Постанова від 10.10.2012 по справі 2270/6070/12

Копія

Справа № 2270/6070/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2012 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіПольового О.Л.

при секретарі Гук В.В.

за участі:представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Полонський гірничий комбінат" до Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000412301 від 25.06.2012 року.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що відповідачем проведено документальну позапланову виїзну перевірку Публічного акціонерного товариства "Полонський гірничий комбінат" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ в рахунок майбутніх платежів за березень 2012 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в лютому 2012 року, про що складено Акт перевірки № 256/22/05471879 від 06.06.2012 року. На підставі Акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000412301 від 25.06.2012 року, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування в сумі 6481,00 грн., та нараховано штрафну санкцію в сумі 3240,50 грн.

Позивач вважає вказане податкове повідомлення - рішення таким, що суперечить нормам чинного законодавства та просить скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000412301 від 25.06.2012 року.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити, посилаючись на викладені в позовній заяві обставини.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, зазначивши, що складення акту перевірки № 256/22/05471879 від 06.06.2012 року та прийняття на його основі оскаржуваного податкового повідомлення-рішення було здійснено відповідно до чинного законодавства.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідачем проведено документальну позапланову виїзну перевірку Публічного акціонерного товариства "Полонський гірничий комбінат" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ в рахунок майбутніх платежів за березень 2012 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в лютому 2012 року, про що складено Акт перевірки № 256/22/05471879 від 06.06.2012 року. За результатами перевірки відповідачем зроблено висновок про порушення позивачем вимог пп.14.1.191 ст.14, п.198.1, п.198.2 ст.198, п.200.4 ст.200, п.201.10 ст.201, п.11 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 року із змінами та доповненнями, завищено суму бюджетного відшкодування в рахунок майбутніх платежів на суму 6481 грн.

Не погодившись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням ПАТ "Полонський гірничий комбінат" оскаржило його в адміністративному порядку, однак скарги позивача залишено без задоволення.

Відповідно до пп.14.1.181 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Згідно п.198.1, п.198.2 ст.198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше; дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою виникнення права на віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата сплати (нарахування) податку за податковими зобов'язаннями, що були включені отримувачем таких послуг до податкової декларації попереднього періоду.

Датою виникнення права орендаря (лізингоотримувача) на збільшення податкового кредиту для операцій фінансової оренди (лізингу) є дата фактичного отримання об'єкта фінансового лізингу таким орендарем.

Датою виникнення права замовника на віднесення сум до податкового кредиту з договорів (контрактів), визначених довгостроковими відповідно до пункту 187.9 статті 187 цього Кодексу, є дата фактичного отримання замовником результатів робіт (оформлених актами виконаних робіт) за такими договорами (контрактами).

Для товарів/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами обліку, факт постачання (придбання) таких товарів/послуг засвідчується даними обліку.

Згідно пп.14.1.18 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Відповідно до п.200.1, п.200.2, п.200.3, п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до п.102.5 ст.102 Податкового кодексу України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Відповідач в Акті перевірки № 256/22/05471879 від 06.06.2012 року зазначає, що у березні 2012 року платником задекларовано суму бюджетного відшкодування на рівні залишку від'ємного значення попереднього податкового періоду, за вирахуванням суми податку яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (р.22 податкової декларації з ПДВ за лютий 2012 року) яке сформовано за рахунок від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту ( рядок 18.2, 21 та 22 декларації за лютий 2012 року). Як видно з поданої декларації з податку на додану вартість за лютий 2012 року від'ємне значення в сумі 6481 грн. виникло за рахунок коригування (зменшення) позивачем податкових зобов'язань на суму 32407 грн. у зв'язку із поверненням попередньої оплати за продукцію отриману в лютому 2012 році.

Також вказує, що у лютому 2012 року позивач заявив до відшкодування, скориставшись фактично сплаченою частиною залишку від'ємного значення попереднього податкового періоду в розмірі 298781 грн. Решта суми залишку від'ємного значення попереднього податкового періоду у розмірі - 6481 грн., не брала участі у розрахунку бюджетного відшкодування і не була оплочена в лютому 2012 року, тому що фактично була сформована за рахунок коригування податкових зобов'язань у напрямку їх зменшення внаслідок повернення коштів або товарів, що було відображено у податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2012 року. Тому позивач не може претендувати на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість у частині такої оплати.

Згідно податкової декларації з ПДВ за лютий 2012 року в розділі 1 позивачем задекларовано податкові зобов'язання в сумі 105832 грн., в розділі 2 задекларовано податковий кредит з урахуванням коригування в сумі 404613 грн. В розділі 3 задекларовано від'ємне значення в сумі 298781 грн.

Суд враховує те, що відповідач в акті перевірки підтвердив правомірність коригування податкових зобов'язань.

Суд бере до уваги те, що позивач відповідно до вимог ПК України має право протягом 1095 днів здійснити таке коригування податкового зобов'язання, що ним і було зроблено.

Право на отримання бюджетного відшкодування у платника ПДВ виникає щодо суми, яку він фактично сплатив у попередніх податкових періодах, за наявності у нього від'ємного значення різниці між податковим зобов'язанням та податковим кредитом у поточному та попередньому податковому періоді, за умови правомірного та обґрунтованого формування податкового зобов'язання та податкового кредиту з ПДВ у відповідних податкових періодах. Інших умов або обмежень для отримання права на бюджетне відшкодування Законом не встановлено.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач із дотриманням вимог податкового законодавства України визначив суму бюджетного відшкодування з ПДВ у декларації за березень 2012 року, обґрунтовано відобразивши її у заяві про повернення бюджетного відшкодування, що випливає із встановлених обставин та досліджених в судовому засіданні доказів.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладені норми відповідачем не доведено правомірність спірного податкового повідомлення-рішення, а отже позовні вимоги позивача про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000412301 від 25.06.2012 року підлягають до задоволення.

Керуючись Податковим кодексом України ст.ст. 11, 99, 158 - 163, 167 і 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області (Полонське відділення) № 0000412301 від 25.06.2012 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя/підпис/О. Л. Польовий

"Згідно з оригіналом" Суддя О. Л. Польовий