Постанова від 17.12.2012 по справі 2а-14617/12/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

17 грудня 2012 року 11:00 № 2а-14617/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кобилянського К.М., суддів: Скочок Т.О., Шрамко Ю.Т. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачаМіністерства охорони здоров'я України, Центральна міжвідомча експертна комісія МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС

про визнання протиправним висновок,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовною заявою про визнання протиправним висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 29 вересня 2012 року.

В судове засідання 28 листопада 2012 року позивач та представник третьої особи не прибули. Про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

Позивач через канцелярію суду подав клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи неявку позивача та третьої особи в судове засідання 28 листопада 2012 року та клопотання позивача про розгляд справи без його участі, розгляд справи здійснюється у письмовому провадженні та на основі наявних матеріалів справи.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що висновок Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 29 вересня 2012 року є протиправним, оскільки захворювання позивача визначене в Переліку хвороб, при яких може бути встановлено причинний зв'язок з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників у дорослого населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Представники відповідача та третьої особи під час розгляду справи заперечень чи пояснень по суті заявлених позовних вимог суду не надали.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що 23 липня 1997 року Івано-Франківською обласною державною адміністрацією видано ОСОБА_1 посвідчення (НОМЕР_1) особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії.

Згідно довідки Рокитнівської районної державної адміністрації № 3850 від 17 липня 1997 року, ОСОБА_1 проживав на території зони гарантованого добровільного відселення не менше трьох років в с. Сновидовиці з 10 листопада 1958 року по 11 серпня 1989 року.

Позивачу встановлена друга група інвалідності строком до листопада 2012 року, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК серії 10 ААА № 895178. В довідці зазначено, що захворювання ОСОБА_1 є загальним та вказано, що дата чергового огляду -26 жовтня 2012 року.

З метою встановлення причинного зв'язку між захворюванням та дією іонізуючого випромінювання Чорнобильської катастрофи ОСОБА_1 звернувся до Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно розділу І Положення про систему експертизи по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого спільним наказом Міністерства охорони здоров'я і Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 30 травня 1997 року № 166/129, основною метою системи експертизи є з'ясування причин та обставин виникнення тих чи інших захворювань та ускладнень їх перебігу і наявності можливого впливу іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС на їх розвиток, вивчення причин інвалідизації і зв'язок причин смерті із зазначеними хворобами, офіційне підтвердження такого зв'язку, сприяння проведенню ефективних заходів щодо профілактики інвалідності та своєчасної соціально-трудової реабілітації постраждалих.

Експертизі по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС підлягають особи, які за чинним законодавством мають статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»експертні комісії знаходяться у віданні Міністерства охорони здоров'я і здійснюють свою роботу за територіальним принципом.

Висновки експертних комісій про причини захворювань постраждалих осіб є підставою для підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності і видів їх діяльності, для надання їм пільг, передбачених чинним законодавством.

У відповідності до розділу ІІІ Положення про систему експертизи по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС розгляд медичних справ в експертних комісіях проводиться за особистим зверненням та направленням спеціалізованого лікувально-профілактичного закладу при наявності посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Центральна міжвідомча експертна комісія приймає на розгляд, зокрема, медичні справи для встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті виключно з дією іонізуючого випромінення.

За результатами розгляду звернення позивача Центральна міжвідомча експертна комісія МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС на засіданні № 16 від 19 вересня 2012 року встановила, що основним діагнозом позивача є: дисциркуляторна енцефалопатія ІІ ст. зі стійким цефалгічно-вестибулярним синдромом, частими вегетативно-судинними пароксизмами за змішаним типом з порушенням рівноваги, ходи з синдромом сенсорно-вегетативної полінейропатії.

За результатами засідання Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС складений експертний висновок № 1168-2623 від 28 вересня 2012 року, яким встановлено, що захворювання ОСОБА_1 є загальним, з впливом аварії на ЧАЕС не пов'язане.

Позивач не погоджується з експертним висновком та зазначає, що його захворювання відноситься до 4 групи хвороб, при яких може бути встановлено причинний зв'язок з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників у дорослого населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно пункту 3.2.1 Переліку хвороб, при яких може бути встановлено причинний зв'язок з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників у дорослого населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 травня 1997 року № 150, до 4 групи хвороби, розвиток яких пов'язаний з дією іонізуючого випромінювання та комплексу шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС відноситься енцефалопатія, не уточнена (G93.4).

У відповідності до пункту 2.1 Інструкції по застосуванню Переліку хвороб, при яких може бути встановлено причинний зв'язок з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників у дорослого населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, та Переліку хвороб і патологічних станів, ризик виникнення яких підвищується в результаті впливу на організм дитини іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 травня 1997 року № 150 (далі -Інструкція) причинний зв'язок між захворюваннями, пов'язаними з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають відповідну ліцензію Міністерства охорони здоров'я України.

Питання про причинний зв'язок хвороб, які включено до 4 групи Переліку хвороб, вирішується Центральною МЕК та регіональними міжвідомчими експертними комісіями для всіх категорій постраждалих за наявності витягу з акта огляду медико-соціальної експертної комісії щодо стійкої втрати працездатності за Переліком хвороб (пункт 2.4 Інструкції).

Згідно пункту 3.4 Інструкції при встановленні причинного зв'язку за 4 групою Переліку хвороб для всіх категорій постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС обов'язково береться до уваги час виникнення хвороб та наявність витягу з акта огляду медико-соціальної експертної комісії щодо стійкої втрати працездатності за Переліком хвороб.

За 4 групою Переліку хвороб розглядаються медичні справи учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 2 та 3), а також потерпілих від Чорнобильської катастрофи, визначених пунктом 2 частини першої статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(категорія 2), евакуйованих осіб та осіб, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення (категорія 2), гарантованого добровільного відселення (категорія 3), посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4).

Підпунктом 3.4.4 Інструкції встановлено, що у потерпілих (категорія 3), визначених абзацами шостим - восьмим пункту 3 частини першої статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», причинний зв'язок встановлюється, якщо хвороба виникла і це підтверджено стаціонарним лікуванням, у період проживання в зоні безумовного (обов'язкового) відселення та гарантованого добровільного відселення і протягом п'яти - семи років після відселення, але не пізніше 1995 року (для відселених).

Проте, з наданих позивачем до матеріалів справи документів вбачається, що діагноз дисциркуляторної енцефалопатії вперше поставлений ОСОБА_1 в період його перебування на стаціонарному лікуванні у відділенні судинної неврології обласної клінічної лікарні Управління охорони здоров'я Івано-Франківської обласної державної адміністрації з 09 березня 1999 року по 24 березня 1999 рік (копія витягу з історії хвороби № 366).

З виписки обласної клінічної лікарні Управління охорони здоров'я Івано-Франківської обласної державної адміністрації № 15757 та з листа огляду лікаря денного стаціонару від 28 жовтня 1990 року не вбачається, що ОСОБА_1 встановлений діагноз енцефалопатія до 1995 року, як це вимагає підпункт 3.4.4 Інструкції.

З огляду на встановлене, суд зазначає про відсутність підстав для визнання висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 28 вересня 2012 року протиправним.

Разом з тим, суд звертає увагу, що пунктом 39 Положення про систему експертизи по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС встановлено, що повторний розгляд медичних справ у разі невизнання причинного зв'язку проводиться тією ж експертною комісією при зміні стану здоров'я і працездатності постраждалого або при виявленні фактів зловживань чи помилок, котрих припустилися при встановленні причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників аварії на ЧАЕС, не раніше ніж через шість місяців після попереднього.

За таких обставин позивач, не позбавлений права повторно звернутися до Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС з метою встановлення причинного зв'язку між його захворюванням та дією іонізуючого випромінювання Чорнобильської катастрофи.

Приймаючи до уваги вищенаведене у сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог позивачем, з огляду на що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 128, 158, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства охорони здоров'я України про визнання протиправним висновок відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий суддя К.М. Кобилянський

Судді Скочок Т.О.

Шрамко Ю.Т.