Запорізької області
25.12.08 Справа № 7/418/08
Суддя Кутищева Н.С.
За позовом: Відкритого акціонерного товариства “Комиш-Зорянський елеватор», смт.Комиш-Зоря, Куйбишевський район, Запорізька область
до відповідача: Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Запоріжжя
про визнання недійсним рішення
За зустрічним позовом: Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Запоріжжя
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства “Комиш-Зорянський елеватор», смт.Комиш-Зоря, Куйбишевський район, Запорізька область
про стягнення 3000 грн. штрафу
Суддя Кутіщева Н.С.
За участю представників сторін:
від позивача (відповідач за зустрічним позовом) не з'явився;
від відповідача (позивач за зустрічним позовом) Петріванов А.О., довір. № 122 від 17.09.2008 року; Хохотва Г.П., довір. № 138 від 14.10.2008 року
Заявлено позовні вимоги про визнання недійсним рішення Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 19-рш від 25.06.2008 року.
Ухвалою суду від 02.10.2008 року позовна заява прийнята до провадження, судове засідання призначено на 01.12.2008 року. Ухвалою виконуючого обов'язки голови господарського суду Запорізької області Проскурякова К.В. від 01.12.2008 року продовжено строк розгляду спору на один місяць, розгляд справи перенесено на 25.12.2008 року.
Запорізьким обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України 25.11.2008 року подано, в порядку ст.60 ГПК України, зустрічний позов про стягнення з ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» 3000 грн. штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Ухвалою від 25.11.2008 року прийнято до провадження зустрічну позовну заяву Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» для спільного розгляду з первісним позовом у справі № 7/418/08; судове засідання призначено на 01.12.2008 року.
Позивач (за первісним позовом) просить визнати недійсним рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 25.06.2008 року № 19-рш, яким: 1. визнано, що Відкрите акціонерне товариство “Комиш-Зорянський елеватор», у період з серпня 2007 року по квітень 2008 року, займає монопольне (домінуюче) становище ринку послуг з переоформлення складських документів з часткою 100 відсотків в межах території, на якій розташований зерновий склад; 2. визнано дії ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» по встановленню з серпня 2007 року по квітень 2008 року вартості послуги з переоформлення права власності зерна в залежності від обсягу зерна, що переоформляється, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п.2 ст.50, п.1 ч.2 ст.13 Закону України “Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з переоформлення складських документів шляхом встановлення цін реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку; 3.за вчинення зазначеного порушення, згідно з ч.2 ст.52 Закону України “Про захист економічної конкуренції», притягнуто ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» до відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 3000 грн.; 4.зобов'язано ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» у двомісячний строк з дня одержання рішення усунути порушення шляхом внесення змін до договору складського зберігання зерна на 2008-2009 роки щодо встановлення розміру тарифу на послугу з переоформлення складських документів -за одне переоформлення.
Позивач (за первісним позовом) вважає, що він не займає монопольне становище, оскільки не має зазначених ознак за ст.12 Закону України “Про захист економічної конкуренції». Таку позицію обґрунтовує тим, що на ринку Запорізької області діє більше 10 елеваторів не менш ніж один в районі. Жоден з елеваторів не завантажується повністю в зв'язку із низькими врожаєм зернових та олійних культур протягом останніх 10 років. Кожен із елеваторів докладає зусилля до залучення клієнтів з інших районів, яким за територіальною розташованістю немає різниці на який хлібоприймальний пункт здавати на зберігання зернові та олійні культури.
За підрахунками позивача (за первісним позовом) за період, що досліджений у рішенні, у відповідача, сума доходів, одержаних за переоформлення зерна, істотно не різниться, якщо застосовувати планову калькуляцію одного переоформлення та планову калькуляцію однієї тонни зерна. ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» вважає, що існує соціальний сенс встановлення переоформлення із розрахунку вартості однієї тонни для вітчизняних сільгосптоваровиробників, який полягає в захисті майнових інтересів дрібних господарств.
Позивач (за первісним позовом) стверджує, що відповідачем невірно розрахована сума штрафу, який застосований в порядку п. 2 ст.52 Закону України “Про захист економічної конкуренції». Зокрема, ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» зазначило, що виручка підприємства від переоформлення за сезон 2007-2008 роки становить 16035 грн. 89 коп., тому сума штрафу із розрахунку 0,02% повинна складати 320 грн. 72 коп.
ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» вказало у позові, що ціни і тарифи на послуги із зберігання, переоформлення зернових та олійних культур на елеваторах не віднесені до сфери державного регулювання, тому відповідачем (за первісним позовом) необґрунтовано зобов'язано позивача внести зміни до договору складського зберігання зерна щодо встановлення розміру тарифу на послугу з переоформлення складських документів - за одне переоформлення. Враховуючи викладене, ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» просить суд задовольнити свої позовні вимоги за первісним позовом.
Відповідачем (за первісним позовом) надано суду клопотання, в якому Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України просить суд припинити провадження у справі № 7/418/08 на підставі п.1 ч.1 ст. 80 ГПК України. Зазначене клопотання відповідач обґрунтовує тим, що позивачем пропущено, визначений ч.1 ст. 60 Закону України “Про захист економічної конкуренції», строк для оскарження рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 25.06.2008 року № 19-рш. За твердженням відповідача (за первісним позовом) вказаний в зазначеній правовій нормі строк є присічним, тому вирішення господарським судом даного спору є неможливим.
25.11.2008 року Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України надало суду відзив на позовну заяву ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор», в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. У відзиві заявник не погодився з позицією позивача (за первісним позовом), що розмір штрафу в рішенні є необґрунтованим. Відповідач (за первісним позовом) вважає, що позивач неправомірно посилається на необхідність застосування при розрахунку суми штрафу виручки ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» від переоформлення складських документів за 2007-2008 роки у сумі 16035 грн. 89 коп., у зв'язку із чим сума штрафу буде становити 320 грн. 72 коп., зазначаючи наступне. Згідно із ч.2 ст.52 Закону України “Про захист економічної конкуренції» за порушення, передбачене п.2 ст. 50 цього Закону, передбачена відповідальність у вигляді накладення штрафу у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф. Тобто, розмір штрафу визначається, виходячи з доходу ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор», отриманого від всієї господарської діяльності, а не окремої послуги. Рішення адмінколегії тервідділення прийнято у 2008 році. Відповідно до вимог законодавства про захист економічної конкуренції у позивача (за первісним позовом) були витребувані відомості про фінансові результати за 2007 рік. Згідно зі звітом про фінансові результати товариства за 2007 рік, розмір доходу (виручки) ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) становить 13547,3 тис.грн., тому розрахунок штрафу є вірним.
Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України в зустрічній позовній заяві просить суд стягнути з ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» штраф у розмірі 3000 грн. за порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Свої позовні вимоги позивач (за зустрічним позовом) обґрунтовує наступним. За результатами розгляду Запорізьким обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України справи № 03/17-08 встановлено, що дії ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» з встановлення, з серпня 2007 року по квітень 2008 року, вартості послуги з переоформлення права власності зерна в залежності від обсягу зерна, що переоформляється, визнані порушенням законодавства про захист економічної конкуренції , передбаченим п.2 ст. 50, п.1 ч.2 ст.13 Закону України “Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з переоформлення складських документів шляхом встановлення таких цін реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку. Рішенням адміністративної колегії тер відділення від 25.06.2008 року № 19-рш “Про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладання штрафу» за вчинене порушення, у відповідності до п.2 ст.52 Закону України “Про захист економічної конкуренції», ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» притягнуто до відповідальності у вигляді накладення штрафу у розмірі 3000 грн. Копія рішення від 25.06.2008 року № 19-рш, надіслана рекомендованим листом від 26.06.2008 року № 03-29.3/03-2436 та отримана відповідачем (за зустрічним позовом) 27.06.2008 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 26.06.2008 року № 435308. Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України стверджує, що у визначений ч.3 ст. 53 Закону України “Про захист економічної конкуренції» строк, ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» не сплатило, накладений штраф у сумі 3000 грн.
25.12.2008 року Запорізьким обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України надані суду пояснення по справі № 7/418/08, в яких відповідач (за первісним позовом) просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» , з огляду на наступне. Відповідач (за первісним позовом) не погоджується з твердженням ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор», що воно не займає монопольне становище на ринку послуг з переоформлення складських документів. При цьому відповідач (за первісним позовом) зазначає, що придбання споживачами послуг зернових складів (елеваторів) з переоформлення документів на зерно з одного власника на іншого поза межами місця визначеного зерновим складом (елеватором) для надання цієї послуги є неможливим, оскільки зазначена послуга може бути надана лише тим зерновим складом (елеватором), що видав складський документ (складську квитанцію) на зерно та не може бути надана споживачу іншим суб'єктом господарювання. Тому, ВАТ «Комиш-Зорянський елеватор" займає монопольне (домінуюче) становище на зазначеному ринку товару з часткою 100 відсотків, оскільки в нього не має жодного конкурента. Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України вважає, що вирішення питання щодо віднесення цін та тарифів на послуги із переоформлення зернових та олійних культур на елеваторах до сфери державного регулювання, не стосується предмету спору. Відповідач (за первісним позовом) зазначив, що конкурентне законодавство не покладає на органи Антимонопольного комітету України здійснення контролю за ціноутворенням у сфері застосування вільних цін і тарифів. Оскільки пунктом 1 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції", встановлення таких цін реалізації товару, які не можливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку, кваліфікується як порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку, то органи Антимонопольного комітету України мають право здійснювати контроль за дотриманням вимог конкурентного законодавства у встановленні та застосування вільних цін і тарифів суб'єктами господарювання-монополістами. У поясненнях по справі Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України не погодилося з позицією ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор», що останнім не вчинено порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 1 ч. 2 ст. 13 Закону України “Про захист економічної конкуренції». При цьому відповідач (за первісним позовом) зазначив, що рішенням тервідділення визнано ВАТ «Комиш-Зорянський елеватор" монополістом на ринку послуги з переоформлення складських документів в межах території власного зернового складу (елеватора), який зловживав монопольним (домінуючим) становищем на ринку, оскільки встановив ціну на вказану послугу без законного та об'єктивного обґрунтування її вартості ринковим умовам. Це в свою чергу, призвело до дискримінації одних суб'єктів господарювання в порівнянні з іншими -при однаковій собівартості послуги з переоформлення складських документів, більше платили ті суб'єкти господарювання, які зберігали великий обсяг продукції на елеваторі, оскільки ціна послуги враховувала обсяг тоннажу зерна, яке переоформлювалось, при тому, що собівартість цієї послуги не залежить від обсягу зерна, що переоформляється.
Ухвали суду від 02.10.2008 року, 25.11.2008 року, 01.12.2008 року були направлені на адреси сторін в установлений законом строк, на адресу господарського суду Запорізької області не повертались.
Згідно п. 26.4.7-1 Роз'яснення президії Вищого господарського суду України № 04-5/609 від 31.05.2002р. “Про внесення змін і доповнень і про визнання таким, що втратило чинність, деяких роз'яснень президії Вищого арбітражного суду України», особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві.
Представник позивача (відповідач за зустрічним позовом) в судове засідання не з'явився, вимоги суду, викладені в попередніх ухвалах суду не виконав, відзив та інші витребувані документи суду не надав, свого повноважного представника в судове засідання без поважних причин не направив.
Згідно ст. 22 ГПК України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
У відповідності із ст. 33 ГПК України, обов'язок доказування і подання доказів покладається на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Докази додаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Неявка представника ВАТ «Комиш-Зорянський елеватор" в судове засідання не звільняє позивача (відповідача за зустрічним позовом) від виконання вимог суду, викладених в попередніх ухвалах суду і направлення суду витребуваних матеріалів.
Згідно ст. 75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами, якщо їх достатньо для вирішення спору по суті. Відповідач (за зустрічним позовом) свої зобов'язання не виконав, не скористався без поважних причин правом на захист своїх інтересів. Не надав суду відзив на позовну заяву чи доказів заперечення.
По клопотанню представника відповідача (позивача за зустрічним позовом) судове засідання ведеться без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
В судовому засіданні 25.12.2008 року судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників відповідача (позивача за зустрічним позовом), суд
Провадження у справі по відношенню ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» розпочато розпорядженням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 14.05.2008 року № 25-р, за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п.2 ст.50, п.1 ч.2 ст.13 Закону України “Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з переоформлення складських документів шляхом встановлення таких цін реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.
Адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України 25.06.2008 року прийнято рішенням № 19-рш, яким: 1. визнано, що Відкрите акціонерне товариство “Комиш-Зорянський елеватор», у період з серпня 2007 року по квітень 2008 року, займає монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з переоформлення складських документів з часткою 100 відсотків в межах території, на якій розташований зерновий склад; 2. визнано дії ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» по встановленню, з серпня 2007 року по квітень 2008 року, вартості послуги з переоформлення права власності зерна в залежності від обсягу зерна, що переоформляється, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п.2 ст.50, п.1 ч.2 ст.13 Закону України “Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з переоформлення складських документів шляхом встановлення цін реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку; 3.за вчинення зазначеного порушення, згідно з ч.2 ст.52 Закону України “Про захист економічної конкуренції», притягнуто ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» до відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 3000 грн.; 4.зобов'язано ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» у двомісячний строк з дня одержання рішення усунути порушення шляхом внесення змін до договору складського зберігання зерна на 2008-2009 роки щодо встановлення розміру тарифу на послугу з переоформлення складських документів -за одне переоформлення.
Відповідно до ч.1 ст. 60 Закону України “Про захист економічної конкуренції» заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено. Таким чином, вказаний строк є присікальним, а закінчення його перебігу пов'язано із зверненням до господарського суду, в порядку встановленому ГПК України.
Рішення Адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 19-рш від 25.06.2008 року було отримано ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» 27.06.2008 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 435308 (копія міститься в матеріалах справи).
Тобто, у відповідності із ч.1 ст. 60 Закону України “Про захист економічної конкуренції», ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» мало право оскаржити рішення № 19-рш від 25.06.2008 року до 27.08.2008 року включно. Проте, в порядку, визначеному чинним процесуальним законодавством України , ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» звернулося до господарського суду із позовом про визнання недійсним вказаного рішення лише 30.09.2008 року. Таким чином, позивач (за первісним позовом) пропустив, визначений законом, строк оскарження оспорюваного рішення Адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України.
Згідно із п.1 ч.1 ст.80 ГПК України, господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Враховуючи викладене, на підставі п.1 ч.1 ст.80 ГПК України, господарський суд вважає за необхідне припинити провадження у справі за первісним позовом.
Відповідно до ч.3 ст.56 Закону України “Про захист економічної конкуренції», особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
Господарським судом з'ясовано, що, станом на 25.12.2008 року, рішення № 19-рш від 25.06.2008 року є чинним. З врахуванням дати одержання ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» вказаного рішення, суд дійшов висновку, що штраф повинен був сплачений відповідачем (за зустрічним позовом) до 27.08.2008 року включно. ВАТ “Комиш-Зорянський елеватор» не надало суду доказів сплати штрафу у розмірі 3000 грн.
На підставі викладеного, вимоги позивача (за зустрічним позовом) є доведеними, нормативно обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно зі ст.ст. 44, 49 ГПК України, судові витрати за зустрічним позовом слід покласти на відповідача, за первісним позовом -залишити за позивачем.
Керуючись, ст.ст. 56,60 Закону України “Про захист економічної конкуренції», ст. ст. 3, 22, 33, 34, 43, 44, 49, 75, п.1 ч.1 ст.80, ст.ст. 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
Припинити провадження по справі за первісним позовом.
Зустрічний позов задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Комиш-Зорянський елеватор» (71030, Запорізька область, Куйбишевський район, смт.Комиш-Зоря, вул. Поштова, б.70, код ЄДРПОУ 00954225, р/р 2600670017 в АППБ “Аваль», м. Запоріжжя, МФО 313582) на користь Державного бюджету Куйбишевського району Запорізької області на рахунок №31113106700152 в ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, код ЄДРПОУ 34676927) штраф у розмірі 3000 (три тисячі) грн.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Комиш-Зорянський елеватор» (71030, Запорізька область, Куйбишевський район, смт.Комиш-Зоря, вул. Поштова, б.70, код ЄДРПОУ 00954225, р/р 2600670017 в АППБ “Аваль», м. Запоріжжя, МФО 313582) на користь Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району м.Запоріжжя, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р 31119095700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22090200, символ банку 095) суму 102 (сто дві) грн. державного мита.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Комиш-Зорянський елеватор» (71030, Запорізька область, Куйбишевський район, смт.Комиш-Зоря, вул. Поштова, б.70, код ЄДРПОУ 00954225, р/р 2600670017 в АППБ “Аваль», м. Запоріжжя, МФО 313582) на користь Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району м.Запоріжжя, банк отримувач: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р31212259700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259) суму 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення вступає в законну силу через 10 днів з дня його підписання.
Рішення підписано “30» грудня 2008 року.
Суддя Н.С.Кутіщева