ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
11 грудня 2012 року № 2а-16800/12/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Качур І.А., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом ОСОБА_1
до Київської міської державної адміністрації
про зобовязання вчинити дії
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Київської обласної міської державної адміністрації, якому просив:
- визнати Конкурс з заміщення вакантної посади керівника Київського зоологічного парку загальнодержавного значення (Комунальне Підприємство "Київський зоологічний парк"), проведеного 29 листопада 2012 року Київською міською державною адміністрацією, як такий що був проведений з порушеннями вимог діючого законодавства України та скасувати Рішення комісії щодо визначення ОСОБА_2 переможцем конкурсного відбору на посаду генерального директора Київського зоологічного парку загальнодержавного значення (Комунальне Підприємство "Київський зоологічний парк");
- зобов'язати Київську міську державну адміністрацію вчинити дію, а саме належним чином та відповідно до вимог діючого законодавства України, провести Конкурс щодо заміщення вакантної посади керівника Київського зоологічного парку загальнодержавного значення (Комунальне Підприємство "Київський зоологічний парк");
- зобов'язати Київську міську державну адміністрацію до утримання у вчинені дій пов'язаних з призначенням генерального директора Київського зоологічного парку загальнодержавного значення (Комунальне Підприємство "Київський зоологічний парк") - ОСОБА_2.
Відповідно до статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства (пункт 4 частини першої). Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі (частина друга).
Пунктом 2 частини другої статті 17 КАС України встановлено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Згідно з пунктом 15 статті 3 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Як убачається зі змісту позову та доданих документів, 19 вересня 2009 року на підставі Розпорядження № 167, звільнено генерального директора Київського зоологічного парку, ОСОБА_3 з 21 вересня 2012 року, виконання обовязків генерального директора покладено на заступника генеральтного директора ОСОБА_1, тимчасово до вирішення питання щодо призначення генерального директора Київського зоологічного парку, який відноситься до об"єктів загальнодержавного значення згідно законодавства України.
23 жовтня 2012 року у газеті "Хрещатик", опубліковано оголошення про конкурс на заміщення вакантної посади генерального директора Київського зоологічного парку загальнодержавного значення.
26 жовтня 2012 року аналогічне оголошення про конкурс на заміщення вакантної посади генерального директора Київського зоологічного парку загальнодержавного значення розміщене на офіційному сайті Київської міської державної адміністрації.
16 листопада 2012 року, Позивачем було надано Відповідачу в особі голови конкурсної комісії ОСОБА_4, Заяву про долучення Позивача до участі у конкурсі на заміщення вакантної посади генерального директора Київського зоологічного парку загальнодержавного призначення та документами для участі у конкурсі.
29 листопада 2012 р. Київська міська державна адміністрація на посаду директора Київського міського зоологічного парку загальнодержавного значення призначено ОСОБА_2.
Відповідно до Положення про зоологічний парк загальнодержавного значення, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України та Міністерства культури i мистецтв України 20 лютого 1998 р. № 21/46, Зоологічний парк загальнодержавного значення (далі - зоопарк) є природоохоронною культурно-освітньою установою.
Зоопарк загальнодержавного значення є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий, валютний та інші рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного герба України i своїм найменуванням, штампи, бланки, емблему.
Відповідно до п. 3.3 Положення про зоологічний парк загальнодержавного значення, Генеральний директор призначається на посаду та звільняється з посади Київською міською державною адміністрацію за поданням начальника Головного управління на умовах контракту.
За висновком суду, робота за контрактом на природоохоронній культурно-освітній установі, не зважаючи на спеціальні процедури призначення та звільнення, не є проходженням публічної служби в розумінні КАС України, оскільки, відповідно до частини третьої статті 21 Кодексу законів про працю України, контракт є лише особливою формою трудового договору, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін.
Окрім того, в матеріалах позову відсутні докази проходження позивачем публічної служби відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII, статтею 1 якого встановлено, що державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Згідно зі статтею 25 вказаного Закону до класифікації посад державного службовця не відноситься посада директора державного підприємства.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 109 КАС України суд відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин, позивачу слід відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
Разом з тим суд роз'яснює, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають в порядку цивільного судочинства, зокрема, справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин. Відтак з даним позовом позивач може звернутись до відповідного місцевого загального суду за правилами цивільного судочинства.
Керуючись статтями 3, 17, 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва, -
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу негайно.
3. Попередити позивача, що позовні матеріали будуть йому повернуті супровідним листом рекомендованим поштовим відправленням із зворотною розпискою про їх одержання після спливу терміну для оскарження ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі.
4. У випадку оскарження ухвали позовні матеріли будуть скеровані до апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою.
Ухвала про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та строки, встановлені статтями 185-187 цього Кодексу.
Суддя І.А. Качур