Постанова від 11.10.2012 по справі 9101/60746/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" жовтня 2012 р. справа № 2а-3742/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Нагорної Л.М.

суддів: Юхименка О.В. Мельника В.В.

за участю секретаря судового засідання - Песенко Н.М.

позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційні скарги Запорізького обласного військового комісаріату, Головного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

на постанову Запорізького районного суду Запорізької області від 29 листопада 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Запорізького обласного військового комісаріату, третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

У листопаді 2011 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Запорізького обласного військового комісаріату ( далі - Відповідач) , третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, відповідно до якого просив визнати протиправними дії Відповідача та зобов'язати його надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням розміру премії з 01.01.2010 року -55% посадового окладу, а з 01.06.2011 року -90% посадового окладу. Позовні вимоги обґрунтовував тим, що згідно наказів Міністра оборони України від 05.11.2010 року № 576; від 28.01.2011 року № 50 та 01.06 2011 року № 355 відбулася зміна одного із видів грошового забезпечення військовослужбовців ( премії), що дає право на перерахунок його пенсії, а відповідно -зобов'язує Відповідача видати йому вказані довідки для подальшого надання їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для проведення перерахунку пенсії. ( а.с. 1-4)

Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та Запорізький обласний військовий комісаріат проти позовних вимог заперечували, посилаючись на те, що оскільки граничні розміри премій, встановлені наказами Міністра оборони України на 2010 та 2011 роки, не зареєстровані в Міністерстві юстиції України та не є законодавчими актами, підстави для видачі вищевказаних довідок для проведення перерахунку пенсії Позивачу згідно статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( далі - Закон 2262) - відсутні ( а.с. 26, 36)

Постановою Запорізького районного суду Запорізької області від 29 листопада 2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено у повному обсязі. Постанова суду обґрунтована тим, що у зв'язку з прийняттям Міністром оборони України Наказів про збільшення розміру премій військовослужбовцям у 2010 та 2011 роках, фактично відбулася зміна розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, у Позивача виникло право на перерахунок пенсії згідно частини 3 статті 63 Закону 2262, тому відмова Відповідача у невидачі таких довідок є неправомірною.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Запорізький обласний військовий комісаріат та Головне Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подали апеляційні скарги, в яких, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просили скасувати постанову Запорізького районного суду Запорізької області від 29 листопада 2011 року та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Апеляційні скарги обґрунтовані тим, що згідно Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 3 статті 63 Закону 2262, такий перерахунок проводиться лише у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну хоча б одного із видів грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців. Оскільки накази Міністра оборони України не є рішенням Кабінету Міністрів України та не є законодавчими актами, так як не зареєстровані в Міністерстві юстиції України,законних підстав для надання довідок, метою отримання яких є перерахунок пенсії Позивача, немає. ( а.с.40, 46-48).

ОСОБА_1 надав заперечення на апеляційні скарги, відповідно до яких просив залишити їх без задоволення, а рішення суду -без змін як законне та обґрунтоване.

Представники Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та Запорізького обласного військового комісаріату в судове засідання не з'явилися, про час та місце проведення судового засідання повідомлялися належним чином.

ОСОБА_1 в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні апеляційних скарг, посилаючись на доводи у наданих до суду запереченнях.

Заслухавши позивача, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах заявлених позовних вимог та доводів апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»з 01.01.2008 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії на умовах постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», що сторонами не заперечується ( а.с.9).

Бездіяльність Запорізького обласного військового комісаріату щодо невидачі позивачу довідок про новий розмір грошового забезпечення у зв'язку з прийняттям наказів Міністра оборони України від 05.11.2010 року № 576; від 28.01.2011 року № 50 та 01.06 2011 року № 355, відповідно до яких, за позицією Позивача, відбулася зміна одного із видів грошового забезпечення військовослужбовців ( премії) та зобов'язання вчинити дії щодо видачі таких довідок, метою отримання яких є перерахунок пенсії ОСОБА_1 -і є предметом даного спору.

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов'язуючи Відповідача надати йому довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням розміру премії з 01.01.2010 року -55% посадового окладу, а з 01.06.2011 року -90% посадового окладу, суд першої інстанції виходив з того, що у зв'язку з прийняттям Міністром оборони України Наказів про збільшення розміру премій військовослужбовцям у 2010 та 2011 роках , фактично відбулася зміна розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців. У Позивача виникло право на перерахунок пенсії згідно частини 3 статті 63 Закону 2262, тому відмова Відповідача у невидачі таких довідок є неправомірною.

При цьому щодо фактичних обставин справи у сторін заперечень не виникало.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи із наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

За наявності вищевказаних обставин Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Дійсно , з 01.01.2010 року наказом Міністра оборони України від 05.11.2010 року № 576 були внесені зміни до наказу Міністра оборони України від 22.07.2010 року № 380 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік», яким військовослужбовцям Збройних сил України офіцерського складу був встановлений розмір щомісячної премії на 2010 рік -55% посадового окладу, а згідно аналогічного наказу № 355 від 25.06.2011 року -з 01.11.2011 року та до кінця поточного року встановлений розмір щомісячної премії 90% посадового окладу. Вказані накази не зареєстровані у Міністерстві юстиції України.

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції не прийняв до уваги положення вищевказаних Законів та те, що розмір премій, довідку про які просить видати Позивач, носить тимчасовий характер, виплата їх дозволена лише в межах видатків на відповідні роки ( 2010 рік та з 01.06.2011 року) і що вказані премії не є зміною хоча би одного із видів грошового забезпечення у розумінні положень частини 3 статті 63 Закону 2262, що виключає можливість врахування їх для проведення перерахунку пенсії Позивача на підставі вищевказаного Закону.

Оскільки метою отримання ОСОБА_1 вказаних довідок є саме перерахунок його пенсії, відповідно, відсутні підстави для зобов'язання Відповідача щодо видачі таких довідок, так як відсутні передбачені Законом 2262 підстави для перерахунку пенсії у 2010 та 2011 роках ( Кабінетом Міністрів України будь-яких постанов з цього приводу не приймалось).

Посилання Позивача, з якими погодився суд першої інстанції, на те, що оскільки Накази Міністра оборони України від 05.11.2010 року № 576 та № 355 від 25.06.2011 року не протирічать постанові Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою керівникам державного органу надано у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовцям, то їх слід приймати до уваги при проведенні перерахунку пенсії, а отже -і видачі відповідних довідок, визнаються колегією суддів помилковими, так як зміна преміювання військовослужбовців у межах асигнувань на відповідні бюджетні періоди не є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям у розумінні положень частини 3 статті 63 Закону 2262 ( премії носять тимчасовий характер та не є зміною розміру одного із видів грошового забезпечення, встановленого законодавчими нормами, що регулюють спірні правовідносини).

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права, а тому, згідно положень статті 202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.

Керуючись п. 3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, 205, 207 КАС України, суд,-

постановив:

Апеляційні скарги Запорізького обласного військового комісаріату, Головного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області -задовольнити.

Постанову Запорізького районного суду Запорізької області від 29 листопада 2011 року -скасувати та прийняти нову постанову.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України , в порядку та у строки, передбачені статтею 212 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 12 жовтня 2012 року.

Головуючий: Л.М. Нагорна

Суддя: О.В. Юхименко

Суддя: В.В. Мельник