Справа № 4c/0523/111/2012
25 червня 2012 року Київський районний суд м. Донецька у складі:
головуючого судді Лях М.Ю.,
при секретарі Тутовій Т.С.
за участі представника ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго»Ревенко Ярослава Євгеновича, представника відділу державної виконавчої служби Київського районного управління юстиції у м. Донецьку Перової Наталії Романівни,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку справу за скаргою ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго»в інтересах «Донецькі електричні мережі»на дії відділу державної виконавчої служби Київського районного управління юстиції у м. Донецьку, зацікавлена особа ОСОБА_3
ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго»в інтересах «Донецькі електричні мережі»звернулося до суду із скаргою на дії відділу державної виконавчої служби Київського районного управління юстиції у м. Донецька посилаючись на те, що ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго»04.04.2012 року було подано до відділу державної виконавчої служби Київського районного управління юстиції у м. Донецька заяву на примусове виконання судового наказу № 2н523\188\12 від 13.02.2012 року Київського районного суду м. Донецька про стягнення з ОСОБА_3 місце проживання: АДРЕСА_1 на 181 грн. 10 коп. та витрати на судовий збір у розмірі 107 грн. 30 коп. грн.
23.05.2012 року на адресу ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго»«Донецькі електричні мережі»надійшла постанова відділу державної виконавчої служби Київського районного управління юстиції у м. Донецька від 04.05.2012 року про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа). В обґрунтуванні винесеної постанови вказано, що у виконавчому документі відсутній реєстраційний номер облікової картки платника податків, що не відповідає вимогам статті 18 Закону України «Про виконавче провадження». Також зазначено, що згідно пункту 3.3 «г»Інструкції з організації примусового виконання рішень для фізичних осіб реєстраційний номер облікової картки платника податків не зазначається у виконавчому документі, якщо особа є іноземцем та законодавством країни, на території якої проживає фізична особа, встановлено інші форми або якщо особа відмовилась його мати через свої релігійні переконання, про що є відмітка у паспорті особи.
В судовому засіданні представник ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго»Ревенко Ярослав Євгенович, що діє на підставі довіреності № 46-12 Д від 03.04.2012 року підтримав доводи викладені в скарзі, просив їх задовольнити.
В судовому засіданні представник відділу державної виконавчої служби Київського РУЮ у м. Донецька Перова Наталія Романівна, яка діє за довіреністю від 21.06.2012 року проти задоволення скарги заперечувала та пояснила, що скаржником не додано документів, що підтверджують сплату судового збору та пропущені строки оскарження постанови про відому в відкритті виконавчого провадження. Вважає, що на підставі Інструкції з організації примусового виконання рішень, затверджену наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02.04.2012 року та статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" правомірно було відмовлено у відкритті виконавчого провадження.
Представник «ДТЕК Донецькобленерго»зазначив, що строк звернення до суду зі скаргою на дії відділу державної виконавчої служби Київського районного управління юстиції у м. Донецьку не пропущений, сплата судового збору за подання скарги на дії відділу державної виконавчої служби не передбачено Законом України «Про судовий збір».
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у справі у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 статті 96 ЦПК України судовий наказ є особливою формою судового рішення, що видається судом за результатами розгляду вимог, передбачених статтею 96 ЦПК України.
Відповідно до ч. 3 статті 96 ЦПК України судовий наказ підлягає виконанню за правилами, встановленими для виконання судових рішень у порядку, встановленому законом.
Вимоги до виконавчого документу передбачені ч. 1 статті 18 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якого у виконавчому документі зазначаються: назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище та ініціали посадової особи, що його видали; дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові за наявності) (для фізичних осіб) стягувача і боржника. їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника за наявності (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника за наявності (для фізичних осіб - платників податків), а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо; резолютивна частина рішення; дата набрання законної (юридичної) сили рішенням; строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Відповідно до ч. 2 статті 103 ЦПК України судовий наказ має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим Законом України "Про виконавче провадження" та обов'язково містити положення про дату видачі судового наказу стягувачу, дату набрання судовим наказом законної сили та строк пред'явлення судового наказу до виконання. Зазначені відомості вносяться до судового наказу у день його видачі стягувачу для пред'явлення до виконання.
Аналіз вищенаведених норм Цивільного процесуального кодексу України та Закону України "Про виконавче провадження" дозволяє зробити висновок, що чинне законодавство України не містить вимоги щодо обов'язковості зазначення у виконавчому документі відомостей про місце, рік народження боржника, його ідентифікаційний номер. Посилання в постанові про відмову у відкритті виконавчого провадження на положення Інструкції з організації примусового виконання рішень, затверджену наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02.04.2012 року не може бути визнано правомірним, оскільки необґрунтовано застосовано той акт, що має нижчу юридичну силу.
Пунктом 3 частини 1 статті 18 Закону України «Про виконавче провадження»передбачено, що відомості відомостей про місце, рік народження боржника, його ідентифікаційний номер вказуються, якщо вони відомі суду, тобто при їх наявності. Відомості про місце, рік народження боржника, його ідентифікаційний номер не були вказані ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго»«Донецькі електричні мережі»в заяві про видачу судового наказу, тому Київський районний суд м. Донецька на момент винесення судового наказу не мав відповідних відомостей про боржника, що відповідно до чинного процесуального законодавства України не було перешкодою для видачі судового наказу.
Крім того, згідно статті 5 Закону України «Про виконавче провадження»державний виконавець при здійсненні виконавчого провадження має право самостійно одержувати необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки, іншу інформацію.
Як було встановлено в судовому засіданні відділ державної виконавчої служби Київського районного управління юстиції у м. Донецька виконавчих дій для встановлення ідентифікаційного номеру боржника не проводила, хоча відповідно до Закону України «Про виконавче провадження»має повноваження самостійно одержати необхідну інформацію. Таким чином суд вважає, що відмова у відкритті виконавчого провадження з підстав не зазначення у виконавчому листі відомостей про місце, рік народження боржника, його ідентифікаційний номер не є перешкодою для відкриття виконавчого провадження, оскільки такі відомості зазначаються у виконавчому листі лише при їх наявності.
Відповідно до статті 283 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до ЦПК України, порушено їх права чи свободи.
Відповідно до статті 385 ЦПК України скаргу може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав чи свобод. Пропущений з поважних причин строк для подання скарги може бути поновлено судом. Враховуючи обставини справи суд вважає за доцільне поновити строк звернення зі скаргою до суду.
Окрім цього, відповідно до статті 2 Закону України «Про судовий збір»за подання до суду скарги на дії державної виконавчої служби сплата судового збору не передбачена.
З огляду на вищенаведене, керуючись статтями 10, 11, 95, 103, 209, 212, 214, 215, 218, 283-389 ЦПК України, пунктом 3 статті 18 Закону України «Про виконавче провадження»суд,-
Скаргу ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго»в інтересах «Донецькі електричні мережі» на дії відділу державної виконавчої служби Київського районного управління юстиції у м. Донецьку -задовольнити.
Зобов'язати відділ державної виконавчої служби Київського районного управління юстиції у м. Донецьку відкрити виконавче провадження за примусовим виконанням судового наказу №2н523\188\12 від 13.02.2012 року, виданого Київським районним судом м. Донецька.
Апеляційну скаргу на ухвалу може бути подано до Апеляційного суду Донецької області через Київський районний суд м. Донецька протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Суддя Київського районного суду
м. Донецька М.Ю. Лях