Справа №2-а-6631/11
15 березня 2012 року Дубровицький районний суд Рівненської області у складі головуючого судді Отупор К.М., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі про визнання бездіяльності протиправною, а також про стягнення доплати непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території радіоактивного забруднення та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю,
Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає в не нарахуванні та не виплаті їй доплати до пенсії в розмірі двох мінімальних заробітних плат та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст.39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Крім того просить, зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити їй доплату до пенсії у розмірі двох мінімальних заробітних плат та додаткову пенсію у розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст.39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивачка в судове засідання не з'явилася, до суду надала заяву, в якій просить позов задовольнити частково, відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідач в судове засідання не з'явився, до суду надав заперечення на позов, в задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі, розглянути справу за відсутності його представника.
Судом не визнавалася обов'язковою участь сторін в судовому засіданні. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін на підставі наявних доказів.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши в порядку письмового провадження подані письмові докази, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті, а згідно з ч.1 ст. 39 цього Закону громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата до пенсії в таких розмірах: - у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати; - у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати; - у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.
Судом також встановлено, що обчислення додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, позивачці здійснювалось управлінням ПФУ в Дубровицькому районі Рівненської області на підставі ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції Закону України від 28.12.2007 року №107-VІ) та постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530, виходячи з 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачка є працюючим пенсіонером, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі та проживає на території радіоактивного забруднення - у зоні гарантованого добровільного відселення.
Згідно посвідчення громадянки, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, позивачка віднесена до осіб 3 категорії, що потерпіли внаслідок аварії на ЧАЕС і має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, що були внесені до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Законом України від 28.12.2007 року були визнані неконституційними.
За таких обставин позивачка не має права на підвищення (доплату) до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні гарантованого добровільного відселення в розмірі двох мінімальних заробітних плат та має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком .
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. При розгляді даної справи, суд взяв до уваги принцип верховенства права, передбачений ст.8 Конституції України.
Таким чином, з урахуванням викладеного вище, відмова відповідача у здійсненні перерахунку позивачці додаткової пенсії, є протиправною і такою, що суперечить Конституції та законам України.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»від 14.06.2011 внесено зміни до Прикінцевих положень. Зокрема останні доповненні пунктом 4 в якому зазначено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".
Вищезазначені зміни набрали чинності 19 червня 2011 року.
Однак, на момент набрання чинності Законом України від 14.06.2011 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», Кабінетом Міністрів України не встановлено нового порядку та розміру виплат окремим категоріям громадян.
На виконання пункту 7 Закону України від 14 червня 2011 р. N 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" 06.07.2011 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», якою встановлено новий порядок та розмір виплат окремим категоріям громадян.
Дана постанова набрала чинності лише 23 липня 2011 року.
Беручи до уваги вищенаведене, суд приходить до висновку, що до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України, прийнятої на виконання вимог пункту 4 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», при вирішені питання про виплату доплати до пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяної здоров'ю повинні застосовуватись положення ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідача слід зобов'язати здійснити перерахунок пенсії позивачці з 16 березня 2011 року по 22 липня 2011 року, у відповідності до ст.99 КАС України.
На підставі ст. 19 Конституції України, ст. 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Рішень Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 та від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, керуючись ч. 4 ст. 9, ст. ст. 94, 99-100, 158-163, 183-2, 186, 256 КАС України, суд -
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі щодо не нарахування і невиплати ОСОБА_1 додаткової пенсії в розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком за шкоду заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі, віднесеній до 3 категорії за період з 16 березня 2011 року по 22 липня 2011 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі нарахувати і виплатити ОСОБА_1 додаткову пенсію в розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком за шкоду заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеній до категорії 3 згідно з ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 16 березня 2011 року по 22 липня 2011 року, за виключенням фактично виплачених сум.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Дубровицький районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: підпис.
З оригіналом згідно.
Суддя Дубровицького
районного суду Отупор К.М.