інспекції, ревізійною групою у складі заступника начальника Котовської об'єднаної державної інспекції Хомко І.І., завідувача сектору інспектування у бюджетній сфері Котовської об'єднаної державної фінансової інспекції в Одеській області Нещадімової В. М., провідного державного фінансового інспектора Дроздової О.М., старшого державного фінансового інспектора Митник В.В., проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Комунального закладу «Котовська загальноосвітня школа інтернат I-II ступенів для дітей сиріт і дітей позбавлених батьківського піклування»за період 2010-2011 року та завершений звітний період 2012 року.

За результатами проведеної ревізії складений та підписаний завідуючим сектору інспектування у бюджетній сфері Котовської об'єднаної державної фінансової інспекції в Одеській області Нещадімовою Вітою Миколаївною акт фінансово-господарської діяльності Комунального закладу «Котовська загальноосвітня школа інтернат I-II ступенів для дітей сиріт і дітей позбавлених батьківського піклування»за період 2010-2011 року та завершений звітний період 2012 року №830-38/048 від 06.07.2012 року.

Відповідно до висновків вказаного акту, за позивачем встановлено, в тому числі необґрунтоване проведення оплати за путівки ДП «Дитячому оздоровчому табору «Автодорожник»коштів у сумі 25 515 гривень, в результаті чого школі-інтернат завдано шкоди (збитків) на суму 25 515 гривень.

Не погоджуючись із встановленим у акті перевірки порушенням позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідачів при складанні акту в частині зайвої оплати коштів у сумі 25515,0 грн.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

Частина 2 ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 1 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»№2939 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), державна контрольно-ревізійна служба складається з Головного контрольно-ревізійного управління України контрольно-ревізійних управлінь в Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, контрольно-ревізійних підрозділів (відділів, груп) в районах містах і районах у містах.

Указом Президента України № 499/2011 від 23 квітня 2011 року затверджено Положення про Державну фінансову інспекцію України.

Згідно з п. 1 Положення, Державна фінансова інспекція (Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Постановою Кабінету Міністрів України № 765 від 20.07.2011 року утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної фінансової інспекції шляхом перетворення територіальних органів Головного контрольно-ревізійного управління за переліком згідно з додатком та установлено, що територіальні органи Головного контрольно-ревізійного управління, які перетворюються, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам, які утворюються згідно з пунктом 1 цієї постанови.

Відповідно ст.2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»№2939-ХІІ від 26.01.1993р. (надалі Закон №2939-ХІІ), головним завданням органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі-підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно

від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

Згідно ст.11 Закону України №2939-ХІІ плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова ревізія. Право на проведення планової виїзної ревізії підконтрольних установ надається лише у тому разі, коли їм не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної ревізії надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.

Порядок проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією та її територіальними органами затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №550 від 20.04.2006р.

Судом встановлено, що проведеною плановою ревізією фінансово-господарської діяльності Комунального закладу «Котовська загальноосвітня школа інтернат I-II ступенів для дітей сиріт і дітей позбавлених батьківського піклування»було встановлено необґрунтоване проведення оплати за путівки ДП «Дитячому оздоровчому табору «Автодорожник»школою-інтернат коштів у сумі 25515,0 грн., в результаті чого школі-інтернат завдано шкоди (збитків) на суму 25515,0 грн.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що виявлене перевіряючим порушення було зроблене на підставі первинних документів школи-інтернат, згідно з яких дев'ять вихованців школи-інтернату із переліку осіб, що направлялися на оздоровлення, на підставі заяв отримали дозвіл на проведення літніх канікул за межами школи, де фактично й перебували, у зв'язку з чим загальна вартість придбаних путівок, для дітей, які фактично не оздоровлювалися становить 25515,0 грн.

У відкритому судовому засіданні представник позивача пояснив, що дійсно на підставі отриманих дозволів на проведення літніх канікул за межами школи, дев'ять вихованців школи у червні та липні місяцях перебували за межами школи, однак у серпні місяці вони повернулись до школи та були передані на оздоровлення до Дитячого оздоровчого табору «Автодорожник», де вони фактично перебували, що підтверджено актами прийому-передачі дітей та зворотними талонами до путівок на цих дев'ять дітей.

Також, судом встановлено, що згідно з проведеної фахівцями Державної фінансової інспекції зустрічної звірки ДП «Дитячого оздоровчого табору «Автодорожник»(акт здачі-приймання робіт від 21.08.2011 року, книга реєстрації відпочиваючих за 2011 рік) встановлено, що з 01.08.2011 року по 21.08.2011 року було передано на оздоровлення та оздоровлено саме 116 вихованців школи інтернату за відповідним списком із зазначенням ім'ям, по-батькові, та дати народження кожного з вихованців, а у період з 04.08.2011року по 24.08.2011 року (акт здачі-прийняття робіт від 24.08.2011 року, книга реєстрації відпочиваючих за 2011 рік) було передано на оздоровлення та оздоровлено саме 14 вихованців школи інтернату за відповідним списком із зазначенням ім'ям, по-батькові, та дати народження кожного з вихованців, що відповідає даним Комунального закладу «Котовська загальноосвітня школа інтернат I-II ступенів для дітей сиріт і дітей позбавлених батьківського піклування», що зафіксовано в довідці зустрічної звірки від 26.06.2012 року № 840-26/80.

Перебування вказаних дітей за переліком в Дитячому оздоровчому таборі «Автодорожник» підтверджено зворотними талонами до путівок.

Враховуючи те, що зафіксоване в акті порушення щодо необґрунтованого проведення оплати за путівки ДП «Дитячому оздоровчому табору «Автодорожник»школою-інтернат коштів у сумі 25515,0 грн. не відповідає фактам, встановленим фахівцями Державної фінансової інспекції під час проведення зустрічної звірки ДП «Дитячого оздоровчого табору «Автодорожник»та матеріалам справи, та за відсутністю інших доказів, які б могли підтвердити відсутність цих дітей в таборі, суд дійшов висновку, що дії завідуючої сектору інспектування у бюджетній сфері Котовської об'єднаної державної фінансової інспекції в Одеській області Нещадімової Віти Миколаївни при складанні акту ревізії від 06.07.2012 року № 830-38/048 в частині становлення порушення щодо здійснення зайвої оплати ДП «Дитячому оздоровчому табору «Автодорожник»в сумі 25 515 гривень, без урахування фактів, встановлених фахівцями Державної фінансової інспекції під час проведення зустрічної звірки ДП «Дитячого оздоровчого табору «Автодорожник» не відповідають критеріям, наведеним у статті 2 КАС України, а відтак, є протиправними.

Посилання перевіряючого в акті ревізії на встановлені розбіжності в датуванні договору не свідчать проте, що вказані діти фактично були відсутні на оздоровленні в таборі та відповідно позивач необґрунтовано оплатив за них путівки в сумі 25 515 грн. Крім того, з акту ревізії видно, що перевіряючим не були встановлені розбіжності в вартості путівки.

Відповідно до ст. 12 Закону №2939-ХІІ, службові особи органів державного фінансового контролю зобов'язані суворо додержувати Конституції України, законів України, прав та інтересів громадян, підприємств, установ і організацій, що охороняються законом. За невиконання або

неналежне виконання службовими особами органів державного фінансового контролю своїх обов'язків вони притягаються до дисциплінарної та кримінальної відповідальності відповідно до

чинного законодавства.

Згідно зі ст. 13 вказаного Закону, дії або бездіяльність посадових осіб органу державного фінансового контролю можуть бути оскаржені в судовому або адміністративному порядку.

Одночасно, суд вважає, що слід відмовити позивачу у задоволенні вказаних вимог пред'явлених до Державної фінансової інспекції в Одеській області, за недоведеністю того, що вказані дії були вчинені цим відповідачем.

Згідно з ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 94 КАС України.

З огляду на вищевикладене, відповідно до положень Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»та Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією та її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №550 від 20.04.2006р. та керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159-163, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Комунального закладу «Котовська загальноосвітня школа інтернат I-II ступенів для дітей сиріт і дітей позбавлених батьківського піклування»до Державної фінансової інспекції в Одеській області, завідуючої сектору інспектування у бюджетній сфері Котовської об'єднаної державної фінансової інспекції в Одеській області Нещадімової Віти Миколаївни про визнання неправомірними дій відповідачів при складанні акту в частині зайвої оплати коштів у сумі 25515,0 грн. -задовольнити частково.

Визнати протиправними дії завідуючої сектору інспектування у бюджетній сфері Котовської об'єднаної державної фінансової інспекції в Одеській області Нещадімової Віти Миколаївни при складанні акту ревізії від 06.07.2012 року № 830-38/048 в частині встановлення порушення щодо здійснення зайвої оплати ДП «Дитячому оздоровчому табору «Автодорожник»в сумі 25 515 гривень.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку та строки передбачені ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови складений та підписаний 17 грудня 2012 року.

Суддя: /підпис/

З оригіналом згідно:

Суддя Л.Р. Юхтенко

.