"06" грудня 2012 р. м. Київ К/9991/13275/12
Вищий адміністративний суд України у складі:
головуючого суддіРозваляєвої Т. С. (суддя-доповідач),
суддівВасильченко Н. В.,
Черпіцької Л. Т.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційні скарги Виробничої одиниці "Єнакієветепломережа" Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" та Виконавчого комітету Єнакіївської міської ради на постанову Єнакіївського міського суду Донецької області від 24 листопада 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Виконавчого комітету Єнакіївської міської ради про скасування рішення в частині,
встановив:
14 жовтня 2011 року ОСОБА_4 звернулась до суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Єнакіївської міської ради про скасування пункту 4 рішення Виконавчого комітету Єнакіївської міської ради № 448 від 15 липня 2009 року.
Постановою Єнакіївського міського суду Донецької області від 24 листопада 2011 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2012 року, позов задоволено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Виробнича одиниця "Єнакієветепломережа" Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" та Виконавчий комітет Єнакіївської міської ради звернулися з касаційними скаргами, в яких просять їх скасувати, прийняти нове рішення про відмову в позові повністю.
В запереченні позивач просила залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення - без змін.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню.
Судами встановлено, що пунктом 4 рішення Виконавчого комітету Єнакіївської міської ради № 448 від 15 липня 2009 року «Про заходи щодо відключення споживачів від систем газопостачання засобів індивідуального опалення»директору ВО «Єнакієветепломережа»КП «Донецьктеплокомуненерго»Попову В. П. заборонено зняття з нарахування за спожиту теплоенергію без складеного в установленому законом порядку акту.
Не погоджуючись з цим пунктом рішення, ОСОБА_4 звернулася з даним позовом. Порушене право позивач мотивує тим, що в зв'язку з прийняттям цього пункту рішення з її лічильників заборонено зняття показників.
Суд першої інстанції дійшов висновку, з яким погодився суд апеляційної інстанції, щодо навяності підстав для задоволення позову.
Колегія суддів погоджується з висновками судів.
Судами встановлено, що ВО «Єнакієветепломережа»не має статусу юридичної особи, а є підрозділом КП «Донецьктеплокомуненерго».
Відповідно до п. 1.1. Статуту КП «Донецьктеплокомуненерго» підприємство засноване на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що знаходяться в управлінні обласної ради. Управління підприємством в межах повноважень здійснює облдержадміністрація.
За змістом частини 1 статті 63 ГК України залежно від форм власності, передбачених законом, в Україні може діяти комунальне підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади.
Статтею 78 ГК України передбачено, що комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.
Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).
Статутний капітал комунального унітарного підприємства утворюється органом, до сфери управління якого воно належить. Розмір статутного капіталу комунального унітарного підприємства визначається відповідною місцевою радою.
Статутний капітал комунального унітарного підприємства підлягає сплаті до закінчення першого року з дня державної реєстрації такого підприємства.
Найменування комунального унітарного підприємства повинно містити слова "комунальне підприємство" та вказівку на орган місцевого самоврядування, до сфери управління якого входить дане підприємство.
Комунальне унітарне підприємство не несе відповідальності за зобов'язаннями власника та органу місцевого самоврядування, до сфери управління якого воно входить.
Комунальне унітарне підприємство очолює керівник підприємства, що призначається органом, до сфери управління якого входить підприємство, і є підзвітним цьому органові.
Збитки, завдані комунальному унітарному підприємству внаслідок виконання рішень органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, підлягають відшкодуванню зазначеними органами добровільно або за рішенням суду.
Особливості господарської діяльності комунальних унітарних підприємств визначаються відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом щодо діяльності державних комерційних або казенних підприємств, а також інших вимог, передбачених законом.
Для закупівель товарів, робіт чи послуг комунальне унітарне підприємство застосовує процедури закупівель, визначені Законом України "Про здійснення державних закупівель".
Відповідно до підпункту 2 пункту б) частини 1 статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування»до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об'єктах; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об'єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства.
На підставі системного аналізу вказаних статей колегія суддів приходить до висновку, що виконавчий комітет має делеговані повноваження щодо контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, які знаходяться в його віданні.
Судами встановлено, що управління КП «Донецьктеплокомуненерго»здійснює облдержадміністрація, а відтак пункт 4 рішення Виконавчого комітету Єнакіївської міської ради № 448 від 15 липня 2009 року, яким директору ВО «Єнакієветепломережа»КП «Донецьктеплокомуненерго»Попову В. П. заборонено зняття з нарахування за спожиту теплоенергію без складеного в установленому законом порядку акту, прийнятий відповідачем з перевищенням повноважень, а отже є незаконним.
Щодо строків звернення до суду з адміністративним позовом, то суди першої та апеляційної інстанції повно і правильно встановили обставини справи в цій частині та обґрунтовано поновили позивачу даний строк.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив :
Касаційні скарги Виробничої одиниці "Єнакієветепломережа" Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" та Виконавчого комітету Єнакіївської міської ради відхилити, а постанову Єнакіївського міського суду Донецької області від 24 листопада 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.