Постанова від 05.12.2011 по справі 2-а-6676/11

Справа №2-а-6676/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2011 року суддя Дубровицького районного суду Рівненської області Отупор К.М., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі про зобов'язання здійснити перерахунок та відшкодування шкоди,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача, що полягають у відмові здійснити перерахунок і виплату їй державної та додаткової пенсії, доплати до пенсії за період з 22.05.2008 року у відповідності до вимог ст.13, ч.4 ст.54, ст.50, ч.3 ст.67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року №796-XII, виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” від 09.07.2003 року №1058-ІV.

Крім того просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок державної та додаткової пенсій, доплати до пенсії у відповідності до вимог ч.1 ст.13, ч.4 ст.54, ст.50, ч.3 ст.67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року №796-XII, державну пенсію у розмірі 3 (трьох) мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, доплату до пенсії в розмірі 2 (двох) мінімальних заробітних плат виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року №1058-ІV, з урахуванням фактично виплачених сум пенсії протягом вказаного часу.

Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі в своїх запереченнях позов не визнав та просить в позові відмовити в повному обсязі.

Судом встановлено, що позивачка є мамою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та отримує пенсію на дитину інваліда захворювання якого повязане з наслідками аварії на ЧАЕС, що підтверджується експертним заключенням №11 (а.с.10).

Згідно ч. 4 ст. 54 ЗУ " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розміри пенсій для дітей-інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 3 мінімальних пенсій за віком.

У відповідності до ст.50 ЗУ ”Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” дітям-інвалідам, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті, а згідно з ч.1 ст. 39 цього Закону громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата до пенсії в таких розмірах: - у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати; - у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати; - у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.

Однак, позивачці як державна так і додаткова, доплата до пенсії пенсії нараховувалась та виплачувалась без урахування вимог ст.ст.39, 50, 54 ЗУ ” Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Позивачка, вважаючи невірно нараховану їй пенсію, звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі із заявою про її перерахунок на що отримала відмову (а.с.11).

Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року, зокрема, були внесенні зміни до ст. 39, 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно з якою громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зазначені зміни були визнані неконституційними і втратили чинність. У зв'язку з цим продовжує діяти попередня редакція ст. 39, 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У відповідності до ст.67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, розмір пенсії повинен збільшуватись у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, отже перерахунок пенсії здійснюється з дня встановленого нового розміру прожиткового мінімуму.

У відповідності до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.

Згідно ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Суд вважає відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивачці незаконною, оскільки з ст.ст.18, 19 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” вбачається, що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо рівня життя населення, що постраждало внаслідок аварії на ЧАЕС.

Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та Закон України “Про державний бюджет України” на відповідний рік має вищу юридичну силу.

Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні розміру пенсій особам, захворювання яких пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС суд вважає, що застосуванню підлягають ч.2 ст.39, ч.1 ст.50 та ч.4 ст.54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не постанови КМ України, які звужують обсяг встановлених законом прав.

При розгляді даної справи, суд взяв до уваги принцип верховенства права, передбачений ст.8 Конституції України.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідача слід зобов'язати здійснити перерахунок пенсії позивачці з 26 березня 2011 року по 22 липня 2011 року, у відповідності до ст.99 КАС України.

Керуючись ст.ст.8, 22, 46 Конституції України, ст.ст.10, 28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ч.1 ст.50, ч.4 ст.54, ст.ст.49, 50, 67, 71 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.ст.160-163, 183-2, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на дитину-інваліда ОСОБА_2 відповідно до ст.ст.39, 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 26 березня 2011 року по 22 липня 2011 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на дитину-інваліда ОСОБА_2 державної пенсії відповідно до ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком, доплати до пенсії відповідно до ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі двох мінімальних заробітних плат, з 26 березня 2011 року по 22 липня 2011 року, за виключенням сум фактично проведеної виплати.

Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць відповідно до п.1 ч1. ст.256 КАС України.

Звільнити позивачку від сплати держмита відповідно до п. 18 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито".

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Дубровицький районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: підпис.

З оригіналом згідно.

Суддя Дубровицького

районного суду ОСОБА_3