Постанова від 02.10.2012 по справі 2270/6157/12

Копія

Справа № 2270/6157/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2012 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Польового О.Л. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Головного управління Державної казначейської служби у Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, третя особа на стороні відповідача Головне управління Державного казначейства України про визнання дій неправомірними та стягнення коштів.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що придбав легковий автомобіль "VOLKSWAGEN Caravelle", згідно довідки-рахунку серії ДПІ № 556790 від 19.06.2012 року і при реєстрації даного автомобіля в органах ДАІ позивача зобов'язано сплатити збір до пенсійного фонду за відчуження автомобіля в сумі 9540,99 грн., які були сплачені ним в повному обсязі, що підтверджується меморіальним ордером № g032gm_344 від 21.06.2012 року.

19.09.2012 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в у м. Хмельницькому з заявою про повернення безпідставно сплаченого збору в сумі 9540,99 грн., однак листом від 20.09.2012 року № 18328/06 Управлінням Пенсійного фонду України в у м. Хмельницькому позивачу відмовлено у поверненні безпідставно сплаченого збору в сумі 9540,99 грн. В зв'язку з цим просить стягнути з Державного бюджету України безпідставно сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подала до суду заперечення та заяву про розгляд справи за її відсутності. Проти позову заперечує в повному обсязі.

Представник Головного управління Державної казначейської служби у Хмельницькій області в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ч.4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін на підставі наявних доказів в порядку письмового провадження, так як явка сторін не визнавалася судом обов'язковою.

Судом встановлено, що позивач придбав автомобіль марки "VOLKSWAGEN Caravelle". При реєстрації придбаного автомобіля позивач сплатив збір до Пенсійного фонду на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 9540,99 грн., що підтверджується меморіальним ордером № g032gm_344 від 21.06.2012 року.

19.09.2012 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в у м. Хмельницькому з заявою про повернення безпідставно сплаченого збору в сумі 9540,99 грн., однак листом від 20.09.2012 року № 18328/06 Управлінням Пенсійного фонду України в у м. Хмельницькому позивачу відмовлено у поверненні безпідставно сплаченого збору в сумі 9540,99 грн.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначений в Законі України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року №400/97 -ВР.

Згідно з пп. 14.1.31 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України відчуження майна - будь-які дії платника податків, унаслідок вчинення яких такий платник податків у порядку, передбаченому законом, втрачає право власності на майно, що належить такому платникові податків, або право користування, зокрема, природними ресурсами, що у визначеному законодавством порядку надані йому в користування.

Відповідно до пункту 7 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" в переліку платників збору на обо'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.

Вказана норма Закону покладає обов'язок зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на осіб лише у випадку відчуження, а не при купівлі автомобілів.

Відповідно до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03 листопада 1998 року платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування з операцій по відчуженню легкових автомобілів, є особа яка набула права власності на автомобіль.

Зокрема, згідно з пунктом 12 вищезазначеного порядку, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуженням легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій ( крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством).

Проте, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами та враховуючи частину 4 статті 9 КАС України відповідно до якої, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, законам України, міжнародному договору, згода на обов'язковість кого надана Верховною Радою або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, тому при вирішенні даного питання приоритетним є Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, з аналізу вищевикладених обставин справи вбачається, що обов'язок сплати збору не може бути покладений на особу, яка набуває право власності у відповідності до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03 листопада 1998 року, оскільки це суперечить акту вищої юридичної сили.

Відповідно до ч. 2, ст. 45 Бюджетного кодексу України Державна казначейська служба України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Згідно з пунктом 5 Порядку повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за заявою платника та поданням органів, які повинні забезпечувати надходження платежів до бюджету та за якими згідно із законом закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету.

При цьому, в силу положень статті 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку, визначеному законодавством України. Платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України (пункт 9 статті 4 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік").

Відповідно до п.п. 7. п. 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 460/2011, Казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Згідно додатку постанови Кабінету міністрів України від 16.02.2011 року №106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету", контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140300 "Збір при відчуженні легкових автомобілів" покладено на Пенсійний фонд України.

Із врахуванням наведеного, суд вважає за необхідне задовольнити позов частково, шляхом стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 9540,99 грн. сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Щодо позовної вимоги позивача про визнання неправомірними дій Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови у поверненні коштів сплачених в якості збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Враховуючи положення законодавства, під актом державного чи іншого органу слід розуміти юридичну форму рішень цих органів - офіційний письмовий документ, який породжує певні наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Рішення суб'єкта владних повноважень у контексті положень КАС України необхідно розуміти як нормативно-правові акти, так і правові акти індивідуальної дії.

За змістом та формою оскаржуваний позивачем лист відповідача не є рішенням в розумінні статті 17 КАС України, оскільки по своїй суті носить інформаційний характер та не породжує для позивача певних наслідків, відтак дані позовні вимоги є необґрунтованими, що є підставою для відмови в задоволенні позову в цій частині.

Керуючись ст.ст. 158- 163, 186,254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 9540 (дев'ять тисяч п'ятсот сорок) гривень 99 коп. безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 107 (сто сім) гривень 30 коп., шляхом їх безспірного списання з рахунків Державного бюджету України.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя/підпис/О. Л. Польовий

"Згідно з оригіналом" Суддя О. Л. Польовий