73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"16" листопада 2012 р. 15 год.15 хв.Справа № 2-а-3171/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Дубровної В.А.,
при секретарі: Кургузовій Т.М.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державна податкова інспекція у Цюрупинському районі Херсонської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області Державної податкової служби (далі - відповідач, ДПІ ) про скасування податкового повідомлення-рішення № 0118101930 від 07.05.2012 року щодо збільшення суми податкового зобов'язання за платежем «Орендна плата за землю з фізичних осіб» у розмірі 18 976,40 грн.
В обґрунтування вказаних вимог позивач вказує на відсутність у відповідача законних підстав щодо збільшення розміру орендної плати за землю, оскільки зміни до договору оренди землі щодо збільшення розміру орендної плати сторонами за договором не вносились. Крім того, вказав, що згідно пункту 9 договору оренди земельної ділянки, укладеному між позивачем та Цюрупинською міською радою (Орендодавцем) 15.10.2009 р. та зареєстрованого 20.01.2010 р., передбачено, що орендна плата переглядається через 5 років. Позивач вважає, що відсутність додаткової угоди про внесення змін до договору в частині збільшення розміру оренди земельної ділянки або судового рішення щодо внесення таких змін до договору, не створює для нього обов'язків щодо сплати більшого розміру орендної плати, ніж визначеного умовами поговору. На підставі викладеного, позивач просить захистити порушені його права шляхом скасування податкового повідомлення-рішення, яке суперечить вимогам чинного законодавства.
Відповідач проти адміністративного позову заперечив, посилаючись на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято відповідно до п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України, яким передбачено нарахування суми податку шляхом видачі платникові до 1 липня поточного року податкового повідомлення - рішення. При цьому, відповідач вказав, що згідно п.289.1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Згідно рішення Цюрупинської міської ради від 30.08.11 р. № 292 про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Цюрупинськ Херсонської області та даних відділу держкомзему у Цюрупинському районі нормативно грошова оцінка земельної ділянки ОСОБА_1 станом на 01.01.2012 року становить 632546,77 грн., відповідно щорічна орендна плата на 2012 р. складає 18 976,40 грн. (632 546,77*3%). Таким чином, прийняте ДПІ у Цюрупинському районі Херсонської області податкове повідомлення-рішення від 07.05.12 р. №0118101930 відповідає вимогам чинного законодавства України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши позивача та його представника у судовому засіданні, з'ясувавши обставини справи, перевіривши доводи та давши їм належну правову оцінку, проаналізувавши норми чинного законодавства України, оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 15.10.09 року між Цюрупинською міською радою (за договором - Орендодавець) та громадянином ОСОБА_1, (за договором - Орендар) укладено договір оренди землі, яка використовується в комерційних цілях загальною площею 0,3753 га та розташована за адресою: м. Цюрупинськ, провулок Піонерський, 2 (надалі - договір оренди землі).
Договір оренди землі зареєстрований 20.01.2010 р. у Цюрупинському відділом Херсонської регіональної філії державного підприємства Центр державного земельного кадастру за № 041072900003.
Відповідно до п. 9 даного договору орендна плата на перші 5 років використання, вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 3,0 відсотків від нормативної грошової оцінки, що становить 7772,82 грн. Через п'ять років орендна плата переглядається.
На момент укладання договору оренди землі підставою для визначення орендної плати визначена нормативна грошова оцінка земельної ділянки у сумі у 259094,05 грн. з урахуванням коефіцієнтів індексації 1,035; 1,028; 1,152 ( пункт 5 договору).
Пунктом 13 договору оренди землі передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у першому кварталі у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін та тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документально; в інших випадках, передбачених законом.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV "Про оренду землі" (зі змінами та доповненнями, далі - Закон України № 161-XIV), іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.
Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону (ст. 125, 126 Земельного кодексу).
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (стаття 13 Закон України № 161-XIV).
Згідно ст. 21 Закону України № 161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Розмір та умови оплати, вказані в договорі, не можуть суперечити діючому на час укладення договору законодавству.
Питання ж щодо оподаткування землі регулюються Податковим кодексом України і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
Положення Податкового кодексу України регулюють відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Статтею 9 Податкового кодексу України плату за землю віднесено до загальнодержавних податків і зборів.
Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Як встановлено підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. При цьому, у розділі XIII Податкового кодексу України слова "орендна плати за земельні ділянки державної і комунальної власності" визначаються як "орендна плата".
Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень розділу XIII Податкового кодексу України.
Пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду (пункт 288.2 статті 288 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.
Разом з тим, статтею 271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII ПКУ, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.
Згідно з підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII Податкового кодексу України - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України від 11.12.2003 р. № 1378-IV "Про оцінку земель" (із змінами та доповненнями, далі - Закон України № 1378-IV).
Відповідно до абзацу 5 статті 5 Закону України № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, заінтересовані у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 7 Закону України № 1378-IV).
Підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (стаття 15 Закону № 1378-IV).
Згідно зі статтею 18 Закону України № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Відповідно до статті 23 Закону України № 1378-IV технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Рішення ради нормативно-правового характеру згідно з пунктом 5 статті 59 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (із змінами та доповненнями) набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Цюрупинської міської ради від 30.08.11 р. за № 292 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Цюрупинськ» визначено, що землевласникам та землекористувачам - фізичним особам - податок за землю (плату за землю) нараховувати з 01.01.2012 р. Уповноважити міського голову надати до Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі належним чином завірену копію затвердженої технічної документації з нормативно грошової оцінки землі м.Цюрупинськ для проведення нарахування земельного податку фізичним особам на 2012 рік відповідно до п. 286.5. ст. 286 Податкового кодексу України (пункт 5 рішення); зобов'язати платників податків, визначених в пп. б) п. З даного рішення звернутися до Відділу Держкомзему у Цюрупинському районі Херсонської області та замовити до 20.09.2011р. довідку (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки в зв'язку з затвердженням нової нормативної грошове оцінки, а також укласти та зареєструвати додаткові угоди до документів, що посвідчують право користування землею в термін до 30.09.2011р. (пункт 6 рішення); дане рішення оприлюднити в газеті «Наше місто Цюрупинськ» (пункт 7 рішення).
Крім того, відповідачем надано до матеріалів справи копію рішення Цюрупинської міської ради від 27.04.2012 року за № 451 «Про внесення змін до договорів оренди землі», пунктом 8 якого встановлено, що на виконання рішення п'ятнадцятої сесії Цюрупинської міської ради № 292 від 30 серпня 2011 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Цюрупинськ» внести зміни до договору оренди землі, укладеного з гр. ОСОБА_1, зареєстрованого у Цюрупинському реєстраційному відділі Херсонської регіональної філії Центру ДЗК за №041072900003 від 20 січня 2010 року на земельну ділянку, площею 0,3753 га за адресою: АДРЕСА_1, надану в оренду під розміщення виробничих будівель по переробці сільськогосподарської продукції та виробництву хлібобулочних виробів. Вжити нормативну грошову оцінку землі, яка складає 632546,77 грн. (шістсот тридцять дві тисячі п'ятсот сорок шість грн. 77 коп.).
Вказана сума нормативно грошової оцінки земельної ділянки ОСОБА_1 на 2012 рік також підтверджується листом відділу держкомзему у Цюрупинському районі від 13.03.12 р. за № 511/01-10/01.
Таким чином, у 2012 році нормативно-грошова оцінка земельної ділянки, яку орендує позивач, склала 632546,77 грн., відповідно до п.9 договору, орендна плата сплачується у розмірі 3 % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, що в даному випадку складає 18976,40 грн. та є неменшим трикратного розміру земельного податку.
Відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
З огляду на викладене, суд вважає, що розмір орендної плати за землю, передбачений умовами договору оренди, не може суперечити нормам податкового законодавства, оскільки орендна плата є формою податку на землю, справляння плати за землю є сферою його регулювання. Сплата обов'язкових платежів, до яких віднесено і плату за землю (ст. 9 Податкового кодексу України) не може залежати від умов договору. Принципові засади такого регулювання містяться в статті 67 Конституції України, відповідно до якої кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, закріплює саме обов'язок, а не зобов'язання.
Таким чином, суд приходить до висновку, оскільки збільшення мінімального розміру орендної плати за землю відбулося у зв'язку зі зміною ставки податку відповідно до діючого законодавства, то відповідно обов'язок щодо сплати земельного податку у новому розмірі у позивача виникає незалежно від внесення змін до договорів оренди.
Відповідно до пункту 7 статті 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Згідно пункту 286.5 стаття 286 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
З огляду на викладене та приймаючи до уваги ч. 1 ст. 71 КАС України, якою передбачено обов'язок кожної сторони по справі довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, суд приходить до висновку про необґрунтованість доводів позивача щодо неправомірності дій відповідача по визначенню грошового зобов'язання зі сплати орендної плати за земельну ділянку згідно податкового повідомлення - рішення №0118101930 від 07.05.2012 року, а тому позовні вимоги не підлягаю задоволенню.
Керуючись ст.ст. 7-11, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 23 листопада 2012 р.
Суддя Дубровна В.А.
кат. 8.2.9