"15" листопада 2012 р. м. Київ К-37970/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Гордійчук М.П., Конюшка К.В., Бим М.Є.
розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Василівського районного суду Запорізької області від 21 червня 2010 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Дніпропрудненської міської ради Василівського району Запорізької області, Виконавчого комітету Дніпропрудненської міської ради Василівського району Запорізької області, 3-я особа -комунальне підприємство «Дніпрорудненські теплові мережі»про скасування рішення, -
У лютому 2010 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовною заявою, у якій просив визнати протиправним рішення виконавчого комітету Дніпрорудненської міської ради № 06 від 19 січня 2010 року, яким було встановлено двоставковий тариф для населення за послуги теплопостачання.
Позов вмотивовано тим, що вказане рішення прийнято відповідачем з перевищенням повноважень, передбачених ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», не відповідає вимогам: ст. 4 п. 5, ст. 6 п. З ЦК України; ст. ст. 13, 14, 16, 20, 24 Закону України «Про теплопостачання»; п.п. 24, 33, 35, 56, 57, 95 Постанови Кабінету міністрів України № 955; п.п. 12, 20, 21, 29 Постанови Кабінету міністрів України № 630; п.п. 1.5, 1.6, п.5 Правил розрахунку двоставкових тарифів; Методиці розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоповерхових будинків та визначення плати за їх опалення, затвердженої Наказом міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 31.10.2006 року № 359; Державним стандартам БНіП 2.01.01-82 «Будівельна кліматологія та геофізика», БНіП 2.04.05-91 «Опалення, вентиляція та кондиціювання».
Постановою Василівського районного суду Запорізької області від 21 червня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2010 року, позивачу відмовлено у задоволенні позову.
В касаційній скарзі позивач просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанції, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, та направити справу на новий розгляд.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Як встановлено судами та вбачається з матеріалів справи, рішенням виконкому Дніпрорудненської міської ради від 19 лютого 2008 року № 33 було затверджено Порядок надання та розгляду розрахунків економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг для встановлення тарифів на ці послуги.
Рішенням Дніпрорудненської міської ради №03 від 29 січня 2009 року «Про підготовку базових тарифів на житлово-комунальні послуги та запровадження механізму їх коригування»виконкому Дніпрорудненської міської ради було доручено до 01 липня 2009 року підготувати проект регуляторного акту по затвердженню базових тарифів на житлово-комунальні послуги та запровадженню механізму їх коригування.
Згідно з рішенням виконкому Дніпрорудненської міської ради №25 від 17 лютого 2009 року до плану діяльності виконавчого комітету на 2009 рік було внесено питання про підготовку проекту регуляторного акту про встановлення базових тарифів на виробництво, транспортування теплової енергії та послуги з централізованого опалення для КП «Дніпрорудненські теплові мережі»-на перше півріччя 2009 року.
Рішенням виконкому Дніпрорудненської міської ради № 144 від 16.06.2009 року були внесені зміни до плану діяльності виконкому на 2009 рік з питань підготовки проектів регуляторних актів, зокрема, було встановлено термін підготовки на ІІ півріччя 2009 року для Проекту регуляторного акту «Про встановлення базових тарифів на виробництво, транспортування теплової енергії та послуги з централізованого опалення для комунального підприємства «Дніпрорудненські теплові мережі». Повідомлення про внесення змін до плану діяльності виконкому було опубліковано у газеті «Нова Таврія», яка розповсюджується на території Василевського району Запорізької області 24 червня 2009 року.
24 листопада 2009 року виконавчим комітетом Дніпрорудненської міської ради Х2314 було Прийнято рішення «Про надання висновку щодо економічної обґрунтованості рівня проектних базових тарифів на виробництво, транспортування теплової енергії та послуги з централізованого опалення комунального підприємства «Дніпрорудненські теплові мережі».
Повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акту -рішення виконавчого комітету Дніпрорудненської міської ради «Про встановлення базових тарифів на виробництво, транспортування теплової енергії та послуги з централізованого опалення для КП «Дніпрорудненські теплові мережі»було опубліковано в газеті «Нова Таврія»12 грудня 2009 року.
15 січня 2010 року в мережі «Інтернет»на офіційному сайті Дніпрорудненської міської ради та виконавчого комітету було розміщено звіт про результати відстеження результативності регуляторного акту.
У цій же газеті 16 грудня 2009 року було опубліковано: проект рішення виконкому «Про встановлення базових тарифів на виробництво, транспортування теплової енергії та послуги з централізованого опалення для комунального підприємства «Дніпрорудненські теплові мережі»та аналіз регуляторного впливу до проекту регуляторного акту -рішення виконавчого комітету Дніпрорудненської міської ради «Про встановлення базових тарифів на виробництво, транспортування теплової енергії та послуги з централізованого опалення для комунального підприємства «Дніпрорудненські теплові мережі». Таку ж інформацію було розміщено в мережі «Інтернет»на офіційному сайті Дніпрорудненської міської ради та виконкому.
19 січня 2010 року виконкомом Дніпрорудненської міської ради було прийнято рішення, оскаржуване позивачем -№06 «Про встановлення базових тарифів на виробництво, транспортування теплової енергії та послуги з централізованого опалення для комунального підприємства «Дніпрорудненські теплові мережі».
Офіційно вказане рішення було оприлюднено шляхом публікації у газеті «Нова Таврія»27 січня 2010 року, а додатки до нього -30 січня 2010 року.
Розрахункові матеріали для встановлення вартості послуг централізованого опалення, порівняльний аналіз структури тарифів на послуги з теплопостачання по КИ «Дніпрорудненські теплові мережі» на 2009 рік, техніко- економічні показники роботи котелень, розрахунок витрат на умовно-постійну та умовно-змінну частину для розрахунку двоставкового тарифу, план-виробнича програма по виробленню теплової енергії були складені КП «Дніпрорудненські теплові мережі».
Приватним підприємством «АрКоБ», що діє відповідно до ліцензії АВ № 083140 було виконано розрахунок максимальних теплових навантажень на опалення житлового фонду м. Дніпрорудне за замовленням комунального підприємства «Дніпрорудненські теплові мережі».
Відповідно до висновку №В335/01-15/2527 від 07.09.2009 року Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області розрахунок планових витрат з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії у розмірі 237 грн. 83 коп. за 1 Гкал. для населення, зазначені в документах наданих КП «Дніпрорудненські теплові мережі», є економічно обґрунтованим. Відповідно до висновку № В33:/01-15/2528 від 07.09.2009 року тієї ж інспекції для інших споживачів вказаний розрахунок в розмірі 479 грн. 28 коп. також є економічно обґрунтованим.
Правила розрахунку двоставкового тарифу та теплову енергію були затверджені наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 191 08 вересня 2000 року, в якому також мають місце методичні рекомендації по застосуванню двоставкових тарифів на теплову енергію та гарячу воду в житлово-комунальному господарстві.
Відповідно п. 2 ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад відносяться власні (самоврядні) повноваження на встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади, погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами і організаціями, які не належать до комунальної власності, що цілком узгоджується зі ст. 143 Конституції України, яка визначає повноваження територіальних громад та їх органів.
З встановленого вище вбачається, що відповідачем при прийнятті спірного рішення було дотримано вимог ст. ст. 1, 7, 9, 13, 35 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Статтею 36 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»встановлено, що регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо наявна хоча б одна з таких обставин: відсутній аналіз регуляторного впливу; проект регуляторного акту не був оприлюднений.
Таким чином, рішення виконавчого комітету Дніпрорудненської міської ради Василевського району Запорізької області від 19.01.2010 року № 06 було прийнято з додержанням встановленої законом процедури та в межах компетенції виконавчого органу місцевого самоврядування.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правомірного висновку про відмову позивачу у задоволенні позовних вимог.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами, допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені ст.ст. 225 -229 Кодексу адміністративного судочинства України як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення.
Постанову Василівського районного суду Запорізької області від 21 червня 2010 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2010 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: