Постанова від 18.12.2012 по справі Б3/124-12

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" грудня 2012 р. Справа№ Б3/124-12

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Пантелієнка В.О.

суддів: Верховця А.А.

Шипка В.В.

за участю секретаря Корінної А.О.,

та представників:

ліквідатор - Вершинін А.О. - паспорт,

від ДПІ у Подільському районі м.Києва ДПС - Перепел юк О.В. -

дов. №4699/9/10 від 10.09.2012р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі м.Києва Державної податкової служби (далі - ДПІ у Подільському районі м.Києва ДПС)

на постанову

господарського суду Київської області

від 31.10.2012р.

у справі №Б3/124-12 (суддя Лопатін А.В.)

за заявою боржника Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ)

«Еколоджі Дистриб'юшн ЛТД»

про банкрутство,

ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду Київської області від 31.10.2012р. у справі № Б3/124-12 визнано ТОВ «Еколоджі Дистриб'юшн ЛТД» банкрутом. Відкрито ліквідаційну процедуру по відношенню до банкрута. Призначено ліквідатором банкрута Вершиніна Андрія Олександровича (ідентифікаційний номер 2431106452).

Не погоджуючись із вказаною постановою, ДПІ у Подільському районі м.Києва ДПС звернулась до Київського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, у якій просить скасувати постанову місцевого суду і припинити провадження у справі, оскільки названою податковою інспекцією не проводилася перевірка передбачена п.п.78.1.7 ст.78 Податкового кодексу України, а боржник досі перебуває на податковому обліку в ДПІ у Подільському районі м.Києва ДПС.

У відзиві на апеляційну скаргу ліквідатор ТОВ «Еколоджі Дистриб'юшн ЛТД» Вершинін А.О. просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення ліквідатора і представника ДПІ у Подільському районі м.Києва, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, Київський апеляційний господарський суд вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини 2 статті 41 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до вимог ч.2 ст.101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Учасником ТОВ «Еколоджі Дистриб'юшн ЛТД» було вирішено припинити господарську діяльність ТОВ «Еколоджі Дистриб'юшн ЛТД» шляхом його ліквідації, що підтверджується протоколом №3 від 15.05.2012 р. (а.с.30-31). У відповідності до зазначеного рішення було звільнено з посади директора боржника Вершиніна А.О. та призначено останнього ліквідатором ТОВ «Еколоджі Дистриб'юшн ЛТД».

Оголошення про припинення діяльності ТОВ «Еколоджі Дистриб'юшн ЛТД» шляхом ліквідації було розміщено в офіційному спеціалізованому друкованому засобі масової інформації "Бюлетень державної реєстрації" від 25.05.2012р. № 214 (14) (а.с.42).

Ліквідатор боржника - ТОВ «Еколоджі Дистриб'юшн ЛТД» звернувся до господарського суду Київської області із заявою про порушення справи про банкрутство, у зв'язку з відсутністю майна для задоволення вимог кредиторів в порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Ухвалою господарського суду Київської області від 12.10.2012р. було порушено провадження у справі, її розгляд призначено на 31.10.2012р., введено мораторій на задоволення вимог кредиторів в порядку статті 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та зобов'язано боржника подати до місцевого суду аудиторський висновок про результати перевірки фінансового стану останнього.

Відповідно до відомостей про кредиторську заборгованість, ТОВ «Еколоджі Дистриб'юшн ЛТД», станом на 07.09.2012 р., має кредиторську заборгованість в розмірі 365000,00 грн. перед ПП "Юридична компанія "Гранд Де Юре", що підтверджується претензією останнього від 12.06.2012 р. № 16-06/4-12, договором № МД-46 про надання послуг та договором поруки № Д-7/08 від 07.08.2010 р.

З відомості ліквідатора боржника від 07.09.2012 р. № 44/09-12 вбачається, що станом на 07.09.2012 р. заборгованість боржника перед працівниками відсутня, дебіторська заборгованість у підприємства відсутня.

За ТОВ «Еколоджі Дистриб'юшн ЛТД» земельні ділянки не обліковуються, що підтверджується листом Управління Держкомзему у Білоцерківському районі Київської області від 03.08.2012 р. № 06-7/541, право власності на об'єкти нерухомого майна також не зареєстровано. Підтвердженням названої обставини є лист КП Київської обласної ради "Білоцерківське бюро технічної інвентаризації" від 25.07.2012 р. № 2478.

За ТОВ «Еколоджі Дистриб'юшн ЛТД» транспортних засобів не значиться, підтвердженням чого є лист Білоцерківського РЕВ ДАІ при УДАІ ГУМВС України у Київській області від 25.07.2012р. № 636.

Ліквідатором боржника було повідомлено ДПІ про припинення ТОВ «Еколоджі Дистриб'юшн ЛТД» як платника податків, що підтверджується відповідною заявою від 06.09.2012 р. № 45/09-12 з відміткою податкової інспекції про отримання від 10.09.2012 р.

Із залученого до матеріалів справи аудиторського висновку від 25.09.2012р., складеного на основі аудиту, який було проведено аудитором Книжник Л.Ю (сертифікат серії № 006826 від 06.07.2011 р.) та аудитором Рубановська К.І. (сертифікат серії № 002301 від 06.06.1995 р.) Приватного підприємства аудиторської фірми "Інсайт" та проміжного ліквідаційного балансу станом на 07.09.2012 р. вбачається, що активи на дату складення ліквідаційного балансу у ТОВ«Еколоджі Дистриб'юшн ЛТД» відсутні.

Згідно з вимогами ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" неплатоспроможність - неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку їх сплати грошові зобов'язання перед кредиторами, в тому числі по заробітній платі, а також виконати зобов'язання щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів), не інакше, як через відновлення платоспроможності.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Частиною 1 ст.104 ЦК України встановлено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

Згідно вимог ст. 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до Єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 105 ЦК України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 110 ЦК України, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 111 ЦК України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 60 Господарського кодексу України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку з перевіркою органом державної податкової служби, у якому перебуває на обліку суб'єкт господарювання.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про господарські товариства» з дня призначення ліквідаційної комісії до неї переходять повноваження по управлінню справами товариства. Ліквідаційна комісія у триденний строк з моменту її призначення публікує в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення господарського товариства та про порядок і строк заявления кредиторами вимог до нього, забезпечує визначення вартості майна товариства в порядку, встановленому законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність, виявляє його дебіторів і кредиторів та розраховується з ними, вживає заходів до оплати боргів товариства третім особам, а також його учасникам, складає ліквідаційний баланс та подає його вищому органу товариства або органу, що призначив ліквідаційну комісію.

Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути підтверджені аудитором (аудиторською фірмою), за винятком товариств з річним господарським оборотом менш як двісті п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів.

Тільки після оцінки вартості наявного майна боржника, в порядку ст. 60 Господарського кодексу України, публікації комісією з припинення юридичної особи повідомлення і в порядку ч. 4 ст. 105 ЦК України для виявлення кредиторів, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та проходження позапланової (ліквідаційної) перевірки, можливе звернення до господарського суду, після закінчення строку, який передбачений ч. 4 ст. 105 ЦК України, із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яка передбачає спрощену процедуру банкрутства.

Як вбачається з матеріалів справи, місцевим судом не з'ясовано, чи було додержано ліквідатором, при поданні до ДПІ у Подільському районі м.Києва ДПС заяви за формою №8-ОПП, вимог наказу Міністерства фінансів України „Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів" №1588, яким передбачено подання крім названої заяви: оригіналу довідки за ф. №4-ОПП; копії розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те установчими документами про припинення; копії розпорядчого документа про утворення комісії з припинення (ліквідаційної комісії) і з яких причин не було проведено перевірку, передбачену п.п.78.1.7 ст.78 Податкового кодексу України.

Приймаючи оскаржувану постанову, місцевий суд наведених обставин не врахував і поспішно задовольнив заяву боржника про його ж банкрутство.

За таких обставин, Київський апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, постанова суду першої інстанції - скасуванню з направленням справи для подальшого розгляду до господарського суду Київської області, під час якого необхідно врахувати наведене вище і прийняти законне та обґрунтоване рішення.

Керуючись ст.101, ст.ст.103-105 ГПК України, ст.ст.1, 7, 9, 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", Київський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ДПІ у Подільському районі м.Києва ДПС задовольнити, постанову господарського суду Київської області від 31.10.2012р. у справі №Б3/124-12 - скасувати.

Справу №Б3/124-12 скерувати для подальшого розгляду до господарського суду Київської області.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня її прийняття.

Головуючий суддя Пантелієнко В.О.

Судді Верховець А.А.

Шипко В.В.